Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 20:52   #21
Tikvičasta musaka



sitno narezani luk zažutite, ubacite ribanu mrkvicu, narezane paradajze i papriku te pirjajte uz podlijevanje vodom dok se sve ne skaši i poveže
ubacite meso, pirjajte i lagano pržite uz podlijevanje, pred kraj dodajte i ukuhang paradajza
začinite solju, paprom, majčinom dušicom,....kak vam već paše

tikvice narežite na šnite od cca pola cm i pecite ih u rolu lagano premazane uljem
meni je tako bolje jer inače puste previše vode i sve se skaši i pliva

redajte slojeve u protvicu ina kraju zalijte mileramom (vrhnjem) pomiješanim s jajima





ako imate sklonost pretrpavanju kao ja onda protvicu stavite na lim od rola i tak gurnite unutra, lakše lim oprat nego rol

__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 12.09.2017., 13:33   #22
Pangaein jednostavni buckuris

Ili u prijevodu : tjestenina od soje u umaku od gljiva i butternut tikve sa kestenima.

1/2 manje butternut tikve
1 pakovanje tjestenine od soje
2 ljutike
200gr sampinjona
Povrtni temeljac
Kuhani kesten (kolicina po zelji)
Suncokretove sjemenke
Sol, papar

Ljutiku zazutimo na ulju (koristila sam maslinovo) i cim omeksa dodamo tikvu isjeckanu na manje kockice. Pirjamo dodavajuci zlicu po zlicu temeljca. Kad je tikva omeksala ubacimo gljive te nastavimo pirjati i podljevati. Zacinimo sa soli i paprom. Kad je sve omeksalo stapnim mikserom smiksamo u gusti umak.

Tjesteninu pripremimo po uputama - kuhamo 4 minute.

Na kraju kod serviranja dodamo kestene i sjemenke suncokreta.

Napomena - sojina tjestenina je iznenadujuce bljutava tako da mrvica vise soli u umaku ne skodi.


Pangaea is offline  
Old 12.09.2017., 14:40   #23
Sladoled od muškatne bundeve za Samotnu, Bena i Jerryja

Za početak, imam potrebu ovaj recept započeti malim disclaimerom. Nisam bila sigurna da li da ga postam, ne zato što je jako jako bazičan (bazično je OK) već jer na kraju baš i nisam bila zadovoljna kako je ispao. No ipak, neka ga, a ispod je sugestija kako ću ga idući put probati popraviti .

Za ovaj je sladoled direktno odgovorna samotna šetačica. Nas dvije naime imamo jedan od onih sestrinskih odnosa u kojem si stalno, ali stalno šaljemo neke poruke. Čujemo se milijun puta na dan, a većina je tih poruka potpuno nevezana za išta pametno: random slika mačke u jednom smjeru (ćao tofu pok!), svilena haljina u drugom (ja imam opsesiju haljinama koje su prelijepe - i preskupe - za moj poprilično 'obični' život), pa opet koji Ottolenghijev recept natrag, 'hej jesi vidjela novi meni u Rougemarinu?', 'užasno mi se spava danas i totalno #nemrem, baš nekako ovako...' - i tako cijeli dan, svaki dan. Ja nemam pojma funkcioniraju li tako svi sestrinski odnosi, i je li ovaj naš 'normalan' (odmah se sjetim P.T. Andersonovog Barryja Egana i njegovog "I don't know if there is anything wrong because I don't know how other people are." Zamijenite wrong s right, i to je to), ali nama funkcionira. Jako dobro.

E pa, jedan dan prije par tjedana samotna mi je poslala sliku. Sladoleda.



Što sam starija, to manje marim za slatko, a za sladoled pogotovo. To ne znači da ću odbiti kakav fini desert, ali ako mogu birati, uvijek ću prije odabrati nešto za grickanje uz gin tonic ili kakvu slanu pitu. Sladoled mi je posebno nezanimljiv: ovo sam ljeto u grad na sladoled otišla ravno jednom.

Ali postoji jedna iznimka. Naime, iz nekog razloga ne mogu odoljeti Ben & Jerry's sladoledima. Da, znam da je konfekcija koja putuje izdaleka, ali srce mi počne brže kucati kad vidim te sulude kombinacije sastojaka, nema mi pomoći. Needless to say, kad sam vidjela pumpkin cheesecake, odmah sam provjerila stanje mojih redovnih dobavljača, ali tog okusa - nigdje. Nije me doduše baš začudilo, bundeva u sladoledu vjerojatno i nije baš popularna u ovim krajevima. But what to do? The only thing left: DIY.

