Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2017., 19:23   #6101
Evo malo imspiracije za instalaciju klima uredjaja

http://www.24sata.hr/news/klimu-u-bo...rmarica-527013
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 01.06.2017., 20:17   #6102
Malo sam znatizeljan oko neke tehnikalije...
Naime, na online vodicima sam gledao kao da se pri kupnji AC uređaja gleda na SEER i SCOP vrijednosti. I danas listam neke kataloge i malo ucim o tim stvarima i vidim da ponekada klima s visim SEER/SCOP vrijednostima ima u stavci "godisnja potrosnja" vece vrijednosti.

Npr. Daikin FTX25JV ima SEER 5,6 i godisnju potrosnju u hlađenju 143 kWh. A+ razred.
Nasuprot njemu, Panasonic CS-RE9QKE ima SEER vrijednost 6,1 i A++ energetski razred, a u stavci "godisnja potrosnja u hlađenju" stoji ista vrijednost od 143kWh.

Ne bi li uređaji s vecom SEER vrijednoscu trebali biti ekonomicniji? Jer je između ucinka hlađenja u navedena dva uređaja razlika prakticki nevidljiva, 2.5kW Daikin i 2,6kW Panasonic.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Old 01.06.2017., 22:34   #6103
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Malo sam znatizeljan oko neke tehnikalije...
Naime, na online vodicima sam gledao kao da se pri kupnji AC uređaja gleda na SEER i SCOP vrijednosti. I danas listam neke kataloge i malo ucim o tim stvarima i vidim da ponekada klima s visim SEER/SCOP vrijednostima ima u stavci "godisnja potrosnja" vece vrijednosti.

Npr. Daikin FTX25JV ima SEER 5,6 i godisnju potrosnju u hlađenju 143 kWh. A+ razred.
Nasuprot njemu, Panasonic CS-RE9QKE ima SEER vrijednost 6,1 i A++ energetski razred, a u stavci "godisnja potrosnja u hlađenju" stoji ista vrijednost od 143kWh.

Ne bi li uređaji s vecom SEER vrijednoscu trebali biti ekonomicniji? Jer je između ucinka hlađenja u navedena dva uređaja razlika prakticki nevidljiva, 2.5kW Daikin i 2,6kW Panasonic.
Ako budes krenuo u te vode da se bakces tim specifikacijama i tim brojkama samo da te upozorim da je prvih 5 godina citanja najteze se snalazit.
Taman skontas nesto,kad ono nesto drugo nema logike.
I na kraju ne znas kome mozes vjerovat,vjerujes u specifikacije,al opet ono malo sumnjas,pa vjerujes euroventu ai naidjes na nelogicnost pa i u njeg sumnjas i tako u krug.

Neka specifikacija i testova......ali nemoj slijepo vjerovati u to......upotrijebi i logiku.

Evo ti jedan primjer da zans cime se opterecevas :

Ja kupio davno klimu od 1000€ top model.
Za grijanje kuce u 11. mjesecu ona potrosi mozda 15 € struje.
Da sam isto to grijao sa upola jeftinijom klimom od 500€ mozda bi potrosio 17-18 € struje.

Tolike su razlike u potrosnji izmedju klime 500€ i klime 1000€.

Pa ti skontaj vrijedi li razbijat glavu razlikama izmedju klima od 450 € i 500€.
rovaccccc is offline  
Old 01.06.2017., 23:05   #6104
rovaccccc
Skroz razumijem sto hoces reci. Mislim da je i opcenito u tom nasem potrosackom drustvu izobilja postalo tesko donijeti i najlakse kupovne odluke. Po nekim forumima ljudi overthinkaju oko tipa kruha koji je najbolji, a kamoli oko ovih kompleksnijih stvari...

Jedino sto zapravo mogu "izmjeriti" je do neke mjere garancija, mada i tu znaju ljudi muljati pa ne priznaju radi ovoga ili onoga...
Mitsubishi elec. msz- sf 35 npr ima od izvođaca garanciju na 7 godina, dok LLCC12 Fujitsu koji je bestbuy na 4tis ima 5 godina garanciju. Mada i tu dajes 1700kn vise za Mitsubishi a to je prakticki 40% ove LLCC.
Bas mozes mozgati do sudnjeg dana. Nekada zavidim ljudima koje uopce ne opterecuju te stvari vec samo uđu u trgovinu i uzmu prvu klimu, mikrovalnu, automobil ili kruh koji ime je pri ruci i izađu sretni.
A mi "filozofi" uvijek na kraju imamo tzv. buyers remorse jer nam uvijek ostane u glavi onaj kobni "što ako".
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Old 01.06.2017., 23:23   #6105
Vremenom ces skontat,najbolje na svojoj kozi.

