Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2017., 12:06   #621
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Pa i trenutno nemaju neku vrijednost, njih 80%. Ponuda znatno veca nego potraznja. To nije samo slucaj u Slavoniji ili unutrasnjosti vec i na samoj obali. Graditelju kupuju clanke po novinama kako je sve 90% zagrade rasprodato i ako jos ni priravni radovi nisu poceli. Kasnje agenti prodaju tri stana uz price kako se ljudi otimaju za iste. Koliko sam puta znao zateci ceduljicu ili letak na sajbi od avtua, gdje netko reklamira svoj stan ili kucu. Pa sam nako od zafrkancije znao poslje 6, 7 pa cak i 8 mjeseci se oglasiti istima povodom reklame i isto je jos uvijek na prodaji. Ali ti momentalno sloze pricu kako je tu jos troje se raspitiva, kako su imali nekog Svabu upravo jucer ono ovo. Onda samo fino i kulturno kazem, ako je trka i frka a vec ste imali ljude, koji su vidjeli u zivo vas stan, reko meni treba vremena, nista reko hvala. Zainteresovan sam ali ne mogu tako brzo reagovati. Poslje tjedan do dva dana zovu isti pa eto odustao Herr. Hans ili najbolji su mi ispreke kako su neki odustali zbog smrtnih slucaja ili iznenadnih propalih manjih firmi negdje na Zapadu. Pogotovo oni koji to detaljno opisuju. I kad onda reko pocmeno pricati o sputanju cijene, ja samo da vidim koliko nisko moze, onda pocne prica -"ako cu toliko spustiti onda cu sirotinji radje darovati stan/kucu sto vec prodaju."


Ja znam nekoliko lokalaca iz Makarske, koji su tu rodjeni i odrasli, sami ljudi znaji sto je covjek koji jeo a ne sto vise. Kazu, u Makarskoj na prste mozes nabrojati zgrade koje su 100% prodane tj. svi stanovi. Tri zgrade od cca. svaka 8 stanova do 10. Su i dan danas poslje brdo godina kazu prazne te ce ih vlast sigurno rustiti. U Zadru gdje sam doslovice na "domacem" terenu po roditelju jednom. Bart bratu 200-300 stanova praznih za kojih enma kupaca. Ponuda 40% veca nego potraznja.

Da ne pricam o kvalitetu gradnje, cast izuztcima koji su stvarno na hiper nivou po pitanju sigurnosti dok ostalo, ne dao Bog veceg zla pa da bude zemljotres od 6,0... tu bi vec iste nebi se mogle vise koristiti za sigurno bivanje, sve jace, srusilo bi se ko kule od karata. Tektonska ploca se tocno povlaci duz obale. Vecina lokalnog stanovnistva pojma nema da zive na mjestu gdje se cjepaju tektonske ploce.
Zašto si ti toliko nabrijan na Dalamciju? Ako ćeš iskreno u HR ima daleko kvalitetnijih (i povoljnjih) lokacija za život, npr. Lika, za jaftine pare kupiš teren i sagradiš si objekt prema svojim željama, i sve to za dio cijene nekakve kućerine u Dalmaciji.

Evo vidi teren od 7 hektara, 40 000 eura.
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/dr...-oglas-6299791
Svi benefiti, mir i tišina, čist zrak, struja, voda etc sve je tu.

Baš se razmišljam, da imam para viška zašto ne sagraditi neku vikednicu od 100 -120 kvadrata bilo bi baš super
Ali jebiga, pare
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 12:55   #622
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Pa i trenutno nemaju neku vrijednost, njih 80%. Ponuda znatno veca nego potraznja. To nije samo slucaj u Slavoniji ili unutrasnjosti vec i na samoj obali. Graditelju kupuju clanke po novinama kako je sve 90% zagrade rasprodato i ako jos ni priravni radovi nisu poceli. Kasnje agenti prodaju tri stana uz price kako se ljudi otimaju za iste. Koliko sam puta znao zateci ceduljicu ili letak na sajbi od avtua, gdje netko reklamira svoj stan ili kucu. Pa sam nako od zafrkancije znao poslje 6, 7 pa cak i 8 mjeseci se oglasiti istima povodom reklame i isto je jos uvijek na prodaji. Ali ti momentalno sloze pricu kako je tu jos troje se raspitiva, kako su imali nekog Svabu upravo jucer ono ovo. Onda samo fino i kulturno kazem, ako je trka i frka a vec ste imali ljude, koji su vidjeli u zivo vas stan, reko meni treba vremena, nista reko hvala. Zainteresovan sam ali ne mogu tako brzo reagovati. Poslje tjedan do dva dana zovu isti pa eto odustao Herr. Hans ili najbolji su mi ispreke kako su neki odustali zbog smrtnih slucaja ili iznenadnih propalih manjih firmi negdje na Zapadu. Pogotovo oni koji to detaljno opisuju. I kad onda reko pocmeno pricati o sputanju cijene, ja samo da vidim koliko nisko moze, onda pocne prica -"ako cu toliko spustiti onda cu sirotinji radje darovati stan/kucu sto vec prodaju."


