Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2017., 11:19   #401
da svi društveni fakulteti počnu štancati STEM-ove opet ne bi bilo posla nego autobusi za DE.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 13:00   #402
inače, ima i "neinformatičara" (ne znam šta su bili prije) koji danas već programiraju na veliko.. preprogramirali si zanimanje... tak da dok dođu ova STEM dječica, mogla bi bit situacija kao sa društvenim znanostima..
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 23:29   #403
izašao sam iz inženjerije i imam drugačiji posao sada.
ali sad imam PTSP.

proživio sam radeći kao inženjer žešći shell shock. pa me sad pere...
shell shock (also called bullet wind, soldier's heart, battle fatigue, and operational exhaustion

Brogan nakon inženjerskog radnog iskustva (fajter u donjem lijevom uglu):


u pogledu mi shell shock. još se uvijek trzam i cimam na sve sistemaške pojmove, spreman na fight or flight reakciju
histeričnu šljaku, neprekidni troubleshoot i histerično proučavanje materije/problema na webu. stres i preživljavanje dana/tjedna.
divno



edit:
pozdrav svim suborcima koji su ostali u najnižim rovovima.
Jebalo majku! Hooah! Hooah! Hooah!


__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 23:47   #404
Quote:
gigranovic kaže: Pogledaj post
Da malo oživimo temu, baš naletio na ovaj članak. http://hr.n1info.com/a196103/Biznis/...ola-manje.html
Čini se da ipak ne stoji prognoza o manjku od 900 000 ICT stručnjaka 2020. u EU, nego je ta brojka znatno manja. Uvijek sam i imao neki feeling da se manjak stručnjaka u ICTu prenapuhuje i bojim se da su razlozi tome da se obori cijena rada te da kojekakve privatne škole profitiraju na prodaji tečajeva. Kako vi ovo komentirate?
Nije li logičnije da će, ako ih fali, cijena rada postojećih ICT stručnjaka porasti?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 23:58   #405
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Nije li logičnije da će, ako ih fali, cijena rada postojećih ICT stručnjaka porasti?
pa da, ali realni manjak je prema podacima očito prilično manji nego se projiciralo i palamudilo među organima ter ekspertima...

manji manjak, manje para sitnoj boraniji, više para guzdama.
veći manjak, više para gospodi boraniji
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 00:11   #406
E sad koliko manji.
Barem 10 puta,kao i obično.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 18:09   #407
zanimljiv tekst kolko je likovima, inženjerima, mentalno teško otići čak i u menadžiranje inženjerije....
http://fractio.nl/2014/09/19/not-a-p...career-change/

dakle samo malo izvan njihove (meni osobno prilično trashy) zone komfora.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 17:05   #408
još jedna stvar...IT odjeli po kompanijama. Najgore uvjete rada uvijek imaju inženjeri. Tako ih se u organizacijama "nagradi" zato što su ekčuli inženjeri.
Uvijek ih stave ko marvu njih 20 ili 30 zajedno u isti mali prostor da rade...u kaos i buku...u kojem ne možeš disati ni misliti, ali imaš intenzivno raditi.
Marva ima bolji tretman od toga.

I to tako bude za ljude sa PMF-a, FER-a ili FOI-a.
Što si više tehnički orijentiran (recimo database inženjer) to te usranije tretiraju...jer kuže da ti je to ok. Da voliš primat beskonačno. da nisi sav svoj..


Sve druge zaposlenike (koji NISU inženjeri) tretiraju daleko bolje. čru stori.


worload im je daleko veći (i problemi u radu, te odgovornost svakodnevna) od gotovo sve ostale uredske operative.
stres level evidentno veći nego svim ostalim ljudima (po drugim odjelima).
evidentno nezadovoljstvo (iritiranost stvarima) veće nego drugih radnika.
Primanja jednaka ili manja.

Sve što se spušta, i stišće, bilo gdje iz firme, slobodno ide prema njima, od bilo koga. Njima se slobodno sve uvalja. Oni su shithole. Sve gutaju i moraju progutati. Svačije nonsens fore. Oni su jebeno dno hranidbenog lanca. Divni dečki (i cure).

Za svaki proces koji ih smeta i ne čini im se ok, nije bitno što oni misle. Oni su na dnu svake ideje i svakog procesa. Nebitni kotačić, bez prava glasa. Ispod 75 slojeva odlučivanja, nikoga nije briga što oni misle i što se njima nešto sviđa ili ne sviđa.
itd..



Ko su ti ljudi kojima je ok biti u takvom statusu na iole duži rok?! koji je to kurac u mindsetu ekipe kojoj je to supač situacija??
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 30.08.2017. at 17:44.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 20:29   #409
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
još jedna stvar...IT odjeli po kompanijama. Najgore uvjete rada uvijek imaju inženjeri. Tako ih se u organizacijama "nagradi" zato što su ekčuli inženjeri.
Bogami za 100.000 USD godišnje plaće koje neki znam da imaju i ti bi malo 'primao'.

