Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2017., 14:16   #581
U 2016 prodano je 473,000 jazza i 447,000 fiesta...zašto bi prodavali jeftinije?
cc18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 14:36   #582
Quote:
cc18 kaže: Pogledaj post
U 2016 prodano je 473,000 jazza i 447,000 fiesta...zašto bi prodavali jeftinije?
U Hrvatskoj!

Vani na zapadu Europe je Jazz cjenovno konkurentan (u odnosu na jelte konkurenciju). A kod nas je 30-40 tisuca kuna skuplji! A zasto je skuplji? Zbog uvoznika i njegove pohlepe. Pa ih je prodano u HR koliko komada ?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 14:47   #583
Svuda u Europi je skupa. Vjerovatno cijela Europa ne znaći baš puno za ovi model, vjerovatno dosta prodaju po aziji ili gdje već. Ako bi htijeli nešto više trebali bi još dizel, a to opet košta.
cc18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:42   #584
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Pokazali su se slabi i loši, puno se uvijaju, felge se lome na najmanji krivi pokret... Bilo je situacija gdje se felga savila do nepopravljivosti od neopreznijeg penjanja na rubnjak
Na žalost dižem temu, iako je riječ o biciklima, ali pokazalo se - što je i logično - da je 29" zapravo sranje. Eto u 2300 km počele su pucati žbice. To je pravi primjer downsizinga, nešto lijepo upakirati i prodati pod dobro, iako je zapravo loše.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:54   #585
Kupljen u Hrvatskoj ili uvoz iz Njemacke?

Sala mala, nego, objasni malo detaljnije, nisam pratio temu do sada. Kakve veze imaju žbice na biciklu s downsizingom?
RoadRage is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 23:46   #586
Momci, ima tema o biciklima. Skužili smo usporedbu.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 20:53   #587
https://www.carscoops.com/2018/01/bu...rake-calipers/
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 10:59   #588
https://www.carscoops.com/2018/05/fu...gn-technology/
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 13:10   #589
Zašto mali turbo benz nisu štedljivi

Quote:
cc18 kaže: Pogledaj post
Prosjek clio 0,9 na spritmonitoru 6,57, prosjek mazde 3 2,0 skyactive 6,68. Pametnom dosta.
A za glupe je jos tu mazda2 1,5 skyactive potrosnjom 5,6.
Evo i videa koji pojašnjava zašto mali turbo benz nije u naravi ekonomičan.

https://www.youtube.com/watch?v=9aO2vC_iMTI

Dakle ukratko, motorići su projektirani prema normi za mjerenje potrošnje tako da ista bude marketinški niska...
Naime, pri imalo većem opterećenju da bi se izbjeglo detonatno izgaranje, smanjuje se temp. u cilindru kroz bogatu smjesu (evaporacija snižava temp.) a time i efikasnost rapidno opada. Kako je granica normalnog rada (ne bogata smjesa) na dijagramu okretaji/opterećenje (gas) vrlo nisko kod niskolitražnih turbaka, motor često radi u neefikasnom režimu i anulira sve prednosti istovrsnih motora jer mu vrlo brzo prijeti detonantno izgaranje. Ovime se u normiranom mjerenju potrošnje postižu vrlo dobri rezultati ali u praksi ne...

Dakle, uz sve prije pobrojano, isti motori su žestok shit.

Interesantno je da u principu i veći koeficijent punjenja podiže efikasnost i da i navedeno ne pomaže ovim malima...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 13:15   #590
Prvo treba takav motor posjedovati pa onda raditi zaključke. Ja radije vozim neki downsizani 1.4-1.5 motor nego 2.0 NA. Taj video govori o efikasnosti pod punim gasom..
ISB123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 13:36   #591
Quote:
ISB123 kaže: Pogledaj post
Prvo treba takav motor posjedovati pa onda raditi zaključke. Ja radije vozim neki downsizani 1.4-1.5 motor nego 2.0 NA. Taj video govori o efikasnosti pod punim gasom..

