Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2010., 01:01   #21
Wink

Evo vidim da se vecina slaze da destiliranu vodu ne bi trebalo piti..odmah da odgovorim, nisam ja nasjeo na navedene markentiske trikove,procitao sam dvije ozbiljne knjige o vodi i po obadvije destilirana voda je najbolja za pice ,nisam sada siguran kako se zovu ali ako nekoga zanima mogu malo potraziti...

naime tamo se objasnja sve vezano za kvalitetu sastav i utjecaj vode na nas organizam: destilirana voda spada pod "mrtve" vode i istina je da je 100% lisena svih minerala ali tu dolazi do zablude da ce se redovitom konzumacijom d vode iscrpiti ti isti minerali iz nasega tijelas sto nije tocno,barem po istrazivanjima koja su provedena i navedena u knjizi!
desava se to da mineralna voda izvlaci iz nasega tijela natalozene minerale i ostale tvari koji su visak!
sto se tice toga da iz takve vode ne dobivamo nista je istina,ali opet svi drugi minerali su sadrzani u hrani koju jedemo pa mi je to vise manje logicno!

ali zanimljiva mi je ova tvrdnja da se opterecuju bubrezi jer kroz njih izlucujemo vodu??mislite da se dodatno opterecuju bubrezi ako unosimo cisti h2o?
znaci cijela filozofija oko toga je u tome da sam na mnogo mjesta citao kako je to najbolji izbor jer dobivamo h2o bez ikakvih primjesa,a kako sam vec napisao sve druge hranjive i potrebne tvari dobijemo od prehrane,naravno raznovrsne...

uglavnom meni je okus destilirane vode sasvim ok,bolji od vecine okusa vode iz slavine,zivim u rijeci i voda vise njie sto je nekada bila

e btw,hvala za brigu,niti sam pio destiliranu vodu u vecim kolicinama niti to namjeravam
heathendome is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 01:29   #22
Quote:
heathendome kaže: Pogledaj post
Evo vidim da se vecina slaze da destiliranu vodu ne bi trebalo piti..odmah da odgovorim, nisam ja nasjeo na navedene markentiske trikove,procitao sam dvije ozbiljne knjige o vodi i po obadvije destilirana voda je najbolja za pice ,nisam sada siguran kako se zovu ali ako nekoga zanima mogu malo potraziti...

naime tamo se objasnja sve vezano za kvalitetu sastav i utjecaj vode na nas organizam: destilirana voda spada pod "mrtve" vode i istina je da je 100% lisena svih minerala ali tu dolazi do zablude da ce se redovitom konzumacijom d vode iscrpiti ti isti minerali iz nasega tijelas sto nije tocno,barem po istrazivanjima koja su provedena i navedena u knjizi!
desava se to da mineralna voda izvlaci iz nasega tijela natalozene minerale i ostale tvari koji su visak!
sto se tice toga da iz takve vode ne dobivamo nista je istina,ali opet svi drugi minerali su sadrzani u hrani koju jedemo pa mi je to vise manje logicno!

ali zanimljiva mi je ova tvrdnja da se opterecuju bubrezi jer kroz njih izlucujemo vodu??mislite da se dodatno opterecuju bubrezi ako unosimo cisti h2o?
znaci cijela filozofija oko toga je u tome da sam na mnogo mjesta citao kako je to najbolji izbor jer dobivamo h2o bez ikakvih primjesa,a kako sam vec napisao sve druge hranjive i potrebne tvari dobijemo od prehrane,naravno raznovrsne...

uglavnom meni je okus destilirane vode sasvim ok,bolji od vecine okusa vode iz slavine,zivim u rijeci i voda vise njie sto je nekada bila

e btw,hvala za brigu,niti sam pio destiliranu vodu u vecim kolicinama niti to namjeravam
A koje su to dvije ozbiljne knjige?
Sve što znamo o ljudskom tijelu i kemiji otopina govori nam da bi bilo loše piti isključivo destiliranu vodu jer ne samo da nam trebaju mineralni sastojci vodovodne vode (dakle izvorske), nego je i strašno hipotonična jer je - samo voda.

