Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2017., 17:09   #101
Pozdrav, danas mi je suprug po preporuci radiologa (radio je RTG pluća na sistemtskom) napravio CT toraksa.
S obzirom da kod njega ide tek u srijedu, može li mi netko objasniti ovaj radiološki nalaz? Užasno me prepala ova "nodozna lezija" jer se taj termin, koliko sam shvatila, u većini slučajeva odnosi na ono najgore, tumor.


MSCT toraksa učinjen je nativno od razine Th 1 kralješka do razine nadbubrežnih žlijezda. Pregled je učinjen na traženje radiologa zbog suspektne infiltrativne lezije u desnom aspeksu očitane na rtg snimci.
U aksilama i medijastinumu vide se sporadično zastupljeni sitni limfni čvorovi koji su promjerima unutar granica normale.
Desno apikalno na kostalnoj pleuri dorzalno vidi se sitna nodozna lezija promjera oko 3 mm u smislu fibronodusa. Na ostalim dijelovima lijevog i desnog pluća dobra je prozračnost parenhima, bez infiltrativnih lezija.
U pleuralnom prostoru ne diferencira se mekotkivnih plakova i pleuralnog izljeva.
Na presjecima učinjenim kroz proksimalne dijelove abdomena nativno se ne demarkira fokalnih lezija jetre i slezene, a nadbubrežne žlijezde su veličinom, formom i položajem unutar granica normale.
Marsupilami is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 22:41   #102
Quote:
Marsupilami kaže: Pogledaj post
Pozdrav, danas mi je suprug po preporuci radiologa (radio je RTG pluća na sistemtskom) napravio CT toraksa.
S obzirom da kod njega ide tek u srijedu, može li mi netko objasniti ovaj radiološki nalaz? Užasno me prepala ova "nodozna lezija" jer se taj termin, koliko sam shvatila, u većini slučajeva odnosi na ono najgore, tumor.


MSCT toraksa učinjen je nativno od razine Th 1 kralješka do razine nadbubrežnih žlijezda. Pregled je učinjen na traženje radiologa zbog suspektne infiltrativne lezije u desnom aspeksu očitane na rtg snimci.
U aksilama i medijastinumu vide se sporadično zastupljeni sitni limfni čvorovi koji su promjerima unutar granica normale.
Desno apikalno na kostalnoj pleuri dorzalno vidi se sitna nodozna lezija promjera oko 3 mm u smislu fibronodusa. Na ostalim dijelovima lijevog i desnog pluća dobra je prozračnost parenhima, bez infiltrativnih lezija.
U pleuralnom prostoru ne diferencira se mekotkivnih plakova i pleuralnog izljeva.
Na presjecima učinjenim kroz proksimalne dijelove abdomena nativno se ne demarkira fokalnih lezija jetre i slezene, a nadbubrežne žlijezde su veličinom, formom i položajem unutar granica normale.
Taj fibronodus koji je opisan predstavlja mali ožiljak.
Nema znakova tumora prema ovom nalazu.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 10:18   #103
Hvala!
Marsupilami is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:37   #104
može pojašnjenje nalaza:

na preglednoj i lijevoj postraničnoj snimci pluća i srca plućna krila izrazito pojačane su prozračnosti. na vidljivom dijelu pl. parenhima bez znakova svježih infiltrativnih promjena.

srčana sjena veličinom u granicama normale, šire prileže ošitu, aortalnomiopatske je konfiguracije. sjena aorte jače saturirana.
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 15:20   #105
Molim za očitanje nalaza

Sin, 26, godina, pušač, uskoro treba operirati nos jer ima frakturu nosne kosti. Stalno kiše, jako kašlje, curi nos i tako već 2 godine.

Nalaz:

Pojačana je transparecija pl. parenhima.

Naznačen je retikulo - nodularni pl. crtež hilokranijalno desno uz deformantne bronhovaskularne strukture para i infrahilarno te diskretnim fibro - adhezijama koje šatorasto odižu kupole ošita.

Molim nekoga za tumačenje nalaza, bila bih zahvalna.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 21:38   #106
RTG pluća

Pozdrav,

molim tumačenje nalaza RTG pluća (posebno boldani dio):

"Sumacijske snimke th. organa.
Desno perihilarnoje prstenasta sjena 5mm, ddg superpozicija žilnih struktura.
Drugih se infiltrata, izljeva ili zastoja ne vidi.
Sjena srca je nešto veća, aortalno-hipertone forme.
Koštane struture dobi primjerene.

