Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2015., 15:58   #41
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
Pa ja sam se dotakao toga ovdje, ali očito je to proletjelo ispod radara...
Ništa nije proletjelo ispod radara. Prema potpisanim sporazumima sve zemlje koje koriste M26 rashoduju iste do 2017. ili 2018, ne znam točno. Upravo iz tog razloga je u Boeingu nastala ideja razvoja GLSDB. Glave se moraju uništiti, ali motorni dio M26 se može iskoristiti, a zalihe su velike. Spojiš ugodno s korisnim, odnosno motorni dio M26 sa SDB-om i dobio si novo, jeftino, već iskušano sredstvo velikih mogućnosti (i velike zarade za Boeing).

U originalu su mislili samo nuditi montiranje SDB-a (koja košta oko 50.000$) na postojeće rakete, ali se s vremenom i SAAB uključio u igru pa su odlučili raditi napredniju verziju sa SDB II koja košta oko 250.000$. Ne znam koliko košta motorna polovica M26, ali nagađam da nije više od 50.000$. Ako se budu nudile obje verzije to znači da ćemo za itekako prihvatljive novce moći nabaviti vrlo zajeban sustav sa SDB ili izuzetno zajeban sustav sa SDB II.

Odvezeš na Papuk 8 komada, 4 sa po 2 ATACMS-a i 4 sa po 12 GLSDB-a i živiš sretno sa puno manje briga.
cowabunga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:03   #42
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Evo, i Jutarnji je počeo pisati o M270.
Skoro su i pogodili kalibar "standardnih" raketa
failzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:23   #43
Quote:
pljuskazidarska kaže: Pogledaj post
HRV je uspio nabaviti 12 PzH2000 i još 3 za dijelove... Mogli smo dobiti više ali njemci su odlućili još čuvati PzH a oni jedva održavaju svoju vojsku
Koliko se pričalo, nije bilo do njemaca.
HV je tražio, čini mi se, 20-tak haubica. Njemci su bili spremni prodati, ali je Vlada dopustila 12.
Kao i s remontom MiG-ova. HRZ je tražio barem 15 osposobljenih zrakoplova, Vlada je dopustila 12.
s-verse is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:52   #44
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Evo, i Jutarnji je počeo pisati o M270. Pišu i: "Kako saznajemo, Ministarstvo obrane nabavilo bi nekoliko balističkih raketa dometa 300 kilometara!"

Link: http://www.jutarnji.hr/hrvatska-kupu...tara-/1436654/

A ono što mene kao laika zanima - bi li mi mogli proizvoditi obične "glupe" rakete za to, budući da imamo proizvodnju raketa za ove starije ruske bacače, samo u drugačijem kalibru i dužini, pa nek imaju i manji domet, ali da se mogu ispaljivat iz ovog bacača?
Ako je istinito . Posebno nabava određenog broja ATACMS raketa za M270, to je respektabilno sredstvo odvraćanja.

... nego ako i to bude donacija SADa, stvarno bi bio red da nešto i kupimo od njih.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:28   #45
ko prvo hebli vas više rakovi,orkani,gradovi i ostale cjevurde koje više imaju veze sa nekom WW II armijom nego sa današnjom a kamoli buducoj vojskom..
ajde malo se sredite i razmislite
Idemo redom .. ti stari sistemi ... Par pitanja za vas...ja cu postavit pitanje i ponudit odgovor a vi ako sam u krivu ispravite me ili ponudite svoj.

Pitanje 01.Zauzimanje pocetnih elemenata za gadanje,kako se radi??
Odgovor 01.Sve po starinski-pješke piket,topnicka busola,kolimator,ciljnicka sprava na samom oružju i u zadnje vrijeme GPS ... al svejedno to ide sporo...zato što jednostavno ne može brže,pa ne znam koliko da su ljudi dobri.

