Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2010., 21:39   #61
Gospodina Nekića pitati zašto pojedinih stvari nema u katalogu.Nekić, a i slučajno ja, znam koja tvornica proizvodi rakete za SVRL a zašto toga kao i još nekih stvari nema u katalogu ja nebih znao. Do liberalizacije zakonske za prometom vojnom opremom u Hrvatskoj AA nije imala niti katalog. Bilo je to prije nešto više od 2 godine.
Sve o proizvodnji raketa i tvornici/ama pisao sam prošle godine na jednom drugom forumu.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 00:45   #62
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Gospodina Nekića pitati zašto pojedinih stvari nema u katalogu.Nekić, a i slučajno ja, znam koja tvornica proizvodi rakete za SVRL a zašto toga kao i još nekih stvari nema u katalogu ja nebih znao. Do liberalizacije zakonske za prometom vojnom opremom u Hrvatskoj AA nije imala niti katalog. Bilo je to prije nešto više od 2 godine.
Sve o proizvodnji raketa i tvornici/ama pisao sam prošle godine na jednom drugom forumu.
Ok...mogao bi da u kratkim crtama kazes ko-gde-sta radi i da li ima nesto novo u planu po pitanju SVRL ili njihove varijacije...
EXIT78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 00:58   #63
Orkani nisu mogli biti korišteni u Oluji jer su tek tada zarobljeni i ušli u sastav HV-a.
A o tome kakvu štetu rade treba se znati čemu su uopče namjenjeni VBR-ovi. To što on ima veliku raketu ne znaći da je razorna moč velika. To je raketa i 90 % tjela rakete odlazi na motor i gorivo rakete a tek manji dio na ubojito sredstvo. VBR-om se u pravilu gađa nezaštičena pješadija. dakle neki otvoreni prostor, bilo kakav zaklon je djelotvoran protiv VBR-a pa čak i krošnja drveta...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 01:05   #64
Koka 36, postoji li bar mala mogućnost da ne stoje stvari kako je napisano u tvom postu.
Ako ne postoji,bili se moglo saznati di su Orkani zarobljeni? Hvala.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 09:34   #65
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Orkani nisu mogli biti korišteni u Oluji jer su tek tada zarobljeni i ušli u sastav HV-a.
A o tome kakvu štetu rade treba se znati čemu su uopče namjenjeni VBR-ovi. To što on ima veliku raketu ne znaći da je razorna moč velika. To je raketa i 90 % tjela rakete odlazi na motor i gorivo rakete a tek manji dio na ubojito sredstvo. VBR-om se u pravilu gađa nezaštičena pješadija. dakle neki otvoreni prostor, bilo kakav zaklon je djelotvoran protiv VBR-a pa čak i krošnja drveta...
Blago tebi.

Krošnja drveta djelotvoran zaklon protiv VBR? Mislim, ja se sada stvarno osijećam kao papak. Cijelo vrijeme sam strahovao od njega, kad li dosta je bilo da stanem pod drvo. Čak je i grom opasniji od VBR-a (kažu da nije dobro skrivati se ispod drveta kada grmi).
Mislim a ono tvrdi - meki zaklon, što geler ne može probiti list ili granu?

Dakle jaso da Orkan koristi kazetno streljivo i to još možda šuma i nešto znači, ali reći da je krošlja zaštita od VBR. Isi bio nekada negdje u prostoriji koju je poklopio VBR (ne mislm na Orkan) već mrcinu s najmanje 32 TF rakete . Meni je jedino iskustvo bilo u gradu u tvrdome objektu. Možda bi mi bilo bolje da sam bio u šumi?

Si probao ponutiti kišobrane oružanim snagama kao zaštitu od VBR?
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:01   #66
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Koka 36, postoji li bar mala mogućnost da ne stoje stvari kako je napisano u tvom postu.
Ako ne postoji,bili se moglo saznati di su Orkani zarobljeni? Hvala.
Naravno da postoji, bojišnica je bila velika, ja sam prošao nekih 75% hrvatskih i bosanskih ratišta pa je možda negdje i bilo Orkana (jedino neznam gdje bi ih našli jer ih je JNA tek uvodila u naoružanje)..
Zarobljeni su na Baniji.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:08   #67
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Blago tebi.

