Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2007., 16:19   #21
Quote:
Sanja29 kaže: Pogledaj post
ali meni je sestra u ambulanti opće prakse, rekla da mi je samo potrebna potvrda od mog ginekologa da mi počinje porodiljni i od kojeg datuma, tako da je meni moj privatni ginić to napisao i stavio svoj žig i to mi je dovoljno, nije mi spominjala socijalnog ginića
tak su i meni rekli!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:20   #22
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
šta ti je ovdje kontradiktorno, pa da se potrudim malo bolje izraziti?
evo članka da bude sve jasno

Rodiljni dopust

Članak 66.

(1) Za vrijeme trudnoće, poroda i njege djeteta radnica ima pravo na rodiljni dopust.

(2) Radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života.

(3) Dan očekivanoga poroda utvrđuje ovlašteni liječnik.

(4) Za blizance, treće i svako sljedeće dijete radnica može koristiti rodiljni dopust do navršene treće godine djetetova života.

(5) Radnica obvezno koristi rodiljni dopust u razdoblju od 28 dana prije poroda do šest mjeseci djetetova života (obvezni rodiljni dopust). Pravo na obvezni rodiljni dopust utvrđen prema odredbama ovoga Zakona koristi se u neprekinutom trajanju.

(6) Na vlastiti zahtjev, žena iznimno može početi raditi prije nego dijete navrši šest mjeseci života, ali ne prije isteka 42 dana poslije poroda.

(7) Ako je dijete prerano rođeno, produžuje se rodiljni dopust iz stavka 2. ovoga članka za toliko vremena za koliko je dijete prerano rođeno.

(8) Nakon proteka obveznoga rodiljnog dopusta iz stavka 5. i 6. ovoga članka, ako se roditelji tako sporazumiju, pravo na rodiljni dopust može koristiti djetetov otac.

(9) Ako djetetov otac koristi pravo iz stavka 8. ovoga članka u trajanju od najmanje tri mjeseca, rodiljni dopust iz stavka 2. i 4. ovoga članka produžuje se za dva mjeseca.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:26   #23
a ako se je neka od vas planirala vratiti nakon 6 mjeseci pododnog dopusta Milim da je Hrvach o tome pričala da su je pitali:

Skraćeno radno vrijeme roditelja

Članak 67.

(1) Kad je obvezni rodiljni dopust iz članka 66. stavka 5. ili 6. ovoga Zakona prošao, radnica ima pravo raditi polovicu radnoga vremena do navršene jedne godine djetetova života, odnosno za blizance, treće i svako sljedeće dijete može raditi polovicu radnoga vremena do navršene treće godine djetetova života.

(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može koristiti radnik koji je djetetov otac, ako majka za to vrijeme radi u punom radnom vremenu.

(3) Nakon što dijete navrši jednu godinu života, jedan od djetetovih roditelja ima pravo raditi polovicu punoga radnoga vremena do tri godine djetetova života, ako je djetetu, prema ocje­ni ovlaštenoga liječnika, zbog njegova zdravlja i razvoja, potrebna pojačana briga i njega.

(4) Ministar nadležan za zdravstvo pravilnikom će propisati uvjete i postupak stjecanja prava na rad u skraćenom radnom vre­menu, radi njege djeteta kojem je potrebna pojačana briga i njega.

Stanka za dojenje djeteta

Članak 68.

(1) Žena koja nakon korištenja rodiljnog dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu nastavi dojiti dijete, ima u tu svrhu tijekom rada u punom radnom vremenu, dva puta dnevno pravo na stanku u trajanju od po sat vremena.

(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka žena može koristiti do godine dana djetetova života.

(3) Vrijeme stanke iz stavka 1. ovoga članka ubraja se u rad­no vrijeme.

(4) Naknada plaće za stanku iz stavka 1. ovoga članka obra­čunava se prema posebnim propisima.

(5) Ministar nadležan za rad, uz suglasnost ministra nadlež­nog za zdravstvo, pravilnikom će propisati uvjete i postupak ostva­renja prava iz stavka 1. ovoga članka te način obračunavanja i isplate naknade plaće iz stavka 4. ovoga članka.

Prava koja može koristiti djetetov otac

Članak 69.

(1) Ako majka umre, napusti dijete ili ako je zbog bolesti ili drugoga važnoga razloga onemogućena brinuti se o djetetu, djetetov se otac može koristiti svim pravima koja su ovim Zakonom predviđena, radi zaštite majčinstva i podizanja djeteta.

