Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2017., 11:26   #3221
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Kako su one to obucene?
Nitko im nije objasnio da Evet znači pokrivena a ne otkrivena!
__________________
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
ribica0903 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:31   #3222
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
Secam se da su se na popisima na Kosovu pojavljivali i Egipcani

E moj Albanac, pa zar Erdogan da vam uzme i tako svetu rec kao "besa"... koliko me secanje sluzi, a jedan Albanac mi je 90-ih zidao kucu, besa znaci u stilu - dao sam ti moju rec... jel tu rec uzeo sad Erdogan?
Besa se najbolje može prevesti kao zakletva. Ili čak kao: sveta zakletva.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:38   #3223
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Iskreno, mislio sam da ih je više.

Porazna je činjenica da je preko polovice stanovništva spremno podržati diktaturu jedne stranke i jednog čovjeka koji otvoreno provodi čistke i prijeti povratkom smrtne kazne za protivnike režima (između redaka).
Što misliti o vođi, predsjedniku, ili sultanu svejedno, koji jedva čeka početi trijebiti svoj narod ili točnije rečeno neistomišljenike iz svog naroda, preko smrtne kazne?
Što li će tek činiti drugim narodima, drugim neistomišljenicima?
__________________
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
ribica0903 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:40   #3224
Sami su birali, zelim im sve najbolje, njihova drzava , njihova stvar.
water strider is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:46   #3225
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Bezobzira na rezultate referenduma, iznenadio me veliki broj liberalnih Turaka.
Nisu to nužno "liberali".
Država ima i 20% Kurda, oni su velikom većinom protiv, tu su i neke druge manjine,a zatim i nacionalisti koji i dalje vjeruju u nasljeđe Attaturka i koji su protiv.

Zanimljivo je i da su Turci naseljeni u nekadašnjim grčkim područjima većinom za te republikance i nacionaliste.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:48   #3226
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Zanimljivo je i da su Turci naseljeni u nekadašnjim grčkim područjima većinom za te republikance i nacionaliste.

Ataturk ih je i tamo naselio, njemu su odani
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:52   #3227
moze li netko upucen i sa znanjem objasniti osnovne razlike izmedu buduceg predsjednickog sustavau Turskoj i sadasnjeg u Francuskoj

jucer je meni sve to vise bila zajebancija na racun visegodisnje politke Turske koja se pod Erdoganom svodi na nepromisljenju i smijesnu histeriju nego na kritiku promijene uredenja drzave

antidemokratski je sto je sebi osigurao jos 2 mandata vladanja s ustavnim promjenama ali me zanima razlika izmedu njihovog sustava i slicnih sustava koji se smatraju demokratskim

pa eto
za pocetak tko zna navesti razlike izmedu francuskog i turskog sustava?
plusevi i minusi za i protiv po demokraciji

(ne bih ulazio s SAD-om i Rusijom u pricu jer to su vec skupine drzava i republika koje cine nekakvu federaciju)

ili jos pojednostavljeno, zasto DA za Francusku i NE za Tursku?
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 12:39   #3228
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
moze li netko upucen i sa znanjem objasniti osnovne razlike izmedu buduceg predsjednickog sustavau Turskoj i sadasnjeg u Francuskoj

jucer je meni sve to vise bila zajebancija na racun visegodisnje politke Turske koja se pod Erdoganom svodi na nepromisljenju i smijesnu histeriju nego na kritiku promijene uredenja drzave

antidemokratski je sto je sebi osigurao jos 2 mandata vladanja s ustavnim promjenama ali me zanima razlika izmedu njihovog sustava i slicnih sustava koji se smatraju demokratskim

pa eto
za pocetak tko zna navesti razlike izmedu francuskog i turskog sustava?
plusevi i minusi za i protiv po demokraciji

(ne bih ulazio s SAD-om i Rusijom u pricu jer to su vec skupine drzava i republika koje cine nekakvu federaciju)

ili jos pojednostavljeno, zasto DA za Francusku i NE za Tursku?
Francuska ima polupredsjednički sustav
Turska je jučer na referendumu izglasala čisti predsjednički sustav po uzoru na SAD.

