Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2017., 13:50   #381
Najbolji hrvatski film od raspada Jugoslavije je definitivno Ta diva splitska noć. Tu je negdje i Zvizdan.
__________________
ok
Movie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2018., 11:48   #382
evo moj popis koji su po meni najbolji hrvatski filmovi ali naravno nemoraju drugima biti:
1. Posljednja Volja (2001)
2.Crvena Prašina (1999)
3.Priča iz Hrvatske (1991)
4.Sestre (1992)
5.Kad Mrtvi Zapjevaju (1998)
6.Maršal (1999)
7.Kako je Počeo Rat na Mom Otoku (1996)
8.Kraljica Noći (2001)
9.Servantes Iz Maloga Mista (1982)
10.Starci (2001)
11.Tajna Starog Tavana (1984)
12.Blagajnica Hoće Ici Na More (2000)
Ima ih Još dosta ali ovi su meni jedni od najboljih
Rollin Rollin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2018., 11:57   #383
Četverored.

Sedlar inače ima bez konkurencije i najbolje dokumentarce u nas: Nepoznati dio Holokausta, Srbija 1941-1945, Hrvati i Srbi, povijest jedne averzije, Broz, Stepinac, Pavelić, Jasenovac istina, Svetac, zločinac i dvorske lude, Tito, konačni pad...
Ne smijem zaobići ni dokumentarni serijal Jedrima oko svijeta Maria Saletta.
Fantje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2018., 12:25   #384
H-8 definitivno!!! Iza njega Tko pjeva, zlo ne misli



Oficir s ružom (recimo da je najdraži, ne najbolji)...
The Groundhog is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2018., 13:28   #385
Quote:
Fantje kaže: Pogledaj post
Četverored.

Sedlar inače ima bez konkurencije i najbolje dokumentarce u nas: Nepoznati dio Holokausta, Srbija 1941-1945, Hrvati i Srbi, povijest jedne averzije, Broz, Stepinac, Pavelić, Jasenovac istina, Svetac, zločinac i dvorske lude, Tito, konačni pad...
Ne smijem zaobići ni dokumentarni serijal Jedrima oko svijeta Maria Saletta.
Tako je Četverored ....znao sam da sam nekog zaboravio upisati.... svaka čast
Rollin Rollin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2018., 13:39   #386
Četverored je svakako klasik. Tu se vidi pravi Sedlarov talent u stvaranju Zucker/Abrams stil parodije na temu panike oko komunizma. Uz Gospu definitivno najbolja Hrvatska satira i komedija. Šteta što nije nastavio u tom stilu.

Osim toga nekako se uvijek ponavljaju isti filmovi na popisu najboljih iz HRV. Splitska noć, Što je Iva snimila, Rat na mom otoku odnedavno i Zvizdan. Dodao bih možda i Ne gledaj mi u pijat koji je dosta efektivan u svojoj namjeri. Na kraju krajeva kad se pogleda nije naš film ni približno loš koliko će ga neki htjeti prikazati kao takvog.
The Glowing Man is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2018., 14:56   #387
Quote:
The Groundhog kaže: Pogledaj post
H-8 definitivno!!! ...

__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2019., 00:07   #388
Sad sam upravo pogledao H-8! Moj subjektivni problem što mi je pomalo teško da se ufuram u realizma, i puno priča unutar jedne priče. No, ipak, film je



SPOILER:

Na neki način cijeli je film ispričan u prvih 10 minuta filma, i znam što će se dogoditi, ali ipak sam na kraju bio šokiran. (možda zato što je izvješće jedno, a život nešto drugo)
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2019., 00:09   #389
Oprosti za kung fu
Blagajnica hoće ići na more
Narodni heroj Ljiljan Vidić
Metastaze
Ustav RH i mnogi drugi.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
divljivrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2019., 09:07   #390
jedni od boljih

Breza (1967)
Sokol ga nije volio (1988)
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2019., 03:38   #391
Izbavitelj je najozbiljniji