To bi bili problemi kada bi pili čistu vodu. Međutim, javljaju se dodatni, jer ne kupujemo vodu koju je netko uredno destilirao u čistoj staklenoj aparaturi, već kupujemo tehničku destiliranu vodu.

"Destilirana voda" koju kupujemo za punjenje pegli, akumulatora, kemijske pokuse i slično, nije čista i prikladna za pijenje. Proizvode ju industrijska postrojenja i nema garancije da se ne proizvodi od tehnološke vode, i to one koja je hladila postrojenja, koja je već dovoljno vruća da je isplativije dodatno grijati da bi ju se predestiliralo od hladne.
Također, samim prolaskom kroz destilator vjerojatno nakupi dovoljno iona teških metala da isključivo njena konzumacija predstavi pojačanu opasnost.
Kažem opet, neće ti biti ništa ako potegneš koji put, ali pretvoriti to u naviku ne bi bilo dobro.

Što se tiče okusa, destilirana voda koja je bila cijelo vrijeme zatvorena i nije mogla upijati plinove, nema okus jer ne sadrži dovoljno ičega što izaziva okus. To što "percipiraš" je upravo nedostatak. To je kao da kažeš da čisti zrak (78% N2, 21% O2, ostatak Ar, CO2, H2O i nevažni tragovi) ima miris.

Najbolji okus imaju ohlađene izvorske vode s dovoljno kalcijevih i magnezijevih kationa, a ako im se još doda malo CO2, imaju zaista svježi okus i najbolje utažuju žeđ. Ako ikada budeš na čistom izvoru, kušaj i uvjerit ćeš se.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 08:45   #23
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Što se tiče okusa, destilirana voda koja je bila cijelo vrijeme zatvorena i nije mogla upijati plinove...
Voda, čim napusti destilator počinje upijati plinove. Ako imaš digitalni pH-metar to možeš i provjerit. Uzmi bocu kupovne dest. vode i u nju uroni seznor pH-metra. pH>7. Hlađenjem vode povećava se topivost plinova u njoj.

I mene zanima koje su to knjige.

Sinoć je na prvom programu HRT-a bila jedna emisija o vodi, tj vodocrpilištima u Zagrebu i njihovom zagađivanju. Između ostalog bilo je govora i o flaširanoj vodi (neznam zašto ne mogu progutat tu riječ) i ambalaži u koju se sprema. Ukratko, nepada mi napamet više ikad kupit ''flaširanu'' vodu (Jana, i kompanija).

Voda ohlađena na 12°C je idealna za utažit žeđ.

Death-of-Art pili smo i mi kad smo bili bebe vodu iz špine, prokuhanu da se ukloni klor.
__________________
Leto Atreides III
Leto Atreides is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 16:37   #24
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
jooooooj...ma pričam o 5-mjesečnoj bebi.
Pa svejedno, nis joj ne bu od vode iz pipe. Inace nemaju sve drzave jednako dobru vodu (pada mi na pamet Tajland di je voda iz pipe katastrofa a iz boce losija od nase iz pipe), tako da bi ti briga negdje drugdje i imala smisla, ali nasa voda je vise-manje ista kao i ona iz boce.

Inace, nevezano uz vodu, ne treba djecu drzati pod staklenim zvonom jer onda pocnu dobivati alergije i slicne gluposti. Nije lose da tu i tamo stupe u kontakt s nekim slabijim bakterijama jer onda im imuni sistem nauci da treba napadati njih a ne prasinu i ambroziju.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 16:54   #25
Koja je razlika između demineralizirane i destilirane vode tj. koja je sigurnija za akumulator?
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:41   #26
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Koja je razlika između demineralizirane i destilirane vode tj. koja je sigurnija za akumulator?
Destilirana je čista H2O, znači bez ičeg drugog. Demineralizirana je svaka ona kojoj ukloniš bar nešto od sveg onog što je u njoj otopljeno.
Za akumulator možeš koristiti destiliranu ili onu koja je demineralizirana na željenu razinu, svejedno je.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:58   #27
Quote:
heathendome kaže: Pogledaj post
procitao sam dvije ozbiljne knjige o vodi, nisam sada siguran kako se zovu ...
i opet pitam, ti to ozbiljno?
ma ustvari nema veze