Krošnja drveta djelotvoran zaklon protiv VBR? Mislim, ja se sada stvarno osijećam kao papak. Cijelo vrijeme sam strahovao od njega, kad li dosta je bilo da stanem pod drvo. Čak je i grom opasniji od VBR-a (kažu da nije dobro skrivati se ispod drveta kada grmi).
Mislim a ono tvrdi - meki zaklon, što geler ne može probiti list ili granu?

Dakle jaso da Orkan koristi kazetno streljivo i to još možda šuma i nešto znači, ali reći da je krošlja zaštita od VBR. Isi bio nekada negdje u prostoriji koju je poklopio VBR (ne mislm na Orkan) već mrcinu s najmanje 32 TF rakete . Meni je jedino iskustvo bilo u gradu u tvrdome objektu. Možda bi mi bilo bolje da sam bio u šumi?

Si probao ponutiti kišobrane oružanim snagama kao zaštitu od VBR?
Gle strah od nečeg i stvarna opasnost od istog nisu ista stvar. Neki se boje ostati u dizalu a od toga ne postoji ama baš nikakva opasnost (vjeruj mi radim na dizalima 20 godina)...
Ako znaš da recimo raketa VBR-a ima vrlo osjetljiv upaljač, po kiši se nesmije ispaljivati (tako su bar tvrdili u JNA) i aktivira se na svaki dodir pa i dodir lista. Ako se raketa aktivira u krošnji drveta vrlo mala vjerovatnost je da te nešto pogodi ako si ti u podnožju jer u glavi VBR-a su kuglice ko u ručnoj bombi. One su kudikamo bezopasnije od gusnatih gelera kao kod minobacača...
A i osobno sam doživio u Vinkovcima da se raketa aktivirala u krošnji i da su po nama padale kuglice ali bez nekog učinka.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:14   #68
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Naravno da postoji, bojišnica je bila velika, ja sam prošao nekih 75% hrvatskih i bosanskih ratišta pa je možda negdje i bilo Orkana (jedino neznam gdje bi ih našli jer ih je JNA tek uvodila u naoružanje)..
Zarobljeni su na Baniji.....
micek, aj se ti lipo sakrij ispod krošnje, ali neke bez internet pristupa jer brljaš debelo.
hrvatski orkani nisu zarobljeni na baniji u oluji , došli su do hrvatske iz jednog malog mjesta nazvanog po narodnom heroju đuri.
(taj orkan sa banije je prvi dan oluje zapalio put majčice srbije, pa su susjedi od njega "napravili" nekoliko orkana čerupanjem)
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:15   #69
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Evo slučajno sam naletio na ovu temu . Kao prvo njemci u 2. svj ratu kačuše su nazivali "Staljinove orgulje" . A što se tiče samih VBR-a oni su klasično balističko oružje bez ikakvog posebnog navođenja , ostalo su tvz. cruising missiles i rakete koje mogu biti navođene ako je cilj obilježen itd.. iako se mogu ispaljivati i sa platformi koje su po izgledu slične VBR-ima . Osobno imam iskustva sa jednocjevnim bacačima raketa (128 mm ) ,RAK ,isi kalibar ,ista raketa , ista dužina cijevi kao kod jednocjevnog ,samo ih je smontirano 12 (cijevi ) i to je Hrv. proizvodnja . Te na kraju Grad i Oganj . Grad je ruska proizvodnja i ima rakete od 122 mm i 40 cijevi na lanseru i konstantnu derivaciju od 7 tisućitih .
Može laičko objašnjenje što je to "konstantna derivacija"? Prvi put čujem,a zanima me
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:20   #70
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A i osobno sam doživio u Vinkovcima da se raketa aktivirala u krošnji i da su po nama padale kuglice ali bez nekog učinka.....
Znači 3,4 metra iznad glave ti eksplodira projektil (koji se inače prema tlu zaletio enormnom brzinom) i po vama nevino padale kuglice?