(2) Ministar nadležan za zdravstvo pravilnikom će propisati uvjete i postupak utvrđivanja nemogućnosti majke da se, zbog bolesti ili drugoga važnog razloga, brine o djetetu.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:26   #24
bravo Lara.
dakle, neke činjenice (premise, whatever):
- svaka trudnica ima pravo poći na porodiljni 45-28 dana prije termina (min 28 je obavezno)
(one na komplikacijama, po defaultu 45, ali sad bih se držala općih pravila)
- to kada će otići ne ovisi o njoj i njenim željama, već o dobroj volji soc.gin/sestara
koji joj to "dosuđuju" (koje mogu čak i uvažiti želju trudnice-
većina mojih prijateljica nije bila te sreće)
- ono što sugeriram, je da se(svjesne svoga prava), trudnice pokušaju izboriti za svoje želje, da ako im
uvale spiku (često se o tome i pisalo na forumu) da ako nisu bile na komplik, idu tek 28 dana prije na porodiljni,
kažu da to nije istina, već da u zakonu piše tako i tako.

i osvrnula bih se na čl.66,st.3. gdje lijepo piše "ovlašteni liječnik"
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:31   #25
i još jedan detalj, nekada ni sam zakon nije dovoljan, već stvari funkcioniraju na temelju naputaka o primjeni i tumačenju istog iz ministarstva. Pošto sam ovaj mjesec otišla na porodiljni, sjedila sam sat vremena u uredu pravnice u hzzo-u (također šefice socijalnog), čitale skupa zakon, zvale i ministarstvo za par naputaka.
(imala sam malo specif.situaciju, i htjela biti sigurna u svoja prava itd..)
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:32   #26
pa kaj se imam 'pokušati izboriti za nešto na što po zakonu imam pravo?!?!

Quote:
to kada će otići ne ovisi o njoj i njenim željama, već o dobroj volji soc.gin/sestara
koji joj to "dosuđuju"
kak mi oni to dosuđuju kad mi ZAKON - a zakon je iznad njih - daje pravo da odem 45 dana prije, štogod tko rekao?
nemaju oni meni šta dosuđivati, ima da mi napiše potvrdu i šlus!
(iako, ja sam čula baš obrnuto - da nijedan doktor neće trudnici odbiti bolovanje, bilo kad)

Quote:
i osvrnula bih se na čl.66,st.3. gdje lijepo piše "ovlašteni liječnik"
to niš ne znači bez definicije koji je to ovlašteni liječnik!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:33   #27
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
i još jedan detalj, nekada ni sam zakon nije dovoljan, već stvari funkcioniraju na temelju naputaka o primjeni i tumačenju istog iz ministarstva. Pošto sam ovaj mjesec otišla na porodiljni, sjedila sam sat vremena u uredu pravnice u hzzo-u (također šefice socijalnog), čitale skupa zakon, zvale i ministarstvo za par naputaka.
a je.. zakon ti je kao riječnik (a ti trebaš prevesti npr. neki stručni članak o gradnji ili medicini) a ti si npr prevoditelj. Uzmeš riječnik i znanje i prevodiš.

Tako i pravnik treba sad nešto o medicini ili građevini (o kojoj nema pojma) uzme zakon (riječnik) i znanje i slaže pravno mišljenje.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:34   #28
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa kaj se imam 'pokušati izboriti za nešto na što po zakonu imam pravo?!?!



kak mi oni to dosuđuju kad mi ZAKON - a zakon je iznad njih - daje pravo da odem 45 dana prije, štogod tko rekao?
nemaju oni meni šta dosuđivati, ima da mi napiše potvrdu i šlus!
(iako, ja sam čula baš obrnuto - da nijedan doktor neće trudnici odbiti bolovanje, bilo kad)



to niš ne znači bez definicije koji je to ovlašteni liječnik!

uglavnom si dobro čula. nijedan liječnik neće odbiti dati trudnici bolovanje. Pogotovo jer mu to snosi (ako se kaj iskomplicira) otpust iz službe, izgon iz komore i zabranu obavljanja djelatnosti (ovo kaj se na TV dešava sa nekima)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:49   #29
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa kaj se imam 'pokušati izboriti za nešto na što po zakonu imam pravo?!?!