I tako sam ja tjednima sanjala o tom sladoledu. Prvobitna je ideja bila napraviti kompleksnu verziju, s domaćim graham krekerima kao bazom i pumpkin caramel swirlom. Znala sam da ne želim cheesecake dimenziju, što je sve skupa učinilo malo lakšim. No onda sam se spletom okolnosti razboljela i izgubila interes za sladoled...i ne bi ga vjerojatno ni bilo da me jučer iz hladnjaka nije pogledao komadić bundeve pečene još prošli tjedan, signalizirajući mi, well, sad ili nikada, odnosno miješaj ili pusti da propadnem. Pa sam prionula na sasvim jednostavnu, brzinsku verziju.

Konačan rezultat nije baš ono čemu sam se nadala. Omjer bundeve u odnosu na ostalo ispao mi je premalen, pa su i boja i okus slabi. Ako ponovim radnju, podebljat ću bundevu na dvije šalice. Također, znam da se mnogima neće svidjeti ova 'no churn' ideja, odnosno sladoled za koji ne treba aparat, no ja joj nisam nesklona; međutim, inače sama kondenziram mlijeko, ovo je prvi put da sam radila s kupovnim, i moram priznati da mi je s domaćim ukusnije. Jedino u orasima ništa ne bih mijenjala; oni su ispali brzinska zamjena za graham krekere, i super su.

Za oko litru sladoleda, trebat će vam:
- jedna šalica pečene muškatne bundeve
- jedna konzerva kondenziranog mlijeka
- jedna šalica slatkog vrhnja
- vanilije po želji (ja sam stavila malo domaćeg vanilin šećera)
- alkohola po želji (ja sam na kraju dodala žlicu viskija da malo izvuče okus)

Za orahe u karamelu trebat će vam:
- šalica oraha
- oko 1/4 šalice običnog šećera
- žlica maslaca
- prstohvat soli



Za sladoled istucite vrhnje (i vaniliju ili vanilin šećer) dok ne postane šlagasto. Dodajte kondenzirano mlijeko i još kratko tucite. Bundevu u multipraktiku pretvorite u pire, dodajte u smjesu i još kratko tucite mikserom da se sve poveže. Po želji dodajte žlicu ruma, viskija ili malo cimeta.

Za karamelizirane slankaste orahe, stavite orahe, šećer i maslac u tavicu i na srednju vatru. Miješajte cijelo vrijeme dok se šećer ne otopi i ne nastane karamel, koji će prekriti orahe. Pustite da lagano potamni, ali pazite da ne zagori. Prebacite orahe na masni papir, raširite, lagano posolite i pustite da se ohlade. Pritom umastite cedulju, naravno.



U zdjelu od litre slažite naizmjence red sladoledne smjese, red ohlađenih oraha. Završite orasima.



Ostavite u zamrzivaču da se smrzne. Poslužite u najdražim čašama, i gunđajte kako će idući put sladoled ispasti bolji

__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Old 14.09.2017., 13:42   #24
RATATUILLE

sastojci:
maslinovo ulje
ljubičasti luk
rajčice
paprike
tikvice
patlidžani
sol, majčina dušica
grana padano

Izrezati povrće na kockice.
Luk pirjati na maslinovom ulju, dodati rajčice, pirjati 10-tak minuta, dodati paprike, također pirjati 10-tak minuta. Skloniti s vatre.
U drugoj tavi pirjati 10-tak min patlidžane, prebacit u prvu teću, a u tavu na ulje stavit tikvice(njima je dovoljno 5 min pirjanja).
Sve spojit i vratit na vatru još 5 minuta.




Dobar tek!
bilaboja32 is offline  
Old 16.09.2017., 15:24   #25
Zdravko

Sastojci:

3/4 šalice omekšanog maslaca
4 jaja
1/3 šalice bademovog mlijeka
1 šalica zgnječene skuhane bundeve

2 šalice mljevenih badema
1/2 šalice kokosovog brašna
1/2 šalice šećera
1/4 žličice božićnih začina
2 žličice praška za pecivo
1 žličica cimeta
1/4 žličice muškatnog oraščića
prstohvat soli

šaka preprženih usitnjenih badema




Mokre sastojke izmiksati; počev od maslaca, dodavati jedan po jedan sastojak.
Suhe sastojke prosijati i pomiješati.
Mokru smjesu dodati u suhu.
Kalup obložiti, uliti smjesu i posuti prženim bademima.