I ovo o osjetljivosti npr. na kišu. Znači moguće je da raketa nakon šta se aktivira u pola puta sama eksplodira jer je došla u kontakt s npr. zrakom?
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:24   #71
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Gle strah od nečeg i stvarna opasnost od istog nisu ista stvar. Neki se boje ostati u dizalu a od toga ne postoji ama baš nikakva opasnost (vjeruj mi radim na dizalima 20 godina)...
Ako znaš da recimo raketa VBR-a ima vrlo osjetljiv upaljač, po kiši se nesmije ispaljivati (tako su bar tvrdili u JNA) i aktivira se na svaki dodir pa i dodir lista. Ako se raketa aktivira u krošnji drveta vrlo mala vjerovatnost je da te nešto pogodi ako si ti u podnožju jer u glavi VBR-a su kuglice ko u ručnoj bombi. One su kudikamo bezopasnije od gusnatih gelera kao kod minobacača...
A i osobno sam doživio u Vinkovcima da se raketa aktivirala u krošnji i da su po nama padale kuglice ali bez nekog učinka.....
Znam ja kakav upaljač ima raketa VBR. Pa isto tako znam da se na određenim raketamo isti može i "tempirati", odnosno staviti na usporeno djelovanje (što i nije neka mudrost).
Isto tako znam čime je punjena košuljica rakete, ali kako rekoh znam čime je punjena košuljica koja isto negdje mora završiti nakon eksplozije (naravno ne u komadu, već u rinfuzi i gle eto i gelera kod rakete VBR-a).
Dakle prilikom eksplozije svakog topničkog projektila (ili rakete) postoji recimo to tako neka shema po kojoj se rasprostiru dijelovi istoga. Ona ovisi o mnogo stvari, od konstrukcije projektila, vrste upaljača, vrsti podloge na kojoj se projektil aktivirao (naravno ako nije blizinski upaljač koj se aktivira bez kontakta s podlogom) pa do tzv. padnog kuta. Nije baš dobro na temelju jednog, ipak sretnog, iskustva tvrditi da krošnja drveta štiti od raketa VBR-a.
To ti je kao da kažeš da te dosta slojeva deblje odjeće, ili obična zavijesa na prozoru može zaštiti od gelera. Iako je istina da bi te takve smješne stvari mogle zaštititi čak i od ranjavanja gelerom, naravno ovisno o udaljenosti eksplozije, obliku gelera pa čak i mjestu na kojemu si se u tom slučaju nalazo u onoj slici rasprostiranja gelera, to ne znači da smo iza njih sigurni.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:30   #72
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Znam ja kakav upaljač ima raketa VBR. Pa isto tako znam da se na određenim raketamo isti može i "tempirati", odnosno staviti na usporeno djelovanje (što i nije neka mudrost).
Isto tako znam čime je punjena košuljica rakete, ali kako rekoh znam čime je punjena košuljica koja isto negdje mora završiti nakon eksplozije (naravno ne u komadu, već u rinfuzi i gle eto i gelera kod rakete VBR-a).
Dakle prilikom eksplozije svakog topničkog projektila (ili rakete) postoji recimo to tako neka shema po kojoj se rasprostiru dijelovi istoga. Ona ovisi o mnogo stvari, od konstrukcije projektila, vrste upaljača, vrsti podloge na kojoj se projektil aktivirao (naravno ako nije blizinski upaljač koj se aktivira bez kontakta s podlogom) pa do tzv. padnog kuta. Nije baš dobro na temelju jednog, ipak sretnog, iskustva tvrditi da krošnja drveta štiti od raketa VBR-a.
To ti je kao da kažeš da te dosta slojeva deblje odjeće, ili obična zavijesa na prozoru može zaštiti od gelera. Iako je istina da bi te takve smješne stvari mogle zaštititi čak i od ranjavanja gelerom, naravno ovisno o udaljenosti eksplozije, obliku gelera pa čak i mjestu na kojemu si se u tom slučaju nalazo u onoj slici rasprostiranja gelera, to ne znači da smo iza njih sigurni.
Gledaj slažem se ja s tobom, VBR je taktičko naoružanje, ružno je slušati kad ispaljuje, ružno je slušati kad rakete dolječu, pa i nije ti svejedno kad oko tebe u par minuta padne desetak raketa ali je minobacač puno gori i ubojitiji.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:46   #73
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Može laičko objašnjenje što je to "konstantna derivacija"? Prvi put čujem,a zanima me
Uf malo sam zahrđao, a uskoro mi bude trebalo hrpa toga.

