Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2018., 16:58   #281
Pozdrav svima,
da ukratko objasnim problem. Imala sam trgovinu koju sam zatvorila u 4mj. 2013god. Sad sam dobila obavijest da trebam predat pdv obrasce i zavrsni obracun za te mjesece u 2013god. Trgovina te mjesece nije radila ali obrt nisam odmah zatvorila. Sad ne znam otkud krenut, jel bi ja to mogla sama napravit, platit nekom knjigovodstvu da mi to napravi...bilo kakav savjet ce mi pomoc da znam otkud da krenem
__________________
Uči iz prošlosti...gledaj sadašnjost...stvaraj budućnost...
mikea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 23:20   #282
Quote:
mikea kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
da ukratko objasnim problem. Imala sam trgovinu koju sam zatvorila u 4mj. 2013god. Sad sam dobila obavijest da trebam predat pdv obrasce i zavrsni obracun za te mjesece u 2013god. Trgovina te mjesece nije radila ali obrt nisam odmah zatvorila. Sad ne znam otkud krenut, jel bi ja to mogla sama napravit, platit nekom knjigovodstvu da mi to napravi...bilo kakav savjet ce mi pomoc da znam otkud da krenem
mislim da bi ti bilo najjednostavnije popuniti obrazac PDVa i odnijeti na FINU da predaju na PU.......mislim da je to najjeftinije........
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 15:18   #283
Pozdrav,
imam na kontu 2310 podosta veliki iznos novaca, koji trebam isplatiti vlasniku jer sam tako zatvarala račune koje je plaćao got.
Treba li za te iznose raditi pozajmice, i moram li paziti na kakav rok da mu se to isplati, možda zbog neke zastare (čula sam nekog da ju spominje).
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 15:27   #284
Bog! Što s izdanim računima za predujam kad se prelazi na novi knjigovodstveni program ' Kako se unesu u novi te na koji način ih se stornira kad dođe vrijeme za to u novom programu?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 13:11   #285
Pozdrav, molim info.

imam situaciju gdje mi klijenitica sa svojom firmom preuzima fitness centar od drugog poduzeća. zanima me na koje načine može kupiti njihovu oprema koja je već unutra? Da li to može preko nekog Ugovora u kojem će biti navedena ta oprema i ukupna cijena i to sve skupa ovjereno kod javnog bilježnika te plaćeno preko žiro računa ili mora obavezno ići račun na kojem će se obračunati PDV? Njima je frka jer je to veliki iznos a gledaju da li bi mogli zaobići plaćanje istog.

Hvala unaprijed
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 14:06   #286
Quote:
gigilala kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim info.

imam situaciju gdje mi klijenitica sa svojom firmom preuzima fitness centar od drugog poduzeća. zanima me na koje načine može kupiti njihovu oprema koja je već unutra? Da li to može preko nekog Ugovora u kojem će biti navedena ta oprema i ukupna cijena i to sve skupa ovjereno kod javnog bilježnika te plaćeno preko žiro računa ili mora obavezno ići račun na kojem će se obračunati PDV? Njima je frka jer je to veliki iznos a gledaju da li bi mogli zaobići plaćanje istog.

Hvala unaprijed
Ta firma je kupovala opremu na firmu i odbijala si je pdv. Naravno da ju moraju prodati sa pdv-om. Ono što mogu napraviti je prodati ju po nekoj tržišnoj vrijednosti računajući da to nije nova oprema,već rabljena, pogledati koliko je amortizirana itd. U svakom slučaju ta firma mora ispostaviti račun za to,ne vidim kako bi drugačije to zakonski izveli.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 14:13   #287
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ta firma je kupovala opremu na firmu i odbijala si je pdv. Naravno da ju moraju prodati sa pdv-om. Ono što mogu napraviti je prodati ju po nekoj tržišnoj vrijednosti računajući da to nije nova oprema,već rabljena, pogledati koliko je amortizirana itd. U svakom slučaju ta firma mora ispostaviti račun za to,ne vidim kako bi drugačije to zakonski izveli.
Da, tako sam i mislila. Hvala na odgovoru.
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 15:21   #288
Ne znam gdje da pitam, imam pitanjce u vezi pozajmica

Pozajmica izmedu dvije pravne osobe dana je po ugovoru o kratkorocnoj pozajmici u 12/2017 u iznosu od 10.000,00 kn bez kamata s rokom vracanja 01.02.2018.
Pozajmica je vracena u 01/2018- znaci prije roka.