Pitanje 02.Kako se izracunavaju elementi za gadanje?
Odgovor 02.Graficki-Stara dobra WWI,WWII planšeta i racunski-obrasci,tablice gadanja,malo bolji digitron vulgaris,nekad je bio programirani SHARP...e danas toga koliko ja znam formacijski više nema,možda je koji preživio ali samo zahvaljujuci necijoj privatnoj inicijativi.Isto tako ostavljam mogucnost da su opet pojedinci zahvaljujuci svome privatnom angažmanu iz ljubavi prema svome poslu napisali kakav programcic za PC ili cak nekakvu android aplikaciju ali to je sve neslužbeno i skoro pa ilegalno.

Pitanje 03.Kako se prenose elementi za gadanje od racunatelja prema oružju?
Odgovor 03.Pa braco mila mi to radimo glasom...alo...Naši topnici se moraju znat dobro derat.Ako komandir nemere dobro dreknit da ga svi cuju džaba mu sav poso.

Pitanje 04.Koliko treba vremena i koliko treba ljudi i koje sve radnje su nužne da se npr jedan naš DAK nafila sa novim raketama...recimo za cijeli paket...
Odgovor 04.Vremena previše da ga jebeš...ljudi po starom dobromom obicaju kad se nešto zbilja radi uvjek fali...raketle prvo moraš od nekud dovest,daklem moraš ih natovarit na kamion i ako nema viljuškara onda ti trebaju šljakeri...šljakere u pravilu moraš uzet is svoje bitnice.naravno na paljbenom položaju te raketle opet treba istovarit...opet dugotrajan manualan rad...ljudi opet baš i nema...previše zajebancije..Dalje svaku raketlu iako je ona glupa i jeftina treba pojedinacno pripremit za djelovanje.Otvorit sanduk,pregledat raketu.Upaljac jel vec na raketi ili se treba ušarafit..što vi mislite? Tempiranje...jel se to radi na SVLR-u našemu ? što vi mislite?..i naravno na kraju samo punjenje raketli u cjevi lansera...eto veselja.

E mogu ja sad ovako još al nemam baš volje..oni koji su imali dodira sa radom u hrv bitnicama SVLR znaju o cem serem ovdje...ostali..pa nek si zamisle.


Ovaj americanski MLRS 270 je naspam sustava kakvim mi raspolažemo ipak nešto iz svemira.
Ovako odokativno rekao bih da se 70% radnji odvija automatski ili uz minimalan napor posade i ostalog ukljucenog osoblja.Naprimjer,orijentacija samog oružja u prostoru pa vjerujem da je trenutna.Elementi se zauzimaju malte ne isto trenutno po prijemu ili uz neki minimalan lag(odgodu).Distribucija prijem i potvrada elemanata za gadanje sigurno se ne rade glasom...vec se to obavi puno "kulturnijim" nacinom..aaa što kažete na to?
Ajmo sad malo o tome kako se ovaj sistem poslužuje kad ga npr. treba napunit novim raketlama.Na netu se može nac podatak koji kaže da je vremenski to gotovo za 10 min u najgorem slucaju.
A najbolje tek slijedi za to su potrebna samo dva covjeka..alo dva covjeka.A na trenutnim sustavima da ih imaš deset opet si spor i opet ti je to malo.
Kod ovog "novog" daklem trebaš dvojicu i još maksimalno još dvojicu koji ce ti dovest nove kontejnere...Kako ono kažu komšije "prosto ko pasulj" stari kontejner van...novi unutra i vozi dalje Miško.
U lansirnu rampu je ugraden kran za manipulaciju kontejnerima te je sustav po tome pitanju autonoman.To mi se jako svida.Mislim da su ovo cudo ameri ipak dobro sklepali.

A što se tice dometa i raketa.
E sad opet na netu piše:dometi se krecu od 2 pa do 300 km...Raketa nema kakvih nema...izbor je širok.
E sad slažem se da je veliko pitanje hocemo il si mi moc priuštit i uopce hoce li nama bit omogucen pristup tim debelim,dalekoletnim i preciznim raketlama.Tu se slažem.
Inace osobno ne bih imao ništa protiv da dojdemo u posjed par takvih komada.To bi nekima u susjedstvu priskrbilo glavobolju samo takvu i definitvno bi nam poslužile kao savršeno sredstvo odvracanja.Garant mira.
Realno bila bi šteta kad bi se ponašali ko zadnja sirotinja pa bi si nabavili samo glupu i retardiranu obicnu municiju.
No cak i sa takvim tulavim projektilima a obzirom na ono što sam nabrojao i (još koješta koje nisam) ovo bi nam puno podiglo i nadogradilo naše "artiljerijske" sposobnosti.

