Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 09:48   #681
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
uredi link
Probaj sad
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 11:38   #682
jesam
nis novo nisam naucio, a jos manje promijenio misljenje
stovise, dalo bi se tu jos ponesto i dodati, ali nema smisla komplicirati zivot
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 12:04   #683
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
jesam
nis novo nisam naucio, a jos manje promijenio misljenje
stovise, dalo bi se tu jos ponesto i dodati, ali nema smisla komplicirati zivot
Evo još nešto što ne piše:
Logistički problem
- Dostava usporena i neredovita. Imaš izbor nositi 120 kom 7.62 ili 210 kom 5.56

- U desetini su 2 puškostrojnice i neka budu drugog kalibra. Netko u desetini potroši b/k. Čime ćeš opskrbiti kolegu?

- Recimo da se samo mi prebacimo na drugi kalibar. Kako ćeš riješiti opskrbu vlastitih vojnika unutar saveza kad im iz nekog nepredviđenog razloga nisi u mogućnosti dostaviti odgovarajući kalibar?
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 13:49   #684
[QUOTE=Vizar;66483853]
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
Vidi kolega Ultimax je radija vrhunski posa i nije za otpis,može se reći da je imao kultni status među zengama,naravno i tu se trebalo paziti na utrošak tada nedostatnog streljiva 5.56x45 mm.Želim reći Ultimax ili M-249 imaju svoje mjesto u borbenom poretku pješačkih desetina,no ako hoćeš razarača neprijateljskih napada ili nekog ko će prikovati neprijatelja u rovu u napadajnim bojevima tu treba raditi cal 7.62x54R ili 7,62x51.Naravno i ovdje se susrećemo sa problemom želja i mogućnosti,stoga treba vjerovati mjerodavnim planerima,jer u pješačkim satnijama moraju raditi i 5,56 ali i 7,62x51.

Ovdje imamo moderniziranu inačicu...

Ultimax 5.56x45 mm

https://www.youtube.com/watch?v=R1zQuWpsYZY
lp
Ti bokca, ovaj Ultimax ne trza uopće
Oku znalca ne promiče možda i najvažniji detalj...grupiše pogotke..doslovno kida....
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 13:52   #685
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Evo još nešto što ne piše:
Logistički problem
- Dostava usporena i neredovita. Imaš izbor nositi 120 kom 7.62 ili 210 kom 5.56

- U desetini su 2 puškostrojnice i neka budu drugog kalibra. Netko u desetini potroši b/k. Čime ćeš opskrbiti kolegu?

- Recimo da se samo mi prebacimo na drugi kalibar. Kako ćeš riješiti opskrbu vlastitih vojnika unutar saveza kad im iz nekog nepredviđenog razloga nisi u mogućnosti dostaviti odgovarajući kalibar?
ovo me sad zajebavas, jelda?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 14:08   #686
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ovo me sad zajebavas, jelda?
Koji dio problema smatraš zajebavanjem?

Kao netko na kraju ovog lanca uopće mi nije do zajebavanja već do moje glave.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 14:46   #687
mislim dio kao netko tko je bio na kraju lanca, jebeno kratkog
u neko doba ugrabio sam m-72 i nosio za njega 6 okvira, plus dva na samom oruzju, plus nesto sitno u ruksaku
a nisam bio tip koji sjedi u vozilu ili rovu
ovdje govorimo o dva kalibra , oba po standardu nato
hajde da se radi o 7,62x39 ili 7,62x54r, tu ne bih rijec rekao
ovo o cemu pricamo, ne mogu smisliti kome bi bio problem, realan problem
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 00:49   #688
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
Naizgled, kopija ruskog PKM-a, a Rusi su vec odavno izbacili nasljednika u obliku PKP-a, tako da s obzirom na zastarjelost, ovo je kao da radis prototip katapulta
Ajde reci mi po cemu je ovo zastareo mitraljez,sto ti rece,u rangu katapulta?

Ako zajebemo formalnosti i oznake,svabe jos koriste mg 42,ameri garand i da ne nabrajam dalje...

Probao sam da napravim samostrel,tehnologija stara vekovima,milion klipova na youtube-u i veruj mi mecku sam rodio dok sam sve ustelovao i tek iz treceg pokusaja je radio kako treba...
Miki Pirs is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 01:33   #689
[QUOTE=marko-m;66486293]
Quote:
Vizar kaže: Pogledaj post

Pa ne moze nitko normalan i razumam reci da to nije pravi stroj koji tezi manje od 5 kg a pljuca kao lud, ipak je to 100 metaka.

Postoje iskustva i ljudi koji bi trebali kuzit sta je najbolje za hrvatsko i BiH ratiste ostalo bi trebal bit manje prioritetno.
Definitivno treba ostavit garu i bar mauzerov kalibar 8x57 (bivši 7,9mm) ako neće biti puškostrojnica u 7,62x51mm. To će ti reći svako tko je bio pod vatrom gare ili snajpera na većem dometu od 'riže' (5.56mm NATO). Riža je ok za razdaljine do kojih parsto metara, ali ako te zalijepi garo ili snajper s 800 metara - neš se maknut s mjesta dog god lik ima metaka. I molit ćeš krunicu, alaha, boga, majku božju ili sve svete da taj tamo nema neki mali minobacač i ne zna gađati.