Treba li se obracunati kamata i pdv na istu te izdati faktura?
Kao i ispuniti PD-IPO?

savjet bilo kakav
__________________
Sreća, ljubav i toliko više...
SashaFierce is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 15:56   #289
Quote:
SashaFierce kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje da pitam, imam pitanjce u vezi pozajmica

Pozajmica izmedu dvije pravne osobe dana je po ugovoru o kratkorocnoj pozajmici u 12/2017 u iznosu od 10.000,00 kn bez kamata s rokom vracanja 01.02.2018.
Pozajmica je vracena u 01/2018- znaci prije roka.

Treba li se obracunati kamata i pdv na istu te izdati faktura?
Kao i ispuniti PD-IPO?

savjet bilo kakav
ako te dvije pravne osobe nisu povezane onda ne trebaju ispunjavati PD-IPO

a ne trebaju niti kamate obračunavati

PDVa na kamate, to je nekad davno bilo
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 13:49   #290
GFI-POD za 2017

Da li se moze koristiti GFI-POD verzija od 24.1.2018., v.3.0.4. ili da sacekam? Erste, vidim, nije jos izbacilo nista na svojim stranicama za 2017. Hvala najljepsa
zelenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 20:41   #291
O pozajmicama se već puno pisalo, ali nisam našla odgovor na ono što mene zanima.
Dakle vlasnik je dao pozajmicu svojem d.o.o. i za to postoje ugovori. On sada sebi vraća tu pozajmicu, ali na naćin da kroz godinu ima hrpa tih povrate pozajmice. Da li za svaki taj povrat treba raditi ugovor o povratu pozajmice, ili je dovoljnu napraviti jedan ugovor na nivou godine?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 08:48   #292
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
ako te dvije pravne osobe nisu povezane onda ne trebaju ispunjavati PD-IPO

a ne trebaju niti kamate obračunavati

PDVa na kamate, to je nekad davno bilo
Povezane su, medusobno suraduju.
U ugovoru je navedeno kako je kamata 0 %, no prema povezanim osobama ista bi trebala biti obracunata u iznosu od 4,97 %. (tako sam nasla na netu da je za 2017. godinu)
Pretpostavljam da obracunavam tu kamatu od datuma dane pozajmice nevezano za rok vracanje iste?
__________________
Sreća, ljubav i toliko više...
SashaFierce is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 23:27   #293
Quote:
SashaFierce kaže: Pogledaj post
Povezane su, medusobno suraduju.
U ugovoru je navedeno kako je kamata 0 %, no prema povezanim osobama ista bi trebala biti obracunata u iznosu od 4,97 %. (tako sam nasla na netu da je za 2017. godinu)
Pretpostavljam da obracunavam tu kamatu od datuma dane pozajmice nevezano za rok vracanje iste?
To što međusobno surađuju ne znači da su povezane osobe u smislu PD-IPO i obračuna kamata.

Povezane osobe su:

1. pravne osobe koje imaju međusobne vlasničke udjele
2. pravne osobe povezane preko fizičke osobe koja ima upravljačka prava u pravnim osobama
3. pravne osobe u kojima su fizičke osobe sa upravljačkim pravima u rodbinskim odnosima do 4 koljena (isto važi i za rodbinske odnose preko bračnih partnera)