Ja znam nekoliko lokalaca iz Makarske, koji su tu rodjeni i odrasli, sami ljudi znaji sto je covjek koji jeo a ne sto vise. Kazu, u Makarskoj na prste mozes nabrojati zgrade koje su 100% prodane tj. svi stanovi. Tri zgrade od cca. svaka 8 stanova do 10. Su i dan danas poslje brdo godina kazu prazne te ce ih vlast sigurno rustiti. U Zadru gdje sam doslovice na "domacem" terenu po roditelju jednom. Bart bratu 200-300 stanova praznih za kojih enma kupaca. Ponuda 40% veca nego potraznja.

Da ne pricam o kvalitetu gradnje, cast izuztcima koji su stvarno na hiper nivou po pitanju sigurnosti dok ostalo, ne dao Bog veceg zla pa da bude zemljotres od 6,0... tu bi vec iste nebi se mogle vise koristiti za sigurno bivanje, sve jace, srusilo bi se ko kule od karata. Tektonska ploca se tocno povlaci duz obale. Vecina lokalnog stanovnistva pojma nema da zive na mjestu gdje se cjepaju tektonske ploce.
Promašena gradnja postoji svugdje na svijetu pa i u HR. Trenutno je situacija takva da se u Dalmaciji gradi leva leva jer se nastoji uhvatiti val turizma i zaraditi na iznajmljivanju. I zaista na atraktivnim lokacijama može se lijepo zaraditi. No znam jako mnogo obiteljskih kuća koje već po 20 godina zjape prazne. Sad čovjek koji ulazi u investiciju mora izraditi nekakvu kalkulaciju. Trenutno ne bih ulagao u nekretnine za najam jer mislim da će boom uskoro proći da će se većina investitora naći u nebranom grožđu. Stanje može potrajati još koju godinu ali dugoročno nedovoljno da se vrati ulog u nekretninu a naročito kredit. Tko je na atraktivnoj lokaciji ima računicu tko nije jednostavno nema. No investitora će uvijek biti tržište će uvijek biti više ili manje živo zbog trendova koje ih pokreću. Trenutno su u Dalmaciji atraktivne kuće za odmor kao i luksuzniji objekti, to ide, ostalo ne.. Stanovi su preskupi da bi se kupili za stanovanje.

Što se tiče Like ili sl. ja ne znam tko bi u ruralne krajeve uložio jednu kunu. Najprije to košta gradnja nije jeftina bez obzira na zemljište a drugo nemaš mogućnost najma (mala potražnja) i treće gdje ćeš radit ako nema posla, gdje će ti djete u školu ili vrtić, gdje ti je bolnica ili starački dom, fakultet..? To je priča Slavonije, što ćeš u Slavoniji ako nemaš jasnu računicu, ljudi ju nemaju pa nekretnine idu u bescjenje zbog velike ponude.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 13:09   #623
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Evo i sam kazes nesto sto je ocito skoro svima - 80 % (mozda ce netko i reci 70 ili 90%) nekretnina na obali nema nekakvu vrijednost... To i dalje ostavlja desetke tisuca dobrih...

Neka ostavlja 20.000 ako zelis i 30.000 opet je to 30.000 od 200.000, 250.000. Cisto hipoteticke brojke.

Ali zato svi cekaju Engleza na bijelom konju. Jedan kupac iz USA ili Svedske, kojih skupa (ne mislim pri ovom na Jugovice u SWE ili USA) godisnje mozes na jednu ruku nabrojati, se uvelicavaju kao da je 50 ili 100 domachih jednako jednom iz USA ili Svedske.

Lokalno i domace stanovnistvo je totalno otpisano kao potencialni kupci. I opet kazem neka kupije tko hoce, samo ne treba bacati pjesak u oci ljudima pogotovo domacim da su interes kad nisu. Sto je ocigledno.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 13:45   #624
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post

Što se tiče Like ili sl. ja ne znam tko bi u ruralne krajeve uložio jednu kunu. Najprije to košta gradnja nije jeftina bez obzira na zemljište a drugo nemaš mogućnost najma (mala potražnja) i treće gdje ćeš radit ako nema posla, gdje će ti djete u školu ili vrtić, gdje ti je bolnica ili starački dom, fakultet..? To je priča Slavonije, što ćeš u Slavoniji ako nemaš jasnu računicu, ljudi ju nemaju pa nekretnine idu u bescjenje zbog velike ponude.