Ultimax je super, samo je 5.56mm preslab. U kukuruzu i pšenici svaki metak skreće pri prvom dodiru s biljem, kroz drvo od 20cm debljine nikako ne prolazi. Uzmi garu ili M-76 s kalibrom 8x57 i taj metak nit skreće nit ga drvo zaustavlja. Riža se odbija s šajbe automobila, zrno je brzo i nema inerciju. Garo će proći kroz stakla, lim, ciglu, čak i blok motora i napravit dar mar s druge strane.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 19:40   #690
[QUOTE=AntoLogicni;66506265]
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post

Definitivno treba ostavit garu i bar mauzerov kalibar 8x57 (bivši 7,9mm) ako neće biti puškostrojnica u 7,62x51mm. To će ti reći svako tko je bio pod vatrom gare ili snajpera na većem dometu od 'riže' (5.56mm NATO). Riža je ok za razdaljine do kojih parsto metara, ali ako te zalijepi garo ili snajper s 800 metara - neš se maknut s mjesta dog god lik ima metaka. I molit ćeš krunicu, alaha, boga, majku božju ili sve svete da taj tamo nema neki mali minobacač i ne zna gađati.

Ultimax je super, samo je 5.56mm preslab. U kukuruzu i pšenici svaki metak skreće pri prvom dodiru s biljem, kroz drvo od 20cm debljine nikako ne prolazi. Uzmi garu ili M-76 s kalibrom 8x57 i taj metak nit skreće nit ga drvo zaustavlja. Riža se odbija s šajbe automobila, zrno je brzo i nema inerciju. Garo će proći kroz stakla, lim, ciglu, čak i blok motora i napravit dar mar s druge strane.
Snorkyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 19:58   #691
Svašta se na ovoj temi napisalo. Mislim da je naslov teme pogrešan.
Trebalo bi biti Puškostrojnice za OSRH a ne Puškostrojnica za OSRH.
U OSRH na razini desetine treba zamjeniti M72 koja i nije prava puškostrojnica već najobčnija jurišna puška s debljom cijevi i nogarama. Ni u DR nije imala ulogu puškostrojnice.
Zatim treba zamijeniti na razini voda M84,koja je sasvim solidna puškostrojnica
ništa lošija od zapadnih rivala ali je nažalost u krivom kalibru.
Snorkyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 21:08   #692
[QUOTE=AntoLogicni;66506265]
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post

Definitivno treba ostavit garu i bar mauzerov kalibar 8x57 (bivši 7,9mm) ako neće biti puškostrojnica u 7,62x51mm. To će ti reći svako tko je bio pod vatrom gare ili snajpera na većem dometu od 'riže' (5.56mm NATO). Riža je ok za razdaljine do kojih parsto metara, ali ako te zalijepi garo ili snajper s 800 metara - neš se maknut s mjesta dog god lik ima metaka. I molit ćeš krunicu, alaha, boga, majku božju ili sve svete da taj tamo nema neki mali minobacač i ne zna gađati.

Ultimax je super, samo je 5.56mm preslab. U kukuruzu i pšenici svaki metak skreće pri prvom dodiru s biljem, kroz drvo od 20cm debljine nikako ne prolazi. Uzmi garu ili M-76 s kalibrom 8x57 i taj metak nit skreće nit ga drvo zaustavlja. Riža se odbija s šajbe automobila, zrno je brzo i nema inerciju. Garo će proći kroz stakla, lim, ciglu, čak i blok motora i napravit dar mar s druge strane.
dragi kolega ... pa ti svojim upisima sam sebe demantiraš ... naboj 7,9 kojeg ti zazivaš je napušten davno a jedan od razloga je baš taj što njegovo zrno prolazi kroz sve ... nailaskom na ljudsko tijelo ostavlja relativno čistu ranu...prostrijel,koji se medicinski lako zbrine ... noviji naboji tj zrna u tim se slučajevima ponašaju drugačije,rade veću štetu,rane čije je zbrinjavanje komplicirano,dugotrajno a posljedice su u pravilu trajne tj pogođeni se dugo,dugo oporavlja (ako ima sreće)...

ovo je naravno sve stvar statistike...netko se s time zabavio davno,stavio puno toga na papir,proračunao,promislio i donio neke zaključke...