To je razlika, polupredsjednički sustav ima vladu i premijera i oni zajedno s predsjednikom države čine izvršnu vlast, u Turskoj će nakon što se promijeni ustav biti samo predsjednik na čelu izvršne vlasti sa svojim ministrima iz njega.
A jasno je da kad ima svu izvršnu vlast, a uz to kontroliraš i parlament preko svoje stranke (Erdogan će i dalje moći ostati predsjednik AKP-a iako je predsjednik države) nema ti ograničenja u potpunom preuzimanju kontrole.

Još jedna stvar, u polupredsjedničkom sustavu kakav ima Francuska, premijera imenuje predsjednika ali ga mora potvrditi parlament, a članove vlade (ministre) bira premijer, koje također mora potvrditi parlament.
i onda ti se može dogoditi da imaš premijera i većinu u parlamentu iz jedne stranke, a predsjednika iz druge.
U polupredsjedničkom sustavu kao što sam već napisao na čelu izvršne vlasti nije samo predsjednik već imaš i premijera koji dijele neke ovlasti pa postoji kakva takva kontrola.
A tu i normalno veliku ulogu igra demokratska tradicija koju neka društva imaju ili nemaju pa se znaju ponašati u takvim sustavima ili ne znaju.

Jedina slična stvar između polu i predsjedničkog sustava je ta što su izbori za predsjednika odvojeni od izbora za parlament, znači predsjednici ne odgovaraju parlamentu iako postoje mogućnost da ih parlament opozove (impeachment)
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 12:43   #3229
A mislim da bi 2019. trebali biti predsjednicki izbori u Turskoj i recimo Erdogan uspije izgubit te izbore , e to tek bilo genijalno.
water strider is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 12:59   #3230
Quote:
water strider kaže: Pogledaj post
A mislim da bi 2019. trebali biti predsjednicki izbori u Turskoj i recimo Erdogan uspije izgubit te izbore , e to tek bilo genijalno.
I naslijedi ga njegov najljuči protivnik, sa širokim ovlastima.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:11   #3231
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Francuska ima polupredsjednički sustav
Turska je jučer na referendumu izglasala čisti predsjednički sustav po uzoru na SAD.

To je razlika, polupredsjednički sustav ima vladu i premijera i oni zajedno s predsjednikom države čine izvršnu vlast, u Turskoj će nakon što se promijeni ustav biti samo predsjednik na čelu izvršne vlasti sa svojim ministrima iz njega.
A jasno je da kad ima svu izvršnu vlast, a uz to kontroliraš i parlament preko svoje stranke (Erdogan će i dalje moći ostati predsjednik AKP-a iako je predsjednik države) nema ti ograničenja u potpunom preuzimanju kontrole.

Još jedna stvar, u polupredsjedničkom sustavu kakav ima Francuska, premijera imenuje predsjednika ali ga mora potvrditi parlament, a članove vlade (ministre) bira premijer, koje također mora potvrditi parlament.
i onda ti se može dogoditi da imaš premijera i većinu u parlamentu iz jedne stranke, a predsjednika iz druge.
U polupredsjedničkom sustavu kao što sam već napisao na čelu izvršne vlasti nije samo predsjednik već imaš i premijera koji dijele neke ovlasti pa postoji kakva takva kontrola.
A tu i normalno veliku ulogu igra demokratska tradicija koju neka društva imaju ili nemaju pa se znaju ponašati u takvim sustavima ili ne znaju.

Jedina slična stvar između polu i predsjedničkog sustava je ta što su izbori za predsjednika odvojeni od izbora za parlament, znači predsjednici ne odgovaraju parlamentu iako postoje mogućnost da ih parlament opozove (impeachment)
hvala

sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:27   #3232
http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...mo/963969.aspx

Quote:
"Kaži nam da ubijemo, ubijat ćemo. Kaži nam da umremo, umrijet ćemo. Erdogan, Erdogan, Erdogan!", skandirali su u nedjelju navečer na ulicama Ankare njegovi pristaše.
Možda izgradnja zida nekad i nije tako loša ideja.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward, then, brother, that person is a piece of shit.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:52   #3233
Quote:
JollyRoger13 kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...mo/963969.aspx

Quote:
"Kaži nam da ubijemo, ubijat ćemo. Kaži nam da umremo, umrijet ćemo. Erdogan, Erdogan, Erdogan!", skandirali su u nedjelju navečer na ulicama Ankare njegovi pristaše.
Mogu ja zamisliti na ovim prostorima i u Evropi takve fanatike, ali koji ce "ubijati i umirati" za neku ideologiju, ali ovakav mentalni sklop...