Ma ja sam se više salio. Daj mi objasni kako to gradnja u Lici može biti skuplja od one u Dalmaciji?
Ciljao sam na npr bogatog penzionera (ili čovjeka koji radi online), koji želi mir, tišinu i svjež zrak, i usto je mobilan , nema toliko nedostaka.
A uspoređivati Liku i Slavoniju je po meni promašeno, Slavonija stoji daleko bolje od Like, Lika je doslovce pusta, ali Slavonija nije imaš npr fakultete u Osijeku, Vukovaru i Slavonskom brodu i slično (Slavoniju muče drugačiji problemi)
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 14:47   #625
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Pa i trenutno nemaju neku vrijednost, njih 80%. Ponuda znatno veca nego potraznja. To nije samo slucaj u Slavoniji ili unutrasnjosti vec i na samoj obali. Graditelju kupuju clanke po novinama kako je sve 90% zagrade rasprodato i ako jos ni priravni radovi nisu poceli. Kasnje agenti prodaju tri stana uz price kako se ljudi otimaju za iste. Koliko sam puta znao zateci ceduljicu ili letak na sajbi od avtua, gdje netko reklamira svoj stan ili kucu. Pa sam nako od zafrkancije znao poslje 6, 7 pa cak i 8 mjeseci se oglasiti istima povodom reklame i isto je jos uvijek na prodaji. Ali ti momentalno sloze pricu kako je tu jos troje se raspitiva, kako su imali nekog Svabu upravo jucer ono ovo. Onda samo fino i kulturno kazem, ako je trka i frka a vec ste imali ljude, koji su vidjeli u zivo vas stan, reko meni treba vremena, nista reko hvala. Zainteresovan sam ali ne mogu tako brzo reagovati. Poslje tjedan do dva dana zovu isti pa eto odustao Herr. Hans ili najbolji su mi ispreke kako su neki odustali zbog smrtnih slucaja ili iznenadnih propalih manjih firmi negdje na Zapadu. Pogotovo oni koji to detaljno opisuju. I kad onda reko pocmeno pricati o sputanju cijene, ja samo da vidim koliko nisko moze, onda pocne prica -"ako cu toliko spustiti onda cu sirotinji radje darovati stan/kucu sto vec prodaju."


Ja znam nekoliko lokalaca iz Makarske, koji su tu rodjeni i odrasli, sami ljudi znaji sto je covjek koji jeo a ne sto vise. Kazu, u Makarskoj na prste mozes nabrojati zgrade koje su 100% prodane tj. svi stanovi. Tri zgrade od cca. svaka 8 stanova do 10. Su i dan danas poslje brdo godina kazu prazne te ce ih vlast sigurno rustiti. U Zadru gdje sam doslovice na "domacem" terenu po roditelju jednom. Bart bratu 200-300 stanova praznih za kojih enma kupaca. Ponuda 40% veca nego potraznja.

Da ne pricam o kvalitetu gradnje, cast izuztcima koji su stvarno na hiper nivou po pitanju sigurnosti dok ostalo, ne dao Bog veceg zla pa da bude zemljotres od 6,0... tu bi vec iste nebi se mogle vise koristiti za sigurno bivanje, sve jace, srusilo bi se ko kule od karata. Tektonska ploca se tocno povlaci duz obale. Vecina lokalnog stanovnistva pojma nema da zive na mjestu gdje se cjepaju tektonske ploce.
Sve što se u DU izgradi to se i proda, cijena 3-5000 EUR/m2. To nije za strance nego se pojavila potreba za nekretninama za življenje jer tko ima viška nekretninu on je renta turistima. Logika iznajmljivanja je jednostavna: ako prodaš, grickaš što si prodao i na koncu to pojedeš i popiješ, ako ne prodaš nego iznajmljuješ zarađuješ, a i dalje imaš nekretninu koja može vrijediti više ili manje, ali će nešto vrijediti. Kupci nekretnina su pomorci, odvjetnici, ugostitelji, vlasnici agencija, to su sve ljudi koji imaju para, kupuju za sebe ili za djecu. Ima i ljudi koji kupuju da bi iznajmljivali, ali više je ovih drugih. Iznajmljivači dio kuće adaptiraju za iznajmljivanje ili ako su dobili u nasljedstvo umjesto da prodaju oni iznajmljju, ali netko i izgradi za najam.
Ono što je također isplativo je iznajmljivanje radnicima, ima ih koji su se za to specijalizirali, nemaju brige oko čišćenja i može biti uređeno slabije kvalitete, cijelu kuću adaptira u soba + banja i natrpa radnika, svaki mjesec kapne koja tisuća eura.
Nisu svi ti ljudi bez računice. Tebi je to skupo, skeptičan si i imaš pravo što si skeptičan, to je pametno, ali nemoj biti siguran da se njima ne isplati.
Neki od njih usput raspale cijenu nekretnine, pa ako prođe prođe.
Apartman 80m2 s pogledom na Lokrum i velikom taracom donio čovjeku ove godine 35000 EUR neto. Je li lud što iznajmljuje? Bio bi lud da proda zlatnu koku.
Na cijene utječe ponuda i potražnja te mogućnost zarade.
Zna se kako se izračunava cijena nekretnine, to je 15 godina iznajmljivanja.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 15:21   #626
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Sve što se u DU izgradi to se i proda, cijena 3-5000 EUR/m2. To nije za strance nego se pojavila potreba za nekretninama za življenje jer tko ima viška nekretninu on je renta turistima. Logika iznajmljivanja je jednostavna: ako prodaš, grickaš što si prodao i na koncu to pojedeš i popiješ, ako ne prodaš nego iznajmljuješ zarađuješ, a i dalje imaš nekretninu koja može vrijediti više ili manje, ali će nešto vrijediti. Kupci nekretnina su pomorci, odvjetnici, ugostitelji, vlasnici agencija, to su sve ljudi koji imaju para, kupuju za sebe ili za djecu. Ima i ljudi koji kupuju da bi iznajmljivali, ali više je ovih drugih. Iznajmljivači dio kuće adaptiraju za iznajmljivanje ili ako su dobili u nasljedstvo umjesto da prodaju oni iznajmljju, ali netko i izgradi za najam.
Ono što je također isplativo je iznajmljivanje radnicima, ima ih koji su se za to specijalizirali, nemaju brige oko čišćenja i može biti uređeno slabije kvalitete, cijelu kuću adaptira u soba + banja i natrpa radnika, svaki mjesec kapne koja tisuća eura.
Nisu svi ti ljudi bez računice. Tebi je to skupo, skeptičan si i imaš pravo što si skeptičan, to je pametno, ali nemoj biti siguran da se njima ne isplati.
Neki od njih usput raspale cijenu nekretnine, pa ako prođe prođe.
Apartman 80m2 s pogledom na Lokrum i velikom taracom donio čovjeku ove godine 35000 EUR neto. Je li lud što iznajmljuje? Bio bi lud da proda zlatnu koku.
Na cijene utječe ponuda i potražnja te mogućnost zarade.
Zna se kako se izračunava cijena nekretnine, to je 15 godina iznajmljivanja.
Sve i jedna ozbiljan firma u roku jedne godien izmjenu budget nekoliko puta, re-isplanira brojne ciljeve itd. Ako netko zeli da vraca investiciju (rizicnu) kroz narednih 15, 20 ili cak 30 godina. Bez uvrede takog investitora ne mogu ozbiljno zamisliti.