daj nam bar reci koje su to "ozbiljne" knjige koje su te tako krasno uputile da je pijenje destilirane vode zdravo?!
__________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
vlale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:22   #28
E sta prokuhavanje izbacuje klor iz vode? Cijeli ili?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:51   #29
bilo ti je nedavno na tv-u emisija provjereno i to je bila tema. govorili su ljudi iz zagrebačkog "nešto" o tome i rekli su da je vodovodna voda najbolja za piće, da je destilirana voda( naravno ako samo nju pijemo) čak i štetna za organizam zbog kojekakvih razloga...
to kada ljudi piju janu il nešto slično je više radi bespotrebnog iskazivanja društvenog statusa dok to nema veze sa zdravom glavom a da ne govorim o znanstvenom uporištu u tome svemu
Kobila Krsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 02:59   #30
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
došlo bi me skupo da recimo i muž i ja pijemo flaširanu vodu.
ali ovak za malu bebu... cijena nije uopće vrijedna spomena, a nekako mi je puno sigurnije davati mu Janu nego vodu iz pipe.
ne toliko zbog bolesti koliko zbog tvrdoće vode.
A zašto bi tvrdoća vode štetila bebi tvrda voda je izvor kalcija i ostalih minerala????

BTW Jana je mineralna voda a mineralne vode su tvrde vode šta u vodi ima više otopljenih minerala to je tvrđa.
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 03:15   #31
bilo je jednom na rescue 911 kad je lik skoro umro jer je u disku cijelu noć plesao i pio samo vodu i onda mu je mozak otekao zbog manjka elektrolita to bi se još lakše moglo desit pijenjem destilirane vode.
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 13:20   #32
Quote:
Leto Atreides kaže: Pogledaj post
... Hlađenjem vode povećava se topivost plinova u njoj.
...
Kaj nije obrnuto? Ja sam mislio da se povecanjem topline povecava topivost vode?
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 16:19   #33
Quote:
ToTaL kaže: Pogledaj post
Kaj nije obrnuto? Ja sam mislio da se povecanjem topline povecava topivost vode?
Nije. Topljivost je veličina koja se odnosi na otopljenu tvar, a ne na otapalo. Govori ti koliko se tvari A otapa u otapalu B, pri određenoj temperaturi. Jedinice topljivosti mogu biti razne: kg/l, mol/l, može i preko masenog udjela.....ima toga koliko ti srce hoće.
(Mislim da ti se tu nešto pobrkalo, jer ovdje nema smisla govoriti o topljivosti vode, budući da je ona otapalo.) U većini slučajeva (zbilja je malo iznimki) vrijedi da topljivost s povećanjem temperature:
-raste za krutine
-opada za plinove.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 19:27   #34
Samo bi se nadovezala na kupovne vode :-)). Necu popovat jel vasa vodovodna voda ispravna ili nije, no ako je vasa slobodna procjena da nije i nedate se krstit, sto je svakako vase pravo, nadam se da niste nastavili "trovati" svojom vodovodnom samo polovicno! Ono sto hocu reci je, ako vec kupujete flasiranu vodu za pice, nadam se da s njom kuhate i kavu, caj, juhu, cuspajze, da se s njom i tusirate (odnosno loncirate) a da vodovodnu koristite samo kao tehnicku vodu, odnosno za ispitanje wc solje. Samo tako ste dosljedni u onome sto radite. Ako ne radite prema navedenom, dzaba i steta novaca koje bacite na tu flasiranu :-))! Cool-irajte i ostanite dosljedni svojih principa!!!
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 19:30   #35
A tebi destilasu :-)) samo mogu porucit, meni nije takva zurba na oni svit, no vidimo se tamo pa pocakulamo o literaturi koja te akcelerirala u proputovanju ovim svijetom :-))
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 21:43   #36
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
U većini slučajeva (zbilja je malo iznimki) vrijedi da topljivost s povećanjem temperature:
-raste za krutine
-opada za plinove.
Točno.

ToTaL: nisi se nikad zapita zašto gazirana voda nakon nekog vremena ''izvitri''.

