Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2004., 19:41   #21
Balkan je koljevka evropske kulture,civilizacije i umjestnosti
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 19:41   #22
Quote:
Studentica kaže:
ma zaostali smo svi mi, samo sto smo preponosni za razliku od poljaka, npr.
da nemamo mora, bili bi siromasi totalni
jer nam je narod LIJEN
i da...nazalost...BALKANCI SMO (koliko god da imam argumenata da nismo, kulturom, tj nekulturom JESMO)
nazalost to je bolna istina
Raznorazni odgovori na ovoj temi potvrduju ovo sto si gore napisala. Odmah se krece u napad raznoraznim varijacijama odgovora "nije istina, pricas gluposti".

Hrvatska ima sve u sebi da opstane i da postane mirna srednjoeuropska/istocnoeuropska/balkanska/mediteranska/whatever zemlja: sto je tu danas nije pocelo ni '91e niti '95e, danas je to isplivalo.

Nisam citirala sto si napisala o zapadnoeuropskim zemljama, ali i tim se slazem. Samo sto nije u redu da se minusi zapadnoeuropskih zemalja cesto koriste kako se ne bi trebalo suociti vlastitim stanjem.

Zadnje uređivanje Spot Perdita : 26.05.2004. at 20:16.
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 19:45   #23
Ja mislim da smo mi prekritični prema sebi. Naš standard (unatoč padu u odnosu na yu razdoblje) uopće nije tako loš. >Nemamo ni obrazovanje tako loše....
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 19:55   #24
Hrvatska je najrazvijenija zemlja u regiji, a mislim da se može bez problema mjeriti sa ostatkom Europe.
Deficit, broj nezaposlenosti, državni dug i slični ekonomski pokazatelji nam i nisu toliko različiti od ostatka starog kontinenta. Više - manje su svi u nekim govnima i recesija vlada svugdje, a s obzirom da smo malena zemlja, sa nedavnim ratom, opljačkane privrede i sličnog, mislim da se još jaaaaaako dobro držimo.

A što se tiče metro-a, Hrvatska nema grada u kojem je rentabilno investirati na taj način, čista logika.

I još malo o razvijenosti........evo jedan prizeman primjer........zanima me jeste li ljudi ikada bili na moru, na ljetovanju, pa jeste li vidjeli čehe, istočne nijemce, mađare i slične koji su došli, hvala bogu na turizmu, na more........jeste li vidjeli kako ti ljudi izgledaju, kako se odijevaju i u kakvim automobilima se voze.Spominje se Prag, Budimpešta,Varšava......sorry, ali Zagreb je totalno uz bok tim gradovima.
Ali ajde da otiđemo u Pečuh, Krakow......i onda usporedite takav grad s Dubrovnikom, Rijekom, Splitom ili, zašto ne, sa Zadrom.....

Hrvatska velika prednost je turizam, ne toliko zbog novca, koliko zbog protoka ljudi, informacija, trendova.......pa tko bi iz Europe želio posjetiti neku pripizdinu u Litvi?????

Prema tome, teza o zaostalosti Hrvatske nikako ne stoji.......kulturno, tradicijski, i slično......smo daleko potkovaniji od većine ostalih.
A što se tiče gospodarstva......pa ako malo kaskamo, nema beda, sad ćemo mi prodati sunčani Hvar i odmah se najede pola države , a kad sve prodamo samo vratimo komuniste na vlast i sve nacionaliziramo.....i opet janjetina i mlada kapulica za sve.......pitaj prosječnog Parižanina kad je zadnji put jeo paškog sira, slavonskog kulena, dalmatinskog pršuta, ličke janjetine, kruha ispod peke, škampe, hobotnicu...........ja sve kroz prošli tjedan,a spadam u prosječne građane ove države.........
spajić+rojs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 20:18   #25
Hm,
Umjesto lupetanja prouči malo podatke svjetske banke po kojima se uspoređuje razvijenost zemalja.
http://www.worldbank.org/data/databytopic/GNIPC.pdf
Nadam se da imaš acrobat reader.

(da ne bude zabune, ovo je upućeno forumašu koji je otvorio ovu temu)

Zadnje uređivanje euCro : 26.05.2004. at 22:00.
euCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 20:30   #26
Quote:
spajić+rojs kaže:
(...)pa jeste li vidjeli čehe, istočne nijemce, mađare i slične koji su došli, hvala bogu na turizmu, na more........jeste li vidjeli kako ti ljudi izgledaju, kako se odijevaju i u kakvim automobilima se voze.(...)


Quote:
Spajic+Rojs kaze:
(...)pa tko bi iz Europe želio posjetiti neku pripizdinu u Litvi?????
Rado bih koji put otisla u Litvu.