U sl. kl. indikacije kontrola za 2-3 mjeseca."

Krvna slika uredna, CA19-9 i CEA markeri u granicama.
__________________
"I didn't do it, nobody saw me do it, there's no way you can prove anything!"
siljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 12:52   #107
Promjene na srcu (nešto uvećano srce) najvjerojatnije su posljedica višegodišnje hipertenzije odnosno povišenih vrijednosti krvnog tlaka. Sjena koja se opisuje na snimci najvjerojatnije odgovara presjeku kroz krvnu žilu koja je zahvaćena snimkom u toj projekciji, no to se ne može reći s aposlutnom sigurnošću, što znači da u obzir mogu doći i druge stvari. Ovisno o tome što je bio razlog da se tražilo snimanje, pretraga se može ponoviti za 2-3 mjeseca. To bi, ukratko, bila interpretacija napisanog nalaza.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 14:09   #108
Pozdrav, nadam se da će mi netko pojasniti ovaj nalaz:

Na sumacijskim PA i LP snim. torakalnih organa primjereno položena sjena srca granične vel. na gornjoj granici normale, trokutaste forme, izravnate konture u području pulmonalnog trunkusa, u lijevo nešto šira na račun blago naglašenog lijevog ventrikla. Hilusi blago naglašeni, vaskularni, uz jače izražen lijevi hilus. Blago pojačan bronhovaskularni crtež u kaudalnom raspletu desnog hilusa. U donjem pluć. polju lijevo bazalno diskretno poj. pluć. crtež. Na PA snim. u proj. donjeg. pluć. polja desno projicira se oko 15mm ovalna oštro ocrtana vrlo blijeda mekotkivna sjena i sitna oko 3mm denznija mekotk. sjena, vj vaskultura (ddg nodozne sjene?).
Ošit oštro ocrtan, slabije svedene djelomično aplanirane lijeve polovice, uz blago zasjenjen lijevi lat fc sinus (manji pleuralni izljev). Pojačanje arkuarne kifoze Th kralježnice.

Moram još napomenuti da imam manju količinu ascitesa u maloj zdjelici i uz kaudalni pol slezene.
esperia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 12:06   #109
Na nalazu je opisana granično velika sjena srca, a na račun blago naglašene lijeve klijetke, što se može vidjeti u osoba s povišenim krvnim tlakom. Opisane promjene u smislu pojačanog bronhovaskularnog crteža mogu se naći u sklopu neke respiratorne infekcije, kroničnog bronhitisa ili astme, a rjeđe i u sklopu i nekih drugih stanja. Dvije sjene (15 mm i 3 mm) koje se opisuju na snimci vjerojatno odgovaraju presjecima kroz krvne žile koja su zahvaćene snimkom u toj projekciji, no to se ne može reći s aposlutnom sigurnošću, što znači da u obzir mogu doći i druge stvari, u konkretnom slučaju i tumorske promjene. Opisana je i mala količina izljeva. Više se bez nekih drugih podataka ne može reći.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 13:21   #110
Hvala vam na odgovoru! Imam još i nalaze od uzv srca i abdomena pa ako imate vremena to sveukupno pojasniti.

Uzv srca: tijekom pregleda prisutna tahikardna forma, zabilježena početna dilatacija oba atrija, mitralni zalistak: prisutan prolaps Pmk uz MR2-3+ sa regurgitacijskim jetom usmjerenim prema stražnjoj stijenci LA- regirgitacija umjerena, umjerena trikuspidna regurgitacija sa Rvsp 30mmHg.

