Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2017., 08:17   #301
Verifikacionizam -ili želja da se svakom loncu bude poklopac bez polaganja suvišnih računa

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post

....

A da sta bi bilo. (nego opskurantizam)

Pozicija koju ti (i Sigmund ,a na forumu je jako popularna ) držiš zove se verifikacionizam.

Ona je davno ustanovljena da je filozofski NEPOPRAVLJIVO neodrživa. jer se nije uspjela obraniti tabuom ad hominema

Ili što bi naš narod rekao verifikacionizam je pozicija u kojoj želim svakom loncu biti poklopac i moderator ,a sam ne polagati račune ,jer ako se mene pita o mom poklopcu onda je to ad hominem i tabu je

https://en.wikipedia.org/wiki/Verificationism

Ta je pozicija stroga da samu sebe poriče (selfdefeating) pa bi pola naučnih hipoteza (a i filozofskih pojmova (apsolut,pa Hegel , pa duh, pa bitak u startu trebalo odbaciti kao ''bespredmentne''..

verifikacionizam (ili u narodu zvan moderatorski apsolutizam) ne može proći svoje vlastite kriterije i samoprovjeru)

jer beljki kaže

Stvari koje su u sferi neprovjerivog i nedokazivog nisu suvisao predmet razumne rasprave vec bajki u kojima se moze vjerovati u bilo sto, tvrditi bilo sto i pricati bilo sto.

Sobzirom da cijela prica padau samim temeljima, u neutvrdivosti najtemeljnijih postavki (samsara/karma - nirvana) onda je bespredmetn o icemu dalje govoriti.

===
na to strokovnjaki kažu

The verifiability criterion underwent various revisions throughout the 1920s to 1950s, but, by the 1960s, was deemed to be irreparably untenable. Its abandonment signaled the end of the entire movement launched by logical positivism

Ali o tome treba otvoriti posebnu temu jer je toliko važna pa mislim da ću to i učiniti kada nađem vremena jer živjeti se mora,a filozofirati baš i ne mora

( a mogao bi je i ti otvoriti pod mojim duhovitim nazivom VERIFIKACIONIZAM ili može li se svakom loncu biti poklopac

i izdvojiti ove tvoje i moje učene postove da ne zatrpamo divnu laganu i zabavnu temu kviza)

Zadnje uređivanje parsifal : 16.08.2017. at 08:43.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 19:34   #302
A i vi ste začatali ovaj ugledan i originalan kviz.
Kao i tamo temu o linkovima.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 09:11   #303
Lako je komentirati i čatati plahtama riječi , ali nije lako smisliti jednostavno zanimljivo, kreativno,rijetko, neobično, kuriozno pitanjce za kviz .

Srećom, gospon Bog je kreativan i ima smisla za humor jer kreirao je unikumalno biće kao što je parsifal

Zamislite taj smisao za humor kada uprogramirate u holodek zvan univerzum entitete kao što su buha i slon , meduza,kolibrić i puž
Zaista duhovito

Ako postoji i buha i slon i parsifal i Apemant i mravac888 i Kerum i Hajdeger ovaj univerzum je zaista naš dom i živjeti je nešto dobro

AUTHOOOOOOOORRRRRR

Kada su teolozi biologa Haldanea(koji je bio ateist) pitali što bi on kao biolog mogao zaključiti o Bogu ,ako postoji, on je besmrtno uzvratio :

''Pa, impresioniran sam njegovom prekomjernom ljubavlju ka svim vrstama buba, (jer ih na zemlji ima oko 300 tisuća za koje mi znamo) ''
http://quoteinvestigator.com/2010/06/23/beetles/

PITANJE BR 31 .

Kojem (živućem) filozofu jedno dijete ima 17 godina, a drugo dijete ima 42 godine (to nisu usvojena djeca ,nego njegova ).

Zadnje uređivanje parsifal : 17.08.2017. at 09:44.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.