Peći 60 minuta na 175 stupnjeva. Ugasiti pećnicu i ostaviti još 15 minuta pa tek onda izvaditi.

Dobro ohladiti.




Njami !
Eyecandy is offline  
Old 16.09.2017., 18:32   #26
Punjena hokkaido bundeva

Inspiracija za ovo jelo bila mi je omiljena mi mejadra koju sam malo modificirala i utrpala je u bundevu.



Potrebna vam je 1 hokkaido bundeva srednje veličine i sastojci za punjenje:

1/2 šalice bulgura
1/2 šalice crvene leće
1 velika kapula
ulje za dinstanje kapule i maslinovo za premazivanje bundeve
šaka badema
šaka grožđica
šaka sitno sjeckanog peršinovog lista
začini:
sol
1 vrhom puna žličica baharata
1/4 žličice cimeta
na vrh noža kumina
1/4 žličice korijandra u prahu

Bundevu dobro oprati, otvoriti na vrhu i izdvaditi sredinu. Leću i bulgur kuhati 10 min u dvostruko većoj količini posoljene vode. Dok se leća i bulgur kuhaju, dinstati kapulu na ulju dok skroz ne omekša i počne se karamelizirati. Dodati kuhane bulgur i leću i sve ostale sastojke.

Bundevu iznutra premazati maslinovim uljem i napuniti do vrha. Peći na 200C oko 1h (dok bundeva ne postane skroz mekana.

Ovo jelo može biti odličan prilog ili samostalno jelo uz malo grčkog jogurta.



__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 17.09.2017., 15:23   #27
Dinja s umakom od malina

Kako i dinje spadaju tj. srodne su s bučama, evo jednog laganog deserta



Za 4 osobe:
500 gr medene dinje
500 gr mrežaste dinje
60 dag malina
4 žlice bijelog balzamičnog octa
1 žlica meda
melisa, menta



Dinje oguliti i očistiti te naribati u posve tanke kriške (radila sam samo s medenom jer nisam pronašla zelenkastu mrežastu koja bi dala sjajnu kombinaciju boja).
Za umak maline izmiksati, propasirati pa u kašu dodati ocat i med.
Kriške složiti na tanjur, preliti umakom i ukrasiti.

tweetee is offline  
Old 17.09.2017., 15:30   #28
Kolač od sira i hokaidice


Tijesto:
1 šalica brašna (stavila sam pola integralnog, pola kukuruznog)
1 šalica šećera
1/2 čajne žličice soli
1 putar (25 dkg)
1,5 šalice zobenih pahuljica
1 šalica svačega od orašastih i sjemenki, u uslikanom primjerku su lanene, crni sezam i suncokret
Putar otopite i sve umiješajte. trebate dobiti smjesu koje je još malo rastresita. Ako je premekano dodajte pahuljica ili brašna, ako je pretvrdo žlicu vrhnja.
Malo tijesta ostavite sa strane i kasnije ga ispecite kao granolu za posip. Ostatak utisnite u kalup i pecite 10 minuta na 180.

Nadjev:
1/2 kg sira
5 jaja M klase
4 dl vrhnja (mislim da je 4, ona veća čaša u dućanima)
1,5 šalice bučinog pirea (neku narančastu buču skuhate na pari i napravite pire)
1 šalica šećera
3+1 žlica škroba (gustin ili tak nešto)
ribana limunova korica
začini; cimet, klinček, muškat, pimet,...ili začini za medenjake
Jaja odvojite i istucite snijeg od bjelanjaka. Sir, vrhnje, šećer, žumanjke, 3 žlice škroba dobro izmiksajte. zatim lagano umiješajte snijeg.
Odvojite 2/3 smjese i u nju umiješajte limunovu koricu. U ostatak umiješajte začine i buču.
Izlijevajte malo po malo u kalup tako da dobijete mramorni uzorak.
Pecite na 175 stupnjeva. Ja sam radila tortu promjera 28 cm i peklo se 50 min.
Kad ju izvadite iz rola ostavite ju 15-tak minuta da "sjedne"

Preljev:
1/2 l vrhnja
2 žlice šećera
Izmiješajte i stavite na kolač. Vratite kolač u rol na 10 min.