kak mi oni to dosuđuju kad mi ZAKON - a zakon je iznad njih - daje pravo da odem 45 dana prije, štogod tko rekao?
nemaju oni meni šta dosuđivati, ima da mi napiše potvrdu i šlus!
(iako, ja sam čula baš obrnuto - da nijedan doktor neće trudnici odbiti bolovanje, bilo kad)



to niš ne znači bez definicije koji je to ovlašteni liječnik!
haha, sviđa mi se tvoj stav, iako pokazuje nepoznavanje hrvatske zbilje, pojma zakona i prava kao društvene nadgradnje itd... Problem je što je ovdje riječ o praksi, a ne slovima na papiru. ne poznaju svi zakone, i zato sam htjela tu ukazati na njih, jer ovdje ako se sami ne pozovemo na svoja prava, drugi uglavnom neće (45 dana porodiljnog naime košta državu skoro duplo više nego 28, pa kako su poticani da štede na receptima, tako i na tome, imala si nedavno Latinicu na tu temu, uostalom). u svakom slučaju, rečenice poput ovih koje si ti upotrijebila, te takav borbeni stav su ono čime se trudnica treba oboružati. i znanjem o svojim pravima prvenstveno.
šta se tiče "ovlaštenog liječnika" -privatnici (tj.liječnici bez ugovora sa hzzo-om)nemaju nikakva ovlaštenja u kontekstu hzzo-a i drž. budžeta whatsoever .( izdavanje uputnica, recepata..)
na koju foru tvoj privatnik, ako nema ugovor sa hzzo-om, tebi može na obrazac hzzo-a ispisati tu potvrdu (i otkud mu uopće taj oprazac), to samo on zna. (možda da ga pitaš, pa nam javiš, svaka informacija je dobrodošla) znam da su prije neki privatnici bili istovremeno i ugovorni... bo!
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 16:59   #30
ne znam, rekoh da su mi rekli ovako

Quote:
ali meni je sestra u ambulanti opće prakse, rekla da mi je samo potrebna potvrda od mog ginekologa da mi počinje porodiljni i od kojeg datuma, tako da je meni moj privatni ginić to napisao i stavio svoj žig i to mi je dovoljno, nije mi spominjala socijalnog ginića
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 19:42   #31
možda ima ugovor sa hzzo-om? možda je u pitanju ustupak liječnika opće prakse? ili propust koji je slučajno prošao? (i oni su ljudi) možda su u šumi?
toliko od mene u ovom offtopičarenju
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 21:26   #32
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
................
šta se tiče "ovlaštenog liječnika" -privatnici (tj.liječnici bez ugovora sa hzzo-om)nemaju nikakva ovlaštenja u kontekstu hzzo-a i drž. budžeta whatsoever .( izdavanje uputnica, recepata..)
na koju foru tvoj privatnik, ako nema ugovor sa hzzo-om, tebi može na obrazac hzzo-a ispisati tu potvrdu (i otkud mu uopće taj oprazac), to samo on zna. .........
Vidim da dolazi do zabuna ovdje.

Ginekolog daje potvrdu/ili imaš povijest bolesti na temelju koje ti liječnik opće prakse izdaje obrazac za otvaranje bolovanja/porodiljnog dopusta.
Potpuno je nebitno da li je ginekolog privatni ili socijalni - bitna je povijest bolesti i očekivani termin poroda.

Nadam se da je jasnije
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 00:38   #33
ok. onda samo moram reći da lažu/nemaju pojma: moja soc.dokica opće prakse (inače 2 kćeri joj nedavno rodile, obje su vodile trudnoću privatno), moja privatnica ginićka, moja soc.ginićka, moja dobra poznanica šefica socijalnog, moja svekrva liječnica. a ja osobno sam glupa što sam čekala satima kod soc.ginićke (o kojoj sam već pisala), natezala se da mi daju porodiljni od 45 dana (koji čak i zaslužujem- imala, i imam komplikacije, ni dana na "komplikacijama" jer zbog prirode posla mogla raditi iz kreveta s laptopa...), umjesto da to brzo i elegantno riješim sa svojom privatnicom. jeli to moguće da imamo različite propise u različitim regijama? ne znam... ali, ako je zaista tako kako Rosa tvrdi, onda puno ljudi koji bi trebali znati te propise (jer svakodnevno ih koriste) ih ne znaju (a ništa me više ne može iznenaditi u ovoj državi), a ja se osjećam k'o zadnji magarac
inače, ne znam kako je za bolovanja općenito, ni ostale "povijesti bolesti". nije ni bitno, analogija ništa ne mora značiti.
sad sam malo proučila relevantne pravilnike, i svugdje se napominje "ovlašteni doktor medicine specijalist ginekolog", pa bih se ipak usudila reći da su u pitanju neka flexibilna tumačenja ili lagana kršenja propisa, ili nedovoljno jasni naputci. ima toga, inače.. znači, zavisi na koga naletite (sudeći po razl.iskustvima)
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.