Quote:
Spajic+Rojs kaze:
(...)kulturno, tradicijski, i slično......smo daleko potkovaniji od većine ostalih.
(...)
Po cemu?
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 21:06   #27
Čitam podatke, pratim statistiku i to sve stoji.
Ali gornji post koji sam stavio je subjektivan i napisao sam ga iz vlastitog iskustva i onoga što zamijećujem na ulici.
Znam da će nas vjerovatno koštati pretjerano zaduživanje i trošenje iznad mogućnosti.
Znam da nam je bdp malen, ali meni nekako to sve ne klika jedno na drugo.
Svi će reći to je život na kredit. Pa kupovali su se automobili i prije 5-6-7 godina na kredit, pa su ljudi opet vratili te kredite, a i onda se pričalo kako to ne ide.....ne znam, ali mislim da su Hrvati umjetnici preživljavanja i mislim da živimo u zemlji u kojoj je daleko ugodnije živjeti nego u većini ostalih zemalja.
Proputovao sam velik dio Europe i kontinent me je očarao, ali u niti jednoj od tih zemalja nisam poželio živjeti, znam jako puno ljudi iz zapadnoeuropskih zemalja i znam kakva je kvaliteta njihovog života,posao-kuća,posao-kuća......to ide i kod nas,ali ipak se nađe tu i tamo vremena za kavicu, za kino, večeru, ljetovanje........statistika je neumoljiva, znam.

A što se tiče kulture i tradicije kojom smo potkovani........ne možeš nikako uspoređivati npr. Hrvatski mediteran i tradiciju koju on baštini sa bilo kojom zemljom koja je npr. sad ušla u EU, ovo je jednostavno područje koje kroz cjelokupnu svjetsku povijest bilo u prvim redovima kad su se dešavale promjene, bile one negativne ili pozitivne...........iako to ne znači da mislim da smo mi sad nešto superiorniji od ostalih.
spajić+rojs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 00:50   #28
Quote:
Povratak Risa kaže:
Balkan je koljevka evropske kulture,civilizacije i umjestnosti
Osim srbije, ona je kao neki otok u moru kulture

Zadnje uređivanje Gajo : 27.05.2004. at 01:27.
Gajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 05:57   #29
Quote:
Gajo kaže:
Osim srbije, ona je kao neki otok u moru kulture
Ah...Dubrava - Srbija u srcu Zagerba
OrangeC2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 06:59   #30
Quote:
euCro kaže:
Hm,
Umjesto lupetanja prouči malo podatke svjetske banke po kojima se uspoređuje razvijenost zemalja.
http://www.worldbank.org/data/databytopic/GNIPC.pdf
Nadam se da imaš acrobat reader.

(da ne bude zabune, ovo je upućeno forumašu koji je otvorio ovu temu)
p.s.
Po tim podacima Slovenija je daleko ispred ostalih ex-communist zemalja, Hrvatska usporediva tu negdje u rangu s Poljskom, možda Slovačkom, ponešto iza Češke i Mađarske. Ostale ex-yu zemlje bitno zaostaju. (imaju BDP per capita oko 2000$ dok Hrvatska Poljska Mađarska i Češka imaju oko 5000$ a Slovenija oko 10.000$ )
euCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 08:49   #31
a ako se usporedjujemo sa drugim aspirantima Bugarskom,Rumunjskom i sad Makedonijom koja je takodjer aplicirala mi smo miljama daleko sto se primjeti cim dodjete na granice ovih zemalja.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 08:56   #32
Quote:
spajić+rojs kaže:
......pitaj prosječnog Parižanina kad je zadnji put jeo paškog sira, slavonskog kulena, dalmatinskog pršuta, ličke janjetine, kruha ispod peke, škampe, hobotnicu...........ja sve kroz prošli tjedan,a spadam u prosječne građane ove države.........

 
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 11:53   #33
Dovoljno se uputit cestom iz ex-DDRa prema Pragu pa da vidiš kako i koliko je Češka razvijena. Loše ceste, zapuštena polja i sela, prostitutke na svakih pet metara.
 
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 12:13   #34
Jebalo vas usporedjivanje da vas hebalo, usporedjujete jabuke i kruske, ali glavno da se trazi da se neradi nedjeljom, to nam je valjda "najveci cilivizacijski podvig", sad cemo biti civilizirani kao i EU.......umjesto radimo ko mravi... i uzivamo u svom prusutu i siru, i ostalim bogtastvima i vrijednostima nase zemlje,pa da mozda u ovom stoljecu docekamo da o nama pricaju kao sto mi pricamo o njima.......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2004., 04:19   #35
Quote:
happygoose kaže:
Jebalo vas usporedjivanje da vas hebalo, glavno da se trazi da se neradi nedjeljom, .......umjesto da radimo ko mravi... i uzivamo
Imamo previše trgovaca i činovnika na državnim jaslama, a premalo onih koji stvaraju nova dobra i pamet.

Kada bi se neke stvari u Hrvatskoj mogle iskazivati burzovnim vrijednosnicama, onda smo u blagom usponu, jer je ministrica Kosor malo utihnula.
__________________
La vraie musique est entre les notes.
W.A Mozart
Otton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.