I to je to





Slabo sam se razbacala fotkama. Nije mi baš bilo dofotkanja. Čak nisam mislila ni stavit kolač al eto ipak.

originalna ideja je ova

Pripazite da uzmete dovoljno visok kalup. U ovome je smjesa bila 2-3 cm ispod ruba s ovo je fotkano kad se već slegnuo.

__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.

Zadnje uređivanje polly : 17.09.2017. at 16:11.
polly is offline  
Old 17.09.2017., 15:30   #29
Čokoladni kolač s bundevom

biskvit:
2 jaja
75g smeđeg šećera
250g pirea od bundeve
100g omekšanog maslaca
150g pirovog brašna
50g palente (nisam imala dovoljno brašna)
1 prašak za pecivo
1 žličica burbon vanilia šećera
1 žličica cimeta
sol
100g krupno mljevenih lješnjaka
100g sjeckane čokolade

ganache:
2 dl slatkog vrhnja
200g čokolade
1 žličica instant kave

Za biskvit tući žumanjke sa šećerom, dodat maslac i bundevu, brašno, začine, lješnjake, čokoladu i na kraju snijeg.
Peći na 180° 20-tak minuta.
Za to vrijeme zagrijat vrhnje s kavom do vrenja i prelit 200g sjeckane čokolade.
Kremu izlit na vrh pečenog biskvita.
Ja sam kremu stavila u sredinu i na vrh jer sam se opekla, testirala pločice(prošle), raspao se kolač(srećom nije po podu).
Donekle uredno zakrpljeno i smazano!







bilaboja32 is offline  
Old 17.09.2017., 19:09   #30
Butternut mac 'n' cheese

Butternut mac 'n' cheese

Evo modifikacije popularnog recepta tako da je u skladu s natjecajem

Sastojci:
300ak g makarona ili spirila..
pola buce
300g sira (cheddar u mom slucaju)
1 mozzarella
1 crveni luk
50ak g maslaca
zlica brasna
200ml mlijeka
muskatni orascic



-------------------

Skuhati pastu da bude al dente, u to vrijeme pola buce peci u pecnici nekih pola sata. Kad je tikva mekana na ubod vilicom, napraviti pire.
Na maslacu zazutiti bijeli luk, maknuti luk sa strane, a u istoj tavici pripremiti bechamel (na maslacu poprziti zlicu brasna i dodati 2 dL mlijeka).



Sve skupa pomijesati, staviti u vatrostalnu posudu i posuti mjesavinom krusnih mrvica i parmezana. Sve zapeci u pecnici na 15ak min.



Uslast! ))

Zadnje uređivanje Adunjanik : 17.09.2017. at 19:34.
Adunjanik is offline  
Old 17.09.2017., 20:58   #31
Punjena hokkaido bundeva u slatkoj verziji

Sastojci

jedna manja hokkaido bundeva
jabuka narezana na kockice (može i dunja, ali nisam našla)
brusnice (namočene u likeru od jabuke i cimeta)
pekanski orasi narezani na četvrtine
kozji maslac
med



Bundevu prepoloviti i izdubiti. Pomiješati jabuku, brusnice (skupa sa likerom) i pekanske orahe sa omekšalim kozjim maslacem i malo meda.

Napuniti bundevu, prekriti ju folijom i staviti peći u pećnicu prethodno zagrijanu na 220 oko sat vremena. Pred kraj pečenja maknuti foliju kako bi se malo zapekla.
Kada je gotovo preliti sa još malo meda.

Magenta123 is online now  
Old 17.09.2017., 21:06   #32
Zapečena hokkaido bundeva punjena heljdom i kestenjem

Sastojci:

hokkaido bundeva
luk
češnjak
heljda
kestenje
mozzarella



Bundevu prepoloviti, izdubiti, malo posoliti i namazati maslinovim uljem te staviti peći prerezanom stranom prema dolje u prethodno zagrijanu pećnicu oko 40 minuta (ovisno o veličini bundeve).

Za to vrijeme na malo maslinovog ulja prodinstati luk, dodati češnjak i kada zamiriši dodati heljdu. Staviti temeljac (ili vodu) u duploj količini heljde. Kada je heljda na pola skuhana dodati nasjeckano kestenje.

Pečenu hokkaido bundevu napuniti kuhanom heljdom i kestenjem, na vrh staviti mozzarellu te vrlo kratko vratiti u pećnicu pod grill da se sir otopi i zapeče.