Problem je što se mnogi od njih ne cijene. To su oni štrikači koda bez velikog znanja i kreativnosti. Onaj koji je svjestan svojih mogućnosti i znanja, bez brige da je vrlo dobro tretiran. Ali takvih je dosta malo, puno je više ovih priučenih
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 21:44   #410
ovaj ti je post wrong, čudan i profulan on so many accounts, tako da se ne bih nastavljao na njega...ali ok.


no samo da istaknem problem koji se vidi već po korištenju jezika kad pišeš o inženjerima....


šta ti je to - "priučenost".
Kakav je to pojam? Što su priučeni, a što nisu priučeni?
to je pojam za šustera i njegovog šegrta za 19. ili 18. stoljeće.


Naime nikad nećeš čuti da netko dovodi u pitanje priučenost ili izučenost (?) nekoga ko se bavi nabavom, prodajom, ko je ekonomist u banci...itd...mogu ti nabrojati 5000 relativno fensi, potpuno normalnih, radnih mjesta u današnjoj ekonomiji oko kojih se ne koriste tako čudne i primitivne kategorije i pojmovi...

nešto je trulo uopće u tim relacijama mišljenja oko inženjera i toga posla

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Onaj koji je svjestan svojih mogućnosti i znanja, bez brige da je vrlo dobro tretiran.
ne, nije dobro tretiran. Radio sam u 4 velike fensi kompanije (većinom su bile u stranom vlasništvu) i nikad niti najbolji inženjer nije bio nikako tretiran. Bio je katastrofalno tretiran...
Uostalom, ideja da moraš biti vanserijski elijen od inženjera, kako bi zaslužio te ne gaze kao da si kažnjenik u Bergen Belsenu, je suluda i upravo inženjerska.


te ti ponavljam i apostrofiram još jednom ovo iz gornjeg posta:
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Sve druge zaposlenike (koji NISU inženjeri) tretiraju daleko bolje. čru stori.
dakle, po defaultu ih se tretira daleko bolje, bez obzira što točno rade (ako uopće išta i rade ), kolika je stručnost...blabla...bez obzira na išta.



edit:
Ovo oko tretiranja inženjera.
Tu se ne radi samo o nekim međuljudskim odnosima, ili osobitim specifičnostima Hrvatske. Taj tretman je ugrađen u sve procese i u logiku poslovanja.
Inženjeru se to ukupno sranje (taj njegov posao koji je njegova ljubav :/ ) kompenzira nešto većom plaćom od prosječne..i dec it.
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 30.08.2017. at 22:21.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 22:15   #411
Za tako nešto ćeš morati izaći iz Hrvatske.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 10:01   #412
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ovaj ti je post wrong, čudan i profulan on so many accounts, tako da se ne bih nastavljao na njega...ali ok.


no samo da istaknem problem koji se vidi već po korištenju jezika kad pišeš o inženjerima....


šta ti je to - "priučenost".
Kakav je to pojam? Što su priučeni, a što nisu priučeni?
to je pojam za šustera i njegovog šegrta za 19. ili 18. stoljeće.
Priučeni programer je nažalost pripadnik većine, čovjek bez talenta za programerski posao, bez kreativnosti za algoritme i rješavanje problema, često i bez potpunog znanja sintakse i efikasnih rješenja. Često i bez radnih navika i discipline da radi brzo i iza sebe ne ostavlja bugove, te da temeljito nauči i shvati nova znanja koja dolaze.

Greška je što ljudi misle da u programere idu uglavnom sposobniji i inteligentniji ljudi. Problem je što se u njihovom poslu to vidi više nego kod poslovođe ili managera koji se recimo napiju, nešto zabrljaju i nikom ništa.

Programiranje je ipak posao za za natprosječno inteligentne i kreativne ljude, sa velikom samodisciplinom. No nažalost takvih je relativno malo u tom poslu, jer je i inteligentnih te discipliniranih ljudi statistički relativno malo.

Priučeni programeri rade veliku štetu jer smanjuju cijenu i tretman svima a kupci i društvo općenito dobiva lošiji i neefikasniji kod. Nije svatko za programera kao niti za kirurga.

Osobno su mi zato dragi prog. jezici sa oštrom krivuljom učenja gdje većina manje sposobnih odustane. Ne moraju zabrljati baš sva područja. Volio bi da postoji neki efikasan prog. jezik težak za učenje, gdje bi se uključivali samo oni sposobni i inteligentni. Takav kod bi bio efikasan i brz a oni bi bili dobro plaćeni i tretirani. Znači programiranje za raju i ozbiljno programiranje.

