Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2015., 07:10   #21
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Bog se nigdje ne krije.Ne vidimo ga jer je oku nevidljiv.
Recimo da je on negdje u duhovnoj sferi,tamo gdje su i anđeli koji su takođe nevidljivi.Netko tu duhovnu sferu naziva nebom.
Sve je to ok!

Ali čak i anđeli ako postoje negdje MORAJU biti.

I to nebo negdje mora biti.

Razumiš bit pitanja?

Zašto bi nebo recimo bilo nešto VELIKO što bi se moralo sastojati od materije, od atoma?

Zašto to ne bi bilo nešto MALO manje od materije, u kojemu mogu onda živjeti duhovna bića koja spominješ?

Dakle nebo ne može biti nešto veliko izvan zvijezda i galaksija, već u MIRKO svijetu.

Uostalom zar nije sam Isus rekao da je nebo (kraljevstvo Božje), U NAMA.

Možda je to doslovno mislio. Možda se tu Bog krije!
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 07:18   #22
Quote:
rogaland kaže: Pogledaj post
Bog se ne krije. Bog je moj jako dobar prijatelj. Kad ga trebam tu je, kad ga ne trebam ne gnjavi...pomogne mi kad sam u nedoumici ili kad sam uplašen. ne gnjavim ni ja njega oko pizdarija zato kad ga zamolim nešto on stvarno to i posluša....rijetko mi kad izadje u susret ...ali opet ..čudni su putevi gospodnji.
Bog istina nekada pomaže ali ne uvijek.

Možemo vidjeti njegova djela u svemiru.

Ali se Bog i te kako krije.

Vidiš da Ga nikakvom tehnologijom ne možemo detektirati.

Može nam biti ispred nosa ali Ga mi nećemo ni vidjeti ni moći instrumentima detektirati.

Zašto?

Jer je toliko velik? Pa onda bi Ga i bez instrumenata svi mogli vidjeti.

Ali ako je toliko MALI, e onda ga našom sadašnjom tehnologijom još dugo nećemo moći detektirati.

Jednoga dana da ako tamo u MIRKO svijetu Bog postoji.

Za sada je za nas ljude jednostavno neuhvatljiv.
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 07:26   #23
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Nego što je nego svijet?
Možda je Hegel pod tim mislio da bog nema smisla ako nema svijeta, ako je bog sve što jest, onda nije bog jer nema čemu/komu biti bog? A samom sebi ne može biti bog.
Ne slažem se s time da Bog na bi bio Bog kada svijeta ne bi bilo.

Ako naš svijet IMA početak (znanost to pretpostavlja, a i religije to uče), to znači da ga ja Bog stvorio (napravio bolje reći), u točno određenom trenutku, a to znači da je Bog i PRIJE našega svijeta postojao, recimo mogao je stvarati DRUGE svjetove slične našemu ili bilo što drugo.

Bog da bio Bog NE OVISI o ničemu.

Mogao je biti Bog i ništa ne napraviti, zašto ne.

Mogao je ljenčariti cijelu vječnost i tko bi mu što mogao? Njegova Svemoguća sila i snaga ne bi bila ništa manja. Dapače!

Ali Bog je mudar pa je podijelio dar postojanja i života i drugim stvorovima, da mogu vječno zahvaljivati na daru ŽIVOTA.

Tako ja mislim.

Ono bitno je da Bog ne ovisi o svijetu kojega stvori, odnosno napravi, jer kada bi Bog o bilo čemu ovisio, više ne bi ni bio Bog. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 07:33   #24
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Po panteizmu Bog i Svijet ( Priroda) su isto.
.
Ovisi kako gledaš na to.

Ako se misli da je sve DIO Boga onda je u redu reći da je i svijet Bog, kao i mi ljudi recimo.

Ali ako gledaš na to TKO JE napravio ovaj svijet, onda je jasno da svijet nije napravio sam sebe, isto kao što ni mi ljudi nismo sami sebe napravili, to je nemoguće.

Pa zato se i veli daje Bog i IMANENTAN (prisutan u ovome svijetu, odnosno BIT ovoga svijeta), ali je i TRANSCENDENTAN ( dakle postoji i IZVAN dimenzija našega svijeta).

To je za mene pravi Bog.
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 07:36   #25
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post


Ko? Proton?! Elektron?! Pozitron...
Ma još manje mora biti.

Krije se po meni u još manjoj instanci.

