Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2017., 19:07   #101
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post

Kako nisam? Odgovorio sam na Žižeka. I ne kaže se "na niti jedno" nego "niti na jedno".
Ispričavam se.
Propustio sam taj vaš pothvat jer sam pod dojmom toga kako vi ovdje na kvizu ne briljirate ( u odnosu na parsifala ) iako briljirate u ostalim temama.(osim kada vas zaposjedne mr hajd)

Evo jedno pitanje specijalno inteligentno dizajnirano za našeg Sigmunda da na vječnoj listi kvizomana dospije na 2 pogotka

===
PITANJE BR 9

Filozof kojeg Sigmund (a i ostali naravno !) treba pogoditi piše prijatelju:

''Mučim se čitajući Stirlingovu Hegelovu tajnu. Dobro je saznati što Hegel jest, iz knjige se to itekako dobro saznaje.
Kažem ''itekako dobro'' jer sam, stvarno upoznavši Hegela,utvrdio kako poznanstvo s njim čovjeka često lišava intelekta.''

Tko je dakle filozof koji ovako piše prijatelju i za kojeg knjiga kaže da je '' Jedan od najviše pogrešno prikazanih i podcjenjenih filozofa u zapadnjačkoj filozofiji. ''
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 14:12   #102
John Stuart Mill. Bila su potrebna ukupno 2 (dva) klika.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 14:25   #103
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
John Stuart Mill. Bila su potrebna ukupno 2 (dva) klika.
Zapanjeni smo vašom efikasnošću i dijelimo vaše veselje da i vi ponekad pogodite odgovor a ne samo parsifal i nitko drugi i druid .

Priznajem ,kada pišete kićenim Hegelovskim stilom i rječnikom ništa mi nije jasno, ali sviđa mi se vaš entuzijazam i melodija riječi za koju se nadam da će fermentacijom kroz jedno 3 inkarnacije učiniti od mog mene novog učenika poput seven of nea

Nego nije nam jasno kako to samo dva klika.
Otvorite nam svoju dušu gospon Šerlok i objasnite nama watsonima kako ste uspjeli pronaći tajanstvenog filozofa tako lahhhhko ..
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 17:06   #104
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Nego nije nam jasno kako to samo dva klika.
Lijepo: prvo sam u Google upisao "Stirling Hegel". Prvi link na popisu je članak u wikipediji:
The Secret of Hegel
a u njemu, u drugom pasusu (Reader's Comments) prvo se navodi spomenuti komentar J. S. Milla.
Zapravo bi se moglo reći da sam do toga došao jednim klikom, a ne s dva.
Bravo Sigmund :klap:
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:15   #105
Sigmund je razočarao svoje navijače i nije postavio pitanje
UAAA SIGMUNDE
Valjda nije uspio smisliti ništa za 24 sata. Lako je tumačiti Hegela ali smisliti kviz pitanje baš mu ne ide
===

PITANJE BR 10.

....
Prije svega možemo reći da noumenalni svijet ne može biti trodimenzionalan i u njemu ne može biti ništa trodimenzionalno ...

...a gdje su naši idoli ?
Čega se mi moramo osloboditi da počnemo razumijevati odnose u višedimenzionalnom svijetu ?

..Matematika prelazi granice ovoga svijeta i zaviruje u svijet nepoznatog.Ona je teleskop uz pomoć kojeg istražujemo prostor mnogih dimenzija ...



Odnos 2d i 3d svijeta ....ako na ravninu dvodimenzionalnog bića naslonimo 5 prstiju ruke, za njega će to biti 5 odvojenih pojava..
Pokušajmo razumjeti koliku golemu mentalnu evoluciju mora proći plošno biće da uspije shvatiti da su 5 odvojenih pojava na njegovoj ravnini vrhovi prstiju velikog ,aktivnog i inteligentnog bića-čovjeka

Tko ovako piše ? ( u kojem djelu ? )
(dovoljno je odgovoriti na jedno ili drugo pitanje
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 06:03   #106
Geza Zake?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 06:08   #107
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Geza Zake?
Nije !

Btw čini mi se da je ovo prvi put da netko daje pogrešan odgovor pa
donosim amandman na pravila igre.

Ako netko pogriješi u odgovoru gubi pravo da u tom krugu više nudi odgovor.


Tvoj odgovor mi je zanimljiv jer ima logike i podudarnosti ali ipak nije naš dobri Geza
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 25.06.2017. at 06:18.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 06:10   #108
OK, onda neću pokušati sa Uspenski.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 06:17   #109
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
OK, onda neću pokušati sa Uspenski.
Hebiga, nije fer zbog drugih

Nek ti oni presude što će biti ,naime prekršio si pravila igre jer si odgovarao
dva puta na isto pitanje ,ali drugi odgovor je točan .

