Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2014., 15:11   #1541
Quote:
k-kekec kaže: Pogledaj post

no, tako to ide kad se ima 13 000kn!! I vi računate da ćete do penzije imat takva ili veća primanja??? A šta ako jedno dobije otkaz???
Sve m ise čini da bi onda drastično promijenili stil života koji je vidim lagodan jer kak kažeš " novci jednostavno odu na ovu ili onu stranu" a ipak si "štedljiva" osoba!!!
Naravno da bi drastično promjenili stil života da jedno od nas ne daj Boze ostane bez posla i da nam se drastično smanje primanja. Ali da, nadam se da cu do penzije imati veća primanja nego sada. Zar bih trebala drugacije razmišljati
Jellle is offline  
Old 06.01.2014., 15:22   #1542
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Neznam, možda za Zagreb, ali manji gradovi sigurno nemaju takav prosjek plaće...
U zagrebu je prosječna plaća oko 6400 kn, u cijeloj Hrvatskoj već duži niz godina se kreće oko 5500.
Znači to je aritmetička sredina, medijan je nešto manji.
Ja tvrdim da je prosječna plaća i veća, a to argumentiram isplatom plaće na ruke koja je relativno česta pojava kod privatnika.
To što netko nema poznanike koji imaju veću plaću, ne govori ništa, eventualno da se ljudi sličnog materijalnog statusa međusobno više druže .
_Mystical_ is offline  
Old 06.01.2014., 15:30   #1543
Quote:
k-kekec kaže: Pogledaj post
ovo podebljano je krucijalno, a šta ako toga nebi bilo - bil se ti odrekla svog gušta za 600kn mjesečno i mužić svog hobija za 620kn mjesečno???

sad vam to nije luksuz jer imate to boldano, a šta da toga nema????

imate plaćen prijevoz i onda još pride date 1000kn za bengu??? gdje putujete - iz Kašine na Jarun??..

Čudiš se ko puta dreku jer eto netko potroši 1.000kn na benzin a ima plaćeni javni prijevoz.
Pa čuj bas mi se i ne ide vikendima kod prijatelja na drugi kraj grada javnim prijevozom jer eto nemam za benzin, a niti se muzicu na taj isti hobi ide javnim prijevozom iz Sesveta u centar, tri puta tjedno nakon posla, vikendom kod njegovih 30 km , ponekad kod mojih 80km, pa u onaj isti vrt za koji pitaš sta bida ga nemam jer eto nije mi taj vrt pored stana.
Da nemamo smanjili bi vožnju automobila.

Ja pod normalnim životom smatram i korištenje automobila u vrijeme nakon posla i vikendima dok ti pod pojmom normalnog života smatras korištenje javnog prijevoza za odlazak do dućana.ocito.
Jellle is offline  
Old 06.01.2014., 15:36   #1544
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
A šta i ti napadaš ljude bezveze...evo ja isto smatram kao i _Mystical_ da je to neki koliko-toliki normalan život, nikako luksuzan. Znači ima se za osnovne potrebe + neki hobi, to nije luksuz. Luksuz je po meni imati 2-3 automobila, stan + vikendicu, mjesečno putovanje i tako dalje.
onda kategorija super luksuz aka Hrvatski političari koji ovisno o poziciji imaju nekoliko nekretnina, automobila te razno-raznih umjetnina i slično.
Mislim, i dalje stoji da svatko ima svoj doživljaj toga što je normalno a što nije, oko toga možemo raspravljati do besvjesti
Potpuno se slažem s tim da svatko ima svoj doživljaj normalnog života.
Meni je za normalan zivot potrebno 12.000kn bez kredita, nekome je pak to luksuz a nekome puno premalo. Sto ljudi sto čudi.
Jellle is offline  
Old 06.01.2014., 16:32   #1545
Quote:
Jellle kaže: Pogledaj post
Sto ljudi sto čudi.
Ali samo jedan PRAVOPIS.
Mingus is offline  
Old 06.01.2014., 20:15   #1546
Čitam i neznan šta da kažem . Pa plina nebo nikad imao u kući ajde ti grij kuću koja ima 400 kvadrata sa plinom . Ja bi se ubio isti dan
Podravec19 is offline  
Old 06.01.2014., 20:42   #1547
to je opet relativno, ako je tolika kuća onda vas vjerovatno dosta živi u njoj Ja kad sam živio u kući, prvo je bilo centralno na struju, a kasnije na plin, kuća je bila oko 200 m2 ali smo grijali samo prostorije koje smo koristili (dnevni boravak/blagavaona cca 50 m2 i 2 spavaće sobe od 12 m2 svaka) Ostalo nije bilo potrebe
hektordog is offline  
Old 06.01.2014., 20:48   #1548
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
starci su mi davno imali neku peć na drva za centralno prije nego su prešli na plin , da je to kaj valjalo ne bi prelazili na plin.