Na samoj osnovnoj crti MIRKO svijeta.

Na to mislim.
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 07:46   #26
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post


Čim pitaš, samim tim pitanjem si bliže otkrivanju boga. Dakle dobro je postavljati pitanja.


Još nismo našli tragove boga...kažeš. Kako nismo, imamo Sveto Pismo od boga. Imamo božija djela stvaranja posvuda, imamo zamisao o bogu, samo treba otvoriti oči. Ali, da, nekome treba vizualni dokaz boga.
Hajde dobro. Tražim i nađe se i za to odgovor.

Gdje se Bog krije. Lokacija je nama nepoznata. No Ima mjesto koje se spominje. Spominje se nebo i nebo nad nebesima. Na nebu je prijestolje božije, piše.
Pa piše da je daleko iznad svih nebesa. Spominje se riječ
- Iznad zvijezda. I spominje se još i ovo - Bog se saginje da vidi šta je na nebu i zemlji.

A ovdje piše u 2 mojsijeva 33:23 da je mojsije vidio Boga, ali ne i lice.

U krivom smjeru znanost traži boga. Jer Bog se traži na način koji je objasnio.

Što se tiče veličine boga. Spominje se da je Bog velik u sili i snazi.
Ali mislim da je odgovor skriven u riječima iz pisma gdje kaže mojsiju tamo piše da če postati što god želi da postane.
Time je vjerojatno rekao da može postati bilokoji oblik.
U Svetom Pismu ima dosta toga što otkriva detalje.
Eto valjda sam doprinjeo malo i približio odgovor.
Biblija je puna simbolike, tako piše i da nam Božja ruka DAJE HRANU, ali to ne znači da Bog zbilja ima ruku dakako.

Bog je iznad zvijezda ali je i u mikro svijetu, jer upravo iz njega nam dolazi sva sila i moć materijalnoga svijeta bez kojih ne bismo postojali.

Da jedinice u atomima MIRUJU, da se ne kreću, dakle da ne postoji tamo kretanje, materija bi jednostavno nestala, ne bi ni postojala.

Tako da je po meni važnije ono što je u jedinicama atoma nego ono što je izvan zvijezda, jer i ono izvan zvijezda, ako je materijalne prirode se sastoji opet od atoma. Jedino ako misliš na posve duhovan svijet bez materije, to bi također moglo biti. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 07:55   #27
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A i ta je energija jednaka nuli. Znači da je Bog Nula:

http://znanost.geek.hr/clanak/kako-j...ti-ni-iz-cega/
Moglo bi se reći da je Bog Nula.

Jer NIJE materijalne prirode, znači da od materije nema ništa.

Samo je problem s nulom što ona može imati i beskonačno mnogo nula pa je opet nula.

Tako da bismo imali beskonačno mnogo nečega u toj NULI.

Možda beskonačno mnogo univerzuma s NULA ENERGIJE. I opet je sve NULA. Bog NULA, I to može biti. Dapače!
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 08:01   #28
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
isto tako je zamislivo da je svaki planet ili planetni sistem, samo jedna stanica makro-bića.Da je to biće cijeli univerzum...
a bića na planetama,još sitnija od virusa..
jer eto moglo bi nam to biće biti ispred nosa,a mi ga nismo u stanju vidjeti ili ispravno povezati što vidimo..
Što misliš kako jednom virusu izgledaju organi i ljudsko tijelo u cijelosti...?
U osnovi,zamišljali mi što nam volja,sve je to tlapnja....
Kako virusu izgledaju ljudski organi?

Kao nama recimo galaksije, tako nekako bi to opisao.

Pa to i kažem da to kako nešto vidiš sve ZAVISI od promatrača.

Možda zbilja mi Boga ne vidimo jer nije velik kako si mnogi misle već upravo suprotno.

To je misao vodilja na ovoj temi.
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 08:08   #29
Quote:
Winston Smith kaže: Pogledaj post
Najveća greška je u tome, što se ateisti i religiozni ljudi (ne svi) toliko čvrsto drže za svoj stav, da ti nisi u stanju da ih nagovoriš da pokrenu neko kritičko razmišljanje ili istraživanje koje bi ne daj Bože dovelo do neke druge istine od one koju oni "znaju".
.
Dobro si uoči problem zašto NEMA jedinstva kod ljudi oko postanka svijeta.

