Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2007., 23:57   #41
Quote:
sajso kaže: Pogledaj post
zna li iko odgovor na pitanje : odnos nuznog nasljednog dijela i raspolozivog dijela?
hitno mi treba a nemam pojma gdje da potrazim.
nuzni dio je onaj dio sa kojim ostavitelj ne moze slobodno raspolagati jer pripada nasljednicima (iznimka,izvlaštenje iz nužnog dijela ), raspolozivi dio je onaj sa kojim ostavitelj moze slobdno raspolagati (npr moze ga oporucno ostaviti)

Zadnje uređivanje Morski. : 03.04.2007. at 02:22.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:13   #42
to znam, ali omjer od ukupne imovine koliki je nuzni a koliki raspolozivi. kako se taj omjer odredjuje.
sajso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:22   #43
Nisi nam ništa rekao da bi ti znali reći
O čemu se radi? Ostavština nakon jednog od roditelja? Darovanje nekom od užeg dijela obitelji? Oporuka?
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:30   #44
nista od toga. zanima me generalno pravilo, ne znam da li vam je dovoljno jasno: od ukupne imovine koliki ce biti nuzni dio a koliki raspolozivi? lupam npr. 1/3 nuzni, a 2/3 raspolozivi. znam da nije bas jasno, ali me je to pitanje danas pitao profesor.
sajso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:36   #45
ne kužim ne znam tako dobro pravo da odgovaram na profesorova pitanja, ali valjda ima kakav detalj.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:37   #46
a nužni dio je valjda onaj koji nasljeđuju nasljednici prvog reda!!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:40   #47
znam ja sta je nuzni dio i raspolozivi, ali kako doci do tog omjera nuzni:raspolozivi, to me zanima a treba mi za sutra.
sajso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:50   #48
pa zavisi kako se dijeli i na koga!!
Ako je ostao jedan supružnik i dvoje npr djece onda (ukolikose drugačije ne dogovore) supružniku ide pola djeci od ostale polovice po pola!!
Jel na to misliš?
Imaš li kakve knjige ili nešto gdje bi to mogo malo pročitati?
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:51   #49
čl. 70
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:57   #50
sajso i ja sam ti mislila reči da odeš na ovaj link pa da to malo vidiš
Nadam se da ti je putnik pomogo ijavi jeli profa bio zadovaljan odgovorom
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 01:08   #51
Quote:
masazerka kaže: Pogledaj post
pa zavisi kako se dijeli i na koga!!
Ako je ostao jedan supružnik i dvoje npr djece onda (ukolikose drugačije ne dogovore) supružniku ide pola djeci od ostale polovice po pola!!
Jel na to misliš?
Imaš li kakve knjige ili nešto gdje bi to mogo malo pročitati?
nuzni dio pripadne nuznim nasljednicima, a sa raspolozivim ostavitelj radi sto hoce. od ukupne imovine kako izracunati nuzni a kako raspolozivi. jesam glup i sigurno je jednostavno.al nema veze hvala za trud. obavezno javljam sutra.
citao i zakon i literaturu, ali corak.
sajso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 01:17   #52
uf koji sam glupan. ubi se ja razmisljajuci da je to odnos u nekakvim brojevima. odnos ili razlika je da nuzni dio mora pripasti nuznim nasljednicima, dok sa raspolozivim dijelom raspoalze kako hoce. i nuzni dio MORA biti podijeljen nuznim nasljednicima inace nema podjele imovine. koji glupan. a lupao sam glavu citav dan.
sajso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 01:29   #53
Quote:
sajso kaže: Pogledaj post
to znam, ali omjer od ukupne imovine koliki je nuzni a koliki raspolozivi. kako se taj omjer odredjuje.

pa mogao si to odmah napisati.
Primjer:
Žena i troje djece,oporuka postoji,da nema oporuke svaki bi nasljednik dobio 1/4 ostavine (zakonsko nasljedivanje) medutim oporuka postoji
nužni dio svakog nasljednika iznosi 1/2 zakonskog dijela .
Nužni dio iznosi 1/8 ostavine u ovom slucaju (po osobi)
Jednostavnije,pod uvjetom da su isti nasljedni red (u ovom slucaju prvi) i postoji oporuka

Nužni dio =

1
------- x 100
N x 2

gdje je N broj nasljednika,broj koji dobijes je postotak nuznog dijela osobe u ukupnoj ostavini.