Zadnje uređivanje Precious X : 28.11.2007. at 01:15.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 00:51   #34
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
eto, kvotat ću samu sebe, kad moram
naravno da DOZNAKE za bolovanje dobivamo kod opće prakse, ali samo, jedino i isključivo na temelju male, blesave potvrdice koju nam daju kod soc.gin. Bez toga nema niš. eto.
Cuvanje trudnoce kao i porodiljni se otvara sa potvrdom tj. dijagnozom od bilo kojeg ginekologa tj. bio on socijalni ili privatni ( ja sam sve dobila kod privatnika i otvorila sam i komplikacije i poorodiljni) , a otvara kao sto si i napisala dr. opce prakse
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 00:54   #35
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
e ne može. postoji obrazac od hzzoa-na koji soc.gin. (najčešće sestra ) to upisuje, pečatira se pečatom ugovornog liječnika, itd... ( ja se isto godinama pregledavam i sad vodim trudnoću isključivo privatno ). soc.gin. može eventualno prije nego izda tu potvrdu, uvažiti ono što je privatnik upisao u trudničku, a može se upustiti i u vlastite kvazi-izračune. ali, uglavnom, izdaju je oni. (respect! )
meni je sve doznake pisala dr. opce prake i moj socijalni ginekolog nema sa time nikakve veze...ti si malo pobrkala loncice jer za otvaranje porodiljnog ili komplikacije nije bitno tko je ginekolog nego sta pise. Jer po tvome privatnici nebi imali nikakva prava a to nije uopce istina.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 01:27   #36
good for you.
a ja sam, kao što sam napisala, provjerila kod ljudi koje općenito smatramo kompetentnima, u pravilnicima, a osim toga i osobno imala dijametralno suprotno iskustvo od tebe. i privatnici i nemaju nikakva prava iz perspektive hzzo-a (naglašeno, ne znam zašto me nepotpuno citiraš ). upravo zato u hzzo ne nosimo nikakve papire od privatnika, jednostavno nemaju ugovor. to dali neki liječnici opće prakse uvažavaju i ono što napiše privatnik te na osnovu toga izdaju doznake za rodiljni.... u to ne ulazim, jer nisam imala takvo iskustvo. (niti iko koga osobno poznajem, a poznajem puno forumašica uživo) morala sam nositi papir od socijalne (inače ispunjen posebni obrazac od hzzo-a- ha, pitam se zašto uopće postoji?!), mišljenja stručnjaka sam vam prenijela, i to što netko rasteže pravila, zaista i ništa ne znači, niti ikome garantira da će i u njihom pojedinom slučaju to proći.
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 01:35   #37
moj neki zaključak bi bio, da (ukoliko svi govore istinu), ima svega, i to sam već napisala. ja da sam ikako mogla otvoriti bez da odem kod soc.gin. napravila bi to.
imam divnu privatnicu i divnu dokicu opće prakse koja bi mi sigurno izašla u susret ( a pokušala sam) da nije propiso-bojazna. i to je to. koliko ko u cijeloj priči poznaje pravilnike, a koliko ih ko poštuje(a u krajnjoj liniji, zašto bi ih svi poštivali ukoliko je sankcija nedefinirana, a sustav kontrole manjkav), u to ne bih ulazila.
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 01:39   #38
gin napiše kad se otvara porodiljni (meni privatnik) i sa njegovom preporukom (na papiru ili trudničkoj knjižici) ideš kod dokice opće prakse i onda taj papir koji ti napiše potvrđuješ na HZZO-u

ako se otvara 45 dana prije..onda se mora otvorit bolovanje prije porodiljnog (opet ista procedura kao kod otvaranja porodiljnog) al one u HZZO_u vide jeste bile na bolovanju ili ne...tj komplikacijama.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 10:38   #39
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
ako se otvara 45 dana prije..onda se mora otvorit bolovanje prije porodiljnog

ha? šta sad ovo znači?
zar nije porodiljni 45 dana prije termina?

Quote:
(2) Radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života.

kakvo bolovanje?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:52   #40
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
..........ako se otvara 45 dana prije..onda se mora otvorit bolovanje prije porodiljnog .........
Ovo nije istina - tu je zakon jasan - porodiljni dopust može se otvoriti 45 dana prije očekivanog termina poroda, a mora 28 dana.
Očito je tu problem kod liječnika opće prakse kako tko tumači zakon.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.