Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2017., 15:49   #4101
Evo me opet ovdje

Preko SNU obrasca traži se preknjiženje viška uplate npr. višak love sa konta 8133 i 8796,
ali kuda da se to preknjiži ? Radi se o iznosima do 50 kuna.
Osoba nema zaduženja predujma poreza jer su prihodi premali itd. a sve su druge uplate po zaduženim obrascima ispravne tj. nema manjka uplaćenog novca na tim kontima , po drugim JJPOD obrascima odnosno uplatama.
Nema ni neuplaćenog poreza.

Može li se pri slijedećoj uplati uplatiti manji iznos doprinosa baš za konta 8133 i 8796 pa da se "nadoštuke " sa ovim viškom love od prije ? Bez obzira što je višak love uplaćen sa šifrom 17021. Može li taj višak kasnije se spojiti sa uplatom po šifri npr.17203 ?
Ni sama ne shvaćam što pitam.
Može li to tako ili mora li se tražiti preknjiženje na porez 1619 ?
Hvala lijepa na odgovoru.
shakur2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:21   #4102
Quote:
shakur2 kaže: Pogledaj post
Evo me opet ovdje

Preko SNU obrasca traži se preknjiženje viška uplate npr. višak love sa konta 8133 i 8796,
ali kuda da se to preknjiži ? Radi se o iznosima do 50 kuna.
Osoba nema zaduženja predujma poreza jer su prihodi premali itd. a sve su druge uplate po zaduženim obrascima ispravne tj. nema manjka uplaćenog novca na tim kontima , po drugim JJPOD obrascima odnosno uplatama.
Nema ni neuplaćenog poreza.

Može li se pri slijedećoj uplati uplatiti manji iznos doprinosa baš za konta 8133 i 8796 pa da se "nadoštuke " sa ovim viškom love od prije ? Bez obzira što je višak love uplaćen sa šifrom 17021. Može li taj višak kasnije se spojiti sa uplatom po šifri npr.17203 ?
Ni sama ne shvaćam što pitam.
Može li to tako ili mora li se tražiti preknjiženje na porez 1619 ?
Hvala lijepa na odgovoru.
Pri slijedećoj uplati umanjite iznos za tu pretplatu,a onda ćete preko SNU povezati sve. Znači pretplatu od prije ćete povezati sa joppd 17203.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 17:01   #4103
Hvala, hvala, hvala Konto1234 na odgovoru
shakur2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:39   #4104
Quote:
EMA21 kaže: Pogledaj post
Meni je isto prošlo sa 1.
Sad imam pitanje. Radnik je odjavljen sa 02.05.2017.god. Nema radnih sati budući da je to bila subota i nedjelja. Obračunska lista je prazna. Da li se predaje JOPPD za tog radnika ili ne, budući da mi program nije povukao u obrazac.

Hvala
Trebas staviti
6.1.0001
6.2.0046 Obračun ukoliko ne postoji obveza doprinosa za određene dane u mjesecu
sati 0
period 01.04.2017 do 02.04.2017.
8. 2
9. oznaka radnog vremena (1 ili 2)
Sve ostalo 0 odnosno 0,00

Na taj način će se vidjeti da je radnik do 02.04.2017 bio prijavljen kod tebe, ali nema obveze uplate doprinosa.
Pozdrav!!!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 12:37   #4105
Exclamation

pozdrav svima, još iz siječnja 2016. vučem nepovezanu uplatu od 789 kn, iznos nije zanemariv i htjela bih da mi se vrati, preplatila sam porez + prirez tad i imam pravo na taj novac. međutim, aplikacija snu nikako mi ne dopušta poslat snu obrazac s oznakom 4 za povrat jer nisu svi joppd obrasci povezani. kako da ih povežem, ima li itko iskustva?

napomena: od siječnja 2017. imam obrt i više ne moram podnositi joppd obrasce...
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 22:49   #4106
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, još iz siječnja 2016. vučem nepovezanu uplatu od 789 kn, iznos nije zanemariv i htjela bih da mi se vrati, preplatila sam porez + prirez tad i imam pravo na taj novac. međutim, aplikacija snu nikako mi ne dopušta poslat snu obrazac s oznakom 4 za povrat jer nisu svi joppd obrasci povezani. kako da ih povežem, ima li itko iskustva?

napomena: od siječnja 2017. imam obrt i više ne moram podnositi joppd obrasce...

idi na eporeznu - obrazac joppd - snu - i tamo pogledaj koji su obrasci nepovezani i poveži ih sve, očito nisu svi povezani. kada povezivanje bude obrađeno, tek onda ćeš moći kroz sustav eporezna zatražiti povrat. na što se odnose ti obrasci, nisu od obrta već od čega, od firme, d.o.o.a?