jednostavo men je to što ti predlažeš suludo
MG34 , MG42 , M53 ... muzej,prodaja,konverzija na 7,62 NATO,snimanje filmova...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:53   #693
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post

naboj 7,9 kojeg ti zazivaš je napušten davno a jedan od razloga je baš taj što njegovo zrno prolazi kroz sve ... nailaskom na ljudsko tijelo ostavlja relativno čistu ranu...prostrijel,koji se medicinski lako zbrine ... noviji naboji tj zrna u tim se slučajevima ponašaju drugačije,rade veću štetu,rane čije je zbrinjavanje komplicirano,dugotrajno a posljedice su u pravilu trajne tj pogođeni se dugo,dugo oporavlja (ako ima sreće)...
Netacno, napusten je jer nije standardizovan u niti jednom od bivsih blokova. Od ostalih vecih zemalja (zemalja sa vecom armijom), jedino je Juga koristila taj kalibar, inace u svemu ostalom je slican sa ostala cetiri kalibra u toj klasi koji su se koristila do osamdesetih (7.62x51, 7.62x54, 7.5x54, 7.5x55). Isti je doziveo sudbinu francuskog kalibra (7.5x54) onog trenutka kada ga maticna zemlja prestala koristiti za naoruzanje.
Jedino se svajcarac jos uvek drzi zato sto ga maticna armija jos uvek koristi.

Inace svi ovi kalibri imaju lovacka zrna koja rade vece stete tkivu od vojnih zrna, ali se ne koriste u vojnoj upotrebi.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 16:30   #694
Hk21 ??? Što nevalja s ovom puškostrojnicom pa da nije polučila uspjeh na
tržištu ?
- Puška je "mrak" https://youtu.be/iNh4IzYSfus?t=54 a lakoća zamjene kalibra je prosto nevjerojatna
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 21:14   #695
Vise trza u odnosu na singapurski ultimax?
https://www.youtube.com/watch?v=P7w3wr_icgA
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 19:46   #696
HK 21 u Litvi ... montiran onaj ciljnik o kojem se pisalo

jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 20:51   #697
Evo od Izraelaca nešto sasvim o.k. IWI Negev LMG 7.62x51, na prikazanom videu obratite pozornost (2:14) kada se simulira razina trzaja

https://www.youtube.com/watch?v=rpk-OHMVtlk

Ili ovaj:

https://www.youtube.com/watch?v=d0gxGOByNIs
Navaho is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 21:24   #698
Quote:
Navaho kaže: Pogledaj post
Evo od Izraelaca nešto sasvim o.k. IWI Negev LMG 7.62x51, na prikazanom videu obratite pozornost (2:14) kada se simulira razina trzaja

https://www.youtube.com/watch?v=rpk-OHMVtlk

Ili ovaj:

https://www.youtube.com/watch?v=d0gxGOByNIs

...ma dapače židovi rade dobre stvari .. mada u ovom drugom videu malkice muljaju ... hk 21 koji je stariji ima mogućnost jedinačne paljbe i/ili/plus trometak ili petometak i klasični paljbored (rafal) sve ovisno o verziji mehanizma
...kad smo kod HK 21 to je koliko znam jedina strojnica kod koje zatvarač počinje i završava u prednjem položaju tj zatvorena cijev ... što može bit dobro al i ne mora...u biti to mu je i mana...ovisi sve kako se uzme...a dalo bi se popričat i o trzaju
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 21:29   #699
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...ma dapače židovi rade dobre stvari .. mada u ovom drugom videu malkice muljaju ... hk 21 koji je stariji ima mogućnost jedinačne paljbe i/ili/plus trometak ili petometak i klasični paljbored (rafal) sve ovisno o verziji mehanizma
...kad smo kod HK 21 to je koliko znam jedina strojnica kod koje zatvarač počinje i završava u prednjem položaju tj zatvorena cijev ... što može bit dobro al i ne mora...u biti to mu je i mana...ovisi sve kako se uzme...a dalo bi se popričat i o trzaju
ovo o čemu pričaš za jedan pojedinačni metak i rafal svjestan je onaj koji je puca sa MG-34 i MG42/M-53. trzaj bi se da možda i popeglat u kakvoj rekonstrukciji kada bi je radili licencno. sviđa mi se ova promjena kalibra, iako mi nije drag člankasti (rastavljivi) rredenik.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 22:15   #700
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
ovo o čemu pričaš za jedan pojedinačni metak i rafal svjestan je onaj koji je puca sa MG-34 i MG42/M-53. trzaj bi se da možda i popeglat u kakvoj rekonstrukciji kada bi je radili licencno. sviđa mi se ova promjena kalibra, iako mi nije drag člankasti (rastavljivi) rredenik.
židovi za svoju kažu kako se opremljena odgovarajućom optikom može koristit kao snajper ili DMR ... ista stvar važi i za HK21 samo što je to kod nje i dokazano ... e sad ... zatvarač koji počinje i zavšaava u stražnjem položaju tj otvorena cijev je po meni puno bolje i pametnije riješenje kaj se tiče svijeta puškostrojnica i sličnog ... kontam kako je važnije čim više držat cijev "na propuhu" nego imat super precizan prvi hitac

što se tiče redenika za HK 21 postoje i jedan i drugi inače osobno dajem prednost raspadajućem (kod PK me uvjek živciralo kaj stalno neki k...c visi pa to zapinje po granju i svuda)
...dezintegrirajući ma milina...ispali i zaboravi ... samo daj drugi
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:43.