Magenta123 is online now  
Old 17.09.2017., 22:20   #33
Butternut creme caramel

Odnosno malo drugačija rožata od tikve.

Sastojci: (za 6 ramekina)
- pola butternut tikve
- 400 ml slatkog vrhnja
- 200g šećera
- 2 žlice meda
- malo Ginje (može i liker od višnje)
- 2 jaja*
- cimet u kori
- klinčić
- muškatni oraščić
- mahuna vanilije
- sok od limuna
- koštice od tikve

Tikvu ispecite u pećnici i izvadite meso. Tostirajte cimet i klinčić, te dodajte u posudu sa slatkim vrhnjem i mesom tikve. Naribajte u to malo muškatnog oraščića i zagrijte do vrenja. Ulijte malo ginje i ostavite sa strane da se ohladi.



Napravite karamel od šećera sa malo vode i mahunom vanilije. Kad se šećer karamelizira dodajte med i dobro izmiještajte. Tim karamelom dobro namažite ramekine. Kremu od tikve i slatkog vrhnja protisnite kroz sito i ulijte u namazane ramekine.



Pecite pokriveno u vodenoj kupki 20 minuta na 160 stupnjeva. Izvadite i kad se ohladi stavite u hladnjak na minimalno 3 sata. Za dekoraciju napravite karamel od šećera u koji dodate sjemenke tikve i malo soka od limuna. Izlijte ga samo na masni papir i za par minuta kad se ohladi izlomite na željene komade.
Ramekin samo preokrenete na tanjur da se preko njega prelije karamel kojim je bio obložen.





*
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
Zaboravio napisati. Jaja se umiješaju kad se smjesa slatkog vrhnja i tikve ohladi

Zadnje uređivanje gargamišamel : 19.09.2017. at 13:36. Reason: dodatak
spic is offline  
Old 18.09.2017., 00:22   #34
Puding od buče i banane

45 dag maslaca
4 jaja (odvojiti žutanjke od bjelanjaka)
230 gr pirea od banane (cca 2 vrlo zrele banane)
400 gr pirea od hokkaido buče
70 gr smeđeg šećera
120 gr kiselog vrhnja
120 gr slatkog vrhnja
120 ml cijeđenog soka od naranče
1 žlica naribane korice neprskane naranče
prstohvat soli
na vrh noža mljevenog cimeta
na vrh noža mljevenog klinčića
prstohvat svježe ribanog muškatnog oraščića



Buču prerežite, izvadite koštice, ogulite gulilicom za krumpir, narežite na kriške, poslažite na pek-papir namazan maslinovim uljem te buču premažite maslinovim uljem. Pecite u pećnici na cca 180 stupnjeva Celzijusa dok buča skroz omekani. Pečenu buču izgnječite viljuškom u pire.



Vrlo zrele banane ogulite i viljuškom izgnječite u pire te prelijte sokom od naranče.

Maslac otopite na laganoj vatri.

Tako pripremljen pire buče i pire banane izmiksajte sa sokom i koricom naranče, žutanjcima, slatkim i kiselim vrhnjem, rastopljenim maslacem, šećerom i začinima.

U drugoj posudi bjelanjke sa solju istucite u čvrst snijeg.

U prvu smjesu pjenjačom ručno lagano umiješajte snijeg.

Smjesu ulijte u vatrostalnu posudu premazanu debelim slojem maslaca te puding pecite na 160 stupnjeva Celzijusa cca 1 h.

Poslužite još toplo posuto s malo šećera u prahu.

Upgrade: istucite slatko vrhnje te u nj umiksajte zrelu bananu prethodno izmiksanu s limunovim sokom i poslužite s pudingom.

tweetee is offline  
Old 22.09.2017., 21:15   #35
Veganski browniesi s tikvicama


Ako volite sočne, biskvitne kolače koji su brzo gotovi, isprobajte ove browniese. Možete ih pripremiti čak i u blenderu, bez miksera. U tom slučaju naribane tikvice i nasjeckanu čokoladu umiješajte na kraju, spatulom.
Ovaj biskvit je jako zgodan i za torte. Ako ga ispečete u kalupu od 24cm, dobit ćete dovoljno visok biskvit da ga možete prepoloviti i premazati kremom.