Dok ne naucis u medjuvremenu se vodis sa nekoliko stvari,bar sam ja tako.

-trazim cime su ljudi zadovoljni,na sta se vracaju opet
-pogledam eurovent brojke
-pogledam specifikacije
-pogledam fizicki klimu kolika je,dimenzije,tezina,velicina izmjenjivaca,kolicina zraka koju preradjuje,koliki kompresor,koliko freona itd ....
-sve to saberem i oduzmem da bi pokusao donijeti bar neki zakljucak

Na kraju najbitnije da ono sto uzmes radi sto duze.Da se ne kvari.Jer potrosnje sto se tice vjerovatno neces nikad ustedit lovu nekim skupljim modelom.

Imas klase kod svakog proizvodjaca.

1. ulazni modeli oko 500€ svi su oni slicni,na svima se stedilo,nema tu velike razike,za hladjenje sasvim ok,za grijanje treba dobro povest racuna jel dovoljno,i izabrat koji ima ono sto tebi treba

2. srednji modeli 600-800€,cini se sasvim ok kvalitet,trebalo bi bit pouzdano,ima dobre komponente,dobro i za grijanje

3. top modeli 1000€ i vise......za one koji preciziraju i zele najbolje.....iako je cesto bespotrebno ici toliko
rovaccccc is offline  
Old 02.06.2017., 00:30   #6106
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Vremenom ces skontat,najbolje na svojoj kozi.

Dok ne naucis u medjuvremenu se vodis sa nekoliko stvari,bar sam ja tako.

-trazim cime su ljudi zadovoljni,na sta se vracaju opet
-pogledam eurovent brojke
-pogledam specifikacije
-pogledam fizicki klimu kolika je,dimenzije,tezina,velicina izmjenjivaca,kolicina zraka koju preradjuje,koliki kompresor,koliko freona itd ....
-sve to saberem i oduzmem da bi pokusao donijeti bar neki zakljucak

Na kraju najbitnije da ono sto uzmes radi sto duze.Da se ne kvari.Jer potrosnje sto se tice vjerovatno neces nikad ustedit lovu nekim skupljim modelom.

Imas klase kod svakog proizvodjaca.

1. ulazni modeli oko 500€ svi su oni slicni,na svima se stedilo,nema tu velike razike,za hladjenje sasvim ok,za grijanje treba dobro povest racuna jel dovoljno,i izabrat koji ima ono sto tebi treba

2. srednji modeli 600-800€,cini se sasvim ok kvalitet,trebalo bi bit pouzdano,ima dobre komponente,dobro i za grijanje

3. top modeli 1000€ i vise......za one koji preciziraju i zele najbolje.....iako je cesto bespotrebno ici toliko


Jako korisni savjeti. Bio sam citao i starije postove pa nasao na neke od ivih savjeta.
Bas sam i ja sebi stavljao na papir kao neke modele po specifikacijama i dosao do potvrde da je llcc zaista best buy, kako ste mi ovdje i rekli.
I nasao sam jos dva zanimljiva modela, LG D12RN (Seer 7,6 i SCOP 4,6) i Mitsubishi SF35 (Seer 7,2 i SCOP 4,4).
Ai ono, specifikacije su jedno. Primjena u praksi je vjv skroz drukcija. Kao sto je bilo rasprave oko decibela i toga da 20 i 40db nije u praksi duplo slabije/jace.
Al je svakako ovo zanimljiv potforum. Ima puno korisnih informacija obtemi kad se kopa po starim postovima.
Mada, na kraju dana, svi se pitamo jel klima od recimo 6tis moze kroz zivotni vijek od recimo 5-7god opravdati razliku u potrosnji u odnosu na klimu od 4tis. A to ste i sami rekli da je vec tesko za izracunati.
Ja sutra narucujem pa kud puklo da puklo. Jos cu do sutra razmisliti izmedu ove tri i koju god da uzmem, necu zaliti.