Uzv abdomena:
jetra primjerene vel, uz blago naznačene hiperehogene stijenke intrahepatalnih portalnih ogranaka, blago nagl. intrahepatalne vene u visini konfluensa u v.cavu.
Slezena je blaže uvećana, homogene ehostrukture, u desnom bubregu oko 8mm anehogena cista. U području abdomena uz kaudalni pol slezene i u maloj zdjelici manja kol. ascitesa. Ostali nalaz nepouzdan radi meteorizma.
Zanima me koji bi mogao biti uzrok ascitesu i ima li to možda veze sa onim sjenama na plućima te koje bi još pretrage bilo dobro napraviti da se razjasni situacija?
esperia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 14:09   #111
Poštovani, izgled srčane sjene na rendgenu srca vjerojatno je u skladu s ultrazvučnim nalazom a prema kojem postoji mitralna i trikuspidna regurgitacija umjerenog stupnja. Drugim riječima, prilikom stiskanja srca dolazi do povrata krvi i iz lijeve klijetke u pretklijetku i iz desne klijetke u pretklijetku. Ove promjene koje su opisane na nalazu ultrazvuka srca svakako nalažu kardiološki pregled i praćanje, vjerojatno će Vam biti preporučeno u intervalu od svakih 1-2 godine. Dodatne mjere po tom pitanju, dakako, ovise i o postojanju eventualnih pridruženih simptoma, no na ovoj temi svakako nema mjesta o tome dalje raspravljati.

Po pitanju uvećane slezene, evidentirane na UZV trbuha, treba reći kako su najčešći uzroci povećane slezene redom (prema učestalosti): 1. bolesti jetre (uglavnom ciroza), 2. zloćudne hematološke bolesti (najčešće limfomi), 3. infekcija, 4. zatajivanje srca, 5. neke bolesti slezene (tromboza vene), 6. ostale bolesti.

Prema tome, vrlo široka paleta bolesti koje treba isključiti odnosno potvrditi da bi se postavila dijagnoza.

S obzirom na to se da se u diferencijalnoj dijagozi mogu naći i zloćudne bolesti, da, nažalost moguće je da postoji poveznica između uvećane slezene i sjene na plućima u tom smislu.

Potrebna je široka obrada, koja uključuje temeljiti pregled liječnika, detaljne podatke uključujući i podatke o putovanjima, SE, CRP, KKS, razmaz periferne krvi, rutinsku biokemiju uključujući testove jetrene funkcije (hepatogram), LDH itd., a daljnja obrada ovisno o nalazima.

U svakom slučaju obrazloženja koja tražite prelaze okvire ove teme te bi najbolje bilo učiniti pregled liječnika s gorenavedenim nalazima, a nakon toga odlučiti što i kako dalje.

Sretno!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 15:28   #112
Hvala još jednom na odgovoru!
esperia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 11:57   #113
Poštovani,

bila sam na Božić, zbog hroptanja i teškog disanja te užasne boli prsne kosti pri pokušaju iskašljavanja, u bolnici Fran Mihaljević. Nisu imali dr za rtg pa su me poslali na Sv. duh gdje su napisali da je sve ok, a nisu me uopće poslušali, samo poslikali. Kako mi se stanje drastično pogoršavalo, temperatura 38,3- otišla sam u petak, 29.12. privatno i tamo mi nakon slušanja pluća zaključuju da je jaki bronhitis, simptomi kao kod upale pluća. Ponovno radim rtg pluća i srca. Od terapije dobivam sumamed, te pumpicu serevent i za tjedan dana imam kontrolu sa kks i crp i rtg pluća i srca. Prestala me boljeti prsna kost, temperature nemam, ali kašljem ko konj, nadražujući kašalj, ne znam jel se sad taj šlajm trga ili zašto toliko kašljem. Usput me na svaki kontakt s hranom peče jezik. Pri disanju još hropćem, ali malo manje. Molila bih očitanje ovih nalaza. Unaprijed puno hvala!


25.12.

Fran Mihaljević:

https://s17.postimg.org/vkr5f8rj3/FR...001zarazna.jpg

Sv. Duh

https://s17.postimg.org/uigywwj27/SVETIDUHHITNA001.jpg



20.12. dr Tarle

https://s17.postimg.org/638qvg767/dr...9122017001.jpg

rtg pluća isrca

https://s17.postimg.org/ntafgji73/RT...122017_001.jpg
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 13:26   #114
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
Poštovani,

