Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2018., 11:23   #601
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pa upravo biljojedi moraju imati vrlo jaku vilicu sa vrlo jakim i krupnim zubima kojima drobe biljnu hranu. Savjet - pogledati zubalo biljojeda, recimo krave i usporediti sa zubalom mesojeda, recimo mačke.
Evo slika jedinog srodnog predaka ljudima koji je djelomicno jeo i psenicu sa linka. Vidi se cak i spica na vrhu glave na koju se hvataju snazni misici celjusti. Nije neka prevelika razlika ovako na prvu, vide se jaki misici celjusti i nesto jaci zubi te mali prostor lubanje za mozak, no velika je razlika izmedju toga i krave, rekao bi veca nego do mesojeda.



Sirova psenica je inace jako tvrda, gotovo nemoguca za sazvakat i vrlo slabo se probavlja.

U svakom slucaju mozemo zakljuciti da cim bi neka vrsta stekla uvjete da ne mora tako jako kidati ili zvakati hranu (npr. nasla se na lokalitetu gdje ne mora konzumirati psenicu vec ima dovoljno voca), u tom trenutku je taj jaki misisc celjusti postao kao i oci na covjecjoj ribici - nebitna prilagodba koja se lako moze izgubiti jer ne postoji pritisak da se zadrzi. S obzirom da je ogranicavala rast mozga onda je time automatski postala i negativna prilagodba - posto bi se veci mozak puno vjerojatnije se pokazao korisnim od isuvisno jake celjusti.

Quote:
Što se tiče drugog boldanog - sada smo već na tome da prilagodba može biti neutralna. Ajde, napredujemo.
Mozda ti negdje napredujes, za mene je to sve prastaro.

Quote:
A ako je neka prilagodba neutralna onda je temeljni pokretač nešto drugo, zar ne?

Tražimo uzrok, nešto što je neutralno ne može biti uzrok.
Ne znam ja sta ti trazis i u kojem si ti filmu. Covjecja ribica je izgubila vid jer je vid za nju "neutralna mutacija" tj. ne sluzi nicem, ne postoji pritisak da se zadrzi tj. covjecje ribice koje su mutirale tako da ne vide se pare jednako kao i one koje jos uvijek vide i s vremenom takva mutacija gubitka nebitne funkcije moze "zaraziti" cijelu vrstu jer ne postoji selekcijski pritisak protiv nje.

Mozak nije evoluirao jednom mutacijom od majmuna do danasnje forme nego stotinama mutacija. Wand je promjenu celjusti naveo kao bitan faktor koji je omogucio slobodniji rast lubanje i mozga, no do danasnje forme, velicine i strukture mozga se nije doslo samo tom jednom mutacijom vec nizom daljnjih mutacija gena koji grade mozak za koje je sve nuzno bilo da mozak ima dovoljno prostora u lubanji. Prema tome nema nekakvog jednog *uzroka*, eventualno mozemo mutacije poredati po redu i reci koja je prethodila kojoj i koja je bila nuzna iducoj.

Znaci, slabljenje misica vilice je moglo ici postepeno kako bi raspoloziva ishrana na lokalitetu dopustala. Ako je ishrana voce moguce je da jaka vilica uopce nije potrebna. Mali majmuni jedu isto voce kao i veliki. Rast mozga je takodjer mogao ici paralelno s tim slabljenjem vilice.
Znaci, kako mozak raste tako je hominid sposobniji pronaci vise hrane koju je sposoban jesti slabijom celjusti. To dalje omogucuje slabljenje misica celjusti i jacanje uloge mozga. Osim toga, nije jedini fitnes plus mozga samo lakse pronalazenje hrane vec i lakse opcenito prezivljavanje npr. protiv predatora, tako da su u tom procesu izgubili jaku celjust koja im je omogucavala jednu vrstu hrane a dobili mozak koji im je otvorio mogucnost nabavljati vise drugih vrsta hrane i jos plus to pospjesio opcenito prezivljavanje. Dakle ocito je prilagodba mogla ici postepeno i fosilni zapisi pokazuju da je isla postepeno sto znaci da ne pricamo o jednoj tocki kad je nastao moderni mozak nego je to proces milijuna godina od cega su zadnje bitne promjene koje su omogucile jezik vjerojatno nastale u zadnjih 100 000 godina cini mi se.