kam s tim pepelom idete, šta po noći idete u piđami kad vam drva dogore u podrum kurit?
Taj sistem ipak treba čistit jer je msola i čađa u igri, a i dimnjak dok kod plinkog se nema kaj čistit pa otpada i dimnjačar.
A šta je s toplom vodom, trebaš opra suđe, ruke, otuširat se i sad moraš kurit no stop s drvima da bi imao vode.
Ma ne može mi niko reć da grijanje na peć na drva je super.
daj se najprije malo informiraj kako izgleda današnje centralno na drva. osim toga nove kuće imaju izolaciju (a i sve više starih) pa se ne hlade preko noći ko prije. samo 5cm stiropora prema tavanu jako puno pomaže.
ako imaš kuću, imaš i vrt. a pepeo jako dobro dođe po vrtu.

Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
5500 je aritmetička sredina, ali ni medijan nije daleko od toga. Bio je nedavno objavljen i podatak o medijanu i on je par stotina kn niži.
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Neznam, možda za Zagreb, ali manji gradovi sigurno nemaju takav prosjek plaće.
Istina da je u Zagrebu stan skuplji, hrana i neke namirnice, ali recimo mnogo stvari ima istu cijenu u cijeloj Hrvatskoj, gorivo, internet/telefon i razne druge pretplate, pa do toga kad kupuješ automobil recimo ili nešta slično.
Čini mi se da je prosječna plaća ko sarma, meso+zelje, ali to samo manjina jede, većina jede ili samo zelje ili šnicle i bifteke
eto u mom poduzeću, 30tak običnih šljakera prima 3500-4500 otprilike. vozači i strojari koju tisuću više. a "rukovodeće" osoblje oko 6000-7000. naravno, nekoliko glavnih se ne pita.
i to dođe negdje taj prosjek, al niko ne pita fizikalca sa 4000 kako preživljava, a sretan je ako mu žena dobije još 2500-3000 kao blagajnica. i tako njih dvoje jedva dobiju prosječnu zagrebačku plaću.

Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Čitam i neznan šta da kažem . Pa plina nebo nikad imao u kući ajde ti grij kuću koja ima 400 kvadrata sa plinom . Ja bi se ubio isti dan
a da uložiš nešto u izolaciju? a ne ložiti 40-50m3 drva na zimu.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 06.01.2014., 23:48   #1549
Zbunjenix pa ima i izolacija i sve . A i druga je stvar selo grad . Da je barem jedna kuća takva nego je još
Jedna veća i jedna manja . I onda se ti grij na plin pa ode mi celi poticaj na plin i struju pa zaključi sam
Podravec19 is offline  
Old 07.01.2014., 00:17   #1550
Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Čitam i neznan šta da kažem . Pa plina nebo nikad imao u kući ajde ti grij kuću koja ima 400 kvadrata sa plinom . Ja bi se ubio isti dan
ubilo bi me sigurno da moram razmišljati o drvima za tu kvadraturu i dotuklo spremanje istih

živio plin
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 07.01.2014., 00:22   #1551
Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Zbunjenix pa ima i izolacija i sve . A i druga je stvar selo grad . Da je barem jedna kuća takva nego je još
Jedna veća i jedna manja . I onda se ti grij na plin pa ode mi celi poticaj na plin i struju pa zaključi sam
u tom grmu znači leži zec

da... kod nas u gradu nema poticaja i troškove za grijanje plaćamo od onoga što zaradimo

vjerovali ili ne
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 07.01.2014., 08:45   #1552
Quote:
nil amstrong kaže: Pogledaj post
sve si lijepo napisao, ali meni je u ranim 30-tim normalno imati barem jedno dijete pa na tvoj spisak ja mogu pridodati još hrpu stvari. i jopet se vraćamo tome što je normalno
Ja sam već u serdnjim tridesetima i ne pada mi na pamet imati dijete još nekoliko godina.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 07.01.2014., 10:52   #1553
Ma kakvi poticaj za grijanje ja sam poljoprivrednik pa ko bi dao tolike novce za plin zato imam svoju šumu otiđemo bilo kad narušim drva za par prikolica od 10 tona i miran cijelu zimu
Podravec19 is offline  
Old 07.01.2014., 19:22   #1554
Povrsno sam citao temu,tako da me ispricate sto upadam tek tako.Za dosegnuti standard prosjecnog Talijana,sa nasim cijenama trebalo bi nam 14500kn po kupovnoj moci,za dosegnuti standard prosjecnog Austrijanca/Britanca/Nijemca trebalo bi nam oko 19000kn mjesecno.Pretpostavka je tocna ukoliko dvoje radi,vani je to najcesce slucaj,kod nas i nije.Dakle situacija je jos slabija.Depresivno.