Btw citam na nekim stranicama da ljudi ne vole ove ionizatore. Lihepi se prasina jace, a i taj ozon nije bas zdrav u sobi. Nisam nista nasao o tome u dosadasnjem iscitavanju ove teme. Jel bilo govora o tome?
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Old 02.06.2017., 07:45   #6107
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Jako korisni savjeti. Bio sam citao i starije postove pa nasao na neke od ivih savjeta.
Bas sam i ja sebi stavljao na papir kao neke modele po specifikacijama i dosao do potvrde da je llcc zaista best buy, kako ste mi ovdje i rekli.
I nasao sam jos dva zanimljiva modela, LG D12RN (Seer 7,6 i SCOP 4,6) i Mitsubishi SF35 (Seer 7,2 i SCOP 4,4).
Mitsubishi sf i llcc nisu uopće za usporedbu. Mitsubishi je daleko superiornija klima. I nije to baš 40 posto razlike jer bi trebao računati i cijenu ugradnje, tj. cjelokupnu investiciju. Dio te cijene će ti vratiti bolje performanse a o komforu da ne govorimo.
Ljudi nemaju novac i kreću u kupnju s nekim ŽNJ klimama pa ih se nagovara na LLC kao ipak respektabilan proizvođač i solidna klima. I s te strane je recimo best buy. Ja ju osobno za grijanje nebi kupio nikad, je..š klimu koja se ne može upaliti sama u 6,30h da mi bude toplo ujutro kad se dignem, ili koja ne može rashladiti stan u 16h, da mi bude fino temperirano kad dođem s posla.
Ne zanimaju me one bajke o istoj temp 24/7 i najboljoj potrošnji itd, želim imati noćnu temp 2c nižu i bok.
farfan is online now  
Old 02.06.2017., 08:14   #6108
Ja imam neku zblj klimu koju smo relativno nedavno (niti mjesec dana) servisirali ali opet ne radi. Tj radi (puse i proizvodi zvuk), ali ne hladi. Pretpostavljam da je iscurio plin ili nesto takvo. Tako da ne znam koliko mi se isplati se vise muciti s njom.

Vec sam pisala tu o nasim potrebama - uglavnom samo hladjenje, cijelog stana ali umjereno (samo kad su bas vrucine, ne palimo klimu na svakodnevnoj bazi jer nas najcesce ni nema kuci).
Dobro je izoliran stan, a prilazem i tlocrt (vanjski zid je samo gdje je ovo "W", a crveno je trenutni polozaj unutarnje i vanjske jedinice). Uzela bih 12cu Fujitsu LLCC vjerojatno, pa me zanima preporuka tko bi to najpovoljnije i pouzdano mogao prodati&ugraditi u Zagrebu?
Uz to, je li uopce OK ovaj polozaj gdje je trenutna klima ili bi i to trebalo zakomplicirati? Iskreno, ne da mi se raskopavati cijeli stan ako nije potrebno, iako mislim da nije optimalno.
belfegora is offline  
Old 02.06.2017., 09:13   #6109
farfan

Ako tako gledas na stvar onda je bolje da uzme Fujitsu 12LM , on je 600kn jeftiniji od Mitse SF35 .. A sto se tice tih opcija na daljincu , nekog kao mene to uopste ne zanima a LU ih ima sasvim dovoljno , svako je prica za sebe . Ja bih isao na LM ili SF samo zato sto je sigurno kvalitetnija klima ali ne i zbog daljinca , a opet ako zelis mnostvo opcija tu ti je Hitachi RAK-35RPC .. Pa eto , taj Hitachi je 700kn skuplji od LLCC a spada u klasu LM i SF , i to je jedna od opcija , ko sta voli nek izvoli

belfegora

Nije povoljan polozaj , povoljan bi bio na zidu pored da duva ka tom hodniku od 6m2 a koji je kako ja vidim jedini spoj sa tom sobolm od 16m2 ..
__________________
Fujitsu ASYG 12 LU ... https://imgur.com/jqr3UJM
Stan 48m2 , grejanje na 23c - 24/7 , PVC stolarija , jedan spoljni zid - cigla - 45cm , izolovan stiroporom s unutrasnje strane : decija soba 3cm , kuhinja 2cm , terasa spolja 5cm i iznad stana je tavan izolovan mineralnom vunom 10cm
nexteen is offline  
Old 02.06.2017., 09:22   #6110
Pozdrav.
Neznam nista o klimama pa bih molio za savjet.

