Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Postoji li čista svijest (svijest bez objekta) ?
Da ! 8 28.57%
Ne ! 11 39.29%
Ne znam. 9 32.14%
Glasovatelji: 28. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2017., 00:30   #221
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Kako se sa MR mjeri svjest? Koje se jedinice koriste da bi se prikazao izmjereni rezultat?
To moraš pitati ove što su istraživali tajnu ženskog orgazme uz pomoć magnetske rezonancije:
http://www.jutarnji.hr/arhiva/znanst...ma.../3125747/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 14:00   #222
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
zašto bi uopće nešto mjerila. Treba samo uživati u pijanstvu.
Na to se svodi sva duhovnost.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 14:21   #223
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Nisi razumio.

To da "baza ne mora biti Ja" ne znači da će tvoj duh useliti u neko drugo tijelo pa odatle promatrati svijet (btw, čudi me da jedan materijalista koji ne vjeruje u duh uopće može doći do ovakve ideje ) nego znači da će se Ja - u ovom slučaju ljudsko Ja, jer za druga ne znamo - poslužiti znanjem i logikom da bi uvidjelo stvari koje su mu dalje od vlastitog nosa; ako pri tom ima i mrvicu mašte, odnosno ako su mu na raspolaganju obje hemisfere mozga a ne isključivo nabrijana lijeva, time će njegov uvid u prirodu stvari biti potpuniji, odnosno istinitiji (više će odgovarati stvarima kakve one uistinu jesu nego kada ih promatra i o njima sudi isključivo kroz perspektivu ograničenih pet čula).

Nadam se da je sad jasnije.
Trebamo razlučiti neke stvari. Priča o "čistoj svijesti" nije isto kao i priča o svijesti mene i tebe. Mi možemo uz pomoć prije svega puno zajedničkih osobina ljudske vrste uz pomoć logike i mrvice mašte razumijeti jedni druge.

Ali kada pričamo o "čistoj svijesti" tada se postavlja pitanje o kakvoj se paradigmi radi. Postoji li svijest koja nije naša? Kakav je odnos naše svijesti sa ne-našoj svijesti? Što znači čista svijest?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 14:33   #224
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali kada pričamo o "čistoj svijesti" tada se postavlja pitanje o kakvoj se paradigmi radi. Postoji li svijest koja nije naša? Kakav je odnos naše svijesti sa ne-našoj svijesti? Što znači čista svijest?
Svaka svijest za koju znamo je nečija. Što ako nađemo neku koja nije ničija? Tko prvi stigne smije je kolonizirati ili...?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 14:55   #225
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Svaka svijest za koju znamo je nečija. Što ako nađemo neku koja nije ničija? Tko prvi stigne smije je kolonizirati ili...?
Kako možeš identificirati svijest koja nije tvoja?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:44   #226
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kako možeš identificirati svijest koja nije tvoja?
Komunikacijom.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:53   #227
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Komunikacijom.
Kako u komunikaciji razlikuješ sebe od drugog?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 16:31   #228
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kako u komunikaciji razlikuješ sebe od drugog?
Ta druga svijest ti se obraća kroz ulazne kanale (vid, sluh...), donosi ti i informacije koje ne znaš, koje su za tebe nove....

No, ako ćeš cjepidlačno, sa potpunom sigurnošću ne možeš znati da postoji itko osim ti sam ('Mislim, dakle jesam.') jer su svi ulazni kanali potencijalno varljivi, ta druga svijest može biti 'privid', isto kao i u snu, ono što proizlazi iz solipsizma ne može se s apsolutnom sigurnošću odbaciti kao neistinito...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 16:47   #229
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ta druga svijest ti se obraća kroz ulazne kanale (vid, sluh...), donosi ti i informacije koje ne znaš, koje su za tebe nove....
Kojom metodom utvrđuješ da su to informacije koje ne znaš?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 16:53   #230
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kojom metodom utvrđuješ da su to informacije koje ne znaš?
Ne postoji posebna 'metoda'. Naprosto razlikuješ ono što dosežeš prisjećanjem od onoga što pristiže kroz ulazne kanale...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:00   #231
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kako možeš identificirati svijest koja nije tvoja?

Nemam pojma. Ti si prvi spomenuo ne-našu svijest. Dakle, ako je identificiramo, ovom ili onom metodom... što ćemo s njom?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:01   #232
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne postoji posebna 'metoda'. Naprosto razlikuješ ono što dosežeš prisjećanjem od onoga što pristiže kroz ulazne kanale...
Dakle nemaš načina utvrditi razliku između onoga što je tvoje i onoga što nije tvoje?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:06   #233
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne postoji posebna 'metoda'. Naprosto razlikuješ ono što dosežeš prisjećanjem od onoga što pristiže kroz ulazne kanale...
Znaci li to da je bolesnika alzheimerove bolesti njegova svjest njega napustila?
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:07   #234
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Dakle nemaš načina utvrditi razliku između onoga što je tvoje i onoga što nije tvoje?
Imaš na način na koji sam izrekao, no, ako želiš cjepidlačno i s apsolutnom sigurnošću - za to ne postoji metoda. Ostaje ti 'Mislim, dakle jesam.' Radikalno gledano, sve druge entitete možeš smatrati upitnima jer njihovo postojanje si ne možeš dokazati s apsolutnom sigurnošću.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:16   #235
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Imaš na način na koji sam izrekao,
Na koji način? Jer osjećaš da to nisi znao?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:25   #236
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Na koji način? Jer osjećaš da to nisi znao?
Da, i naprosto razlikuješ ono što dolazi kroz ulazne kanale od onog do čega dolaziš posezanjem u memoriju...

Pretpostavljam da osobe koje "čuju glasove u glavi" imaju problema vezano uz to pitanje...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:41   #237
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Da, i naprosto razlikuješ ono što dolazi kroz ulazne kanale od onog do čega dolaziš posezanjem u memoriju...

Pretpostavljam da osobe koje "čuju glasove u glavi" imaju problema vezano uz to pitanje...
A što ako to što misliš da je novo je jednostavno oživljavanje već postojeće memorije?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 18:06   #238
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
A što ako to što misliš da je novo je jednostavno oživljavanje već postojeće memorije?
Tad si u zabludi. S apsolutnom sigurnošću ne možeš znati da postoji itko osim tebe. A to sam i rekao, odmah na početku.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 18:10   #239
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Tad si u zabludi. S apsolutnom sigurnošću ne možeš znati da postoji itko osim tebe. A to sam i rekao, odmah na početku.
Dakle tvoj kontakt sa "drugim" je baziran pa pukoj špekulaciji!?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 19:14   #240
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Dakle tvoj kontakt sa "drugim" je baziran pa pukoj špekulaciji!?
A gle, i to da će sutra Sunce ponovno 'izaći' možeš nazvati pukom špekulacijom, dok bih ja rekao da je to nešto što će se sigurno desiti (osim ako ćemo jako cjepidlačiti i konstatirati da ni to nije apsolutno sigurno).

Ako ćemo maksimalno skeptički, kompletna tzv. 'objektivna stvarnost' je upitna jer sve što o njoj znamo, znamo zahvaljujući inputima koji su potencijalno varljivi.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.