bila sam na Božić, zbog hroptanja i teškog disanja te užasne boli prsne kosti pri pokušaju iskašljavanja, u bolnici Fran Mihaljević. Nisu imali dr za rtg pa su me poslali na Sv. duh gdje su napisali da je sve ok, a nisu me uopće poslušali, samo poslikali. Kako mi se stanje drastično pogoršavalo, temperatura 38,3- otišla sam u petak, 29.12. privatno i tamo mi nakon slušanja pluća zaključuju da je jaki bronhitis, simptomi kao kod upale pluća. Ponovno radim rtg pluća i srca. Od terapije dobivam sumamed, te pumpicu serevent i za tjedan dana imam kontrolu sa kks i crp i rtg pluća i srca. Prestala me boljeti prsna kost, temperature nemam, ali kašljem ko konj, nadražujući kašalj, ne znam jel se sad taj šlajm trga ili zašto toliko kašljem. Usput me na svaki kontakt s hranom peče jezik. Pri disanju još hropćem, ali malo manje. Molila bih očitanje ovih nalaza. Unaprijed puno hvala!


25.12.

Fran Mihaljević:

https://s17.postimg.org/vkr5f8rj3/FR...001zarazna.jpg

Sv. Duh

https://s17.postimg.org/uigywwj27/SVETIDUHHITNA001.jpg



20.12. dr Tarle

https://s17.postimg.org/638qvg767/dr...9122017001.jpg

rtg pluća isrca

https://s17.postimg.org/ntafgji73/RT...122017_001.jpg
Mozda glupo pitanje,iako nisam lijecnik,da li su ti pogledali jezik,i zasto.te nisu ostavili u bilo.kojoj od tih bolnica i dali infuziju.Ovo sto se tice radiologa,nemam rijeci,ali s obzirom da je masovni egzodus lijecnika prema van,vise me nista ne cudi.Ako.ide obilna hidracija,trebali su.te zadrzati bar dan dva,iako me to cudi od tzv.zarazne.Tamo kad jednom udes,ostajes malo duze.Nije da pustaju olako,ali ocito su se vremena promijenila.Pretpostavljam da si navela koje lijekove pijes za o e druge stvari.Mozda ti se nesto kosi sa tom pumpicom mozda dolazi do.kontraindikacije.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:14   #115
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Mozda glupo pitanje,iako nisam lijecnik,da li su ti pogledali jezik,i zasto.te nisu ostavili u bilo.kojoj od tih bolnica i dali infuziju.Ovo sto se tice radiologa,nemam rijeci,ali s obzirom da je masovni egzodus lijecnika prema van,vise me nista ne cudi.Ako.ide obilna hidracija,trebali su.te zadrzati bar dan dva,iako me to cudi od tzv.zarazne.Tamo kad jednom udes,ostajes malo duze.Nije da pustaju olako,ali ocito su se vremena promijenila.Pretpostavljam da si navela koje lijekove pijes za o e druge stvari.Mozda ti se nesto kosi sa tom pumpicom mozda dolazi do.kontraindikacije.
jesu. ne znam ti odgovoriti na druga pitanja. ma ne kosi se ništa s pumpicom.
kaj su trebali, ja to ne znam, draga Azaleja, kaj da ti velim drugo.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:28   #116
nije mi jasno na temelju čega je ovaj doktor obiteljske prakse zaključio da imaš upalu pluča?? samo na temelju pregleda stetoskopom?
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:09   #117
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
jesu. ne znam ti odgovoriti na druga pitanja. ma ne kosi se ništa s pumpicom.
kaj su trebali, ja to ne znam, draga Azaleja, kaj da ti velim drugo.
Mozda si bse zbilja trebala pozvati na onu drugu doktoricu.Vjerujem da bi dobila drukciji tretman.Ali vise nemam rijeci.Cinjenica je da je dobar dio lijecnika otisao u inozemstvu ili su otisli raditi privatno.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 22:35   #118
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
nije mi jasno na temelju čega je ovaj doktor obiteljske prakse zaključio da imaš upalu pluča?? samo na temelju pregleda stetoskopom?
poslala me na rtg koji je navodno potvrdio ono što je ona čula preko stetoskopa, a vjerujte takvo hroptanje čulo bi se i bez njega
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 22:38   #119
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
Poštovani,