i kako misliš imaš obrt i ne moraš više podnositi joppd obrasce? i obrtnici su ih dužni predavati...
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 21:33   #4107
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
idi na eporeznu - obrazac joppd - snu - i tamo pogledaj koji su obrasci nepovezani i poveži ih sve, očito nisu svi povezani. kada povezivanje bude obrađeno, tek onda ćeš moći kroz sustav eporezna zatražiti povrat. na što se odnose ti obrasci, nisu od obrta već od čega, od firme, d.o.o.a?

i kako misliš imaš obrt i ne moraš više podnositi joppd obrasce? i obrtnici su ih dužni predavati...
ali kako da ih povežem? ima jedan nepovezani i taj mi koči sve pretpostavljam, 3 lipe u pitanju -.- nigdje nisam vidjela opciju poveži ili tako nešto. obrasci su kad sam radila na inozemne autorske ugovore kao fizička osoba, pa sam svaki mjesec morala plaćati porez + prirez (u 2016. to bilo, taman pred reformu).

ne moraju... + ja sam zaposlena, obrt mi je uz posao. plaćamo poreze i doprinose prema rješenjima koje dobijemo, a ne kroz joppd obrazac.
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:53   #4108
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
ali kako da ih povežem? ima jedan nepovezani i taj mi koči sve pretpostavljam, 3 lipe u pitanju -.- nigdje nisam vidjela opciju poveži ili tako nešto. obrasci su kad sam radila na inozemne autorske ugovore kao fizička osoba, pa sam svaki mjesec morala plaćati porez + prirez (u 2016. to bilo, taman pred reformu).

ne moraju... + ja sam zaposlena, obrt mi je uz posao. plaćamo poreze i doprinose prema rješenjima koje dobijemo, a ne kroz joppd obrazac.
Na snu obrascu imaš 4 kartice, prva je nepovezane uplate, druga arhiva nepovezanih uplata i treća ti je nepovezani joppd obrasci pa tamo pogledaj.
lylette is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 16:09   #4109
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
ali kako da ih povežem? ima jedan nepovezani i taj mi koči sve pretpostavljam, 3 lipe u pitanju -.- nigdje nisam vidjela opciju poveži ili tako nešto. obrasci su kad sam radila na inozemne autorske ugovore kao fizička osoba, pa sam svaki mjesec morala plaćati porez + prirez (u 2016. to bilo, taman pred reformu).

ne moraju... + ja sam zaposlena, obrt mi je uz posao. plaćamo poreze i doprinose prema rješenjima koje dobijemo, a ne kroz joppd obrazac.
Ideš na Obrazac JOPPD - Pregled nepovezanih uplata i obrazaca - Nepovezane uplate. Tu su sve uplate koje se nisu povezale a uplaćene su na računima koji se odnose na plaće, poreze i doprinose.

Pod Obrazac JOPPD - Pregled nepovezanih uplata i obrazaca - Obrasci JOPPD imaš "Pregled nepovezanih obrazaca JOPPD i povezanih obrazaca sa nepodmirenim zaduženjem po općinama:" To su obveze po predanim joppd obrascima koje se nisu povezale ni sa jednom uplatom.

Za povezati nepovezanu uplatu sa nepovezanim joppd obrascem imaš na lijevoj strani gumb Specificiraj, ideš pod Podaci - Dodaj zahtjev i tu specificiraš koju nepovezanu uplatu ćeš povezati sa kojom obvezom po predanom joppd obrascu, ako je nepovezana uplata veća nego što je obveza po joppd obrascu, onda ćeš specificirati zatvaranje obveze u iznosu koji treba biti po joppd obrascu, a ostatak poslije možeš zatražiti za povrat.

Nejasno je u vezi čega su ove nepovezane uplate, u vezi obrta ili u vezi neke druge firme? Kažeš da ti je obrt uz posao i da obrt imaš od 1.1.2017.? NA što se odnose nepovezane uplate iz siječnja 2016., na isti taj obrt ili na što?
Da li obrt imaš od 1.1.2017, ili obrt imaš od prije ali od 1.1.2017 radiš u nečijoj drugoj firmi a i dalje imaš obrt?

Kada si dobila to rješenje po kojem plaćaš doprinose za obrt?
Znam da barem dio obrtnika, ako ne i svi, od 1.1.2016 više ne plaćaju doprinose po rješenjima, već ih plaćaju po propisanim osnovicama, ali uz obavezno podnošenje joppd obrazaca. Drugim riječima, ako u 2016 nisi imala neki drugi posao već plaćala doprinose sama sebi u istom tom obrtu, onda ćeš imati puno nepoveznih uplata iz 2016. godine i trebat ćeš predati i sve joppd obrasce koji fale.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 16:55   #4110
molim pomoć.
kod isplate plaće sam zamijenila mirovinsko i zdravstveno. neka sitna razlika je, koliko sam više uplatila zdravstveno, toliko sam manje platila mirovinsko. napravila sam snu obrazac, vrsta posla 3 - pomjena vrste prihoda. jel to u redu?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 22:21   #4111
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Ideš na Obrazac JOPPD - Pregled nepovezanih uplata i obrazaca - Nepovezane uplate. Tu su sve uplate koje se nisu povezale a uplaćene su na računima koji se odnose na plaće, poreze i doprinose.