Recimo da ima netto 35.000 eura na objekat koji je kostao kao investicija 250.000 eura. Za tako malu investiciju u smislu poslovanja, njemu treba 7+ godina da otplati investiciju plus na to ne moze racunati, jer od te netto zarade ako ide na odrzavanje iste, pa i cak same promjene kroz preiod. On nije glup, ali je jako organicen svojom investicijom sto ga ne cini nicim osim da je jedna od mnogih u HR skocio u posao u kojem nema sto reci. Citav turizam u HR i ne samo u HR, svi koji se upustaju nemaju sto reci jer spoljni faktori odlucuju doslovno 100%. A gdje je tek konkurencija, koja je najmanji problem u ovoj konstalaciji. Drzava ne moze opstati na turizmu, ko god je studirao ekonomiju taj vrlo dobro zna. Turizam je jedna od bjednijih grana u ekonomiji. Turizam samo moze na lokalnom nivou od par pojedinaca medju njih puno, napraviti dubokih dzepova. Strane ili domace firme koje zaposljavalju 50.000 mozda i 100.000 ljudi mogu sto uciniti na samom standardu uklj. i nekretnina. Masivna gdranje se vrati nazad u siromastvu i gomilama ne otplacenih kredita. Ti vec u nekoliko godina po HR imas polu-gotove projekte na prodaji. Znaci radovi su obustavljeni na objektu te se prodaje 80% gotovo apratman uz ono, kupcu na volju po izboru kad plati mi cemo postaviti pod itd. Imas i primjera gdje okolna inftastruktura koja je dio projekta nije dovrsena uklj. put, rasvjetla, zelena povrsina, ograda, sigurnost spoljna itd. A kad vec tako nesto imas onda tek mozete mozda i zamisliti koliko je ustedjeno na materijalu itd. Zapravo kupac nekretnine u HR kupuje trenutno imganiranu vrijednost. Turizam spoljni faktor, jos uvjek se masovno gradi, jer je moguce na nekoliko tocaka manupulirati projektima kad se vec jednom odobre. Sve ovo se moze nazvati investicijom no s pravim misljenjem investicije na zalost ovo nema nikakve veze. Da netko moze ziviti i prezivljavati na ovaj nacin ja, ali samo 2 do 5% na trgu uziva dok ostatak gleda kako ce od 1 do 1.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 15:53   #627
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Sve i jedna ozbiljan firma u roku jedne godien izmjenu budget nekoliko puta, re-isplanira brojne ciljeve itd. Ako netko zeli da vraca investiciju (rizicnu) kroz narednih 15, 20 ili cak 30 godina. Bez uvrede takog investitora ne mogu ozbiljno zamisliti.