Trebao bih ubaciti 2 klime za dvije prostorije od po 20m.
Moraju bit u stanju grijat i hladit.
Izolacije je losa (samo zbuka) a stolarija odlicna.

Parsto kuna razlike u cijeni mi neznaci nista, ali ipak ne bi htio bacat novce.

Ako moze kakav savjet oko modela bio bi zahvalan.
cita is offline  
Old 02.06.2017., 09:27   #6111
@nexteen taj vanjski zid nije opcija, jer nema mjesta, tu su vrata i karnisha skoro do stropa.. ista stvar je s tim vanjskim zidom u sobi, nema prostora iznad prozora

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
belfegora is offline  
Old 02.06.2017., 10:22   #6112
Pošto nisam pronašao bolje rješenje, vjerojatno ću kondenzat skupljat u kanister koji ću sakriti u ormarić. Radi se o Mitsubishi DM35VA klimi. Želio bi naći ispravno dimenzioniran kanister tako da ga moram prazniti jednom dnevno.

Zato je moje pitanje: koliko litara kondenzata mogu maksimalno očekivati dnevno ljeti (recimo da klima radi cijeli dan)?
ipavlic is offline  
Old 02.06.2017., 11:38   #6113
Quote:
ipavlic kaže: Pogledaj post
Vođen onime što su meni savjetovali, zapadni zid u kuhinji-boravku je bolje rješenje, jer u Sobu 1 i 2 puše u obliku slova L (ovako puše u obliku slova U), a i lakše dolazi do kupaonice i hodnika. Jednostavno vanjsku stavite na istočni dio prozora umjesto na zapadni.

http://imgur.com/a/7EB2E
Da, tako sam si i mislio. Moram još provjeriti, ali mogući problem je u tome što su mi zid između dnevnog boravka i sobe dimnjaci i ne mogu tamo bušiti. Lako moguće da ću jedino moći bušiti tamo gdje sam naznačio zelenom bojom, dakle kod vrata.

Koliko će to degradirati rad klime odnosno hlađenje dviju soba koje su, usput budi rečeno, toplije od dnevnog boravka pošto su na južnoj strani?

Quote:
nexteen kaže: Pogledaj post
zag0

Razlika izmedju LLCC i LLCE modela je samo u modu hladjenja , LLCC hladi od +18 pa na gore a LLCE od -10c , tacnije i modulacija je malo promenjena ali to je potpuno nebitno u ovom slucaju tj neprimetno.. Sto se tice rezultata u grejanju potpuno su iste ..
Obzirom da je cijena identična (4000 kn), je li bolje ići na LLCC ili LLCE? Jel CE noviji model?

I za kraj, nekakva iskustva s monterima? Gdje uzeti montažu da mi ne naprave kaos u stanu? Kakva su iskustva s firmom IPM (Vitalna energija d.o.o., Zagorska 18, Zagreb)?
zag0 is offline  
Old 02.06.2017., 12:57   #6114
Meni je IPM montiro. Zadovoljan sam sa kolicinom paznje i nereda.
Astral07 is offline  
Old 02.06.2017., 13:04   #6115
Quote:
zag0 kaže: Pogledaj post
Obzirom da je cijena identična (4000 kn), je li bolje ići na LLCC ili LLCE? Jel CE noviji model?
Trebalo bi da su klime iste.Iste dimenzije,ista tezina,isti kompresor i svi ostali dijelovi,isti izmjenjivac,kolicina freona,znaci sve isto.Razlike nebi trebalo biti ni u grijanju ni hladjenju ni potrosnji ni u cemu.

To je sto se tice specifikacija i eurovent testiranja itd.

A sto se tice iskustva sa terena modeli LLCC nisu imali nikakve probleme a mnogo ih to uzima.Dok su se mnogi zalili na starije modele LLCA mozda i LLCB,nisu ni to veliki problemi ali eto bili su nekakvi bugovi sa duvanjem unutrasnje jedinice npr.

Tom logikom mislim da je najpametnije uzeti LLCC na koji se niko nije zalio ni na sta.A sacekati dok LLCE ne bude nasiroko prodavan da se vidi ima li bilo kakve zezancije s njim.
rovaccccc is offline  
Old 02.06.2017., 14:10   #6116
Quote:
zag0 kaže: Pogledaj post
Obzirom da je cijena identična (4000 kn), je li bolje ići na LLCC ili LLCE? Jel CE noviji model?