Dakle niti jedan projektil ispaljen iz užljebljene cijevi ne leti pravocrtno. Pri ovome ne misli na putanju promatranu u osi okomito na zemljnu površinu već onu promatranu vodoravno u odnosu na istu. U stvari bolje rečeno projektil koji se tijekom leta stabilizira rotacijom oko svoje osi jer raketa od VBR se ne ispaljuje iz užljebljene cijevi, već se rotacija postiže zakošenošću mlazniva raketnog motora. Znači tijekom leta zbog rotacije oko svoje osi projektil skreće s pravca u kojem je ispaljen.

To skretanje se naziva derivacija i javlje se kod svih topnički oružja osim minobacača (projektil im je stabiliziran krilcima). E sada konstanta ili ne već sam malo zaboravio i budem morao dosta toga ponoviti, ali konkretno za VBR znam da ovisi o tome dali raketa do cilja stiže u aktivnom ili pasivnom (dakle dok radi motor ili tek kada se ugasio) dijelu leta projektila.

Konkretno iznos derivacije mislim da se očitava iz tablica gađanja i ovisi o daljini cilja, punjenju koje se koristi i vrsti projektila. Dakla ne bi trebala biti stalna i konstantna. Kako VBR nema punjenje nešto je manji broj kombilacija, ali za 122 mm znam da postoje prsteni za smanjenje dometa rakete (time se postiše da se eventualno neki cilj može gađati iako se nalazi iza nekog prirodnog zaklona (tipa brdo, planina) a i ti prsteni bi morali imati utjecaj.

Onih 7 tisućitih je otprilike 7 metara na udaljenosti od 1 km. Ako uzmeno udaljenost od 15 km dobijemo skretanje od nekih 100 m što za VBR i nije neki promašaj, ali se i takve greške uračunavaju prilikom izračuna elemenata za gađanje. Isto tako derivacija zna biti i znatno veća i može doljeti grešku od par stotina metara.

Nadam se da sam pomogao i da nisam napisao neku glupost, a ako jesam ispričavam se. U svakom slučaju na teren nosim i knjiga da malo ponovim i gradivo.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:58   #74
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Gledaj slažem se ja s tobom, VBR je taktičko naoružanje, ružno je slušati kad ispaljuje, ružno je slušati kad rakete dolječu, pa i nije ti svejedno kad oko tebe u par minuta padne desetak raketa ali je minobacač puno gori i ubojitiji.
Vidi ovako. Ti imaš svoje mišljenje i ne uskraćujem ti pravo na isto. Teorija gađanja topničkog naoružanja je jedna jako složena tema. I onaj naziv artiljerija u sebi ima riječ ART ili ti umjetnost baš iz razloga što osim teorije u svemu tome osim znanosti ima i puno umjetničkog dojma.

Što je gore ovisi osim podloge na kojoj se nalaziš (zemlja (tvrda ljetnja ili raskvašena jesenska ili proljetnja nije isto) i o udaljenosti s koje doljeću projektili (ili preciznije padnom kutu, ali i samoj udaljenosti jer VBR na većoj udaljenosti ima veće rasipanje odnosno gustoća pogodaka je manja) , pa tome je si li ispred ili iza projektila (u odnosu na smjer iz kojega projektil doljeće). Kod MB moraš uzeti u obzir i to gađa li te postrojba usredotočenim ili normalnim snopom (pa čak vezano na to i o rasporedu oružja na paljbenom položaju). Onda da ne zaboravimo i blizinski upaljač koji isto tako nije ni malo lijepa igračka (naravno ako je dobro tempiran i ne aktivira se prerano).