pa 1.0 se i vozi pod punim gasom....dok 1,5 ne jer ima 200ks
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 15:16   #592
Zasto bi se vozio pod punim gasom? Pa momenta ima na niskim okretajima, snaga je isto dostupna dosta nisko.
U Octavii sa 1.2 motorcicem se sasvim pristojno vozim, momenta i snage ko u 1,8 16v motorima, a potrosnja puuuuno manja, elasticnost puno veca. 150 u sestoj je na cca 3000okr/min. AC za Zadar i nazad u okolicu ZG 5,8l/100km, dvoje odraslih i dvoje klinaca + popunjen bunker, prosjek puta se uvijek vrti oko 100km/h ista prica sa thuleom litru vise!
Sve sto se tice obiteljske upotrebe, znaci laganini bez forsanja tempomat na 140 daje takve rezultate. Rijetko sam njome po gradu, za to imamo manji auto/e. Par puta sam bio u guzvi sa jedne na drugu stranu ZG, dok je supruga bila trudna pa isli na Bukovac do ginekologa ne sjecam se tocne brojke al ispod sedmice svakako. Nikad, al nikad komp nije pokazao prosjek ikakvog puta iznad 7 litara. Zapravo lazem, bilo bi iznad ak skocim sam do pekare po lebac. Prosjek kompa trenutno nakon 22tkm je 6,2 u stvarnost je po racunima to 6,5. Komp se ponistava nakon 99sati rada, al svaki put bi to bilo 6,1 - 6,3. Trenutno je oko 6,5 al sa par laufova za Zadar tokom sezone. Box je dole, al nosaci su na krovu, thule wing bar, obik avionskog krila, na 130-140 nema naznake da su na krovu, iznad tog da.
Uglavnom sto htjedoh reci, treba probati pa suditi. Ono sto svakako jest, ako mu vadis mast onda se to drasticno pokazuje na potrosnji...sve do 3000 -3500 okr/min nema govora o rastrosnosti, a sve sto trebas u redovnom prometu u tom rasponu okretaja i imas. Ipak je taj motor upakiran u relativno digacku karoseriju i osovinski razmaak koji je dusu dao za AC i otvorenu cestu. Skodilak je cesce na AC, jer su klinci mali pa putovanja gađamo tako da smo na cesti dok oni imaju popodnevno spavanje. Taman zaspe u autu do motela Plitvice i Probude se kad se sa Zadar 2 ,spustimo na magistralu. Odspavaju fima 2,5 sata.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
All Whell Drive is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 16:51   #593
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Evo i videa koji pojašnjava zašto mali turbo benz nije u naravi ekonomičan.

https://www.youtube.com/watch?v=9aO2vC_iMTI
Tip je obrazovan i pametan, ali fan utrka i jakih motora i u tom smislu - sve što je ekonomično i malo mu je "loše", sve što je za trke i skupo je "dobro". Mali turbo benzinci nisu skupi i za normalne aute su, dakle, svejedno je kakvi su, po njemu moraju biti "loši".
ptae2000e is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 18:04   #594
Rekao bih da je rećeno u videu o neefikasnosti malih motora kod velikih snaga točno.
No koliko ustvari treba snage za pogon auta?
Kad vozim po gradu, prosječna brzina mi je 20 - 25 km/h.
Ispada da treba u prosjeku 10KS, uključujući klimu, što bi značilo da za "gradski pogon" ustvari treba max.30KS, za normalna ubrzanja i da možeš pratit' promet a da ti biciklisti ne blendaju na semaforu.
I to je točno to, to je dio spektra u kojem se ti mali turbo mlinčeki dobro snalaze i ekonomični su.
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 21:52   #595
Quote:
All Whell Drive kaže: Pogledaj post
Zasto bi se vozio pod punim gasom? Pa momenta ima na niskim okretajima, snaga je isto dostupna dosta nisko.
U Octavii sa 1.2 motorcicem se sasvim pristojno vozim, momenta i snage ko u 1,8 16v motorima, a potrosnja puuuuno manja, elasticnost puno veca. 150 u sestoj je na cca 3000okr/min. AC za Zadar i nazad u okolicu ZG 5,8l/100km, dvoje odraslih i dvoje klinaca + popunjen bunker, prosjek puta se uvijek vrti oko 100km/h ista prica sa thuleom litru vise!
Sve sto se tice obiteljske upotrebe, znaci laganini bez forsanja tempomat na 140 daje takve rezultate. Rijetko sam njome po gradu, za to imamo manji auto/e. Par puta sam bio u guzvi sa jedne na drugu stranu ZG, dok je supruga bila trudna pa isli na Bukovac do ginekologa ne sjecam se tocne brojke al ispod sedmice svakako. Nikad, al nikad komp nije pokazao prosjek ikakvog puta iznad 7 litara. Zapravo lazem, bilo bi iznad ak skocim sam do pekare po lebac. Prosjek kompa trenutno nakon 22tkm je 6,2 u stvarnost je po racunima to 6,5. Komp se ponistava nakon 99sati rada, al svaki put bi to bilo 6,1 - 6,3. Trenutno je oko 6,5 al sa par laufova za Zadar tokom sezone. Box je dole, al nosaci su na krovu, thule wing bar, obik avionskog krila, na 130-140 nema naznake da su na krovu, iznad tog da.
Uglavnom sto htjedoh reci, treba probati pa suditi. Ono sto svakako jest, ako mu vadis mast onda se to drasticno pokazuje na potrosnji...sve do 3000 -3500 okr/min nema govora o rastrosnosti, a sve sto trebas u redovnom prometu u tom rasponu okretaja i imas. Ipak je taj motor upakiran u relativno digacku karoseriju i osovinski razmaak koji je dusu dao za AC i otvorenu cestu. Skodilak je cesce na AC, jer su klinci mali pa putovanja gađamo tako da smo na cesti dok oni imaju popodnevno spavanje. Taman zaspe u autu do motela Plitvice i Probude se kad se sa Zadar 2 ,spustimo na magistralu. Odspavaju fima 2,5 sata.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
Taj auto u mojim rukama bi imao minimalno 1.5-2 litre višu prosječnu potrošnju.

