Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2017., 10:51   #1
Lightbulb Križ dolje - glava gore!

https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401

U zemlji gdje je sve započelo, zabranjeno je javno postavljanje religijskih simbola (osim crkava, groblja....).

Kako gledate na takav zakon (donešen je 1905. a ne 2005.) i na njegove posljedice?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 11:22   #2
Križ sam po sebi ne znači da država nije sekularna i ne viđa mi se micanje sa spomenika, ali važno je da francuska bude zemlja svih francuza, a ne kao kod nas gdje se kaže "katolici su 87% stanovništa pa se vi svi ostali snađite kako znate"
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 11:58   #3
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401

U zemlji gdje je sve započelo, zabranjeno je javno postavljanje religijskih simbola (osim crkava, groblja....).

Kako gledate na takav zakon (donešen je 1905. a ne 2005.) i na njegove posljedice?

Ograničavanje vjerskih sloboda , kršćanskih, zbog trenda globalizacije i opće netrepeljivosti prema kršćanskoj vjeri i općenito bilo kakvoj tradiciji.
Tradicija je neprijatelj broj jedan jer ako čovjek zna tko je i čvrsto stoji ne možeš ga izmanipulirati i iskoristiti. Ne možeš mu srušiti temelje društva: tradiciju i obitelj. Povezanost.
Nacionalnu karakterističnost. Uklanjanje križa ?
To je isto oblik sekularnog, globalostičkog fašizma koje polako gura sve kršćansko iz društva. Srećom, ne kod nas.
Sve je to lukava psihologija. Uvališ mu globalizaciju kao trend, nabiješ grižnju savjesti da je kao kršćanski vjernik zatucan i ograničen, ponudiš mu sve što želi kao pravo, sve devijacije, egoizam kao prioritet a ustvari ga oblikuješ u galofak pilića koji guta sve kaj mu bacaš.
Sve površno i plitko postaje bitno i jedino mjerilo sreće.
Duhovno praznu osobu lako je izmanipulirati svim i svačim. Ima sve a iznutra je prazna.
Državu koja to radi, njihovo će društvo to odvesti u kaos i propast. Što se već nagovještava svim vrstama " uzbuđenja" koje čitamo iz europskih crnih kronika. Buuum sim, buuuum tam, poso-kuća-poso, frka u inače desetljećima stabilnim državama.
Nažalost i kod nas je to trend,"gutam sve kaj mi baciš izvana" kaj nije dobro. Sve zabavno je važno a sve važno je sporedno. Kažu znanstvenici da se bitno smanjuje kvocijent emocionalne inteligencije europljana. Više nas zanimaju Severinine gaće nego političko-ekonomski raspašoj. Vidimo iz priloženog .
Ovo moje ne bu popularno razmišljanje.

Zadnje uređivanje pozitivax : 26.10.2017. at 12:30.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:07   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401

U zemlji gdje je sve započelo, zabranjeno je javno postavljanje religijskih simbola (osim crkava, groblja....).

Kako gledate na takav zakon (donešen je 1905. a ne 2005.) i na njegove posljedice?
Sekularistički fundamentalizam... sa vlastitim problemima nisu znali izaći na kraj, osim na ovaj način.
Fetišizam jakobinske centralizirane države... excuse my french, Države.

To što je Država milijune svojih citoyens koju godinu kasnije poslala na rovovska (st)ratišta, manje više... glavno da smo sekularni.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:04   #5
Ako je to istina onda Francuzi stvarno pretjeruju.
Sekularnost bi trebala biti prednost upravo zbog toga što podržava pravo prakticiranja Vjere ukoliko to isto pravo ne ugrožava prava drugih. Sloboda vjerovanja i izražavanja.
Ja kao ateist sam strogo protiv takve netrpeljive perverzije sekularizma.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:12   #6
Zar je vjerovanje virus pa da mora se siriti svugdje i da bude vidljivo?
Mene to podcjeca na Treci rajh !

Isus je vjeru sveo na privatnost u evandjelju.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:20   #7
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post

Isus je vjeru sveo na privatnost u evandjelju.
Ne znam ja koje ti to evanđelje čitaš prijatelju, ali to baš i nije iz Biblije...

Matej 28,19, Zato idite i učinite sebi sve narode učenicima krštavajući ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:37   #8
Sad si ti miran ima citat koji podupire sirenje virusa..Nastavi !

Tocno se ispunjava ,nekima na propast a nekima na spasenje a zdravima bespotreban !
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:03   #9
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Isus je vjeru sveo na privatnost u evandjelju.

Nema privatnosti vjere kada izjavljuješ da si direktan zastupnik Boga.
Kršćani bi opovrgli zastupništvo nego tvrdili da se radi o inkarnaciji Boga.

U oba slučaja se ne može raditi o nekakvoj privatnoj stvari nego o otkrivanju konačne istine. Kako to može biti samo privatna stvar?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:12   #10
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

Nema privatnosti vjere kada izjavljuješ da si direktan zastupnik Boga.
Kršćani bi opovrgli zastupništvo nego tvrdili da se radi o inkarnaciji Boga.