Pod Obrazac JOPPD - Pregled nepovezanih uplata i obrazaca - Obrasci JOPPD imaš "Pregled nepovezanih obrazaca JOPPD i povezanih obrazaca sa nepodmirenim zaduženjem po općinama:" To su obveze po predanim joppd obrascima koje se nisu povezale ni sa jednom uplatom.

Za povezati nepovezanu uplatu sa nepovezanim joppd obrascem imaš na lijevoj strani gumb Specificiraj, ideš pod Podaci - Dodaj zahtjev i tu specificiraš koju nepovezanu uplatu ćeš povezati sa kojom obvezom po predanom joppd obrascu, ako je nepovezana uplata veća nego što je obveza po joppd obrascu, onda ćeš specificirati zatvaranje obveze u iznosu koji treba biti po joppd obrascu, a ostatak poslije možeš zatražiti za povrat.

Nejasno je u vezi čega su ove nepovezane uplate, u vezi obrta ili u vezi neke druge firme? Kažeš da ti je obrt uz posao i da obrt imaš od 1.1.2017.? NA što se odnose nepovezane uplate iz siječnja 2016., na isti taj obrt ili na što?
Da li obrt imaš od 1.1.2017, ili obrt imaš od prije ali od 1.1.2017 radiš u nečijoj drugoj firmi a i dalje imaš obrt?

Kada si dobila to rješenje po kojem plaćaš doprinose za obrt?
Znam da barem dio obrtnika, ako ne i svi, od 1.1.2016 više ne plaćaju doprinose po rješenjima, već ih plaćaju po propisanim osnovicama, ali uz obavezno podnošenje joppd obrazaca. Drugim riječima, ako u 2016 nisi imala neki drugi posao već plaćala doprinose sama sebi u istom tom obrtu, onda ćeš imati puno nepoveznih uplata iz 2016. godine i trebat ćeš predati i sve joppd obrasce koji fale.
hvala na objašnjenju, javim kad pokušam!

cijelu 2016. godinu radila sam na autorske i prijavljivala 2. dohodak preko JOPPD-a, onda sam u siječnju 2017. otvorila obrt radi manjih troškova. ove nepovezane uplate tiču se 2016., dakle kad sam radila još na autorske, prije nego što sam imala obrt.

inače sam stalno zaposlena u jednoj zagrebačkoj firmi, to isto nema veze s ovime

rješenje za obrt i poreze je baš danas stiglo poštom, no nisam bila doma pa sutra idem po njega, no ovo ionako nema veze s obrtom
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 07:10   #4112
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
molim pomoć.
kod isplate plaće sam zamijenila mirovinsko i zdravstveno. neka sitna razlika je, koliko sam više uplatila zdravstveno, toliko sam manje platila mirovinsko. napravila sam snu obrazac, vrsta posla 3 - pomjena vrste prihoda. jel to u redu?
jeste.vrsta 3 je kad ti prvih 4 znamenki poziva na broj nisu dobre.vrsta 1 je kad joppd broj ne štima
lylette is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 13:38   #4113
Angry autorski honorar iz inozemstva

Čitam ovdje da su neki od vas imali problem s JOPPD obrascem za autorski honorar iz inozemstva.
Upravo se i ja patim.
Kako god napravila, zahtijeva od mene da obračunam doprinos za zdravstveno osiguranje.
U RRIF-u su mi rekli da ne smijem u stupac 3 stavljati oznaku države jer mi tad ne prihvaća onaj odbitak od 30% , a da su oznake stjecatelja 4002 i primitka 4001 te da mora proći.
No, ne prolazi!
Na strani A, vrsta izvješća 8, oznaka podnositelja 4.
Ni sama ne znam koliko sam već kombinacija isprobala, ni jedna ne prolazi.
U čemu griješim?
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 09:11   #4114
Pozdrav!
E-joppd se placa ili je besplatna usluga?
Futsal Dinamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 12:31   #4115
Quote:
sebastyan kaže: Pogledaj post
Čitam ovdje da su neki od vas imali problem s JOPPD obrascem za autorski honorar iz inozemstva.
Upravo se i ja patim.
Kako god napravila, zahtijeva od mene da obračunam doprinos za zdravstveno osiguranje.
U RRIF-u su mi rekli da ne smijem u stupac 3 stavljati oznaku države jer mi tad ne prihvaća onaj odbitak od 30% , a da su oznake stjecatelja 4002 i primitka 4001 te da mora proći.
No, ne prolazi!
Na strani A, vrsta izvješća 8, oznaka podnositelja 4.
Ni sama ne znam koliko sam već kombinacija isprobala, ni jedna ne prolazi.
U čemu griješim?
Ja prema raznim naputcima ovdje na forumu te nakon potvrde referentice u poreznoj unosim za autorski iz inozemstva sljedeće (i prolazi mi):

Na stranici A:
- vrsta izvješća 8
- oznaka podnositelja 4.