Usput gleda sam ga neki dan, zašto je relji bašiću u filmu sinhroniziran glas
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 18:56   #392
Tko pjeva zlo ne misli
Svoga tela gospodar
Breza
H8
__________________
Sutra je novi dan!
Trnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2019., 00:22   #393
Druzba Pere Kvrzice 1970

jer je Mato Lovrak napisao remek djelo,pa mislim da je i Sedlar
ovo stivo rezirao bilo bi gledljivo.
__________________
Nisu sve droge dobre... neke su i odlične! Bill Hicks
bezobrazno lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2019., 00:06   #394
Događaj (1969.) r. Vatroslav Mimica
OscarPamuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2020., 19:38   #395
Što reći za hrvatske filmove? Svi ćemo se složiti da moramo povećati toleranciju kad gledamo naš film (makar podsvjesno to tvrdili). Većina će se složiti da je Kako je počeo rat na mom otoku dobar jer je jedini film koji je bio hit i kojeg i generacije koje nisu tad rođene pamte neke replike iz filma.

Meni osobno najdraži hrvatski filmovi su:

Vrijeme ratnika (1991.)
Iako aludira na rat (kud je naslov takav tud je i godina proizvodnje),uopće nema veze sa ratom. Dramski triler,sasvim drugačiji od svih filmova snimljenih u tom desetljeću (baš se pitam i zašto ) i iznenadio me na prvo gledanje.

Kako je počeo rat na mom otoku (1996.)
Zna se,Aleksa! Jedna od rijetkih hrvatskih komedija na koju se možeš nasmijati. Ipak je to klasik,ljude koji nisu niti trunke opterećeni političkim pizdarijama uspio je ovaj film zainteresirati.

Kad mrtvi zapjevaju (1998.)
Solidna dramedija. Tek nakon 5-6 odgledanih puta uspio sam izvući poruku iz filma.

Bogorodica (1999.)
Prva trauma iz djetinjstva. Kad sam pogledao prvi put ovaj film dvije godine sam imao noćne more od njega. Prikazan je tada na HRT-u u udarnom terminu,bez ikakvog upozorenja da mnoge scene nisu za mlađe gledatelje. Danas ga gledam s podsmjehom,no radnja mi se sviđa jer ima dramaturgije više nego u prethodnim izdanjima tzv. hrvatskog domoljubnog filma.

Srce nije u modi (2000.)
Par dobrih humornih scena,solidna radnja i uviđaj da se u hrvatskom filmu nešto mijenja. Dobar pokušaj da se od hrvatskog filma (kojeg i sam smatram zasebnim žanrom) napravi nešto bolje,no nažalost ovog filma rijetko tko se sjeća.

Infekcija (2003.)
Iako je remake Izbavitelja istog redatelja (tj. pokušaj da se stara priča oživi u suvremeno doba sa suvremenom tehnologijom),iako je gluma šlampava i montaža loša,ovaj film nije za baciti. Dobar trash sa alegorijom na masone (koji su aktualni i u 2020.-oj),nešto sasvim drugačije i totalno je čudno vidjeti da [napokon] u našem filmu se ne bavi ratnom temom,već nečime ne običnim i neuobičajenim za hrvatsku kinematografiju.

Dva igrača s klupe (2005.)
Dobar prikaz političke mafije i trgovine s Haagom. Ima par dobrih fora,a Ukrajinka mi je za prste polizat . Nema se što puno reći o ovom filmu osim da je dobar.

Karaula (2006.)
Meni osobno favorit na ovoj listi. Iako je rađen u koprodukciji svih zemalja bivše YU,ovaj film je izvorno hrvatski! Godinama sam bio u zabludi vjerujući da je prvenstveno srpski,no redatelj je Hrvat. Veliki,ali veliki plus hrvatskoj kinematografiji ikad.

Nije kraj (2008.)
Možda po prvi put da se progovara o tome da je i "s one strane" bilo ljudi koji osjećaju i kojima je rat itekako sjebo život. Dakako,ubačen je i dio s time da i Hrvati znaju biti negativci,ma da spominjano u filmovima prošlih godina u ovom slučaju je to dobro i bez nekog ustručavanja prikazano.