Za pristojan zivot cetveroclane obitelji u ZG,uz rijeseno stambeno pitanje po meni je potrebno oko 10000kn,dakle rezije,hrana,troskovi auta,vrtic/skola,dzeparac,nesto garderobe,eventualno neka manja stednja za godisnji ili obnovu kucanskih aparata/laptop itd.
Za nekakav komforan zivot,gdje se ide na ljetovanje,zimovanje,2 auta,eventualno se stambeno prosiriti,trebalo bi oko 15-17000.Recimo neki europski standard

Nas glavni problem je nezaposlenost,ali opet,ove godine se moglo zaraditi sezonski sto donekle popravlja stvar.
Baggio is offline  
Old 07.01.2014., 19:49   #1555
Bagio da je meni ljetovanje msm da nikad ni neću vidjeti more dok imam stoke i zemlju teško
Podravec19 is offline  
Old 07.01.2014., 20:31   #1556
Ja isto ne znam kako koncept klasicnog ljetovanja izgleda,na moru sam cijeli zivot(ST-ZD).Iskreno,apartmanski smjestaj,tegljenje luftica,guzvanje na pretrpanoj plazi,zderanje pizza i sl,dugotrajan i skup put na i sa mora meni zvuci kao ogromna gnjavaza.No ako se iznajmi jedrilica pa fino 5-6 ljudi izkesira svaki po 300e,plus jos 150 za hranu onda je to druga prica.I od otoka do otoka lagano.

Znam i ljudi koji su u dugovima,primanja nista posebno,podstanari ali uredno se kesira za skijanje svaku god desetak tisuca kn,minusi na karticama jos bar toliko za skupu odjecu i ajfone(mora se imati novi).Mislim tko voli nek izvoli,samo mi nije jasno.
Baggio is offline  
Old 07.01.2014., 20:38   #1557
Baggio bi meni nije jasno . Ja cijelo ljeto na polju samo kad krene žetva pšenice a ne da idem još na ljetovanje
Podravec19 is offline  
Old 07.01.2014., 20:46   #1558
Danas kod nas i drustveni pritisak radi svoje,jer mora se na skijanje,mora se na ljetovanje,vidi ovaj novi tablet al je dobar,mora se novi auto uzeti,ako uzmes novi proceed sto se reklamira nadesno onda si kreten jer nemas za BMW,mora se zidati i kuca od 250 kvadrata a ako se uzima stan onda mora bit sto blize centru jer necu tamo di one "seljacine"zive,svi bi htjeli sve i odmah,zato i jesmo tu gdje jesmo jer solventnost jednog duznika itekako utjece na sve ostale.

Svabe uglavnom nemaju svoje stanove,Svedu je uglavnom njegov volvo dobar dok ga sluzi-svi oni mogu nas strpati u mali dzep.
Baggio is offline  
Old 07.01.2014., 21:01   #1559
Takav je nas narod svi bi htjeli milijune a niko nebi radio . Neznam kako je u gradu ali kod nas na selu većina ih dobro živi , makar ima kod nas kuća koje su ruševine . Ja ju ni nebi kupio sam da cigani kupuju onda bi kupio samo da ga nemam za susjeda . Više se zemlje proda nego kuća .
Podravec19 is offline  
Old 14.01.2014., 17:59   #1560
danas je bila informacija da menadžerska radna mjesta u RH u prosjeku imaju plaću 11-12 k kn.
Dakle, neki menadžer vulgaris, u malo boljoj firmi ima cca 12k kn.

A tu su uključeni i Zagreb i sve ostalo..


Dakle, kad si neki tamo menadžer vulgaris nekog odjelića u nekoj boljoj xy firmi negdje u provinciji recimo i imaš cca 12k kn (plus ostale beneficije tipa službeni auto), to je kao da u ZG imaš cca 14-15k kn.
A to je već jako lijepa plaća i s njom nisi predaleko od kakvog-takvog europskog standarda. Pogotovo ako ti u kuću još jedan član kućanstva donese recimo 8-9 soma kn, a imate dijeljene troškove.

To bi onda bilo za kućanstvo (i to ako su bez djece) recimo 20k+ kn, a to je već lijepo.

To je razina na kojoj postoji opuštenost neka i nekakvo planiranje ičega konkretnog u budućnosti i mogućih ulaganja (dakle oplođivanja para kaj je smisao faking kapitalizma u kojem navodno živimo).
A bome se može i putovati. I to kvalitetno i na konkretne lokacije
I naravno, živi se u vrlo dobrom stanu.


edit: ali dakle to je ipak malo ober-normalnog života.
To je već gdje počinje kvalitetan život. (za hrvatski standard)

A normalno življenje počinje dosta ispod toga....no ne i kvalitetno.
Brogan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.