Inace malo sam guglao u potrazi za nekim skrivenim razlogom pojave viška ove robe.Uglavnom nisam našao ništa previše negativno i vrijedno spomena...Amerima je postotak operativne raspoloživosti bio 97 %...Intervali izmedu pojava nekakvih znacajnijih nepravilnosti daleko,daleko iznad njihovih prihvatljivih normi,održavanje i opsluživanje jednostavno,djelova se ima,a streljiva u buducnosti isto tako sigurno nece manjkat.
Jedino što "žulja" je težina same jedinice koja se krece oko 22 do 25 tona.Buduci da oni non-stop nešto cackaju svuda,ispalo je da bi im za taktičko zračno premještanje po belom svetu treblo nešto slično a što može stat u C-130.Zbog tih potreba je nastao sustav HIMARS...uglavnom koliko sam ja skužio od tu višak ovih gusjeničara.Nama ovo baš i ne igra neku ulogu,naše aviona vidit neće...naše će na vagon,labudicu-- a bogami kako ide u zadnje vrijeme možda i na neku od HRM-a "lađa".

A još nešto što će malo razveselit naše raketaše...naime ovo američko "sranje" nema cjevure...---
nema cjevura,nema čišćenja..he,he,he...jebo ga led.Ajmo ko je ikad čistio ikakav VBR nek digne ruku!


i naravno da ne bude da lupam napamet kao kviska ulažem filmić sa jubituja....mlrs 270 reloading...ovako to rade američani...ja ga jebem ako ovo nije jednostavno onda ne znam šta je
mlrs reloading -- https://youtu.be/vHv60kfExU8 .u ovom slučaju sledeće logističko vozilo igra glavnu rolu-----

A kod engleza pak može se vidjet ovakav oblik dotura municije------

a kod germana ovakav---

ovaj germanski mi nekako najgospodskiji

i za kraj malo američanske "propagande" https://youtu.be/gnITRMzlAuU
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:54   #46
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Pa iskreno, 144 rakete kirurške preciznosti i dometa 150 km, smještene na 12 lansera, vrijede na bojišnici više od jednog Gripena.
To je danas... sutra jos jedan gripen... I nakon dva tjedna si potrosio eskadrilu Gripena, odnosno milijardu dolara, i sto onda? Gripen leti i nakon tjedan, i nakon dva, i nakon godinu dana...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:03   #47
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
Pa ja sam se dotakao toga ovdje, ali očito je to proletjelo ispod radara...
Apsolutni potpis na post

@jedangrafitni

Nitko ne tvrdi da je M270 nije superioran sve mu sto imamo, ja samo povlacim pitanje da li nam je to u ovom trenutku potrebno, i mozemo li te noce pametnije potrositi..
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:15   #48
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Apsolutni potpis na post

@jedangrafitni

Nitko ne tvrdi da je M270 nije superioran sve mu sto imamo, ja samo povlacim pitanje da li nam je to u ovom trenutku potrebno, i mozemo li te noce pametnije potrositi..
Opet ti ne čitaš sve,pa jel vidiš da će biti donacija osim raketa koje treba ipak kupiti ne može sve na lijepe oči.