Recimo da ima netto 35.000 eura na objekat koji je kostao kao investicija 250.000 eura. Za tako malu investiciju u smislu poslovanja, njemu treba 7+ godina da otplati investiciju plus na to ne moze racunati, jer od te netto zarade ako ide na odrzavanje iste, pa i cak same promjene kroz preiod. On nije glup, ali je jako organicen svojom investicijom sto ga ne cini nicim osim da je jedna od mnogih u HR skocio u posao u kojem nema sto reci. Citav turizam u HR i ne samo u HR, svi koji se upustaju nemaju sto reci jer spoljni faktori odlucuju doslovno 100%. A gdje je tek konkurencija, koja je najmanji problem u ovoj konstalaciji. Drzava ne moze opstati na turizmu, ko god je studirao ekonomiju taj vrlo dobro zna. Turizam je jedna od bjednijih grana u ekonomiji. Turizam samo moze na lokalnom nivou od par pojedinaca medju njih puno, napraviti dubokih dzepova. Strane ili domace firme koje zaposljavalju 50.000 mozda i 100.000 ljudi mogu sto uciniti na samom standardu uklj. i nekretnina. Masivna gdranje se vrati nazad u siromastvu i gomilama ne otplacenih kredita. Ti vec u nekoliko godina po HR imas polu-gotove projekte na prodaji. Znaci radovi su obustavljeni na objektu te se prodaje 80% gotovo apratman uz ono, kupcu na volju po izboru kad plati mi cemo postaviti pod itd. Imas i primjera gdje okolna inftastruktura koja je dio projekta nije dovrsena uklj. put, rasvjetla, zelena povrsina, ograda, sigurnost spoljna itd. A kad vec tako nesto imas onda tek mozete mozda i zamisliti koliko je ustedjeno na materijalu itd. Zapravo kupac nekretnine u HR kupuje trenutno imganiranu vrijednost. Turizam spoljni faktor, jos uvjek se masovno gradi, jer je moguce na nekoliko tocaka manupulirati projektima kad se vec jednom odobre. Sve ovo se moze nazvati investicijom no s pravim misljenjem investicije na zalost ovo nema nikakve veze. Da netko moze ziviti i prezivljavati na ovaj nacin ja, ali samo 2 do 5% na trgu uziva dok ostatak gleda kako ce od 1 do 1.
Mogućnost ulaganja u HR je limitirana, pogotovo u DU. Sve se vrti oko turizma i ne vidim nikakvog smisla u tvom iščuđavanju zašto ljudi investiraju u turizam. Investiraju jer se isplati. Alternativa je odlazak u Irsku ili Njemačku gdje nemaju nikakvu garanciju veće zarade. Ovdje imaju nekretninu koju mogu rentati, tamo nemaju ništa.
Dakako da se neće svakome isplatiti, pa ne isplati se svakome ulagati ni u druge poslove.

Razumijem tvoju skepsu, zaista nema razloga da kupiš nekretninu u dalekoj zemlji, ali nama koji ovdje živimo to itekako ima smisla, nama npr. nema smisla kupiti nekretninu u Danskoj, jer nam je daleko i ne znamo što bismo tamo.

Htio sam ti reći da je to sve daleko od crnine koju zastupaš, nekretnine se grade i prodaju, bar u mojoj okolici, a kako je u drugim mjestima ne znam.
Iznajmljivanje se trenutno isplati, neće zauvijek, ali ništa nije zauvijek, ni vrijednost dionica nije zauvijek, nema posla bez rizika.
Zaraditi godišnje 35 000 EUR je sasvim solidno, u hrvatskim uvjetima kolosalno, a i dalje imaš nekretninu, iznajmljivanje ne grize supstancu. Povrat je iz nečije perspektive dug, ali alternativno ulaganje je još dulji povrat, nema ulaganja koje nešto garantira.
Netko kupi gliser pa ga renta, ima ih koji bi za jednu sezonu isplatili gliser, događalo se, nekima opet ne ide tako dobro, ali ulaganja su diverzificirana iako se sve vrti oko turizma. netko će uzet kajake i rentat ih, netko gliser, netko apartman, netko hotel, netko restoran, netko fast food, netko suvenire prodavat, turizam je krhak, ali dok ide ide, alternative ionako nema.

Ako je tebi skupo, ti nemoj kupiti, vrlo jednostavno. Stranci malo kupuju, ali ne gradi se za njih, niti se računa na njih. Idem izgraditi, pa ću prodat strancima ne postoji, nitko tako ne govori.

Ako turizam nastavi ovako rasti zarade će biti sve veće i veće, pa će to slijediti i cijene.

Samo molim te nemoj nas više proganjati sa tim crnilom kako ovdje ništa ne valja, kako smo svi glupi jer ulažemo u turizam i apartmane, kako je sve precijenjeno i u tom stilu.
To reci onima koji su ulagali u Agrokorove dionice, jednu od alternativa ulaganju u turizam.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 17:16   #628
A da je malo nešto konkretno raditi, proizvoditi 12 mj a ne samo zimmer frai 3 mjeseca?!
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 17:53   #629
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Sve i jedna ozbiljan firma u roku jedne godien izmjenu budget nekoliko puta, re-isplanira brojne ciljeve itd. Ako netko zeli da vraca investiciju (rizicnu) kroz narednih 15, 20 ili cak 30 godina. Bez uvrede takog investitora ne mogu ozbiljno zamisliti.