Neka kazna nicku nitko drugi bude blaga i bez prolijevanja krvi.

Ja kao autor i zakonodavac ovog kviza predlažem da nema pravo postaviti novo pitanje i i nema pravo odgovarati na iduće pitanje koje će postaviti bilo tko u roku od 24 sata koje kreće SADA !!!!!!!
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 07:52   #110
Prošla su 24 sata, ali nažalost nitko nije postavio novo pitanje za kviz.
To pokazuje da ljudi nemaju visoku svijest i kreativnost koju traži duh ovog kviza. Nema entuzijazma. Etimološki -Entuzijazam znači biti inspiriran ''božanskim'' i nečim ''većim od samog sebe '' . Pošto je ego prepreka obuzetosti nečim većim od malog samog sebe to je rijetko tko obuzet bilo čim drugim osim samog sebe i beskrajnom vrtnjom misli. Za filozofsku temu je važno otkriće na putu ka slobodi da naše misli nismo mi Zašto naše misli nismo mi?

Pa zato što ''nešto'' promatra misli. Tu jednostavnu činjenicu previđa 99,999999 ljudi. Ta otvorena tajna je ključ
Ključ da se upozna samog sebe.

====
PITANJE BR 11.

Koji je filozof bio na dužnosti meteorologa za vrijeme drugog svjetskog rata i bio zarobljenik 9 mjeseci ?
Na sprovod mu je došlo 50 tisuća ljudi

O kome se radi ?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 08:09   #111
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Prošla su 24 sata, ali nažalost nitko nije postavio novo pitanje za kviz.
To pokazuje da ljudi nemaju visoku svijest i kreativnost koju traži duh ovog kviza. Nema entuzijazma. Etimološki -Entuzijazam znači biti inspiriran ''božanskim'' i nečim ''većim od samog sebe '' . Pošto je ego prepreka obuzetosti nečim većim od malog samog sebe to je rijetko tko obuzet bilo čim drugim osim samog sebe i beskrajnom vrtnjom misli. Za filozofsku temu je važno otkriće na putu ka slobodi da naše misli nismo mi Zašto naše misli nismo mi?

Pa zato što ''nešto'' promatra misli. Tu jednostavnu činjenicu previđa 99,999999 ljudi. Ta otvorena tajna je ključ
Ključ da se upozna samog sebe.

====
PITANJE BR 11.

Koji je filozof bio na dužnosti meteorologa za vrijeme drugog svjetskog rata i bio zarobljenik 9 mjeseci ?
Na sprovod mu je došlo 50 tisuća ljudi

O kome se radi ?
Jean-Paul Charles Aymard Sartre
Ali ovdje sam navratio da pozdravim *leteću*.Obzirom da je preznatiželjna sigurno će navratiti da pogleda šta sve (ne)zna
nexst is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 09:46   #112
PITANJE BR 12

O kojem slavnom misliocu (profesor emeritus) se radi :

- Umro je 2016.
- Imao je u dvije svoje kuće oko 50 tisuća knjiga

- Bio je aktivan vjernik ali je napustio Crkvu.''Ne vjerujem više u Boga ali vjerujem u religiju.Čovjek je religiozno biće i religija se ne može i ne smije ignorirati.
- Moja religija je religija knjige.Živimo za knjige.

===

- Ne slažem se s Marxom da je religija opijum za narod. Opijum čovjeka umiri .Religija je kokain za narod . Ali religija je i militantni ateizam današnjeg ili prošlog Sovjetskog ili nacističkog tipa, kao i vjerski fundametalizam .Kokain podstrekuje rulju.

==

Rasel je jasan, a Hajdeger nepristupačan. Zato nitko više ne tumači Rasela nego se analizira Hajdeger. Dakle, ako želimo ući u povijest moramo biti nerazumljivi. Prvi je to uočio Heraklit.
===

--Dobio mnoštvo počasnih doktorata diljem svijeta ( oko 30)

--Autor desetaka knjiga, romana, eseja ...

Tko je to
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:13   #113
Odgovor na posljednje parsifalovo pitanje je - Umberto Eco.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:19   #114
Moje pitanje: koji je filozof nosio nadimak "tihi vol"?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:25   #115
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ja mislim, Parsi, da je najbolje da ti sam smišljaš pitanja, odgovaraš na njih, i aplaudiraš sam sebi. :klap:
Jesi li primijetio da je falsificirao moj post?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:52   #116
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Moje pitanje: koji je filozof nosio nadimak "tihi vol"?
Sveti Toma Akvinski !