Pripremite, za kalup 36x24:

250g integralnog brašna
80g kakao praha
2 žličice praška za pecivo
1 žličicu sode bikarbone
prstohvat soli
četvrt žličice vanilije u prahu
120ml kokosova ulja (ili nekog biljnog ulja po želji)
300ml bademovog “mlijeka”
oko 200g naribanih zelenih tikvica
po želji 80g tamne čokolade


Pećnicu zagrijte na 180C.
Tikvice operite i naribajte. Ne morate ih guliti. Prosijte brašno, kakao i ostale praškaste sastojke. Dodajte otopljeno kokosovo ulje i bademovo “mlijeko”. Izmiksajte pa dodajte naribane tikvice i čokoladu narezanu na kockice.



Izlijte u tepsiju prekrivenu papirom za pečenje. Pecite oko 25 minuta. Izvadite iz pećnice, malo ohladite pa stavite na rešetku da se hladi.
Prelijte glazurom po želji. Ja sam napravila bijelu glazuru od šećera u prahu i gustog dijela kokosova mlijeka. Miješajte pjenjačom šećer u prahu i kokosovo mlijeko, da dobijete gustu, ali tekuću teksturu i šarajte po po površini kolača. Ako želite, kolač možete poslužiti uz sladoled i/ili voće.

Gipsyqueen is offline  
Old 24.09.2017., 15:54   #36
Mađarske špecle s bundevom, slaninom i karameliziranim lukom AKA srčani udar na tanjuru

Ne znam kako kuhaju druge familije, ali kod nas to izgleda nekako ovako: odem u dućan, kupim što mi izgleda fino/svježe/povoljno, pa oko toga planiram jelovnik. Ili se nečega poželim, pa to ubrzo dođe planski na red. Ili - rijetko, ali događa se - M. izrazi želju za nečim, pa onda ja smišljam kako da to realiziram. Iznimka je međutim onaj grozni zadnji tjedan u mjesecu, kad obično jedemo, onako, pomalo lovački: financije su pri kraju, iz hladnjaka me tužno gleda nekoliko nepovezanih namirnica, pa kemijam i izmišljam da ručak na kraju liči na nešto, i u tome sam obično sasvim neuspješna. Pa se onda i jedno i drugo veselimo što će skoro plaća i povratak na default (mačke naravno baš briga, oni jedu kao royalties svaki dan).

Ovo jelo je nastalo kao kombinacija stavki 3 i 4 u planiranju našeg obiteljskog menija. M. me neki dan prošlog tjedna malo iznenadio željom da koji od nadolazećih dana jedemo špecle, kiseli kupus i slaninu, jelo koje radimo možda jednom godišnje (ako i toliko) i za koje obično imamo nula interesa. Pa sam ja kupila špecle (znam, znam, dobra domaćica bi ih radila sama - no ova konkretna domaćica ima manjak vremena, a trenutno i jednu ruku u zavojima, pa gleda da si olakša život gdjegod može), ili bolje reći njoke, mađarsku verziju špecli koja je manje fina, but does the trick. Iz frizera sam izvadila zadnju domaću slaninu...i ustanovila da DM više ne prodaje kiseli kupus, a samo njihov mi je po volji. I tako su špecle tužno čekale da povenu u hladnjaku - dok jučer nisam, u potrazi za idejama za depresivni kraj mjeseca - otvorila kuhinjski ormarić i našla se oči u oči s jednom zaboravljenom butternuticom. Et voila - nastade jelo koje možda nikad više nećemo kuhati (because...vidi gore pod špecle), ali nam je baš bilo dobro; a kalorija ima vro vjerojatno dovoljno za do kraja tjedna, ne samo za ovaj vikend!

Za ovaj miš-maš trebat će vam:
- jedan veliki luk
- kriška slanine
- oko 600 grama butternut tikve
- malo ulja
- oko 300-400 grama špecli (kupovnih ili domaćih, ako nemate manjka zdravih ruku)
- sol, papar, mrvica kumina po želji, malo dimljene paprike, list lovora
- žličica šećera

Butternuticu ogulite, narežite na kockice, lagano nauljite, začinite solju, paprom i malo kumina po želji (ja sam je začinila jako lagano, jer sam dio planirala za drugo jelo) i pecite u pećnici na 210 stupnjeva dok kockice ne budu pečene i ne dobiju malo bolje, ali zadržavaju oblik.