Recimo da ima netto 35.000 eura na objekat koji je kostao kao investicija 250.000 eura. Za tako malu investiciju u smislu poslovanja, njemu treba 7+ godina da otplati investiciju plus na to ne moze racunati, jer od te netto zarade ako ide na odrzavanje iste, pa i cak same promjene kroz preiod. On nije glup, ali je jako organicen svojom investicijom sto ga ne cini nicim osim da je jedna od mnogih u HR skocio u posao u kojem nema sto reci. Citav turizam u HR i ne samo u HR, svi koji se upustaju nemaju sto reci jer spoljni faktori odlucuju doslovno 100%. A gdje je tek konkurencija, koja je najmanji problem u ovoj konstalaciji. Drzava ne moze opstati na turizmu, ko god je studirao ekonomiju taj vrlo dobro zna. Turizam je jedna od bjednijih grana u ekonomiji. Turizam samo moze na lokalnom nivou od par pojedinaca medju njih puno, napraviti dubokih dzepova. Strane ili domace firme koje zaposljavalju 50.000 mozda i 100.000 ljudi mogu sto uciniti na samom standardu uklj. i nekretnina. Masivna gdranje se vrati nazad u siromastvu i gomilama ne otplacenih kredita. Ti vec u nekoliko godina po HR imas polu-gotove projekte na prodaji. Znaci radovi su obustavljeni na objektu te se prodaje 80% gotovo apratman uz ono, kupcu na volju po izboru kad plati mi cemo postaviti pod itd. Imas i primjera gdje okolna inftastruktura koja je dio projekta nije dovrsena uklj. put, rasvjetla, zelena povrsina, ograda, sigurnost spoljna itd. A kad vec tako nesto imas onda tek mozete mozda i zamisliti koliko je ustedjeno na materijalu itd. Zapravo kupac nekretnine u HR kupuje trenutno imganiranu vrijednost. Turizam spoljni faktor, jos uvjek se masovno gradi, jer je moguce na nekoliko tocaka manupulirati projektima kad se vec jednom odobre. Sve ovo se moze nazvati investicijom no s pravim misljenjem investicije na zalost ovo nema nikakve veze. Da netko moze ziviti i prezivljavati na ovaj nacin ja, ali samo 2 do 5% na trgu uziva dok ostatak gleda kako ce od 1 do 1.


Opet spekuliras,.... sa postotcima ,mislim da ima debelo vise od 5%ljudi koji od turizma zive jako jakoo dobro pogotovo jer rade samo 7 mjeseci a 5 mjeseci imaju vremena za svake druge zanimacije

Dalje ako ti je covjek rekao netto 35k onda je to netto ,svaki trosak amortizacije ,odrzavanja ,porezi ,prirezi, boravisne takse ,zdravstveno -mirovinsko ,platne liste etc ulaze u brutto .


al eto ti
ovde laprdas da bi laprda
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:35   #630
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
A da je malo nešto konkretno raditi, proizvoditi 12 mj a ne samo zimmer frai 3 mjeseca?!
Nije to tri mjeseca nego od Uskrsa do Svisvetih, neki i prije krenu i kasnije završe. Proizvodi se, adaptacija i gradnja su proizvodnja. U to su zahvaljujući apartmanima uključeni brojni obrtnici koji bi bez turizma sad spajali struju ili vodoinstalacije u Njemačkoj ili slagali keramiku u Irskoj.

Što bi trebali proizvoditi? Čaplje za suvenirnice? Neki rade slično tome, neki proizvode svijeće. Ali i proizvodnja je orijentirana na turizam. Možda bi htjela neka visokotehnološka čuda? Za to nismo obrazovani.

Tko to zna raditi vjerojatno to i radi, mi ostali radimo ono što nam ide, dok ide.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:39   #631
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
Opet spekuliras,.... sa postotcima ,mislim da ima debelo vise od 5%ljudi koji od turizma zive jako jakoo dobro pogotovo jer rade samo 7 mjeseci a 5 mjeseci imaju vremena za svake druge zanimacije

Dalje ako ti je covjek rekao netto 35k onda je to netto ,svaki trosak amortizacije ,odrzavanja ,porezi ,prirezi, boravisne takse ,zdravstveno -mirovinsko ,platne liste etc ulaze u brutto .


al eto ti
ovde laprdas da bi laprda
Nakon sezone se malo odmoriš, a onda krećeš u laganu obnovu da budeš spreman u 3.mjesecu. Obnoviš namještaj, pituraš zidove, ograde, netko promijeni čitavu banju da bude u skladu s novim standardima jer treba pratit konkurenciju, svake godine dolaze apartmani, sve bolji od boljeg, najnoviji top sređeni, treba se nositi s tom konkurencijom, ali to već svaki vlasnik mora ocijeniti kad je vrijeme za veću obnovu.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 02:17   #632
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nije to tri mjeseca nego od Uskrsa do Svisvetih, neki i prije krenu i kasnije završe. Proizvodi se, adaptacija i gradnja su proizvodnja. U to su zahvaljujući apartmanima uključeni brojni obrtnici koji bi bez turizma sad spajali struju ili vodoinstalacije u Njemačkoj ili slagali keramiku u Irskoj.

Što bi trebali proizvoditi? Čaplje za suvenirnice? Neki rade slično tome, neki proizvode svijeće. Ali i proizvodnja je orijentirana na turizam. Možda bi htjela neka visokotehnološka čuda? Za to nismo obrazovani.

Tko to zna raditi vjerojatno to i radi, mi ostali radimo ono što nam ide, dok ide.
Kamo srece da radimo sto manje a imamo slobodnog vremena sto vise,pa ne zivimo da bi radili nego radimo da bi zivjeli

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 03:22   #633
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
Opet spekuliras,.... sa postotcima ,mislim da ima debelo vise od 5%ljudi koji od turizma zive jako jakoo dobro pogotovo jer rade samo 7 mjeseci a 5 mjeseci imaju vremena za svake druge zanimacije

Dalje ako ti je covjek rekao netto 35k onda je to netto ,svaki trosak amortizacije ,odrzavanja ,porezi ,prirezi, boravisne takse ,zdravstveno -mirovinsko ,platne liste etc ulaze u brutto .


al eto ti
ovde laprdas da bi laprda

Vjeciti snovi radis malo uzivas puno. Jos od turizma Da ti isti imaju 7 x 30 dana tj. 210, 100% popunjen kapacitet, recimo jedan stan imaju, neka u prosjeku traze 200€ noc za isti (navijam da je vise nego idealno) to je 42.000€ / godisnje brutto. Oduzmi porez, racune, evt. opravke i modernizacija. I zasigirno smo ispod 30.000€

Bolje da ja spekuliram nego da ti pises nesto sto je skroz ne realno.

