Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2015., 15:33   #1
Kriterijum vrednosti

Imamo potrebu da pridajemo vrednosti i znacaj odredjenim stvarima u zivotu,pa tako i samom zivotu.Po kom kriterijumu je ljudski zivot vredniji od zivota muve? Pa onaj ko ubije coveka ide u zatvor,a onaj ko ubije muvu ne? Po cemu je trenutak kada se zavrsio 2 svetski rat u realnosti znacajniji od trenutka kada sam ja pljunuo na asfaltu? Ako univerzalne nema istine po kojoj bi bilo sta vagali i ako znamo da ce jednog dana sve nestati,da kada umremo necemo biti svesni da smo ziveli kao da se nismo ni rodili,po cemu bilo sta ima znacaj i vrednost.Ne sumnjam da ce mi neko dati racionalne razloge zasto je nesto vrednije ili znacajnije,ali da li mislite da mi uopste zivimo u racionalnom svetu ili je realnost apsurdizam? Zasto su nasa racionalna obrazlozenja da je nesto vrednije od drugog realni kriterijum vrednosti?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:09   #2
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Po cemu je trenutak kada se zavrsio 2 svetski rat u realnosti znacajniji od trenutka kada sam ja pljunuo na asfaltu? Ako univerzalne nema istine po kojoj bi bilo sta vagali
Ovako mogu ti pomoći. Pokušaj ustanoviti distinkciju vrijednosti između toga da se udariš ciglom po glavi ili samo letvom. Normalno trebaš dobro zamahnuti za što upečatljiviji dojam.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:25   #3
Je li vrednije da ti netko to objasni ili da ti ne objasni? Ako je svejedno, onda vidi post iznad ovoga. Ako nije svejedno, onda možemo razgovarati.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:39   #4
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Je li vrednije da ti netko to objasni ili da ti ne objasni? Ako je svejedno, onda vidi post iznad ovoga. Ako nije svejedno, onda možemo razgovarati.
Prosto to je tema,na takvom smo forumu da diskutujemo o tome.Ja sam postavio pitanje vama,ja mislim da trebamo da se osvestimo da nije vredno nista,mislis li drugacije,ako da zasto?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:43   #5
Ali zašto ''trebamo''? Otkud to? Zašto bi itko išta ''trebao'', ako je svejedno, ako ništa nije vrednije od bilo čega drugoga?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:49   #6
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Pokušaj ustanoviti distinkciju vrijednosti između toga da se udariš ciglom po glavi ili samo letvom.
Meni su jednom rekli da mi fali daska u glavu, pa sam pokušao ovo drugo, nije mi baš bilo nešto. S ciglom još nisam probao.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:55   #7
Je li bolje da se razočaramo ili da se ne razočaramo? Je li bolje da nema podjela nego da ima?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:55   #8
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ali zašto ''trebamo''? Otkud to? Zašto bi itko išta ''trebao'', ako je svejedno, ako ništa nije vrednije od bilo čega drugoga?
Trebamo da prihvatimo tu nasu realnost,jer je jednostavno to nasa realnost da ne bi onda imali sta da izgubimo jel ako nesto vrednujemo a ne uspemo da ostvarimo,razocaramo se sto nismo.Trebamo biti realni,iako je svejedno da li smo ili ne,ali ovako nece biti podela.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:57   #9
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Je li bolje da se razočaramo ili da se ne razočaramo? Je li bolje da nema podjela nego da ima?
Pa da bi opustenije ziveli onda je bolje da se ne razocaramo i da nema podela,no to ne znaci da je vazno to,mislim da drugima treba reci da nije vazno to sto su se razocarali.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 17:58   #10
Ajde dobro, uvjerio si me.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 18:29   #11
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Zasto su nasa racionalna obrazlozenja da je nesto vrednije od drugog realni kriterijum vrednosti?
Ne moraju bit racionalna obrazloženja. Tako recimo aksiološki emocionalizam tvrdi da je vrijedno ono što nam je ugodno.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 19:03   #12
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Po kom kriterijumu je ljudski zivot vredniji od zivota muve?
Na tržištu organa ćeš definitivno bolje proći s ljudetinom.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa onaj ko ubije coveka ide u zatvor,a onaj ko ubije muvu ne?
Muhu je lakše sakriti i nema osobne dokumente, a i obitelj i znanci rijetko prijavljuju nestanak muhe. A uvijek možeš reći da ju je pauk pojeo.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Po cemu je trenutak kada se zavrsio 2 svetski rat u realnosti znacajniji od trenutka kada sam ja pljunuo na asfaltu?
1. Drugi svjetski rat nikad nije ni postojao, to je judeomasonska zavjera.
2. Ako i jest, nije završio u jednom trenutku nego je bilo riječ o sedam trenutaka koji su se dogodili jedan za drugim.
3. Ti možeš pljunuti više puta na asfalt, ali samo je jedan Drugi svjetski rat. I on je drugi po redu.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ako univerzalne nema istine po kojoj bi bilo sta vagali i ako znamo da ce jednog dana sve nestati,da kada umremo necemo biti svesni da smo ziveli kao da se nismo ni rodili,po cemu bilo sta ima znacaj i vrednost.
Čak je i princeza Dijana morala umrijeti.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 19:09   #13
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa da bi opustenije ziveli onda je bolje da se ne razocaramo i da nema podela,no to ne znaci da je vazno to,mislim da drugima treba reci da nije vazno to sto su se razocarali.
Zašto im to treba reći?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 19:12   #14
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Je li bolje da se razočaramo ili da se ne razočaramo? Je li bolje da nema podjela nego da ima?
Odakle ovo? Random ili? Kakvih podjela? Kakvog razočaranja?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 19:14   #15
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Na tržištu organa ćeš definitivno bolje proći s ljudetinom.
U knjizi Kozmos, Carl Sagan čak navodi i koliko milijuna dolara u kemikalijama bi dobio za prosječno ljudsko biće. Ah ti šokantni znanstveni duhovnjaci. Taj dio knjige sam čitao negdje krajem osnovne škole čini mi se. Još sam dobro i ispao.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 19:51   #16
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Odakle ovo? Random ili? Kakvih podjela? Kakvog razočaranja?
Pa on kaže: ''Trebamo da prihvatimo tu nasu realnost,jer je jednostavno to nasa realnost da ne bi onda imali sta da izgubimo jel ako nesto vrednujemo a ne uspemo da ostvarimo,razocaramo se sto nismo.Trebamo biti realni,iako je svejedno da li smo ili ne,ali ovako nece biti podela.'' Dakle, otkud to da ''trebamo'' bilo što, pa onda i to što on kaže (kao što i ga ti pitaš) ako ništa nije vrednije od ničeg drugog.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 19:55   #17
A ha, vidim što je problem, zbunjuje te to što sam mu odgovorio prije nego je to napisao. Nekad se zaboravim pa požurim.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 19:58   #18
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa on kaže: ''Trebamo da prihvatimo tu nasu realnost,jer je jednostavno to nasa realnost da ne bi onda imali sta da izgubimo jel ako nesto vrednujemo a ne uspemo da ostvarimo,razocaramo se sto nismo.Trebamo biti realni,iako je svejedno da li smo ili ne,ali ovako nece biti podela.''
Istina, valjda mi je promaklo jer je na drugom jeziku.
(Šalu na stranu, stvarno nisam vidio, a gledao sam baš postove; valjda mi je taj promaknuo jer opet cijeli dan blejim u komp pa ne vidim dobro.) Ispričao bih se da nije do mojih očiju. Jer sam baš proskrolovao i gledao. Možda sam bio "willfuly ignorant" (iako više ni ja ne znam što bi to trebalo značiti jer je Apemant sve zakomplicirao).