Kao primjer, poznajem modnu dizajnericu koja je išla na ubrzani tečaj programiranja jer je htjela napraviti sajt koji se bavi umjetnom inteligencijom. Čula je da je to 'in' i da se može dobiti lova. Koliko će ta štete napraviti je tragikomično.

U mojem dugogodišnjem iskustvu, manje od 10% programera sa kojima sam imao posla spada u tu poželjnu kategoriju. Znači rekao bih da je većina programera preplaćena, a tretirani su adekvatno.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 11:00   #413
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post

Osobno su mi zato dragi prog. jezici sa oštrom krivuljom učenja gdje većina manje sposobnih odustane.
Može neki primjer prog. jezika na koji misliš?
Meb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 11:38   #414
Quote:
Meb kaže: Pogledaj post
Može neki primjer prog. jezika na koji misliš?
Nažalost nema takvog jezika koji je efikasan, svestran i ima strmu krivulju učenja. Asembler i neki egzotični poput Brainfuck, no asembler nije efikasan za raditi programe a potonji je samo eksperiment.

Od postojećih nije baš lako dobro naučiti kombinaciju vanilla javascripta sa Node-om jer tu ima dosta caka i različitih koncepata koje većina ne zna ili im se ne da naučiti. Pod naučiti mislim u svakom trenutku znati što se i zašto dešava. Front, back, server, sockets, non-blocking asinhroni mod, TCP/IP, DOM, JSON, NoSQL. Sve to treba savršeno funkcionirati a ustvari su različite tehnologije i koncepti. Ne pomaže što je .js dinamički typed lang tj nije striktan u osnovi. Znači možeš ovako ili onako, ali ako napraviš onako neće raditi dobro sa nečim trećim itd.

C++ također ima hrpu dodatnih stvari koje nije lako naučiti jer ih je previše. Ali nijedno od nabrojanog nije preteško za savladati, pogotovo što je dovoljno biti priučen i već radiš loš kod u tim jezicima (naročito js-node kombinacija), a nedovoljno vješti poslodavci to ne kuže dok ne bude prekasno.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 11:42   #415
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
još jedna stvar...IT odjeli po kompanijama. Najgore uvjete rada uvijek imaju inženjeri. Tako ih se u organizacijama "nagradi" zato što su ekčuli inženjeri.
Uvijek ih stave ko marvu njih 20 ili 30 zajedno u isti mali prostor da rade...u kaos i buku...u kojem ne možeš disati ni misliti, ali imaš intenzivno raditi.
Marva ima bolji tretman od toga.

I to tako bude za ljude sa PMF-a, FER-a ili FOI-a.
Što si više tehnički orijentiran (recimo database inženjer) to te usranije tretiraju...jer kuže da ti je to ok. Da voliš primat beskonačno. da nisi sav svoj..


Sve druge zaposlenike (koji NISU inženjeri) tretiraju daleko bolje. čru stori.


worload im je daleko veći (i problemi u radu, te odgovornost svakodnevna) od gotovo sve ostale uredske operative.
stres level evidentno veći nego svim ostalim ljudima (po drugim odjelima).
evidentno nezadovoljstvo (iritiranost stvarima) veće nego drugih radnika.
Primanja jednaka ili manja.

Sve što se spušta, i stišće, bilo gdje iz firme, slobodno ide prema njima, od bilo koga. Njima se slobodno sve uvalja. Oni su shithole. Sve gutaju i moraju progutati. Svačije nonsens fore. Oni su jebeno dno hranidbenog lanca. Divni dečki (i cure).

Za svaki proces koji ih smeta i ne čini im se ok, nije bitno što oni misle. Oni su na dnu svake ideje i svakog procesa. Nebitni kotačić, bez prava glasa. Ispod 75 slojeva odlučivanja, nikoga nije briga što oni misle i što se njima nešto sviđa ili ne sviđa.
itd..