Quote:

Što se tiče prehrane gorile i čovjeka prvo što treba imati na umu je da je biljni svijet pred milijun i više godina bio drugačiji nego danas. Nije bilo kulutiviranih biljaka, zelene salate velikih i mekanih listova. Plodovi jabuka bili su sitni i tvrdi, ne krupni i mekani kao današnji ajdared. Pšenica je bila sitna biljčica sitnog zrnja .......
Eto, sad smo napredovali od otkidanja komada mesa s jelena. Sad su tvrde jabuke. Kakve su smokve?

Inace, gorile bas i ne jedu sirovu psenicu, al dobro.

Quote:
Drugo što treba imati na umu je da nije bit u tome da se hrana sažvače, ako dovoljno dugo žvačeš možeš sažvakati i cipelu. Svrha hrane je da daje energiju a energiju može dati samo hrana koja se može probaviti. Za samu probavu treba - energija. Kao i za žvakanje. Dakle, energija koja se utroši na žvakanje i probavu mora biti manja od dobijene energije .......
Kakve to veze ima s icim?

Quote:
I tako dalje, i tako dalje ........ Znam da ne voliš čitati knjige pa ti neću predložiti ništa.
Ne pomazu tebi knjige, dapace, sto vise citas to samouvjerenije pises netocne tvrdnje.

Zadnje uređivanje addx : 23.01.2018. at 11:38.
addx is offline  
Old 23.01.2018., 11:29   #602
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Hoćemo li se sad vratiti i citirati jednu po jednu rečenicu da objasniš što si mislio?
Slobodno se vrati kamo hoćeš, samo prestani podmetati svoje formulacije pod moje.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kakve to ima veze s ičim? Ja te pitam ako si u poziciji onoga koji istražuje, koje su ti polazne pretpostavke?
Polazne pretpostavke za što, konkretno?

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ako ih nemaš, o čemu uopće raspravaljaš? To je isto kao da netko priča o matematici, ali ti kažeš - tko zna jesu li Euklidovi i Peano aksiomi uopće točni, vi koji se bavite matematikom ste vjernici.

To je jednostavno glupo. ?
Ovo što si ti potegnuo zaista jest.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nema veze s vjerom
Itekako ima.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
- reci koje su ti polazne pretpostavke kada propituješ istraživanje mozga, uma, svijesti i sl.
Uopće ne moram imati svoje pretpostavke uz koje se vežem, za razliku od tebe ili Omen4k koji ste vjernički mentalni sklopovi, ali na suprostavljenim pozicijama.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nikad nisi htio reći hipotezu na čemu se bazira to, ja - što ga čini, koji su uvjeti za njegov nastanak, postojanje i nestanak?
Nisam jer ne volim lupetati.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Rekao si 'ne znam'. Iz toga slijedi da to 'ne znam' ne može postati besmrtno.
Ne može iz razloga koje sam u onoj temi naveo i argumentirao. To što to ne paše tvojem vjerničkom mentalnom sklopu - nije moj problem.

Ljudi do nedavne povijesti nisu znali građu atoma, ali su znali da ne možeš napraviti kanistar od pet litara u koji ćeš staviti pedeset litara vode i neznanje o građi atoma ih nije priječilo da shvate ono što se s postojećim stupnjem uvida može shvatiti.
- Sizif - is offline  
Old 23.01.2018., 12:01   #603
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Znaci, slabljenje misica vilice je moglo ici postepeno kako bi raspoloziva ishrana na lokalitetu dopustala.