@jedangrafitni sve napisano i obrazloženo za pet
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:15   #49
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Apsolutni potpis na post

@jedangrafitni

Nitko ne tvrdi da je M270 nije superioran sve mu sto imamo, ja samo povlacim pitanje da li nam je to u ovom trenutku potrebno, i mozemo li te noce pametnije potrositi..
Koliko sam ja shvatio ovo oružje dobivamo besplatno, moramo platiti obuku i municiju. Pravo pitanje je da li za taj novac možemo kupiti moderan PZO koji se toliko priželjkuje. Ja ovo vidim kao priliku koja se ponudila i naši su je iskoristili s obzirom da je postojeća opcija JNA gvožđe. Nisam stručnjak za naoružanje već samo laički komentiram ono što mi se čini kao očito.
Rhasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:19   #50
jos neki dan smo se veselili mogucnosti da rbs-15 lansiramo na cilj na kopnu (ne znam ni je li to uopce isprobano?)
danas ide najava oruda koje jednostavno stiti i spasava zivote vojnika
da, treba li to nama...?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:40   #51
Meni je jedino krivo šta sve nabavljamo po 12 komada, a ispada da minja tih 12 + 12 komada PZH i MRLS sve šta imamo. Virujen da i ovo primitivnije šta imamo može još itekako poslužit. Broj cijevi je broj cijevi, posebno kad si teritorijalno razvućen ka mi. Plus u slućaju sranja, biće viška ljudi a manjka opreme, u DR i prastaro je naoružanje dobro došlo.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:44   #52
meni je drago da smo za slucaj nedajboze opremljeni i da neki potencijalni protivnik prvo malo racuna na prste koliko ce mu prstiju ostati nakon avanture

po meni je ovih 12+12 premalo i rado bih to vidio barem x3
jednako kao i f-16, kao i neku ozbiljnu pzo, mornaricu, podmornice...
i tu se slazem da nam svega fali i da naam sve treba, no realno smo se sami i doveli u situaciju da smo prakticki prosjaci, dok smo vlastitu pamet prakticki istjerali iz zemlje
koliko se mene pita, tako nesto bi trebalo klasificirati i suditi kao veleizdaju
ali ne pita me se, pa mi je onda barem drago da se nesto pokrenulo i nesto se dogada, samo mislim da bi to moralo i moglo ici brze i bolje od ovog kilavljenja i nerada

ps. davorcek, ne razumijem kakve veze ima to kaj si ti lijevo, s onim kaj sam ja napisao o jugovicima?

Zadnje uređivanje Hollow Point : 14.10.2015. at 22:08.
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:47   #53
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Meni je jedino krivo šta sve nabavljamo po 12 komada, a ispada da minja tih 12 + 12 komada PZH i MRLS sve šta imamo. Virujen da i ovo primitivnije šta imamo može još itekako poslužit. Broj cijevi je broj cijevi, posebno kad si teritorijalno razvućen ka mi. Plus u slućaju sranja, biće viška ljudi a manjka opreme, u DR i prastaro je naoružanje dobro došlo.
Jasno, i zato bi sadašnje ove VBR-ove trebalo rasporediti u ( nepostojeću ) pričuvu.

Da mi makar imamo 2 brigade pričuve ( po istom sistemu, jedna sjever, jedna jug ) i da u njih onda spremimo stare VBR-ove i haubice, to bi već bilo znatno bolje.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 21:18   #54
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Meni je jedino krivo šta sve nabavljamo po 12 komada, a ispada da minja tih 12 + 12 komada PZH i MRLS sve šta imamo. Virujen da i ovo primitivnije šta imamo može još itekako poslužit. Broj cijevi je broj cijevi, posebno kad si teritorijalno razvućen ka mi. Plus u slućaju sranja, biće viška ljudi a manjka opreme, u DR i prastaro je naoružanje dobro došlo.
Ja mislim da povlačenje starijih sustava neće ići odmah. Čini se da žele osposobiti prvenstveno topničko raketnu pukovniju sa standardom 155mm Pzh i SVLR M270 koji je 227mm. A sve ostalo ostaje u brigadama(Gvozdike i GRAD-ovi).....dok opet ne dođe runda nove nabavke Pzh-a i M270.
Čisto sumnjam da ćemo ostati samo na 12+12. Prije da će to doći na 24+24....i sa nešto naprednih granata i raketa(koliko možemo isfinancirati)