Ko su ti ljudi kojima je ok biti u takvom statusu na iole duži rok?! koji je to kurac u mindsetu ekipe kojoj je to supač situacija??
Pa naravno, onima koje sjede na parama je daleko najbolje na poslu. to vrijedi usvim firmama u inozemstvu ili u hr. odi u siemens van i UVIJEK u najboljoj i najnovijoj zgradi sjedi administrativno financijska žgadija dok core biznis inžinjerija žicari po hangarima iz prošlog stoljeća, isto ti je i kod nas u hepu, končaru itd. ima li svijetlih primjera?
dakle, najbolje im je na poslu, okolo šetaju ušminkani komadi flerta se sve u 16,, piju se kave i ručkovi, a faks je bio onako usput uz tečaj salse i košarku. i koja bi budala studiral STEM osim jadnika?
uopće se ne bojim za stem poslove....
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 11:48   #416
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Pa naravno, onima koje sjede na parama je daleko najbolje na poslu. to vrijedi usvim firmama u inozemstvu ili u hr. odi u siemens van i UVIJEK u najboljoj i najnovijoj zgradi sjedi administrativno financijska žgadija dok core biznis inžinjerija žicari po hangarima iz prošlog stoljeća, isto ti je i kod nas u hepu, končaru itd. ima li svijetlih primjera?
A čuj ako si probitačan da se izaći iz tih rovova. Poveže se s pravom ekipom i stvaraju veze i kontakti. Položi se neki MBA i život se može preokrenuti. No, većina ekipe inženjera koja je odlična u svom poslu ima socijalne vještine koje su im na razini autističnog djeteta iz osnovne škole. Jbg. ima nešto i u nekim drugim vidovima inteligencije.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 11:53   #417
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
A čuj ako si probitačan da se izaći iz tih rovova. Poveže se s pravom ekipom i stvaraju veze i kontakti. Položi se neki MBA i život se može preokrenuti. No, većina ekipe inženjera koja je odlična u svom poslu ima socijalne vještine koje su im na razini autističnog djeteta iz osnovne škole. Jbg. ima nešto i u nekim drugim vidovima inteligencije.
Da li je to savjet kako iz korisnog prijeći na beskorisno radno mjesto Btw čuo sam često takav savjet, čak i vani je popularan. Završi MBA i ubaci se u menedžment da više ne moraš programirati. Katastrofa od savjeta ali prilično realan s obzirom na stvarni život.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 12:03   #418
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Da li je to savjet kako iz korisnog prijeći na beskorisno radno mjesto Btw čuo sam često takav savjet, čak i vani je popularan. Završi MBA i ubaci se u menedžment da više ne moraš programirati. Katastrofa od savjeta ali prilično realan s obzirom na stvarni život.
A nego što to ti je realnost današnjice. Opcija br. 2

Ako hoćeš da te guze cijeli život onda ostani tu gdje jesi i svakom dobro. Dok management zarađuje pravi novac, vozi bijesne aute, ide na putovanja, krešu manekenke i stres im je nula u usporedbi s tvojim. Ti ruj u rudniku i sanjari o 2 tj. godišnjeg "odmora". Dobrodošao u kapitalizam 21. stoljeća.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 12:08   #419
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
A nego što to ti je realnost današnjice. Opcija br. 2

Ako hoćeš da te guze cijeli život onda ostani tu gdje jesi i svakom dobro. Dok management zarađuje pravi novac, vozi bijesne aute, ide na putovanja, krešu manekenke i stres im je nula u usporedbi s tvojim. Ti ruj u rudniku i sanjari o 2 tj. godišnjeg "odmora". Dobrodošao u kapitalizam 21. stoljeća.
Zašto misliš da management uživa, misliš da oni nisu svjesni njihove beskorisnosti i zamjenjivosti? Veći je to stres 10x nego kada radiš ono što voliš i još si dobro plaćen. Probao i jedno i drugo i ne bih se nikad mijenjao, a i znam dosta managera. A nisu ni gazde tako glupi, znaju oni kako stvari stoje.

A ako ti je samo do dobre love onda ćeš ionako raditi nešto treće, npr bankarstvo i konzultantsko prodavanje magle. No za to treba želudac.

Inače moji frendovi koji su dobri u prog zarađuju više od 90% managera. Moji motivi za ovo što radim su različiti, nije mi isključivi cilj raditi za plaću
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 12:18   #420
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da management uživa, misliš da oni nisu svjesni njihove beskorisnosti i zamjenjivosti? Veći je to stres 10x nego kada radiš ono što voliš i još si dobro plaćen. Probao i jedno i drugo i ne bih se nikad mijenjao, a i znam dosta managera. A nisu ni gazde tako glupi, znaju oni kako stvari stoje.

A ako ti je samo do dobre love onda ćeš ionako raditi nešto treće, npr bankarstvo i konzultantsko prodavanje magle. No za to treba želudac.

Inače moji frendovi koji su dobri u prog zarađuju više od 90% managera. Moji motivi za ovo što radim su različiti, nije mi isključivi cilj raditi za plaću
Postoji razlika od managera do managera, a pogotovo od firme do firme. U jakim firmama, a pogotovo korporacijama manageri imaju takve ugovore pa da i dobiju otkaz imaju dovoljno novca sa strane da žive od nerada ostatak života. Plus dovoljno kapitala da ulažu dalje. Osim dakako ako se nije trošilo kao sumanuto.
Tipovi u managementu su mačci koji su vrlo inteligentni, imaju muda i snalažljivi su u životu i zato i imaju toliko novca, a ostali rade za njih. Ne brinem se ja za takve. Ali ono uopće.

I pri tome ne mislim na Hrvatsku. Ne znam kakva je situacija ovdje pošto ovu zemlju ne uzimam za mjerilo po gotovo ničemu.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.