I za kraj, nekakva iskustva s monterima? Gdje uzeti montažu da mi ne naprave kaos u stanu? Kakva su iskustva s firmom IPM (Vitalna energija d.o.o., Zagorska 18, Zagreb)?
LLCC meni sluzi izvrsno nikakvih problema od 07/2016.god., decki obavili montazu solidno sto se tice onog dijela u stanu, za vanjski dio predlazem ipak tvoj nadzor i neka bude po tvojoj zelji (ono, ocu tako i tu).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 02.06.2017., 15:38   #6117
Gledam Eurovent i ispada u stavci godisnje potrosnje u grijanju da Mitsubishi fh35ve trosi 986kw i ima razred A+++ i SCOP 5,1.
Dok recimo Mitsubishi SF35 trosi u grijanju 923kw a ima A+ i SCOP od 4,4.
Ima li neka tehnikalija iza ovoga? Obje su 3,5 jacine a ispda da bolji SCOP i visi razred u ovim slucaju ne znace manju potrosnju u grijanju.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.

Zadnje uređivanje Godfrey : 02.06.2017. at 16:02.
Godfrey is offline  
Old 02.06.2017., 16:05   #6118
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Gledam Eurostat i ispada u stavci godisnje potrosnje u grijanju da Mitsubishi fh35ve trosi 986kw i ima razred A+++ i SCOP 5,1.
Dok recimo Mitsubishi SF35 trosi u grijanju 923kw a ima A+ i SCOP od 4,4.
Ima li neka tehnikalija iza ovoga? Obje su 3,5 jacine a ispda da bolji SCOP i visi razred u ovim slucaju ne znace manju potrosnju u grijanju.
Rekoh ti da je prvih 5 godina najteze razumijevati detalje,nisam se salio

Nije istina da su obje 3,5 kw snaga.

SF35 ima p design heat 2,9 kw i scop 4,4....u awerage zoni

fh35 ima p design heat 3,6 kw i scop 5,1.....u awerage zoni

Znaci fh ove rezultate daje kad grije 20-30 % jace.Znaci da ce ugrijat 20-30 % vise m2 prostora.

SCOP vrijednost nista ne pokazuje sma za sebe.Nego se u racun ubacuje i snaga pdesignh.

Ako fh35 ugradis u jos manju sobu sa jos manje gubitaka,ona ce napraviti scop mozda jos bolji od tog koji pise.

Sve sto radi manjom snagom cop joj se povecava.

Znaci uradi izolaciju i ne brini za potrosnju.Kliam i koja nema dobar cop na papiru,ako imas dobru izolaciju i ona ce napraviti dobar cop.
rovaccccc is offline  
Old 02.06.2017., 16:17   #6119
Sad vidim ti si gledao snagu hladjenja 3,5 kw a godisnju potrosnju grijanja

Na hladjenju je kod obje izracunata ista snaga pdesignc 3,5 kw.
Ali onda godisnja potrosnja prema njima na hladjenju sf35 - 171 kw dok je fh35 - 138 kw.
rovaccccc is offline  
Old 02.06.2017., 16:26   #6120
Da, jesi..
E sada ima smisla.

Planiram i postaviti vunu nekakvu makar na plafon ove godine prije zime. Bas sam pricao s kolegom na poslu i kaze da to nije uopce tako skupo, pogotovo za jednu sobu. E sada, dilema je... Imam ogromnu kucu i zivim sam. Ostale sobe ne grijem, a boravim u centralnoj koja ima samo jedan vanjski zid.
Ako izoliram na plafonu (tavan) i recimo vanjsku stranu te sobe, jesam li ista rijesio ili ce toplina/hladnoca izlaziti kroz ostala tri zida u susjedne prostorije? Nismo na kraju dokontali sto je rijesenje... A blesavo mi je obloziti cijelu kucu i grijati +200 kvadrata kad zivim sam u sobi od 25 i to mi je dovoljno.

Btw ipak sam odlucio riskirati vise novca u startu i otici na Mitsubishi MSZ-FH35VE2. Kroz sedam godina (koliko mi daju garanciju) se nadam da ce se izjednaciti pocetna cijena klime s ustedom na struji, pogotovo s obzirom da sam eto do nedavno trosio po 500-800kn mjesecno samo da ugrijem jednu sobu. S tim da ce mozda uređaj potrajati i duze od tih sedam godina koliko mi daju garanciju, pa bi tada usteda bila jos osjetnija... Ako budem imao srece.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.