Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2017., 08:06   #6561
Ne trebaš podnositi, sve ti je to sad vidljivo na e-građanin i bit će ti obrađeno automatski.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 10:31   #6562
Kako se može dobiti povrat poreza koji obustavi banka na kamate kod štednje?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 21:37   #6563
Pozdrav, zanima me kako se tretiraju stipendije koje su uplaćene iz inozemstva na račun koji je otvoren u Hrvatskoj? kako se to prijavljuje? i koliko se plaća porez na to s obzirom da to nije ni plaća ni honorar, nego je namijenjeno samo za troškove života za vrijeme studijskog boravka u inozemstvu? Dat ću primjer, ako moja stipendija koja služi isključivo tome i jednaka je realnom trošku iznosi 500 plaćam li ja 25% poreza na to? Jer u tom slučaju mi nije dostatna za pokriti troškove života.

Ako itko zna,molim da mi odgovori, može i na pp. HVALA!
nakojumisliš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:50   #6564
Faktori odbitka, koji kako izračunati

moj Slučaj 1
Prijava majke sa mirovinom u iznosu 1012,00 kn kao uzdržavanu osobu. Ukupan godišnji prihod joj je manji od 15000 kn.


prijateljičin Slučaj 2
prijava majke, kao uzdržavane osobe. Majka nema mirovinu, invalid je 70% i prima naknadu za kućnu njegu u iznosu od 500 kuna.

ako može savjet kako računati, nije nam jasan dio sa faktorima odbitka...posebno za invaliditet
https://www.obracun-placa.com/index....1-2017-godine/
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 21:56   #6565
ni ja ne znam kako ide za invaliditet, imam uzdrzavano dijete koje je 100% invalid i prijavila bi ga kroz poreznu prijavu jer mi nije na kartonu, ne znam koliki odbitak ide pogotovo jer imam jos jedno dijete za odbitak. nekako mislim da cu sve papire samo pokupiti i odnijeti pa sta bude...
__________________
Seventh son of a seventh son
angel_w is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 10:36   #6566
ovdje imate faktore navedene :https://www.obracun-placa.com/index....1-2017-godine/

a ovdje vam je kalkulator pa popunite podatke s koeficijentima s prethodnog linka : https://www.obracun-placa.com/index....1-2017-godine/

Inače, ne morate ništa računati (osim zasebe, čisto da vidite). Porezna računa zavas.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 10:41   #6567
znaci dovoljno je dostaviti ono sto mi firma da kao potvrdu o uplacenom porezu, rodne listove i potvrdu o % invaliditeta i to je to? ne moram ispunjavati excel pa prinati (to inace svake god radim)
__________________
Seventh son of a seventh son
angel_w is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:03   #6568
Quote:
angel_w kaže: Pogledaj post
znaci dovoljno je dostaviti ono sto mi firma da kao potvrdu o uplacenom porezu, rodne listove i potvrdu o % invaliditeta i to je to? ne moram ispunjavati excel pa prinati (to inace svake god radim)
Ne trebaš nositi to što dobiješ u firmi, to je samo za tvoju evidenciju, porezna uprava sve te podatke ima.
Predaješ samo ZPP DOH (tu ništa ne računaš) , rodni list i potvrdu o invalidnosti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:32   #6569
odlicno, hvala!
__________________
Seventh son of a seventh son
angel_w is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 13:40   #6570
da li se ti koeficijenti zbrajaju ako je osoba istovremeno uzdržavani član (nema mirovinu) i invalid 70 % (prima dodatak za njegu i pomoć)?
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 16:53   #6571
Pozdrav, imam pitanje vezano za, među ostalim, uplate veće od 50000 kn. Već sam ga postavio u toj temi ali čini mi se da nije baš aktivna.

Znači, tata mi je nastradao u nesreći i dobio novce od odštete od osiguranja. Odlučio ih je podijeliti na mene i brata. Ali prvo je prebacio sve na brata (trebali smo ići svi skupa u baanku ali eto..) I sada navodno ne možemo to podijeliti sa bratovog računa bez poreza.

Tako tvrdi brat, i kaže da će mi uplačivati po 50000 kn jer to nije oporezivo.
A zakon kaže da nisu oporezive: pokretnine ako im je pojedinačna tržišna vrijednost veća od 50.000 kuna na dan utvrđivanja porezne obveze.

