Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2015., 23:58   #1
Ispunjava li se Vitgenštajnovo proročanstvo ?

Upravo sam pročitao nešto što čujem prvi put i što me jako impresioniralo:

Vitgenštajn je prorekao da će se filozofija u budućnosti pisati kao poetska kompozicija.

Well,

Slažete li se s Vitgenštajnom ?
Imate li neke primjere ?
Da li je to dobro ili loše za filozofiju ?
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 00:35   #2
Ne znam o čemu govoriš. I ne slažem se.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 08:22   #3
slažem se.
dobro za filozofiju,
loše za filozofa
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 20:29   #4
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Upravo sam pročitao nešto što čujem prvi put i što me jako impresioniralo:

Vitgenštajn je prorekao da će se filozofija u budućnosti pisati kao poetska kompozicija.
http://truthtableaux.com/2012/12/21/...econd-version/
“Philosophy can be written only as a form of poetry (Philosophie dürfte man eigentlich nur dichten)”

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Well,

Slažete li se s Vitgenštajnom ?
Imate li neke primjere ?
Da li je to dobro ili loše za filozofiju ?
Ima primjera, Nietzscheov Zaratustra...
Treba imati talent za pjesništvo, a ako ga filozof ima, doprinosi uvjerljivosti i vjerodostojnosti, zbog čitateljeve otvorene vjere u iskrenost nadahnuća. To onda djeluje virtuozno, s lakoćom. No, nije nužno bolje, netko je talentiraniji i uvjerljiviji u direktnosti, matematičnoj sistematičnosti, čistoći iskaza.

Ako se uspije prenijeti puna informacija, nije važna forma (može biti u filozofska slikarija, npr. Esherova, ili u glazbenoj formi), pogotovo danas kad ne treba pamtiti filozofske sonete da bi se ideja mogla ispravno reproducirati.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 18:29   #5
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Vitgenštajn je prorekao da će se filozofija u budućnosti pisati kao poetska kompozicija.

Slažete li se s Vitgenštajnom ?
Pomišljam da je to rekao u trenucima nadahnuća nekim djelom ili djelima koja u sebi objedinjuju filozofsko-poetsku misao ili je do toga došao iz dubokog uvjerenja da se istinska filozofija može pisati jedino kao poetska kompozicija, čemu je i prorekao kao izvjesnu, takvu budućnost.
Međutim, pitam se, da li je pri tom mislio i na filozofa koji piše filozofiju kao poetsku kompoziciju (možda je potrebno odrediti kome se sve može pripisati status filozofa), ili na filozofiju, neovisno o tome tko je piše, da li filozof (takvog statusa) ili pjesnik, književnik (pisac; autor, jednom riječju), bio afirmiran ili neafirmiran?

Budući se ovdje radi o sintezi misaonog i osjetilnog, sasvim je sigurno da ne može svaki filozof pisati poetsku kompoziciju, i obratno, svaki pjesnik misaonu poeziju. Znači, filozofiji je prorekao da će se u budućnosti pisati tako, gdje bi to zahtijevalo sintezu filozofije i poezije, u djelu jednog autora u kojem se stječu i filozof i pjesnik.
Što li? Da li možda jer proriče ili predviđa evoluciju čovjekova intelekta na način gdje će se filozofija samim filozofskim nagnućem čovjeka (sklonog joj) razvijati kompozicijski tako?

Ja bih podsjetila na jedan naš stari topic ovdje: Alan Badiou i četiri uvjeta filozofije.
Alibaba i četiri razbojnika (ostali se razbježali):
matem, poem, politička invencija i ljubav.

Budućnost filozofije, kakvoj bih ja bila naklonjena i predviđala je, bila bi u "rašavljivanju" (raskidanju šavova) i omogućavanju slobodnog protoka (pa tako i mogućnosti sinteze) između ova četiri uvjeta filozofije, četiri vida istine (a i ostale bi trebalo pohvatati).
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.