Što se tiće ''flaširane'' vode, evo vam jedan mali podatak kako se ona ''flašira''.
Sve boce dolaze u obliku malih ampula, koje upuhivanjem vrućeg zraka u odgovarajuće kalupe dobivaju svoj konačan oblik. Prilikom toga dolazi do dolazi do povećanja elastičnosti same ambalaže zbog djelovanja vrućeg zraka, dakle boca se malo rastali. U tako zagrijanu bocu ulijeva voda koja ide za zatvaranje. Prilikom toga u vodi se ''otopi'' malo ambalaze tj. mala količina materijala od kojeg je izrađena boca pređe u vodu. A svi znamo da PE, PS, PP i PET nisu baš ''neopasni''. Naravno, od malih količina se nećemo trovati.
Prvo bi trebalo ohladiti bocu i isprati je, a potom tako ohlađenu bocu puniti s tzv. ''mineralnom'' vodom.

Rinnma: klor je pri sobnoj temperaturi i atmosferskom tlaku u plinovitom stanju. Dakle, kada prokuhavaš vodu, ukloniš sav plinoviti klor koji je otopljen u vodi.

Koja je razlika između demineralizirane i destilirane vode tj. koja je sigurnija za akumulator?
Za akumulator samo destilirana voda.
__________________
Leto Atreides III

Zadnje uređivanje Leto Atreides : 14.01.2010. at 21:58. Reason: Ovaj forum šteka.
Leto Atreides is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 15:19   #37
Quote:
Leto Atreides kaže: Pogledaj post
Točno.

ToTaL: nisi se nikad zapita zašto gazirana voda nakon nekog vremena ''izvitri''.
Mislio sam da je to zbog tlaka... Dakle pri vecem tlaku ima vise otopljenog plina pa kad se tlak smanji... "izvitri" van

Al istina je da sam primjetio znacajnu razliku izmedju kolicine "gaziranosti" tople i hladne jamnicke... ali nisam znao da postoji razlika za ovisnost topivosti o temp za plinove i za krutine.
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 21:07   #38
Da i to je točno. Dijelom i zbog tlaka, ali ne tlaka u zatvorenoj boci već parcijalnog tlaka otopljenog CO2. Kada se boca otvori dolazi do izjednačavanja tlaka u boci s atmosferskim tlakom, ali i sadržaja otopljenog CO2 s atmosferskom količinom CO2. Henryjev zakon.
__________________
Leto Atreides III
Leto Atreides is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 22:43   #39
hahhahaha!!moram se nasmijat na ovo!!biser na dnu mora...ne znam šta bi mene natjeralo da popijem dest. H2O!!?


Quote:
Leto Atreides kaže: Pogledaj post

U tako zagrijanu bocu ulijeva voda koja ide za zatvaranje. Prilikom toga u vodi se ''otopi'' malo ambalaze tj. mala količina materijala od kojeg je izrađena boca pređe u vodu.
odkud ti to?neki pouzdan izvor ili?
misliš da su polimeri "topljivi" u vodi?to bi onda trebale biti neznatne količine toga kaj voda pokupi na sebe...ak je stvarno tak...
ferky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 22:53   #40
Quote:
Leto Atreides kaže:
Što se tiće ''flaširane'' vode, evo vam jedan mali podatak kako se ona ''flašira''.
Sve boce dolaze u obliku malih ampula, koje upuhivanjem vrućeg zraka u odgovarajuće kalupe dobivaju svoj konačan oblik. Prilikom toga dolazi do dolazi do povećanja elastičnosti same ambalaže zbog djelovanja vrućeg zraka, dakle boca se malo rastali. U tako zagrijanu bocu ulijeva voda koja ide za zatvaranje. Prilikom toga u vodi se ''otopi'' malo ambalaze tj. mala količina materijala od kojeg je izrađena boca pređe u vodu. A svi znamo da PE, PS, PP i PET nisu baš ''neopasni''. Naravno, od malih količina se nećemo trovati.
Prvo bi trebalo ohladiti bocu i isprati je, a potom tako ohlađenu bocu puniti s tzv. ''mineralnom'' vodom.
Ovo mi je novo. Mislio sam da prvo upuhuju zrak pa onda stavljaju sadržaj.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.