Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2015., 11:35   #41
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Pa ne samo užitak, imaš predispozicije za što god hoćeš.
Putovati, obrazovati se, baviti se raznim aktivnostima, sportovima... obilaziti kulturne znamenitosti po svijetu, istraživati.. Ja to ne bih nazvala hedonizmom, nego baš suprotno.
Hoćeš reći da je smislen život: ostvarivanje predispozicija za smislen život?


Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Besmisao je tricky. Ono što je meni ili tebi besmisao, nekom je smisao.
To je subjektivan pojam.
Nije. Smisao i Besmisao nije stvar osjećaja da bi bili čisto subjektivni pojam njihova objektivnost ima racionalno uporište.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ne slažem se da su loše životne karte dobre za ostvarenje smisla; takvi životni uvjeti ostavljaju traga na čovjeku. I kad se moraš boriti s golom egzistencijom, sekundarne potrebe (ove gore), padaju u drugi plan, nažalost spletom okolnosti. Baš si onda u besmislu nečeg višeg, jer se stalno brineš i boriš kako zadovoljiti primarne potrebe.
One su dobre predispozicije jer su dobar motivator ( u evoluciji to su: bol ,strah, glad , žeđ , .... one su ugrađene u našu prirodu i još su tu samo su malo finije "upakirane" u : ljubav , nadu , radoznalost , altruizam , moralnost , solidarnost...ne možemo se toga riješit bilo u ovom ili onom obliku.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 11:44   #42
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Da, harmonija sa prirodom. Mislio sam da odbacivanjem tehnologije, potrebe za energijom, brzinom, industriskom hranom itd i stapanjem sa okolišom dajemo životu ljepši smisao.
Kad bi to odbacili izumrli bi jer nemamo ni jednu drugu evolucijsku prednost koja bi nam dala šansu da preživimo.
Npr dinosauri su imali daleko više evolucijskih prednosti nego mi bez tehnologije ali su izumrli jer nisu mogli skreniti meteor ...mi ako ovako nastavimo ćemo to moći.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 12:05   #43
Quote:
Kikkolina kaže: Pogledaj post
Normalno je ono što osoba prihvati (i smatra) pod normalnim. Ono što je u nekoj sredini normalno, u nekoj drugoj je neprihvatljivo. Stvarno pod normalnim se smatra apsolutno sve, samo zavisi od toga gdje si i u kakvom si društvu. Po meni, neki od "najnormalnijih" ljudi ne smatraju sebe normalnima. Sve ovisi što je nama samima normalno. Za mene normalno je:"Živi i pusti druge da žive" i "Ne radi drugima ono što nebi želio da se tebi radi." - svi se nekada zeznemo.
Da bi se izbjeglo subjektivan pristup da je normalno što je nama samima normalno , normalnost mora biti uvjetovana smislenošću a smislenost ima uporište u racionalnosti što onda normalnost čini objektivnom.
Istina je da nismo isključivo racionalna bića već je u nama prisutna i iracionalna komponenta ali dok god prevladava racionalni dio naše prirode takvo ponašanje i život je normalan , kad iracionalna komponenta prevlada tada je takav život nenormalan.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 13:05   #44
relativno je to, nekoć nije bilo tako danas je individualizam izražen.
normalno je sve što nije protuzakonito.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 00:23   #45
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 00:32   #46
Nekako sam dobila dojam da je u svijetu, ukoliko ne razmišljam previše o tome, normalno ono što radi velika većina ljudi. U to ulazi sve što je u skladu s tradicijom i običjima neke grupe ljude, a zato se oni koji se ne ponašaju po tom obrascu nazivaju u raspravama bez argumenta "ne normalnim" ljudima.
Osobno, ne volim tu podjelu na normalno i ne normalno.

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk
yolo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 11:30   #47
Ovo je normalan život, za svako dijete sa ove planete. Ljetne ludorije

https://youtu.be/XOu1Ns-wD1U
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 12:24   #48
Normalan život, po poimanju današnjice uključuje klasičan i tradicionalan život u kojem je osoba uz stabilna i prosječna primanja uspjela doseći vlastitu samoaktualizaciju i osnovati obitelj ili ostvariti neke skrivene male ambicije
micamaca2525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 21:27   #49
Quote:
micamaca2525 kaže: Pogledaj post
Normalan život, po poimanju današnjice uključuje klasičan i tradicionalan život u kojem je osoba uz stabilna i prosječna primanja uspjela doseći vlastitu samoaktualizaciju i osnovati obitelj ili ostvariti neke skrivene male ambicije
Hii.

Po poimanju danasnjice..da.
Gubi se tradicia,ulazimo u novo doba gde su svi spojeni na ovaj neki virtualni nacin ili neki drugi..gledaju se filmovi i mediji generalno.. sve to menja tradiciu ..odavno ,uvelike..po tradiciji zena treba kuci da cuva decu i pravi klopu a danas ..retko gde je tako a da ne pricamo o tradicionalnoj nosnji koja se jos redje pojavljuje.

Normalno je jednostavno prirodno.

..Ljudi su se odavno uvelike odvojili od prirode i vec ne kontaju al gadno ne kontaju i samo srljaju ko bivoli u svoju tvrdoglavost kako mogu nadjacati samu prirodu..mnogo pravougaonih coskova..mnogo ravnih linija..mnogo crnila u nosnji,pa nije to za svakoga i gde bi bilo prirodno a kamoli normalno da je tolko popularno obuci nesto crno!?! po tradiciji koja plemena su bila u crnom?

Danas je tako dosta normalno postalo na celom svetu nositi crno sto znaci da se tradicija promenila i to masivnim uticajem .. mediji..u svakom filmu oni mocni su u crnom pa ili belom ali je crno nekako mnogo aktuelnije.

Joj de je ovaj svet od normalnog ali eto opet bi neko rekao da je sve tako kako smo hteli e sad sto smo usko vidljivi to je drugo..nismo videli siri izbor opcija.
Pa i vojsku jos moram spomenuti..konji..svi koji su ikada isli u vojsku..konjine..policija jos ok samo je postala sto je ali je sustina zamisli ok ali vojska i njena zamisao i ko to prihvati kao normalno ..konji i kobile!

Zanima me sta ce ispasti iz svega..zivi bili pa videli
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 23:03   #50
Normalno živi onaj koji u svakom trenutku zna što može, a što ne može. Znači kad se nervira da se nervira radi onog što je mogao učiniti, a nije, a ne radi onoga na što nije mogao utjecati. Ukratko, "normalnost" je pitanje mjere.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 12:25   #51
Ako je normalnost pitanje mjere onda cijeli svijet nije normalan.
Šta je uopće normalno? Kako definirati normalno, koja je bit normalnoga, šta čini normalno normalnim i sl. Ja pojma nemam šta iako paradoksalno prepoznajem normalno, a u isto vrijeme ne znam šta je normalno. Proturječim samom sebi. Ono što mene zanima je šta je odista normalno, šta je to što normalno čini normalnim?
Pojma nemam.

ps. jedan banalno glup primjer poimanja normalnog: kada vidimo čovjeka koji priča na glas sa samim sobom on za nas baš i nije normalan, ali onaj koji misli u sebi 'na glas' on je normalan. Ali koja je razlika? Ovaj priča na glas sa samim sobom, a onaj u sebi 'na glas' sa samim sobom.
danijeel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.