Metastaze (2009.)
"A u pi4ku,Sava,Krpa,Sava,Sava..." i par legendarnih citata Deje,Krpe i ostalih likova. Ovaj film za ne inteligentniju publiku nije nikako preporučen. Dobro govori o problemima nastalih nakon rata kada se ugasila zarazna bolest mržnje "njih" i krenula mržnja naših na "nas" koja se širi kao rak,metastazira!
SinCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2020., 19:52   #396
Kaj to praviš listu od 90-tih na ovamo?
__________________
This is the way!
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2020., 21:29   #397
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Kaj to praviš listu od 90-tih na ovamo?
Pa da. Filmove od prije ne bih spomenuo jer ima i više nego dobrih klasika već prije spomenutih od strane drugih forumaša.
SinCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2020., 21:45   #398
Quote:
SinCro kaže: Pogledaj post
Bogorodica (1999.)
Prva trauma iz djetinjstva. Kad sam pogledao prvi put ovaj film dvije godine sam imao noćne more od njega. Prikazan je tada na HRT-u u udarnom terminu,bez ikakvog upozorenja da mnoge scene nisu za mlađe gledatelje. Danas ga gledam s podsmjehom,no radnja mi se sviđa jer ima dramaturgije više nego u prethodnim izdanjima tzv. hrvatskog domoljubnog filma.
Oprosti ali koje su točno scene u tom filmu? Gledao sam ga i ja skoro kao klinac ne sjećam se baš nekih krvavih scena osim možda na kraju da je prepilio šaku silovatelju, tako je nešto bilo...
mfranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2020., 22:23   #399
Quote:
bezobrazno lud kaže: Pogledaj post
Druzba Pere Kvrzice 1970

jer je Mato Lovrak napisao remek djelo,pa mislim da je i Sedlar
ovo stivo rezirao bilo bi gledljivo.
Jooj, film i knjiga mog djetinjstva. Znam da puno ljudi voli i Vlak u snijegu, ja nekako nisam bila obožavatelj.
Ali volim sve naše dječje filmove i stare ali i nove. Ima ih stvarno odličnih.
Možda ne bi bilo loše stvoriti nekakvu prepoznatljivost, brand. Čini mi se da nam ide u tom stilu.
šafrona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2020., 03:56   #400
Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
Oprosti ali koje su točno scene u tom filmu? Gledao sam ga i ja skoro kao klinac ne sjećam se baš nekih krvavih scena osim možda na kraju da je prepilio šaku silovatelju, tako je nešto bilo...
Evo objasnit ću par scena koje su meni kao osmogodišnjaku ostavile dosta trauma

(Ako netko nije pogledao,a želi neka ne čita dalje. SPOILERI jebiga).
Početak filma,hajde i nije toliko šokantan. Mogao bi proći još pod PG-13 dobnu oznaku,no nakon polovice filma kad "počne rat" počinje i par scena koje su mi ostavile dosta trauma sljedećih mjeseci. Dječak naleti na minu,čedo (I. Brkić) zakolje branitelja (R. Bitorajac),glavni negativac (I. Gregurević) siluje glavnu pozitivku (L. Šerbedžija)pred malim djetetom,a potom ih u crkvi gdje napravi minsko polje zaveže i ostavi tako da glavni lik (Lj. Kerekeš) aktivira mine i ubije ih oboje,no on preživi i ostane (samo) bez nogu. Zadnja scena koju si spomenio,trenutno mi je jedna od najjačih u našoj kinematografiji,ali klincu od osam-devet godina jedna od najomraženijih.



Istina,kasnije sam gledao masu,ali masu i stranih i domaćih filmova koji su me duplo više šokirali pa sam već postao imun na slične scene. U tom filmu neke scene nisu ni prikazane toliko vjerodostojno,a vjerovatno bi bile i brutalnije da je možda bilo malo više para za montažu.

Prije nekih godinu dana,ovaj film je najavljen na HRT-u (mislim da negdje početkom svibnja),no predomislili su se i pustili su neki strani film. Ne znam zašto,no bilo mi je malo žao što to ponovno neću gledati na TV-u,prvi put nakon deset godina. Svejedno sam uživao u trashu zvanom Zlatne godine tjedan dana poslije,no to je već druga priča.
SinCro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.