Ne pomazu tebi knjige, dapace, sto vise citas to samouvjerenije pises netocne tvrdnje.
Slabljenje mišića vilice i smanjivanje zubala u tolikoj mjeri da je došlo i do znatnog povećanja mozga omogućilo je to što je čovjekov predak počeo jesti kuhanu hranu.

Dakle, kuhana hrana, znatno manja vilica, znatno manje zubalo - znatno veći mozak.

Mislim da ti je Sigmund jednom napisao da od drveća ne vidiš šumu, ali da zato odlično vidiš drveće.
mravac8 is offline  
Old 23.01.2018., 12:10   #604
wand1

Ti bi to mogao znati: postoji li analitički i sintetički mozak, odnosno način razmišljanja?

Ljudi koji razmišljaju na analitički način i ljudi koji razmišljaju na sintetički način?
mravac8 is offline  
Old 23.01.2018., 12:27   #605
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slabljenje mišića vilice i smanjivanje zubala u tolikoj mjeri da je došlo i do znatnog povećanja mozga omogućilo je to što je čovjekov predak počeo jesti kuhanu hranu.

Dakle, kuhana hrana, znatno manja vilica, znatno manje zubalo - znatno veći mozak.

Mislim da ti je Sigmund jednom napisao da od drveća ne vidiš šumu, ali da zato odlično vidiš drveće.
Aha, znaci ti se pitas na temi sta je uzrok kao neka profesorica na satu u skoli, znas odgovor koji trazis ali pitas ucenike da vidis sta ce oni reci? Mislim meni je zbunjujuci taj nacin komunikacije na forumu, zato pitam.
addx is offline  
Old 23.01.2018., 12:40   #606
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Aha, znaci ti se pitas na temi sta je uzrok kao neka profesorica na satu u skoli, znas odgovor koji trazis ali pitas ucenike da vidis sta ce oni reci? Mislim meni je zbunjujuci taj nacin komunikacije na forumu, zato pitam.
Ma ne, Addx, zar ne vidiš da ovo što ti smatraš odgovorom otvara drugo pitanje, pitanje zašto je čovjek (možemo dodati i jedino čovjek) uopće počeo kuhati hranu.

Dobili smo samo odgovor na pitanje - što je omogućilo čovjeku da ima manju vilicu, manje zubalo i time stvori preduvjete za veći mozak.
mravac8 is offline  
Old 23.01.2018., 13:20   #607
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ma ne, Addx, zar ne vidiš da ovo što ti smatraš odgovorom otvara drugo pitanje, pitanje zašto je čovjek (možemo dodati i jedino čovjek) uopće počeo kuhati hranu.

Dobili smo samo odgovor na pitanje - što je omogućilo čovjeku da ima manju vilicu, manje zubalo i time stvori preduvjete za veći mozak.
Nije samo stvar kuhanja vec i drobljenja. Npr. psenicu mozes izdrobiti ravnim kamenjem i uciniti je znatno jestivijom. Drobljenje psenice nije tako daleko od onog sto mnoge zivotinje rade - drobe orahe. Za kuhanje je pak potrebna kontrola nad vatrom, to je vec nedostizno zivotinjama i izazov za sebe. Kad imas kontrolu nad vatrom, kuhanje/pecenje je prilicno logican iduci korak - posto je za ocekivati da ce se svaki predmet gurati u vatru da se vidi sta bude - to je prosta ljudska radoznalost kombinirana s privlacnoscu otvorenog plamena.
addx is offline  
Old 23.01.2018., 13:38   #608
CONGO: A GROUP OF CHIMPANZEES SEEM TO HAVE MASTERED FIRE