U većoj posudi debljeg dna popržite slaninu narezanu na komadiće dok ne postane hrskava, na malo ulja po potrebi. Izvadite hrskave komadiće, a na preostalu masnoću (slobodno odlijte malo ako vam se čini previše) dodajte na šnjite narezan luk. Nakon par minuta dodajte mu malo soli, malo papra i malo šećera, te ga uz povremeno miješanje ostavite da se karamelizira kojih pola sata.

Kratko prokuhajte špecle, ocijedite ih i dodajte u vrelu tavu s lukom, ubacite listić lovora i pustite sve skupa minutu-dvije da zamiriše i lijepo se poveže.



Dodajte kockice bundeve, malo dimljene paprike, te soli i papra koliko nedostaje.

Izvadite na tanjure, pospite pripremljenom slaninom, po želji i s malo ribanog sira; poslužite s kiselim krastavcima ili salatom po želji. Umrite mladi od srčanog udara, ali barem sretni jer ste fino jeli i onaj zadnji, najgori tjedan u mjesecu, kad vas s podjednakom tugom gledaju i prazan hladnjak i prazan račun .

__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Old 24.09.2017., 20:05   #37
Juha

Sastojci: buča (1kg), đumbir (75 g), 1 čili papričica, 1 luk, povrtni temeljac (1 L), kokosovo mlijeko (125 mL), vlasac, limeta.



U posudu stavimo na kockice narezanu buču, nasjeckani luk i nasjeckani đumbir, te lagano sotiramo dok povrće ne omekša.


Zatim dodamo dio kokosovog mlijeka i povrtni temeljac te čili papričicu. Kuhamo dok buča ne omekša.



Navalimo štapnim mikserom na kuhanu smjesu.



Po potrebi još začinimo (sol, papar).
Serviramo uz dodatak (preostalog) kokosovog mlijeka i začinimo sokom limete i svježim vlascem.

__________________
If we bring a little joy into your humdrum lives, it makes us feel as though our hard work ain't been in vain for nothin'. Bless you all.

Zadnje uređivanje Pringles : 25.09.2017. at 18:35. Reason: slika viška, u dogovoru s autoricom
Lina Lamont is offline  
Old 25.09.2017., 15:37   #38
Kolač od bundeve (uz duboki naklon Yotamu Ottolenghiju)

Da moram izabrati jednog kuhara po čijim bi receptima kuhala cijeli život, bio bi to Yotam Ottolenghi. Sve njegovo mi je fantastično: dijelimo ljubav prema tahiniju i karfiolu, za'ataru i patliđanima, kuminu i sjemenkama nara u salatama; obožavam način na koji pristupa namirnicama, koje u masi sastojaka (Ottolenghijevi su recepti poznati po duuugim listama satojaka) uvijek uspjevaju zadržati vlastiti okus i naglasiti jedne druge, umjesto da se međusobno prekrivaju; volim i kako izgledaju sva ta jela, šarena, kompleksna i prekrasna; a da se ne lažemo, ni njegova sklonost da u desert uvali pozamašnu količinu alkohola nije mi strana. Njegovo kuhanje u meni izaziva veselje: nije to najzdravija kuhinja, nije ni izraženo eksperimentalna, ali je iskreno divna.

U masi Ottolenghijevih recepata koje često spremam, njegov sad već ikonski kolač od karfiola je među najčešćima u mojoj kućnoj rotaciji. To je jedno od onih jela koja nikad ne ispadnu loše, još je bolje drugi dan (ravno iz kutije za ručak na poslu) i gotovo uvijek imam potrebne sastojke. Nema parmezana? Nema veze, grana padano ili kakav drugi aromatični sir će poslužiti. Gospodin Bosiljko je opet stradao pod mačjom šapom? Uh, prilagodit ćemo ovaj put malo začine. I tako čim krene sezona karfiola.

A onda mi je nekidan za oko zapela bundeva. Pa rekoh samoj sebi...hmmm, mijenjam sir, mijenjam začine ako zatreba, a kako bi bilo da zamijenim povrće? Sretna je okolnost bila što se bundeva zapravo savršeno slaže sa svim začinima u originalnom receptu; iako bosiljak možda s njom nije prvi izbor, u salatama se zapravo iznenađujuće vole, a slična je romansa i u ovom slanom kolaču. Da je u stanu bilo nešto fete, i ona bi ovdje jako lijepo došla, ali ovaj je put grana padano morao poslužiti.