Jer se i religiozni ljudi ali i ateisti drže svojih stavova "kao pijani plota" i neće se ni zapitati da li su negdje " u krivu", jer uvijek u krivu može biti samo ona druga strana dakako.

Zato ni nema napretka što se postanka svijeta tiče, a I NEĆE BITI dok svatko zbilja NE PREISPITA svoje vjerovanje i svoje stajalište i to u najmanje detalje, jedino tada i može uočiti GREŠKE koje se tu nalaze.

Kada se to čudo dogodi, ljudi će biti sasvim nadomak istine za kojom svi tragaju.
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 08:14   #30
Quote:
lateralan kaže: Pogledaj post
da bi mogli raspravljati o bogu, trebali bi se prvo sloziti oko onoga sto smatramo da bog predstavlja?

prema tvom uvodu, nekako mi se cini da zelis naci boga u ovom svijetu, "slozenoga" od elemenata koji sacinjavaju ovaj svijet..

meni to bas nema smisla.. ovako, na prvu.. kao i da je intelignetno bice.. ili da je bice opcenito..

mozda glupa usporedba, ali to mi je kao da pokusavam pronaci autora igre u igri koju igram.. mogu jedino zakljuciti da autor postoji ako vidim u igri neki smisao.. a smisla u svemiru vidim puno..

nemam pojma.. tesko mi je gledati to na nacin da sad trazimo boga, pa ga je netko pronasao u sebi, netko u teleskopu, netko u mikroskopu.. ne bi li "autor" "svega" trebao biti u "svemu"?

jos mi je nekako shvatljivo kad ljudi dobiju "osjecaj" boga.. ali kada ga pocnu traziti i prikazivati kao nekog svemocnog covjeka, to mi je potpuno neshvatljivo..
Pa i autor igrice mora NEGDJE postojati zar ne?

Ako ne postoji nigdje onda ga niti nema.

I meni je bez veze zamišljati Boga kao nekoga svemoćnog čovjeka, jer bi se onda morali pitati a tko je Njega napravio, i tako bez kraja i konca.

I zbilja želim naći Boga u ovom svijetu, zapravo naći približno MJESTO gdje se On krije da ostaje NEVIDLJIV za nas ljude.

Za mene se Bog prije nalazi u MIRKO nego u MAKRO svijetu. To mi je logičnije vjerovati. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 08:19   #31
Bog je nepokrenuti pokretac.

Gdje se nalazi? Ako su materija i energija isto, pa vidim da se tvrdi da bog u smislu vlastite pokretacke energije; kako bi mogao bivati kao 'perpetum mobile', ima energiju izjednacenu s nulom.. Zakljucujem dalje, omiljenom mi paradoksalnom logikom, doticni se nalazi u svemu i nicemu istovremeno

Pitanje autoru: zasto si u takvoj potrazi za bogom?
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Old 27.06.2015., 08:26   #32
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ateist ne traga za Bogom. On samo traži odgovor zašto postoji ovaj svijet , kako je nastao. i koja mu je sfvrha.
Vjernik vjeruje da mu je njegova vjera dala odgovor na ova pitanja.
Ateistu religijski odgovori su više bajke, a ne neka logična istina.
Vjera može dati odgovore na sva pitanja ali NE MOŽE objasniti KAKO postoji svijet, dakle postupak stvaranja svijeta, zato i jeste vjera a ne znanje.

To što vjera naučava može ali i ne mora biti istina dakako, to se podrazumijeva.

I ako ateist zbilja traži PRAVI odgovor na pitanje ZAŠTO i KAKO postoji ovaj svijet, tada NE MOŽE potpuno isključiti Boga iz toga, jer je Bog JEDNA od opcija nastanka našega svijeta.

Zato bi trebalo naći neko JEDINSTVO oko toga tko je ili što je zapravo Bog, a toga nema jer različite religije različito tumače što je zapravo Bog za njih.

Pa u svojim objašnjenjima zbilja mogu izreći takve stvari da to izgleda ateistima kao bajka kao nešto nelogično. Hoću reći da nije sam Bog problem, već naše ljudsko ograničeno i puno puta NELOGIČNO tumačenje Boga koje nema veze sa stvarnošću u kojoj svi postojimo.

Pa pogledaj samo bilo koju religiju, što je sve NADODANO a što osnivači tih ISTIH religija nisu nikada govorili. Onda je sve jasno. Dapače!
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 08:32   #33
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
Bog je nepokrenuti pokretac.