Quote:
A few individual apes seem to have originally developed a rudimentary technique of rather poor efficiency, but the group gradually improved it through experimentation and observation over the last few months. They are now able to create and maintain a fire, which they have been using mostly to scare off predators and cook some of their food. Some individuals in particular among the group, seem to have rapidly grown a taste for cooked foodstuffs, especially flying squirrels. This also enabled the group to develop to a population which is much larger than has ever been encountered in the species, by bringing increased security and by diversifying food sources.
Nekoliko pojedinacnih majmuna cini se da je izvorno razvilo rudimentarnu metodu (pravljenja vatre) lose efikasnosti, ali grupa ju je postupno poboljsala eksperimentiranjem i obzerviranjem zadnjih par mjesec. Sada su sposobni upaliti i odrzavati vatru, koju su poceli koristiti najvise za plasenje predatora i kuhanje hrane(!!!). Neki pojedinci u grupi su brzo razvili okus za kuhanu hranu, pogotovo letece vjeverice. To je omogucilo grupi da razvije populaciju brojcano vecu nego je ikad bilo zabiljezeno kod te vrste, zahvaljujuci vecoj sigurnosti te raznolikosti izvora hrane.
addx is offline  
Old 23.01.2018., 14:28   #609
Ako mogu roboti, zašto nebi mogli ljudi?

http://www.teorijaevolucije.com/forum/topic_62.html
Mihail Suslov is offline  
Old 24.01.2018., 07:58   #610
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ma ne, Addx, zar ne vidiš da ovo što ti smatraš odgovorom otvara drugo pitanje, pitanje zašto je čovjek (možemo dodati i jedino čovjek) uopće počeo kuhati hranu.

Dobili smo samo odgovor na pitanje - što je omogućilo čovjeku da ima manju vilicu, manje zubalo i time stvori preduvjete za veći mozak.
Koja je to vrsta počela kuhati hranu da je to omogućilo rast mozga? Koja i kada i iz čega se to vidi?

Ja ću morati početi debelo selektirati postove na koje odgovaram, ovo stvarno nema smisla.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 24.01.2018., 08:11   #611
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Koja je to vrsta počela kuhati hranu da je to omogućilo rast mozga? Koja i kada i iz čega se to vidi?
Zar je to bitno? Ni ti od drveća ne vidiš šumu?

Bitno je da se jedna vrsta počela (i uspješno nastavila) hraniti na vrlo specifičan način - počela je prerađivati hranu kuhanjem.

Sve ostale vrste hranu konzumiraju onakvu kakva je u prirodi, onakvu kakvu nađu. Jedna vrsta da bi imala energetske koristi od hrane, hranu mora preraditi vatrom. Treba li reći koliko je to komplicirano? Treba li reći da o uspješnom hranjenju odnosno o uspješnom unošenju energije ovisi život?

I, gle čuda, jedina vrsta koja prerađuje hranu istovremeno je i vrsta koja se za preživljavanje koristi inteligencijom a ne snagom ili brzinom.
mravac8 is offline  
Old 24.01.2018., 08:52   #612
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Koja je to vrsta počela kuhati hranu da je to omogućilo rast mozga? Koja i kada i iz čega se to vidi?

Ja ću morati početi debelo selektirati postove na koje odgovaram, ovo stvarno nema smisla.
Homo erectus je kuhao, neandertalci moguce isto, a evo i danas bonobo majmuni otkrivaju kontrolu vatre i isti cas su je poceli koristiti za kuhanje. To sto mravac kaze je sasvim logicno, uostalom ima more tekstova o tome, evo jedan
addx is offline  
Old 24.01.2018., 12:14   #613
pa poznata je stvar i prihvacena u modernoj evolucijskoj teoriji da učenje (learning) moze usmjeriti evoluciju. tako i valjda naucena vjestina kuhanja hrane je usmjerila evoluciju u određenom smjeru. (razvoj mozga)
toxde is offline  
Old 24.01.2018., 16:05   #614
Ova rasprava vise nema nikakve veze sa naslovnom temom - kljuc
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.