Ali nije ni problem, jer nikad prije nisam baš koristio tu sintagmu pa mi neće ni faliti. tj. nisam ni prije nešto posebno razmišljao o njoj. E da, tema.

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Dakle, otkud to da ''trebamo'' bilo što, pa onda i to što on kaže (kao što i ga ti pitaš) ako ništa nije vrednije od ničeg drugog.
Jasno, bezveze.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 20:02   #19
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A ha, vidim što je problem, zbunjuje te to što sam mu odgovorio prije nego je to napisao. Nekad se zaboravim pa požurim.
E pa to, da, sad skužih i ja. Jer sam vidio tvoj post #7 i išao vidjeti njegove postove sve od ranije s većom pažnjom. Pa sam vidio i ovaj kasnije, ali u odnosu na taj tvoj post sam gledao pažljivije samo postove ranije od toga (jer, logika stvari, jelte). Znači nije do moje ćoravosti, ipak, eto, dobro je. Vi prekozi nekad baš pretjerujete s tom premonicijom. Zaletio si se i samo se autaješ bezveze, a znaš da prekoški kodeks to ne dozvoljava. Sad ćeš morati izvaditi onaj uređaj iz Men in Black filma, da ih zablicne. Meni ne treba jer nemam problema s time i potpisao sam ugovor s prekozima.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 20:03   #20
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Na tržištu organa ćeš definitivno bolje proći s ljudetinom.



Muhu je lakše sakriti i nema osobne dokumente, a i obitelj i znanci rijetko prijavljuju nestanak muhe. A uvijek možeš reći da ju je pauk pojeo.



1. Drugi svjetski rat nikad nije ni postojao, to je judeomasonska zavjera.
2. Ako i jest, nije završio u jednom trenutku nego je bilo riječ o sedam trenutaka koji su se dogodili jedan za drugim.
3. Ti možeš pljunuti više puta na asfalt, ali samo je jedan Drugi svjetski rat. I on je drugi po redu.



Čak je i princeza Dijana morala umrijeti.
To sto ces na trzistu organa najbolje proci sa ljudetinom je zato sto su ljudi odredili tu vrednost pa je tako dijamant skuplji od bakra jer su ljudi tako odredili , ali u realnosti nije spolja data vrednost, vec su to ljudski kriterijumi.Zasto je opet merilo to sto nestanak muve nece prijaviti porodica ili obitelj? Muva nije sposobna to da prijavi I da te pandur vidi kako ubijas muvu me bi ni malo reagovao.Zasto je brojka kriterijumi pa kazes samo je jedan drugi svetski rat? Ja mogu samo jednom da isecem mali prst sa leve ruke pa taj dogadjaj istorijski nece imati znacaj.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.