(bravo parsifal :klap: )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 02:01   #117
Poštovani Sigmunde, oprostite mi što na Vaše pismo odgovaram tek sada. Za ostale, ovo je odgovor na ovaj Sigmundov post s četvrte stranice ovog threada. U međuvremenu se napisalo svašta na petoj stranici, a nisam sve ni pročitao. Ne znam ni hoću li. Možda bi bilo dobro da se komentari na pitanja i tome slično od sada komentiraju na četu. Uglavnom, slijedi odgovor:

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Razumijem vašu zabrinutost oko tog pitanja, ali čudi me da niste uočili kako to i nije bilo legitimno pitanje na kvizu (jer u tom trenutku, prema pravilima kviza, nije uopće bio moj red da postavljam pitanje).
Mislim da niste u pravu. Prošlo je 24 sata i od mog i od F.Chiefovog odgovora i na redu je bio svatko tko je htio. Ili ne?

Ako me išta zbunilo, to je čitav kaos koji je gospodin parsifal unio prije nego se sama igra zahuktala i onda se još čudio da ljudi ne igraju. Gospodin parsifal kao indirektni učenik Roberta Antona Wilsona misli da je kaos zezancija, ali grdno se vara. S druge strane, gospodin Robert Anton Wilson je znao svoj kaos poprilično lijepo dovesti u red.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pitanje je bilo, osim pokušaja da bude duhovito, i subverzivno, ali nikako se ne bih mogao složiti da je to bilo na način koji bi štetno djelovao na zasade i svrhe ovog kviza. Naprotiv! Učinilo je da se neki pojmovi razbistre, a pravila kviza usavrše.
Ovaj put ću Vam progledati kroz prste. Međutim, to što je Logos kroz mene prozborio i uveo nešto reda u samu stvar ne znači da je Vaše pitanje bilo opravdano. Međutim, s obzirom na to da je u praksi dobro biti i konzekvencijalist, jedan sasvim osebujan oblik razuma me u duhu tog i takvog (pragmatičkog?) razuma obvezuje da se s Vama složim.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ponekad je dobro protresti stvari da bi sve sjelo na svoje mjesto. Ja mislim da bi se čak i Wittgenstein složio s tim. Baš kao što je brzopletost kolege Parsifala pri odgovaranju na moje pitanje u početku izgledala krajnje destruktivno - kao što ste i sami izvoljeli primijetiti izjavivši "Sve ste sjebali." - ali nas je dovela do formuliranja nekih novih pravila.
Pravi ste političar, gospodine Sigmund. Ali neka, neka! Samo da je takvih više!!!

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Osim toga, kasnije ste primijetili da nismo samo "mi" nešto sjebali, nego da ni vi niste bili nevini u svemu ovome. Čestitam vam na toj hrabroj samokritici.
Na koji dio se referirate? Ja nisam opstruirao ovaj kviz, molit ću lijepo.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Inače, mislim da nam jezični "bon usage" jasno ukazuje da se "prašenje" nikako ne može odnositi na felatio.
Proglašavam ovo pitanje pseudoproblemom koji je nastao zbog loše uporabe jezika.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
I zapravo me čudi kako je sad došlo do toga da vi postavljate pitanje? Mislim da smo trebali pričekati barem 48 sati, pa vidjeti što bi se dogodilo.
Nema Vas što čuditi. Gospodin "nitko drugi" se odrekao svog prava i tako je došlo do toga. Nije se za to trebalo postavljati novo pravilo tj. amandman (koji je parsifal u međuvremenu verbalizirao i dodao i službeno - s pečatom), nije se trebalo čekati 48 sati. Ili?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 02:02   #118
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Sveti Toma Akvinski !

(bravo parsifal :klap: )
Gospodine parsifal, vidim da već deset minuta niste postavili novo pitanje. Ako ga uskoro ne postavite, pomislit ću da niste u duhu ovoga kviza.

Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 09:05   #119
Razmislite o onom što poričete. Obično ste tu u krivu !!!

PITANJE BR 14.

'U svim intelektualnim debatama ,obje strane obično imaju pravo u onom što potvrđuju ,a krivo u onom što poriču.''

rekao je koji mislilac ?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 22:40   #120
Nitko, pa čak ni Bijeli Druid nije odgovorio na pitanje

To nas dovodi do amandmana na pravila kviza.

Ako nitko ne odgovori na pitanje u roku od 2 dana ,diskreciono je pravo (ali ne i obaveza )postavljača pitanja da

ili

a) postavi novo pitanje

ili

b) postavi dopunsko pitanje i tako olakša početnicima tipa Sigmund da i oni
uspješno odgovore.

Dakle biram opciju b i u vezi mislioca iz pitanja br 14 potpitanja :

a) otac ga je ciljano odvojio od druženja sa djecom njegove dobi jer je htio stvoriti genija

b) u 3. godini počeo je učiti Grčki

c) u 8. godini počeo je studirati Platona,Euklida i algebru
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.