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 21:57   #596
Moguce, moj je rijetko u gradu, uglavnom AC u ritmu kako napisah. Daleko od tog da moze on puno vise, al kod mene je tako kako je. Kad je auto u pogonu, uglavnom je cijela familija tu, znaci laganini. Kroz sezonu loseg vremena ga koristim svakodnevno za odlazak na posao, al opet uglavnom po AC. Inace je tu figuar i lokalna cesta od tud i 22tkm u 27mjeseci.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
All Whell Drive is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2018., 14:15   #597
Za ekonomičnost ovih malih igra par faktora a to je specifična snaga po volumenu i ukupna snaga kao mjerilo.

Dakle, što je motor slabiji i ima veću specifičnu snagu, to će u gradskoj vožnji biti skloniji odlasku u područje koje je po filmiću neekonomično jer da bi postigao ubrzanja angažirati će veći postotak momenta pri nekim okretajima i zaći u zonu gdje mu treba bogatija smjesa da nema detonacija.
Jaki motor a priori neće trebati visok postotak angažmana motora za ista ubrzanja.

Dakle, što manji volumen i veća specifična snaga, to je moguća viša potrošnja osim ako se ne vozi kao u "Driving miss Daisy"...��
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2018., 14:31   #598
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Za ekonomičnost ovih malih igra par faktora a to je specifična snaga po volumenu i ukupna snaga kao mjerilo.

Dakle, što je motor slabiji i ima veću specifičnu snagu, to će u gradskoj vožnji biti skloniji odlasku u područje koje je po filmiću neekonomično jer da bi postigao ubrzanja angažirati će veći postotak momenta pri nekim okretajima i zaći u zonu gdje mu treba bogatija smjesa da nema detonacija.
Jaki motor a priori neće trebati visok postotak angažmana motora za ista ubrzanja.

Dakle, što manji volumen i veća specifična snaga, to je moguća viša potrošnja osim ako se ne vozi kao u "Driving miss Daisy"...��
Mi ovdje govorimo opcenito o downsizanim turbo motorima. Dakle za okreni moment on ne mora ici u okretaje kao klasicni atmosferac.

Sto se volumena tice - ako nesto komprimiras onda npr u 1.0 turbo motoru imas isto zraka odnosno volumena kao i u npr 1.6 atmosfercu, ovisi koliko si komprimirao (moze i kao i u 1.4 atmosfercu).
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 01:11   #599
Moje iskustvo voznje samo potvrdjuje onu staru frazu “there is no replacement for displacement”. Redovito vozim 2.0 a nedavno sam imao prilike isprobati 2 izdanka moderne downsizing konstrukcije (1.6 i 1.5). Sva 3 turbo i svi nazivno gotovo iste snage. Ali nije to to. Ova mala dva idu, ali fali im nesto. Nekako su nedoreceni, nema onog osjecaja snage, pogotovo na AC. U gradu su svi isti, to je druga prica.
RoadRage is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 07:23   #600
Quote:
RoadRage kaže: Pogledaj post
Moje iskustvo voznje samo potvrdjuje onu staru frazu “there is no replacement for displacement”. Redovito vozim 2.0 a nedavno sam imao prilike isprobati 2 izdanka moderne downsizing konstrukcije (1.6 i 1.5). Sva 3 turbo i svi nazivno gotovo iste snage. Ali nije to to. Ova mala dva idu, ali fali im nesto. Nekako su nedoreceni, nema onog osjecaja snage, pogotovo na AC. U gradu su svi isti, to je druga prica.
Usporedjujes 2.0 turbo sa 1.5-1.6 turbo? Naravno da im fali nesto, oni se usporedjuju s 2.0 bez turba.

Poslano sa mog HTC Desire 530 koristeći Tapatalk
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.