KAZI NAM i mi cemo...

Jebena Sjeverna Koreja...
dokle-vise is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:58   #3234
Kljucna ustavna promjena je imenovanje Vrhovnog suda.

Suce ce imenovati predsjednik i parlament. To znaci da realno vise ne postoji mogucnost da pravosudje kontrolira politiku.

To ne treba porediti s americkim sustavom jer se tamo bira pola sudaca republikanaca i pola demokrata pa se postize politicka ravnoteza, iako je sud politicki. Da ne govorim o demokratskoj tradiciji tog suda...

Nakon ove promjene Turska vise ne udovoljava kopenhaske kriterije ni preporuke Venecijanske komisije.
Lenka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:06   #3235
Nije nikad ni udovoljavala...njihov pristup EU je uvijek bio s figom u džepu na obje strane. Sve se svodilo na poboljšanje ekonomskih odnosa.
Turcima je dobro išlo, sad već sumnjam u njihovu ekonomsku perspektivu.

Al dobro..maske su pale. Vidimo da je to sasvim drugačiji kulturološko religijski mentalitet....mislim nije da se nije znalo, samo mnogi su se zavaravali.

Šteta za Turke....njihov izbor.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:08   #3236
Quote:
dokle-vise kaže: Pogledaj post
Mogu ja zamisliti na ovim prostorima i u Evropi takve fanatike, ali koji ce "ubijati i umirati" za neku ideologiju, ali ovakav mentalni sklop...

KAZI NAM i mi cemo...

Jebena Sjeverna Koreja...
Kakvi diklići, neka su se pokazali u pravom licu, takvi nam sigurno ne trebaju i što se kaže nek im je kuća daleko od naše...
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:25   #3237
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
Kakvi diklići, neka su se pokazali u pravom licu, takvi nam sigurno ne trebaju i što se kaže nek im je kuća daleko od naše...
Je, ali problem je što nam kuća i nije daleko od Turske. Čitavoj Europi nije. Kaos.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:36   #3238
Quote:
Lenka123 kaže: Pogledaj post
Kljucna ustavna promjena je imenovanje Vrhovnog suda.

Suce ce imenovati predsjednik i parlament. To znaci da realno vise ne postoji mogucnost da pravosudje kontrolira politiku.

To ne treba porediti s americkim sustavom jer se tamo bira pola sudaca republikanaca i pola demokrata pa se postize politicka ravnoteza, iako je sud politicki. Da ne govorim o demokratskoj tradiciji tog suda...

Nakon ove promjene Turska vise ne udovoljava kopenhaske kriterije ni preporuke Venecijanske komisije.
U SAD-u predsjednik predlaže, a Kongres potvrđuje suce Vrhovnog suda, ista je stvar.
I ne bira se "pola republikanaca, pola demokrata" jer suci su doživotno na svojoj poziciji i kako se njihova smrt potrefi s trenutnom administracijom tako se imenuju novi suci.
Nigdje ne piše da mora biti "pola pola" jer su republikanci sve do nedavno imali prevlast u Vrhovnom sudu i sad će opet imati s novoimenovanim sucem kojeg je Trump predložio.
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:45   #3239
Ne razumijes, pola sudaca bira direktno Erdogan, a pola sudaca bira parlament u kojem vecinu jopet ima Erdogan.

Dakle, svi suci su Erdini. U SAD ti nije moguce jer su u pravilu razlicite vecine u Kongresu i Senatu i nikad nitko ne moze izabrat suca preko koljena.

Kako se to ne razlikuje od americkog modela? Plus je totalna izmisljotina to sto si rekao da nema izmjene republikanaca u demokrata. Zato jer je Trumpov sada izabrani sudac imenovan nakon sto je prethodno Obama imenovao zenu Meksikanku u sud.

Govorit da je turski Vrhovni sud sastavljen od AKP sudaca isto sto i Supreme court of justice, sud koji je izmislio habeus corpus i slobodu govora?? Ne razumijem stvarno....
Lenka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:47   #3240
Brace yourselves
dolaze izbjeglice.

Kad Erdogan postane sultanom
i dođe nam drugo Osmansko carstvo.
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:49.