Pri tome treba paziti da firma koja je dala pozajmicu s 0% kamate, nema kredit u banci koji otplaćuje s kamatom...a dalje daje bez kamate, to ne može...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 09:32   #294
Pozdrav,
imam situaciju gdje je vlasnik firme svojoj firmi prodao svoju osobnu opremu za rad (kupoprodajni ugovor) koja i nema malu cijenu. Računovođa nam je rekao da mu ne smijemo plaćati tu opremu preko blagajne, već samo putem tekućeg ili žira. Također da moramo paziti na porez da on kao fizička osoba ne uprihodi preveliki iznos (nije mi jasno što je tu oporezivo).
Eto ukoliko bi mi netko htio objasniti ili dati mišljenje,
hvala
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:00   #295
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
imam situaciju gdje je vlasnik firme svojoj firmi prodao svoju osobnu opremu za rad (kupoprodajni ugovor) koja i nema malu cijenu. Računovođa nam je rekao da mu ne smijemo plaćati tu opremu preko blagajne, već samo putem tekućeg ili žira. Također da moramo paziti na porez da on kao fizička osoba ne uprihodi preveliki iznos (nije mi jasno što je tu oporezivo).
Eto ukoliko bi mi netko htio objasniti ili dati mišljenje,
hvala
moje mišljenje je da fizička osoba svoju osobnu imovinu može prodati bez plaćanja poreza, i da mu se može isplatiti gotovinski
.......e sad što ovo znači "nema malu cijenu"?
jel to npr. prodaja laptopa koji se na tržištu može kupiti za 5.000,00kn a on ga prodaje po 25.000,00kn ili...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 14:08   #296
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
moje mišljenje je da fizička osoba svoju osobnu imovinu može prodati bez plaćanja poreza, i da mu se može isplatiti gotovinski
.......e sad što ovo znači "nema malu cijenu"?
jel to npr. prodaja laptopa koji se na tržištu može kupiti za 5.000,00kn a on ga prodaje po 25.000,00kn ili...
Ne, sva oprema koju si je prodao je uvedena u poslovne knjige po realnim tržišnim cijenama, možda sam se krivo izjasnila s "nema malu cijenu".
Htjela sam reći da se nagomilalo te opreme s vremenom te iznos koji mu se treba isplatiti nije mali, jer se ne radi o jednoj stvari već više njih. Uglavnom kad ima novaca on digne na bankomatu, ja sprovedem kroz blagajnu uplatnica i isplatnica kojom zatvaram taj dug prema njemu.
Sad mi je u kontrolu došla gospođa koju sam ja samovoljno upitala da mi prekontrolira knjige, sve što radim, jer nisam sigurna u neke svoje postupke u radu. ..... i ona kaže ne isplata kroz blagajnu, pazi na uprihodovan iznos fizičke osobe, i ja ostajem zbunjena.
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 17:20   #297
Cuvanje dokumentacije- bivse knjigovodstvo

Pozdrav..prilikom raskida ugovora sa bivsim knjigovodstvom, doslo je propusta sa njihove strane, odnosno nisu nam nikada prebacili na usb kartice kupaca i dobavljaca osim za tekucu godinu. Prebacili su samo salda.
Prestali smo suradivati prije 1,5 godinu.
Sada tvrde da oni to vise nista nemaju.... 🙈🙈
pitanje: da li postoji neki rok kolko oni dugo to trebaju cuvati, odnosno nakon koliko vremena oni smiju obrisati dokumentaciju? Hvala...
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 21:22   #298
Postoje rokovi, propisani su Zakonom o računovodstvu.
Ne znam sad napamet koliko se što čuva, al provjeri u tom zakonu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 21:28   #299
Ljudi, pomoc! GFI POD - Dodatni podaci, AOP 264 Porezi koji ne ovise o dobitku - da li tu ulazi kvartalna naknada koju placamo za sume -OKFS?? Hvala.
klaunina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 10:55   #300
Quote:
klaunina kaže: Pogledaj post
Ljudi, pomoc! GFI POD - Dodatni podaci, AOP 264 Porezi koji ne ovise o dobitku - da li tu ulazi kvartalna naknada koju placamo za sume -OKFS?? Hvala.
Porez na tvrtku, porez na reklamu, administ.,sudske naknade...... Manje bitan podatak
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.