Do 5%, a koliko se to moze duz obale pohvaliti da u sezoni od 6 do 10 mjeseca imaju 100% popunjen kapacitet? Na prste se mogu nabrojati u svakom mjestu. I siguran sam da ne prelaze 3% cjelokupne ponude istog grada.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 08:44   #634
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Vjeciti snovi radis malo uzivas puno. Jos od turizma Da ti isti imaju 7 x 30 dana tj. 210, 100% popunjen kapacitet, recimo jedan stan imaju, neka u prosjeku traze 200€ noc za isti (navijam da je vise nego idealno) to je 42.000€ / godisnje brutto. Oduzmi porez, racune, evt. opravke i modernizacija. I zasigirno smo ispod 30.000€

Bolje da ja spekuliram nego da ti pises nesto sto je skroz ne realno.

Do 5%, a koliko se to moze duz obale pohvaliti da u sezoni od 6 do 10 mjeseca imaju 100% popunjen kapacitet? Na prste se mogu nabrojati u svakom mjestu. I siguran sam da ne prelaze 3% cjelokupne ponude istog grada.


Pa netko tko ima samo jednu jedinicu siguro ne zivi od iznajmljivanja ,nego mu je to dodatni prihod ,placaju pasualni porez i boravisne takse ne spadaju u sustav pdv-a,zakon dozvaljava takvu vrstu poslovanja .

A pisem iz osobnog iskustva bavljenja turizmom 10 godina ,5 zaposlenih prezadovoljna ,
Ja u kupe ti u spade
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 10:27   #635
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Vjeciti snovi radis malo uzivas puno. Jos od turizma Da ti isti imaju 7 x 30 dana tj. 210, 100% popunjen kapacitet, recimo jedan stan imaju, neka u prosjeku traze 200€ noc za isti (navijam da je vise nego idealno) to je 42.000€ / godisnje brutto. Oduzmi porez, racune, evt. opravke i modernizacija. I zasigirno smo ispod 30.000€

Bolje da ja spekuliram nego da ti pises nesto sto je skroz ne realno.

Do 5%, a koliko se to moze duz obale pohvaliti da u sezoni od 6 do 10 mjeseca imaju 100% popunjen kapacitet? Na prste se mogu nabrojati u svakom mjestu. I siguran sam da ne prelaze 3% cjelokupne ponude istog grada.
U čemu je točno problem? Ljudi rade ono što im se isplati, sigurno nisu u gubitku. Ne zaradi svak jednako, neki razvaljuju, neki ne, ali u minusu nije nitko.
Alternativa je da ne iznajmljuješ i nemaš te prihode od iznajmljivanja. Kad se već nudi prilika zašto ne bi rentao?
Što bi ti savjetovao ljudima koji iznajmljuju?
Riskantno je kao bilo koji drugi posao.
Ako propadne turizam propast će i oni koji naizgled nemaju veze s turizmom, a indirektno ih turizam hrani.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 11:11   #636
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nakon sezone se malo odmoriš, a onda krećeš u laganu obnovu da budeš spreman u 3.mjesecu. Obnoviš namještaj, pituraš zidove, ograde, netko promijeni čitavu banju da bude u skladu s novim standardima jer treba pratit konkurenciju, svake godine dolaze apartmani, sve bolji od boljeg, najnoviji top sređeni, treba se nositi s tom konkurencijom, ali to već svaki vlasnik mora ocijeniti kad je vrijeme za veću obnovu.
Zaboravija si da se sad već radi booking za 2018 godinu.Evo svako jutro izgubim 1-2 sata na odgovaranje emaila.Iako imam lipu bazu podataka odgovora i samo copy paste promjenim ime. za sada bukirano i plaćen avans za 34 dana. Srićom sve amerikanci s obiteljima ove godine,inače Australci rade rani buking,ali brate svi su teški alkoholičari 3x jači od engleza. Moram sastavit čestitke za božić,novu godinu i rođendane starih gostiju.Ako napunim po ovim cijenama do 90 dana,kreč popunjavanje rupa.Nikako da 5 misec da popunim on mi je najveći problem.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 14:56   #637
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Zaboravija si da se sad već radi booking za 2018 godinu.Evo svako jutro izgubim 1-2 sata na odgovaranje emaila.Iako imam lipu bazu podataka odgovora i samo copy paste promjenim ime. za sada bukirano i plaćen avans za 34 dana. Srićom sve amerikanci s obiteljima ove godine,inače Australci rade rani buking,ali brate svi su teški alkoholičari 3x jači od engleza. Moram sastavit čestitke za božić,novu godinu i rođendane starih gostiju.Ako napunim po ovim cijenama do 90 dana,kreč popunjavanje rupa.Nikako da 5 misec da popunim on mi je najveći problem.
Ima upita, ali nerado primam rezervacije već sada, za otkazane neću moći stornirati iznajmljivački PDV na proviziju kad prođe kalendarska godina. Prihvaćam samo rezervacije od siječnja do travnja 2018, sve dalje od toga kažem im da se jave u siječnju.
Onako, lagan tempo.
Pripremam vilu za dogodine, pa se gnjavim s meštrima, valjda će biti navrijeme gotovo.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 15:34   #638
A čime ćeš se baviti u Dalmaciji osim trgovinom, nešto sitno uslugama i turizmom. A turizmom se može baviti svatko tko iole može nešto ponuditi gostu i zna strani jezik, a ni to nije nužno, imaš agenciju koja to sve dorađuje. I sad ta budala uloži 300 000 eura u apartmane ili kuću za odmor, godišnje uzme 30 000 Eura i za 10 godina vrati investiciju. A hajmo sad vidjeti koliko sredstava treba za proizvodnju, koliko za troškove, koliko za plaće, strojeve, alat, uredski prostor, najam, itd itd..