bila sam na Božić, zbog hroptanja i teškog disanja te užasne boli prsne kosti pri pokušaju iskašljavanja, u bolnici Fran Mihaljević. Nisu imali dr za rtg pa su me poslali na Sv. duh gdje su napisali da je sve ok, a nisu me uopće poslušali, samo poslikali. Kako mi se stanje drastično pogoršavalo, temperatura 38,3- otišla sam u petak, 29.12. privatno i tamo mi nakon slušanja pluća zaključuju da je jaki bronhitis, simptomi kao kod upale pluća. Ponovno radim rtg pluća i srca. Od terapije dobivam sumamed, te pumpicu serevent i za tjedan dana imam kontrolu sa kks i crp i rtg pluća i srca. Prestala me boljeti prsna kost, temperature nemam, ali kašljem ko konj, nadražujući kašalj, ne znam jel se sad taj šlajm trga ili zašto toliko kašljem. Usput me na svaki kontakt s hranom peče jezik. Pri disanju još hropćem, ali malo manje. Molila bih očitanje ovih nalaza. Unaprijed puno hvala!


25.12.

Fran Mihaljević:

https://s17.postimg.org/vkr5f8rj3/FR...001zarazna.jpg

Sv. Duh

https://s17.postimg.org/uigywwj27/SVETIDUHHITNA001.jpg



20.12. dr Tarle

https://s17.postimg.org/638qvg767/dr...9122017001.jpg

rtg pluća isrca

https://s17.postimg.org/ntafgji73/RT...122017_001.jpg
Iz navedenoga je razvidno sljedeće. Vi imate akutni bronhitis umjerene kliničke slike, vjerojatno potaknut virusnom infekcijom, moguće i gripom. Ne mogu se složiti s konstatacijom da se radi o težem obliku bronhitisa jer o takvom možemo govoriti onda kada postoji potreba za primjenom kisika, što u Vašem slučaju temeljem predočenih nalaza nikako nije bio slučaj. Također je iz navedenog razvidno da nije postojala indikacija za bolničkim liječenjem.

Upitno je je li anbiotska terapija bila indicirana ili nije a s obzirom da je ovo što Vi opisujete zapravo uobičajen tijek bolesti koja traje tri tjedna, a ponekad i duže. No, zanimljivo je isto tako kako shema davanja azitromicina koja ste proveli ne postoji niti za jednu do danas poznatu bolest, no to bi trebao komentirati (braniti) onaj tko je takvu terapiju i propisao.

Sve u svemu, čini se da se polagano oporavljate unatoč propisanoj terapiji, a ne zbog nje. Pečenje u usnoj šupljini odnosno na jeziku može biti nuspojava inhalacijske terapije koju primjenjujete. Upitno je također koja je korist od te terapije.

Također je upitno treba li načiniti i treći rendgen pluća, pogotovo u ovako kratkom vremenskom razmaku. Drugi rendgen ne pokazuje upalu pluća sa sigurnošću, a i ako postoji, to sigurno prema kliničkoj slici i predočenim nalazima neće biti klasična upala pluća nego eventualno atipična, a tjedan dana je u tom slučaju prekratak vremenski period da bi se pratila eventualna dinamika. Dakako, sve ovisi i o kliničkom pregledu.

Sve u svemu, virusom potaknuta dišna infekcija u vidu umjerenog bronhitisa koji je inače samoizlječiva bolest i postupno prolazi obično unutar 3 tjedna, a terapijski učinak antibiotika, agonista beta-adrenergičkih receptora i drugih lijekova, osim izdašnog uzimanja toplih napitaka, upitan je no s obzirom na to da pacijenti s ovakvom kliničkom slikom nerijetko više puta obilaze različite liječnike jer traže "spas", na kraju ih obično i dobiju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 22:40   #120
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Mozda si bse zbilja trebala pozvati na onu drugu doktoricu.Vjerujem da bi dobila drukciji tretman.Ali vise nemam rijeci.Cinjenica je da je dobar dio lijecnika otisao u inozemstvu ili su otisli raditi privatno.
koju drugu dr? na zaraznoj? pa ona je tražila od hitne na sv. duhu da mi naprave rtg srca i pluća što i jesu, ali me tamo nitko nije poslušao, a napisali su da jesu, nalaz je isto bio kao ok, ali nakon 4 dana stanje mi se grdo pogoršalo, tad sam krenula privatno i meni je sad bolje iako još jako kašljem, ali iskašljavam. sutra navečer idem svojoj dr preko hzzo jer mi trebaju uputnice za KKS, CPR i kontrolni rtg pluća
još imam 2 sumameda za popiti, sad ih pijem svaka 24 sata, prvu kutiju sam svakih 12 sati.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:54.