Za jedan manji kolač, koji nahrani dvoje jako gladnih ili troje u pauzi za ručak, trebat će vam:
- maslinovo ulje
- glavica luka
- kojih 400g pečene bundeve (pečene u rerni na kockice, začinjene maslinovim, solju, paprom i samo zrncem-dva kumina)
- oko 100 grama ribanog grana padana
- 5 jaja
- oko 90g brašna (meni je taman ponestalo, još žlica bi bila optimalna, ovako je smjesa ispala malo manje čvrsta nego inače)
- žličica praška za pecivo
- šaka svježeg bosiljka
- malo ružmarina, sol, papar, po želji malo kurkume za boju (ja sam ovaj put preskočila)
- sezam



Ispecite bundevu ako već niste. Očistite luk, i pola narežite na tanke kolutove i odložite sa strane; drugu polovinu sitno narežite i prodinstajte na maslinovom ulju 10ak minuta dok ne omekša.

Uključite pećnicu da se grije na 180C. Mali kalup od 17cm obložite papirom za pečenje, premažite maslacem i dobro pospite sezamom (ako imate crni sezam ili crni kim, još bolje).



Rukom izradite jaja, dodajte ohlađeni luk skupa s masnoćom u kojoj se dinstao. Natrgajte ili narežite bosiljak pa dodajte u smjesu. Dodajte i brašno koje ste pomiješali s praškom, te ribani sir, sol i papar. Na kraju umiješajte bundevu.

Izlijte u kalup pokriven sezamom, na površinu poslažite kolutove luka. Pecite 40ak minuta, dok ne dobije lijepu boju. U međuvremenu fotkajte mačka u nadi da će vam malo podignuti rejting i dodati koji bod, because mačke.



Ostavite da kolač odstoji na sobnoj temperaturi kojih pola sata nakon pečenja. NEMOJTE ga kao ja odmah izvaditi i rezati, daleko je ljepši kad se stigne pohladiti i zadržati oblik. Ali ovaj put nije išlo drugačije. Uživajte danas, ili još bolje - sutra za ručak .

__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Old 26.09.2017., 17:15   #39
Hokkaido tortilje s piletinom

Tortilje

Hokkaido tikva
sol
biber
ulje

Hokkaido tikvu narezati na velike komade, očistiti od koštica i stavti peći na 200 stupnjeva u pećnicu.
Kad je pečena, malo prohladiti, pa meso žlicom odvojiti od kore.
Meso tikve ohladiti do kraja, pospliti, pobiberiti i štapnim mikserom pretvoriti u pastu.
Formirati kuglice.
Nauljiti dlanove i obložiti kuglicu uljem. Na lim staviti papir za pečenja, na njega položiti kuglicu i dlanom ju spljoštiti, a preko nje staviti papir za pečenja, pa ju razvaljati u tortilju(oko 1mm debljine).
Požljivo odvojiti gornji papir i staviti peći na 200 stupnjeva uz ventilator. Meni je trebalo oko 5-7 minuta. Rubovi se lagano zarumene,a tortilja postane mat boje. Izvadite ju, prohladite i onda odvojite od papira (ako je skroz vruća mogla bi se trgati).
Treba paziti da se ne prepeče, jer onda izgubi elastičnost i puca kod punjenja.

Tortilje možete puniti po želji.

Ja sam izabrala piletinu, jer je to meni najdraže meso.

Nadjev

350g pilećih pras izrezanih na kockice
3 veće paprike(crvena,žuta,zelena,ako je moguće) izrezane na kockice
1 veliki luk izrezan na kockice
1 velika mrkva izrezana na tanke listiće
70g butternut tikve narezane na kocke
100g crvenog graha
100g kukuruza
1-2 jalapena(mljevena ili sitno narezana)
sol
biber
kim mljeveni
ulje

Na vrućem ulju pirjajte luk, dodati papriku i piletinu. Mješati dok piletina na pobijeli, pa dodati mrkvu i pirjati dok ne omekša.

Butternut tikvu skuhati u malo vode. Ocjediti. Vodu možete koristiti za podljevanje mesa. Od kockica tikve napraviti pire.

Meso i povrće neka bude pokriveno tekućinom.
U smjesu dodati sol, biber, kim, jalapeno, grah ,kukuruz i pire od tikve.
kuhati uz mješanje dok se ne zgusne.


Dodaci

sir ribani
salata sjecakana na rezance
luk sjeckan na listiće
paptika rezana na listiće

Tortilju napuniti nadjevom,posipati dodacima i zamotati.

Dobar tek!









gven_s is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.