Gdje se nalazi? Ako su materija i energija isto, pa vidim da se tvrdi da bog u smislu vlastite pokretacke energije; kako bi mogao bivati 'perpetum mobile', ima energiju izjednacenu s nulom.. Zakljucujem dalje, omiljenom mi paradoksalnom logikom, doticni se nalazi u svemu i nicemu istovremeno.
U svemu i ničemu je Bog dakako.

Ali netko je MORAO "izgraditi" atome, i to KONKRETNO, a taj sigurno nije mogao biti veći od "građevine" koju je gradio, razumiš poantu?

Ili može netko nešto "graditi" a biti toliko udaljen od gradilišta da niti ne vidi što radi?

Ne bi rekao.

Po meni su tu krije Pravi Bog koji je napravio" materiju. To mi je najlogičnije.
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 08:38   #34
Sad ti boga dozivljavas predoslovno.. nije on 'gradjevinar', on je kreator.. a to je velika razlika.

Nemoj toliko kave pit
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Old 27.06.2015., 08:49   #35
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
Sad ti boga dozivljavas predoslovno.. nije on 'gradjevinar', on je kreator.. a to je velika razlika.

Nemoj toliko kave pit
Pa je Bog kreator ali je i građevinar ako nešto "gradi" recimo poput atoma.

Pogledaj si biljke, životinje i ljude.

Nitko nije ODJEDNOM nastao, već je svako biće "građeno", čovjek za devet mjeseci se tek rodi otkada je začet.

Isto tako kada "rasteš", ne izrasteš odjednom već se "gradi" tvoje tijelo dok ne postane zreo muškarac ili žena.

Bog je po tome VIŠE "građevinar" nego kreator. Na to mislim.
civilizacija I is offline  
Old 27.06.2015., 09:00   #36
Ako postoji, i ima mogucnost kreiranja iz nicega u nesto, dakle sam po sebi je kompletni paradoks.. on je po meni vise stovritelj zakona (ili bolje receno, sam zakon) po kojem se dalje gradi ovo o cemu ti govoris..
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Old 27.06.2015., 09:07   #37
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Sve je to ok!

Ali čak i anđeli ako postoje negdje MORAJU biti.

I to nebo negdje mora biti.

Razumiš bit pitanja?

Zašto bi nebo recimo bilo nešto VELIKO što bi se moralo sastojati od materije, od atoma?

Zašto to ne bi bilo nešto MALO manje od materije, u kojemu mogu onda živjeti duhovna bića koja spominješ?

Dakle nebo ne može biti nešto veliko izvan zvijezda i galaksija, već u MIRKO svijetu.

Uostalom zar nije sam Isus rekao da je nebo (kraljevstvo Božje), U NAMA.

Možda je to doslovno mislio. Možda se tu Bog krije!
Nebo je samo simbolički izraz za duhovni svijet.
Nebo(kraljestvo božje) nečeš naći u materijalnom svijetu,niti u makrokozmosu niti u mikrokozmosu.
Bog nije materija,Bog je duh.Anđeli nisu materija.Oni takođe spadaju u duhovna bića.
Isus je umro kao čovjek ali sad je živ kao duhovno biće.To što je Isus rekao da je Kraljestvo božje u svima nama može značit da postoji neki duh u svima nama.I da svi možemo naći boga u tom duhovnom svijetu,ako ga tražimo naravno.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 27.06.2015., 09:11   #38
Uostalom, gdje mi konkretno spadamo ja sam mislila da smo i mi mikro
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Old 27.06.2015., 09:11   #39
Talking

Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ma još manje mora biti.

Krije se po meni u još manjoj instanci.

Na samoj osnovnoj crti MIRKO svijeta.

Na to mislim.
Pa ako misliš na Higsov bozon, eto...to je to. Suprotno od materija, dakle materija koja to nije.
Samo, ispada da ga je Higs stvorio.
Šabović Adis is offline  
Old 27.06.2015., 09:13   #40
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Pa ako misliš na Higsov bozon, eto...to je to. Suprotno od materija, dakle materija koja to nije.
Samo, ispada da ga je Higs stvorio.
Odlicno.. omiljeni mi paradoks..

Dakle, kao sto rekoh on je nigdje i svugdje istovremeno, a materija je energija.. etc. etc.

Odgovor je uvijek u paradokslanom, ako nije, odgovor ne valja
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.