Ja ne razumijem što to točno znači kada je pokretnina novac, pa da li mi netko može objasniti? I da li bi stvarno prijenos sa brata na brata bio oporezivan, ako je izvor novaca tatina dobit od suda?
The7thSeeker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 01:40   #6572
mene zanima ako netko nema bankovni racun u Hrvatskoj a ima povecu kolicinu novca (novac na koji nije placen porez i za kojeg porezna nezna) i ta osoba odluci kupiti nekretninu (kucu) i prilikom prjenosa vlasnistva plati porez na tu kupljenu nekretninu sta sljedi nakon toga? kazna, zatvor, trazenje porjekla novca, oduzimanje nekretnine?
tommy0412 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:02   #6573
Quote:
tommy0412 kaže: Pogledaj post
mene zanima ako netko nema bankovni racun u Hrvatskoj a ima povecu kolicinu novca (novac na koji nije placen porez i za kojeg porezna nezna) i ta osoba odluci kupiti nekretninu (kucu) i prilikom prjenosa vlasnistva plati porez na tu kupljenu nekretninu sta sljedi nakon toga? kazna, zatvor, trazenje porjekla novca, oduzimanje nekretnine?
Totalno si fulao podforum. Ovo nije računovodstveno već pravno pitanje. Pitaj na pravu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:08   #6574
Quote:
The7thSeeker kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam pitanje vezano za, među ostalim, uplate veće od 50000 kn. Već sam ga postavio u toj temi ali čini mi se da nije baš aktivna.

Znači, tata mi je nastradao u nesreći i dobio novce od odštete od osiguranja. Odlučio ih je podijeliti na mene i brata. Ali prvo je prebacio sve na brata (trebali smo ići svi skupa u baanku ali eto..) I sada navodno ne možemo to podijeliti sa bratovog računa bez poreza.

Tako tvrdi brat, i kaže da će mi uplačivati po 50000 kn jer to nije oporezivo.
A zakon kaže da nisu oporezive: pokretnine ako im je pojedinačna tržišna vrijednost veća od 50.000 kuna na dan utvrđivanja porezne obveze.

Ja ne razumijem što to točno znači kada je pokretnina novac, pa da li mi netko može objasniti? I da li bi stvarno prijenos sa brata na brata bio oporezivan, ako je izvor novaca tatina dobit od suda?
Zakon i pravilnik o porezu na dododak to sve definiraju. I ono što je i ono što nije oporezivo.
Ako ti to nije jasno, potraži savjet odvjetnika. S obzirom na iznos, bolje je da budete sigurni i da imate sve napismeno, nego da skupljaš mišljenja s foruma. Pogotovo jer su u pitanju i obiteljski odnosi koji mogu bit .. hm... svakojaki.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:13   #6575
Quote:
tommy0412 kaže: Pogledaj post
mene zanima ako netko nema bankovni racun u Hrvatskoj a ima povecu kolicinu novca (novac na koji nije placen porez i za kojeg porezna nezna) i ta osoba odluci kupiti nekretninu (kucu) i prilikom prjenosa vlasnistva plati porez na tu kupljenu nekretninu sta sljedi nakon toga? kazna, zatvor, trazenje porjekla novca, oduzimanje nekretnine?
Evo ja ću ti reći što slijedi. Porezna će te pozvati da dokažeš porijeklo novca. Ako ne uspiješ razrezati će ti porez na dohodak. I to je to. Nema kod nas još uzimanja nekretnine jer se ne može dokazati porjeklo novca, samo se razreže porez na dohodak kao da je zarađen na crno.
Plavooki Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:05   #6576
Pozdrav, imam li pravo koristiti odbitak od djece iako su mi skoro cijelu 2017 bili na pk kartici s time da firma nije uplaćivala odbitak na plaći jer mi je netto ugovor niti su sebi uzimali.Hvala
jure-zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 16:26   #6577
Na olakšici sam imala osobu koja je u 2017. godini ostvarila primitak veći od 15.000,00 kn. Kaka napraviti poreznu prijavu?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:10   #6578
Ne trebaš ništa, porezna uprava će ti sama napravit obračun i poslati ti uplatnicu za plaćanje poreza.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:34   #6579
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne trebaš ništa, porezna uprava će ti sama napravit obračun i poslati ti uplatnicu za plaćanje poreza.
Hvala
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:22   #6580
Prebacujem sa druge teme:

Quote:
Zodi kaže: Pogledaj post
Student sam i imam pitanjce, tj. dva Nadam se da sam na dobrom topicu.

Ulaze li u onih 13-15k kn (ne znam koliko je sad) do "prekida" porezne olaksice za roditelje i uplate na ziro račun od drugih fizičkih osoba i uplate koje sama sebi radim na tekući ili samo ono što zaradim preko studentskog ugovora?

I ako sama sebi ove godine uplatim recimo 60 000 kn (5k/mj) na tekuci, porezna ne provjerava tako male cifre? Ili?

Po mogucnosti molim i link gdje sluzbeno piše odgovor. Hvala!
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.