Quote:
sajso kaže: Pogledaj post
nuzni dio pripadne nuznim nasljednicima, a sa raspolozivim ostavitelj radi sto hoce. od ukupne imovine kako izracunati nuzni a kako raspolozivi. jesam glup i sigurno je jednostavno.al nema veze hvala za trud. obavezno javljam sutra.
citao i zakon i literaturu, ali corak.
Mislim da i nisi tako pozorno procitao,jer sam vrlo siguran da u Vedriš-Klarić postoji primjer sa omjerima. A znam da sam ga ja dobro naučio jer ga je profesor trazio
Pozdravi Hrvoja ako te ovo on gnjavi

Zadnje uređivanje Morski. : 03.04.2007. at 02:13.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 01:02   #54
pa da svi smo se oko istog vrtili.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:34   #55
ostavina u inozemstvu

Imamo srodnika koji je radio i živio u Njemačkoj te je tamo i preminuo. Zanima me tko pokreće tamo ostavinski postupak, da li je kao i kod nas, po službenoj liniji ili mi kao srodnici moramo to pokrenuti.
žensko nepametno is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 13:11   #56
Ovisi gdje se nalazi ostavina i je li riječ o pokretnoj ili nepokretnoj imovini
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 13:34   #57
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ovisi gdje se nalazi ostavina i je li riječ o pokretnoj ili nepokretnoj imovini
Navela sam da se radi o Njemačkoj i radi se o pokretnini tj. bankovnim računima.
žensko nepametno is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 13:48   #58
Quote:
žensko nepametno kaže: Pogledaj post
Navela sam da se radi o Njemačkoj i radi se o pokretnini tj. bankovnim računima.

Hrvatski sud nadležan je za raspravu za pokretnu ostavinu državljana RH koja se nalazi u drugoj zemlji jedino ako sud ili drugo nadležno tijelo druge zemlje nije nadležno za postupanje po svojem unutarnjem pravu.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 14:13   #59
vjerojatno je nadlezno njemacko pravo, ne vidim zasto ne bi bilo, samo ne znam kak ostavinksi postupak kod njih izgelda.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 13:08   #60
NASLJEĐIVANJE - tko dobiva, koliko, kako i zašto?

evo imam pitanje. citam vas vec duze vremena, ali me nesto zanimalo, pa sam se odlucila javiti.

dakle stvar je sljedeca.

zamislimo da su A1, A2, A3 braca i sestre.

B1 je supruznik od A1, B2 supruznik od A2, a A3 je recimo odlucio nikada se ne zeniti u zivotu.

C1 je jedino dijete od A1 i B1. Drugi par nema djece.

D1 je roditelj od A1,A2, A3

Imam par pitanja pa cu ih dopuniti ako sta zaboravim.

Prva nekretnina pripada 1/2 D1, 1/4 A1, 1/4 A3. Nakon smrti D1 kako se rapodjeljuje? A kako nakon smrti D1, A3? A kako nakon smrti svih tih, pod pretpostavkom da su svi ostali zivi osim ovih suvlasnika?

Nekretnina druga pripada A1 i A2. Nakon smrti A1 kome pripada nekretnina? A nakon smrti oboje? Mogu li ikako braca i sestre od A2 ikako imati udjela u nekretnini nakon smrti A1?

Nekretnina treca - bracni par A2 i B2 zive u njoj.Nekretnina je kupljena prije njihova braka, a u braku je nakon smrti oca od A1, A2, i A3 u 1/3 dobila djeca A1, A2, A3. Pitanje je da li B2 ikako ima pologa na nekretninu.

Nekretninu cetvrtu je kupio A1 za svoje dijete C1 dok je bilo punoljetno i glasi 1/2 na dijete C1, a 1/2 na A1. A1 je otplatio kreditom svu nekretninu. Nakon smrti A1 ce B1 imati pravo na 1/4 nekretnine??? KAko sprijeciti da osoba B1 to dobije? I jel se moze ikako? Oporucno? Darovnim ugovorom?

I konacno pitanje.

Ukoliko vise nikoga ne bude, osim B1, B2 i C1. Kako ce na kraju stajati stvari izmedju nekretnina?Kakva ce biti raspodjela?


A ako ostane samo B1 i C1? Kako smanjiti udio u nekretninama od B1 ako je recimo rastrosan?

Da li sin iz prvog braka od B2 ima ikakvo pravo na nekretninu? Nakon smrti A2 i B2.

Da li u konacnici C1 sve dobiva?
nika475 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.