Dakle podcjenjivanje bilo koje vrste topničkog naoružanja je opasno prije svega za onoga tko ga podcjenjuje. Isto ga se ne treba ni slijepo bojati, ali u svakom slučaju ga se mora respektirati.
Isto tako ako netko precjenjuje bilo koje naoružanje jer nebude se dobro proveo.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 17:14   #75
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Naravno da postoji, bojišnica je bila velika, ja sam prošao nekih 75% hrvatskih i bosanskih ratišta pa je možda negdje i bilo Orkana (jedino neznam gdje bi ih našli jer ih je JNA tek uvodila u naoružanje)..
Zarobljeni su na Baniji.....
Ljudi koji su prošli 75 % Hrvastkih i BiH ratišta koji kažu da su bili u oklopu, ljudi koji kažu da je Degman napravljen od metalnih kutijica koje su stavljene na M-84 A te da Degman ne postoji, ljudi koji kažu da VHS - puška ne vrijedi ništa, Ljudi koji govoru o orkanu a nije ni vidio ni čuo orkana uživo a zvončić iz istog vidili jedino na HTV-u su po meni malo previše pili "Buniku"
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 18:01   #76
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Ljudi koji su prošli 75 % Hrvastkih i BiH ratišta koji kažu da su bili u oklopu, ljudi koji kažu da je Degman napravljen od metalnih kutijica koje su stavljene na M-84 A te da Degman ne postoji, ljudi koji kažu da VHS - puška ne vrijedi ništa, Ljudi koji govoru o orkanu a nije ni vidio ni čuo orkana uživo a zvončić iz istog vidili jedino na HTV-u su po meni malo previše pili "Buniku"
2 gadiska brigada, 2 okb od 10.10.91 do sredine 8. mjeseca 95.
ako te baš zanima...

I da Degman ne postoji.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 23:12   #77
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
2 gadiska brigada, 2 okb od 10.10.91 do sredine 8. mjeseca 95.
ako te baš zanima...

I da Degman ne postoji.....
Prvo moj naklon kako tebi, tako i svatkom na svakom danu a ne godini provedenoj u Domovinsko Obrambenom ratu od 1991 do 1995.

Ali kako smo i vi i mi tih dana bili u ratu tako i ovi ljudi danas vode rat tj. od 1996 do danas a to su:

- (tokari, bravari, cjevari, zavarivači, strojarski tehničari, elektro tehničari, ing, dip. ing strojarstva, brodogradnje, računarstva, elektrotehnike). A rade u tvrtkama od Brodogradilišta- ŠKVEROVA do Končara, Gredelja, SAS-a, Đure Đakovića, HS-Produkta itd.

Da ti ljudi se svako jutro od 07:00 do 15:00 marljivo rade za ( 3700,00 do 6500,00 MAX dip.ing) i uredno im se skida i krizni porez i sva davanja a nemaju ni KUNE POTICAJA, Da ti ljudi radu vrhunske proizvode od: Brodova do Tenkova, VHS , a i VBR-ove da bi senetko s njima sprdao i omalovažavao.
I sve će biti dobro dok se ti ljudi ne dignu na cestu ali bez traktora jer ni to oni nemaju već s tokarski nožom i TIG-aparato DA tad će biti PODNE.

Degman on postoji kako tehnićka dokumentacija, model tako i gotovi proizvod i to u dvi verzije u prvoj iz 1996 i drugi iz 2003 Ti današnji ratnici ljudi o kojima pišem napravili i prestavili u Turskoj na vojnoj izložbi "IDEF 2003"
link: http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats...12003/idef.asp


Ti ljudi su isto "Ponos Hrvatske".

Zadnje uređivanje an_02 : 06.03.2010. at 23:54.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 23:14   #78
Koka 36 ,ovo oko Orkana i zarobljavanja na Baniji nisi upravu.To je toliko očito da nije potrebno objašnjavati tim više da gotovo 99% ljudi i na ovom forumu zna da je nekad JNA konkretno 9 korp a poslije 7.korp svk imao 1(Jedan) lanser M-87.Poslije-nedavno su ga u VS raskomadali pa sad imaju 3/4 lansera po 4 cijevi
Također,koliko god to domoljubno zvučalo (a to nije godinama popularno u Hrvatskoj-naprotiv mnogi će te izložiti podsmjehu ali iz različitih pobuda) i Degman postoji koliko god je to nepopularno reći.
Nemoj kaj zamerit

Zadnje uređivanje pp5d6 : 06.03.2010. at 23:39.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 23:18   #79
Tako je pp5d6 Ma koliko se to nekom ne sviđalo Degman postoji isto kao i VBR RAK-24 koji je korišten u OLUJI i to s punim uspjehom.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 23:30   #80
Ne zaboravi i "samovozni minobacač"


ima ih duplo više nego Degmana i isto kao LOV RAK-a
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:17.