Dugo smo vremena stagnirali, ali stvari se kreću. Može se kritizirati nedostatak planske nabavke opreme, ali ionako nas je čekao prelazak na standard koji koriste naši najbliži saveznici zadnjih godina....ako se gledaju vježbe i nabava opreme, a to su SAD i Njemačka.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 21:26   #55
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
To je danas... sutra jos jedan gripen... I nakon dva tjedna si potrosio eskadrilu Gripena, odnosno milijardu dolara, i sto onda? Gripen leti i nakon tjedan, i nakon dva, i nakon godinu dana...
A sto ako si im tim udarom unistio radare, centre veze ili poletno sletno stazu? Koliko Gripena to moze ustediti i koliko moze znaciti u potencijalnom sukobu?
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 21:51   #56
Pozdravljam ovakvu nabavku, pozitivna stvar, treba nam i dobrodošlo je, vojska se mora podići na višu razinu, dobro smo krenuli, od pzh-a, napokon lansiranja rbs-a pa do kompletiranja eskadrile migova dok se ne nabavi noviji tip zrakoplova, moje neko laičko mišljene je da bi trebalo srediti PZO s malo respektabilnijim sustavom prije investicije u podmornice ili druge neke također poželjne tehnike.
domeass is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 00:30   #57
ATACMS rakete ima podugacak popis zemalja, od njih neke i van natoa te mi se cini realno da bi prepreka nabavci istih bila potreba/volja/novac, ali ne nuzno i americka blokada izvoza.

Spomenute rakete nisu jeftine (2010 je UAE naručio 100 komada za 140 milja, s još trenažnim raketama. Danas bi to bilo preko milje i pol, a možda i osjetno više) i ako bi ih se i nabavljalo, inventar bi vjerojatno bio bliži par desetaka primjeraka nego 100+ primjeraka.

To bi svakako predstavljalo maltene strateško oružje za visokovrijedne ciljeve. Npr ključne mostove u ključnim trenucima, koncentracije neprijateljske vojne sile u ključnim trenucima, uvertiru u napade na sustave PZO i zračne baze u ključnim trenucima i slično. Za sve to svakako je potrebna informiranost. To je komponenta bez koje ratovanje, a poglavito ofanzivne operacije, nema smisla. Od doušnika, špijuna, suradnje s vanjskim silama po pitanju satelitskih snimku, izviđanja bespilotnim letjelicama ili vlastitom avijacijom s posadom - načina za informiranje ima, ali svakako nisu uvijek ni lako izvedivi ni pouzdani, ni bezopasni ni jeftini. Opet su tu potrebne godine ulaganja u te sfere i potrebna je vrsna tehnika (npr dobri izviđački i ESM podvjesnici na avionima koji bi potvrdili lokaciju PZO baterije ili stanje na protivničkoj zračnoj bazi)

Svakako bi bez takve obavještajne podrške projektili bili neisplativo ulaganje. Opet, takva podrška je sama po sebi potrebna u ratu, s ili bez atacms raketa.

Imam pitanje u vezi hrvatske proizvodnje 122mm raketa - koji izvor navodi da su se iste recentno proizvodile? I u kojoj verziji rakete?

Svakako je obitelj Grad raketa otišla posve drukčijim putem od m30/31 raketa za m270.
Grad, kao i m26 obitelj mlrs raketa ima relativno slabu preciznost koja postaje sve gora s udaljenošću. Zato obje obitelji sustava koriste ili podmuniciju ili velik broj raketa s jedinstvenom bojnom glavom po jednom cilju. artiljerija u pravilu ostvaruje veću preciznost no ako jedna m777 haubica zna promašiti i 200 metara na 40 km udaljenosti onda je jasno da je podmunicija i/ili velik broj raketa po cilju neophodan da se ostvari uništenje cilja.