Postoji razlog zašto se ljudi u Dalmaciji bave turizmom, i to savjetujem svakome tko ima nekretninu na atraktivnoj lokaciji, i u najgorim godinama to će poučiti rezultat. Problem je šljam u predgrađu koji se je sjetio zaraditi koju kunu, sredio si je neku sobicu i ruši cijenu svima. Taj će izgorjeti prije ili kasnije i od toga nema ništa.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 15:39   #639
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ima upita, ali nerado primam rezervacije već sada, za otkazane neću moći stornirati iznajmljivački PDV na proviziju kad prođe kalendarska godina. Prihvaćam samo rezervacije od siječnja do travnja 2018, sve dalje od toga kažem im da se jave u siječnju.
Onako, lagan tempo.
Pripremam vilu za dogodine, pa se gnjavim s meštrima, valjda će biti navrijeme gotovo.
Ja sam na strict rezervacijama,agencija naplati 100% najma a ako otkažu do 60 dana prije termina vrača im se 50% meni odmah isplaćuju ostatak i mogu ponovno bukirati.
Evo ova tila netila mora doči u Hrvatsku


Davor- i am so sorry for confusion. We are able to make this work!!!! I am going to call b&B and tell them not to cancel but we are excited to visit! So, we will be there are are very excited! Could you help suggest possible itineraries for those days? We look forward to seeing you!
Aug 25, 2017 · xxxxxxxx


Hi Davor-
I apologize so much, i accidentally hit submit on the wrong booking! I did not mean to hit submit a few minutes ago and realized the policy. I called b&b right away and wanted to let you know. I am so sorry!
Aug 25, 2017 · xxxxxxxx

Check in Tue, Jun 12
Check out Sat, Jun 16
Guests 4 adults
€399.00 x 4 nights €1596.00
Cleaning fee€100.00
Subtotal€1696.00
Service fee-€63.60
You earn€1632.40

Platija ja školu sa flex rezervacijama. I da nisam na Strict ova bi išla u Italiju,grčku,Španiju i hrvatska bi ostala bez barem 5000$ jer sad će morati koristiti hrvatske aerodrome,restorane,taxi posjetit Dubrovnik,Plitvice i ko zna šta sve.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 15:59   #640
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ja sam na strict rezervacijama,agencija naplati 100% najma a ako otkažu do 60 dana prije termina vrača im se 50% meni odmah isplaćuju ostatak i mogu ponovno bukirati.
Evo ova tila netila mora doči u Hrvatsku


Davor- i am so sorry for confusion. We are able to make this work!!!! I am going to call b&B and tell them not to cancel but we are excited to visit! So, we will be there are are very excited! Could you help suggest possible itineraries for those days? We look forward to seeing you!
Aug 25, 2017 · xxxxxxxx


Hi Davor-
I apologize so much, i accidentally hit submit on the wrong booking! I did not mean to hit submit a few minutes ago and realized the policy. I called b&b right away and wanted to let you know. I am so sorry!
Aug 25, 2017 · xxxxxxxx

Check in Tue, Jun 12
Check out Sat, Jun 16
Guests 4 adults
€399.00 x 4 nights €1596.00
Cleaning fee€100.00
Subtotal€1696.00
Service fee-€63.60
You earn€1632.40

Platija ja školu sa flex rezervacijama. I da nisam na Strict ova bi išla u Italiju,grčku,Španiju i hrvatska bi ostala bez barem 5000$ jer sad će morati koristiti hrvatske aerodrome,restorane,taxi posjetit Dubrovnik,Plitvice i ko zna šta sve.
Nije to problem, lako ja to napunim, nego ako su mi rezervirali ove godine, PDV na proviziju plaćam ove godine, i ako otkažu ove godine ja mogu stornirati PDV na proviziju, ali samo do kraja kalendarske godine. Ako mi otkažu sljedeće godine, propao mi je PDV na proviziju, ne mogu ga stornirati.

Zato ne primam rezervacije za sezonu, to ću tek s Nove godine.
Ionako će se napuniti. Osim ako pukne bomba.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:04.