Na stranici B:
- šifru države (prolazi mi 30% priznatih troškova i uz šifru)
- oznaku stjecatelja 4002
- oznaku primitka 4047

Eto, tako su mene uputili, tako radim i tako mi prolazi, a jel sve točno i kako treba vidjet ćemo sljedeće godine prilikom povrata poreza za ovu godinu.

Zadnje uređivanje anardev : 10.05.2017. at 12:43.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 16:26   #4116
Ispravak JOPPD - oznaka u polju 6.2

Dragi svi,
trebam napraviti ispravak joppd u polju 6.2.
Probala sam s tako da sam predala s oznakom 2 na prvoj stranici, te ponovila sve podatke kao na izvornom.
Ujedno, na B strani ponovila sve iznose, samo polje 6.2. izmjenila podatak koji mi je točan.
provjera ne prolazi, dakle javlja grešku da nije u tom polju identičan s predanim obrascom.. Ima li netko ideju kako provesti promjenu?




Hvala unaprijed
joppd999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 22:20   #4117
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
hvala na objašnjenju, javim kad pokušam!

cijelu 2016. godinu radila sam na autorske i prijavljivala 2. dohodak preko JOPPD-a, onda sam u siječnju 2017. otvorila obrt radi manjih troškova. ove nepovezane uplate tiču se 2016., dakle kad sam radila još na autorske, prije nego što sam imala obrt.

inače sam stalno zaposlena u jednoj zagrebačkoj firmi, to isto nema veze s ovime

rješenje za obrt i poreze je baš danas stiglo poštom, no nisam bila doma pa sutra idem po njega, no ovo ionako nema veze s obrtom
Jesi riješila ? Ako nisi pošalji mi na mail screen shot nepovezanih uplata i ss nepovezanih joppd-a da pogledam...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 16:42   #4118
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Ja prema raznim naputcima ovdje na forumu te nakon potvrde referentice u poreznoj unosim za autorski iz inozemstva sljedeće (i prolazi mi):

Na stranici A:
- vrsta izvješća 8
- oznaka podnositelja 4.

Na stranici B:
- šifru države (prolazi mi 30% priznatih troškova i uz šifru)
- oznaku stjecatelja 4002
- oznaku primitka 4047

Eto, tako su mene uputili, tako radim i tako mi prolazi, a jel sve točno i kako treba vidjet ćemo sljedeće godine prilikom povrata poreza za ovu godinu.
Riješila to jučer. Poslala sam im mailom upit i dobila odgovor na mail. Ja sam sve napravila kao kod Vas napisano, osim oznake primitka 4047. Nigdje nisam našla tu oznaku primitka!!!!! Zbog toga nije prolazilo. U svim uputama što sam imala oznaka primitka završava na 4046
Imamo pretplatu na RRIF, no oni nisu do broja pet imali članak o tim promjenama. Štoviše, njihova savjetnica mi je rekla da 4002/4001 mora proći?!?!?!?
Uglavnom, sve ispravljeno i riješeno.
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 16:48   #4119
Quote:
joppd999 kaže: Pogledaj post
Dragi svi,
trebam napraviti ispravak joppd u polju 6.2.
Probala sam s tako da sam predala s oznakom 2 na prvoj stranici, te ponovila sve podatke kao na izvornom.
Ujedno, na B strani ponovila sve iznose, samo polje 6.2. izmjenila podatak koji mi je točan.
provjera ne prolazi, dakle javlja grešku da nije u tom polju identičan s predanim obrascom.. Ima li netko ideju kako provesti promjenu?




Hvala unaprijed
Nulirati izvorni obrazac, znači sve do 10.2. ostaviti kako je u izvornom obrascu, u polja od 11 nadalje upisati sve "0,00".
Taj obrazac ide s vrstom izvješća 2.
Nakon toga poslati obrazac s istim brojem, ali vrstom izvješća 3 i u njemu upisati ispravne podatke.
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 16:49   #4120
Quote:
Futsal Dinamo kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
E-joppd se placa ili je besplatna usluga?
To je na e-poreznoj. Što se tiče porezne, besplatno je, ali Fina naplaćuje certifikat.
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.