Jednom kad se moglo ubaciti navođenje, kazetna municija je postala manje potrebna, odnosno tu je samo za određene zadaće. zato i jest proizvodnja m31 raketa nekoliko puta veća od proizvodnje m30 raketa. Zaista, najveći dio misija se može izvesti bilo ispaljenjem rakete na točkasti cilj ili ispaljenjem više raketa i detoniranjem istih desetak metara nad tlom, te se dobije opet donekle efekt kazetne municije (s obzirom da m31 ima jedno 4 puta veću bojnu glavu od Grada) Japan, Italija, Njemačka, Francuska potpisnici su konvencije o nekorištenju kazetne municije pa im je mlrs sa m31 raketama i dalje vrlo koristan.

S druge strane, m31 rakete su vrlo skupe. ameri ih plaćaju 100-200 tisuća, a npr jordan ih je s integracijom i podrškom platio jedno 400 tisuća dolara po komadu (za 400+ raketa)

Opet, to nije nešto što će se trošiti samo tako. Već će se iskoristiti preciznost (5-10 metara?) i djelovati ciljano i pravovremeno. U protivnom žalibože novca. A za to se opet vraćamo na obavještajne podatke i poznavanje situacije na bojištu. Zanimljivo je da je objavljena vijest da je na testiranju m31 gađao cilj udaljen 85 km. No nije stvar samo u apsolutnom dosegu već domet također znači da jedna jedinica mlrsova može djelvoati s jednog područja, gotovo kontinuirano, i pružati podršku na širokom frontu i neće se morati značajno relocirati, a istovremeno će biti daleko od neprijateljskog dosega.

Osim ako se ne radi o stihijskoj nabavci, s obzirom na gorenavedena ograničenja, m270 zvuči kao sustav koji bi nadopunjavao trenutne SVLR sustave kraćeg dometa.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 00:50   #58
Zgodan filmić o testiranju GMLRS Alternative Warhead rakete kao zamjene za M30 kazetno punjenje, nedavno počela proizvodnja: https://www.youtube.com/watch?v=b5h7BkCj5rI

Ne koristi "zvončiće" nego 160 000 gotovih šrapnela od volframa, kažu da ima jednak ili bolji učinak na ljudstvo i tehniku od M30 iako mi nije jasno kako je to moguće za imalo oklopljenije ciljeve na malo većim udaljenostima od eksplozije jer kazetno punjenje ipak pokrije veću površinu, a ovi fragmenti vjerojatno brzo gube kinetičku energiju.
failzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 02:15   #59
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
A sto ako si im tim udarom unistio radare, centre veze ili poletno sletno stazu? Koliko Gripena to moze ustediti i koliko moze znaciti u potencijalnom sukobu?
S kojim udarom? Pa NATO je s 1000+ aviona udarao po SRJ 3 mjeseca i nisu usutkali PZO, a kamoli nanijeli ozbiljnije gubitke kopnenoj vojsci... Da i ne brojim ostalo, ispaljeno je 218 Tomahawka koji im avajda dulo vecu glavu od ATACMSa (da ne spominjem da je NATO imao mogucnosti izvidjanja koje mi nikad ni u snovima ne bi imali) I sad bi mi to trebali s par kratkodometnih balistickih projektia uciniti ono sto NATOu trebala kampanja od tri mjeseca... a cak ni ona nije bilo nesto vojno uspjesna...

ATACMS je zgodan sustav i dao bi nam mogucnosti koje nemamo... ali nije Topol... a bogami niti Satan...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 04:14   #60
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Opet ti ne čitaš sve,pa jel vidiš da će biti donacija osim raketa koje treba ipak kupiti ne može sve na lijepe oči.

@jedangrafitni sve napisano i obrazloženo za pet
Nema dzabe ni u stare babe.... Beslatne stvari vole biti skupe, pogotovo kad imas posla s amerima...

Dakle, 12 lansera,plus 4 za kanibalizaciju, plus remont, plus modernizacija, plus obuka, plus municija = cijena! Podijeli ponovo sve s dvanaest ukoliko zelis doci do cijene jednog lansera... Ta cijena mene interesira!

Ako nas ova igra bude u konacnici kosala 500 milijuna kuna, a lako bi mogla, onda sam protiv iste...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:53.