U oba slučaja se ne može raditi o nekakvoj privatnoj stvari nego o otkrivanju konačne istine. Kako to može biti samo privatna stvar?
Da...

Ali pri tom se istina mora svjedočiti a ne tražiti pomoć Cezara i Mamona... nakon dvije tisuće godina možda se vraćamo prema toj jednostavnoj istini.

Što vrijedi za kršćanstvo, trebalo bi vrijediti i za ostale religije, ideologije i svjetonazore... i svijet će biti bolje mjesto za život.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:17   #11
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ako je to istina onda Francuzi stvarno pretjeruju.
Sekularnost bi trebala biti prednost upravo zbog toga što podržava pravo prakticiranja Vjere ukoliko to isto pravo ne ugrožava prava drugih. Sloboda vjerovanja i izražavanja.
Ja kao ateist sam strogo protiv takve netrpeljive perverzije sekularizma.


Zato Amerikanci (a donekle i Englezi) imaju izvorno drugačiju vrstu sekularizma, koja ne predstavlja patroniziranje države nad religijama i društvom općenito.
Iako, zadnjih pedesetak godina se i kod njih to pomalo mijenja zbog relativnog slabljenja civilnog društva.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:23   #12
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

Nema privatnosti vjere kada izjavljuješ da si direktan zastupnik Boga.
Kršćani bi opovrgli zastupništvo nego tvrdili da se radi o inkarnaciji Boga.

U oba slučaja se ne može raditi o nekakvoj privatnoj stvari nego o otkrivanju konačne istine. Kako to može biti samo privatna stvar?
Evandjelja su multidimenzionalni text gdje se sustine suprostavljaju i ukoliko to ne vidis nemamo o cemu raspravljati,s menom ne.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:24   #13
podržavam, apsolutno.
samo na primitivnom balkanu popovi krste brda, trgove i luke.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:28   #14
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
podržavam, apsolutno.
samo na primitivnom balkanu popovi krste brda, trgove i luke.
Kakvo je zlo u tome da Crkva nešto posveti?
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:33   #15
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ako je to istina onda Francuzi stvarno pretjeruju.
Sekularnost bi trebala biti prednost upravo zbog toga što podržava pravo prakticiranja Vjere ukoliko to isto pravo ne ugrožava prava drugih. Sloboda vjerovanja i izražavanja.
Ja kao ateist sam strogo protiv takve netrpeljive perverzije sekularizma.
Meni je to slično sa američkim poimanjem nošenja oruzja koje pak ima svoje korijenje u povijesti naseljavanja (velika prostranstva, pioniri, doseljenici, naseljevanje i sve moguće opasnosti).
U slučaju Francuske koja je ponosna na značenje Francuske revolucije što ima za posljedicu donašanja građanskog zakonika

https://bs.wikipedia.org/wiki/Francu...1anski_zakonik


A on podržava centralne ideje vremena u kojem je nastao.
Te ideje su:

sekularizam,
prava pojedinca,
sloboda,
jednakost
i autoritet


Kasnije je nastao i Napoleonov kodex (1804.):

http://www.sloboda.hr/prihvacen-code-napoleon/

A zakon iz 1905. je samo na tragu odvajanja države od crkve, odnosno res publice ili javne stvari od religije.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:35   #16
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
podržavam, apsolutno.
samo na primitivnom balkanu popovi krste brda, trgove i luke.
U ovom književnom djelu, popovi su krstili i pisoar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Clochemerle
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:42   #17
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
podržavam, apsolutno. samo na primitivnom balkanu popovi krste brda, trgove i luke.
Kakvo je zlo u tome da Crkva nešto posveti?
nije nikakvo zlo da crkva posveti sve što njoj pripada- na protiv! kao i da posveti nečije, ako je saglasan vlasnik toga. sa tim nemam problem i podržavam ih u tome, jer to je njihova vjera i treba da posvećuju ako žele. međutim, kako crkva može posvetiti nešto što nije njeno, ili nešto što vlasnik toga ne želi da ona posvećuje? zamisli da musliman ili budist dođu u tvoju privatnu kuću, koja je tvoje vlasništvo, i da vrše nekakvo posvećivanje na islamski ili budistički način? mi muslimani toga nemamo, ali eto... primer.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
U ovom književnom djelu, popovi su krstili i pisoar
dokoni i jariće krste.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:29   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401

U zemlji gdje je sve započelo, zabranjeno je javno postavljanje religijskih simbola (osim crkava, groblja....).

Kako gledate na takav zakon (donešen je 1905. a ne 2005.) i na njegove posljedice?
Spomenik je umjetničko djelo, a interveniranje u isti je cenzura. Eh, žabari, gdje im je sad Je suis Charlie.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:32   #19
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Eh, žabari, gdje im je sad Je suis Charlie.
nema veze, to su ionako sami napravili (false-flag)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:36   #20
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Kakvo je zlo u tome da Crkva nešto posveti?
Meni ne smeta jer skropi one koji to zele.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.