Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2011., 14:57   #21
reče štef da je riječ o passatu 2.0 TDI sa dsg. u toj verziji troši više nego li isti takav sa manualnim mjenjačem. gradska vožnja je deklarirana za skoro litru više. po otvorenom pola litre više.
Ivo_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 15:06   #22
Quote:
Ivo_22 kaže: Pogledaj post
reče štef da je riječ o passatu 2.0 TDI sa dsg. u toj verziji troši više nego li isti takav sa manualnim mjenjačem. gradska vožnja je deklarirana za skoro litru više. po otvorenom pola litre više.
dobro, više se vozim po otvorenom.


Nego, samo održavanje automobila, redoviti servisi i ostali raznorazni popravci nemogu bit skuplji nego kod istog auta s manualnim mjenjačem, ili me ispravite ako griješim?

Mislim skuplji je auto u startu jel? a poslije samo servis ili kaj već DSGa?
stef1455 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 16:31   #23
Ulje u DSG mjenjaš svakih 60.000 km ili svake 4 godine, što prije nastupi.
Cijena toga ti je cca 1600kn u ovlaštenom servisu (7 litara ulja + ruke + filter)
Ivo_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 21:22   #24
Quote:
Ivo_22 kaže: Pogledaj post
Ulje u DSG mjenjaš svakih 60.000 km ili svake 4 godine, što prije nastupi.
Cijena toga ti je cca 1600kn u ovlaštenom servisu (7 litara ulja + ruke + filter)
Ovisi KOJEM DSG-u. Ak je mokri onda da - ak je suhi onda je interval 90 tkm i ide 1,5 + 1 litra.

A DSG ili ručni - postoji problem. Kad se navikneš na DSG počneš manualac koristit ko DSG - čitaj šaltat 5. na 40 km/h. Vozim ženinu Imprezu prije neki dan i skužim da šaltam čim auto dođe na 2000 o/min
A ako DSG-u pustiš da vozi sam (D mod) potrošnja garantirano pada u odnosu na manualca - jer je D mod kod njega podešen na štednju (S mod je druga priča ....).
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 09:27   #25
cdrw dali ti imaš polugice na volanu za šaltanje?
4season is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 10:27   #26
Quote:
4season kaže: Pogledaj post
cdrw dali ti imaš polugice na volanu za šaltanje?
Imam. I jako su zgodne. Nisu baš vrhunac ergonomije (glupost je ako kažem da Ferrari ima bolje) ali posluže.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 10:49   #27
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ovisi KOJEM DSG-u. Ak je mokri onda da - ak je suhi onda je interval 90 tkm i ide 1,5 + 1 litra.

A DSG ili ručni - postoji problem. Kad se navikneš na DSG počneš manualac koristit ko DSG - čitaj šaltat 5. na 40 km/h. Vozim ženinu Imprezu prije neki dan i skužim da šaltam čim auto dođe na 2000 o/min
A ako DSG-u pustiš da vozi sam (D mod) potrošnja garantirano pada u odnosu na manualca - jer je D mod kod njega podešen na štednju (S mod je druga priča ....).
A gledaj, sve ti zavisi od vozača. Ja sa puntom kojeg si i ti vozio ako se dobro sjećam uspijevam na otvorenom putu spustiti potrošnju na 23,7 km/l, što je nekih 4,2 l/100 km. Redovno mi je potrošnja ispod 5 l/ 100 km kad se vozim po ograničenjima i kad ne jurcam. Znači na malim obrtajima se vozi, nikad iznad 3000, a najčešće od 1500-2500-2800 o/min. Nekad čak i manje, tik iznad 1000 o/min kad se krstari i ima dovoljno momenta. Imam jedno pitanje za tebe. Šta je D mod? Jesu li tada prenosni omjeri drugačiji (što ne vjerujem jer bi onda imali više zupčanika) ili se tada brzine mijenjaju na manjem broju obrtaja?
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:11   #28
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Trose oni s hidrodinamickim kuplungom jer se tu javljaju gubici. A ovo nije taj sistem, i ovaj je stedljiviji.
To nije kuplung nego Hidro-Dinamički pretvarač momemta, ili skraćeno HD konverter...!!!

Da, ...sa HD konverterom automati troše oko litru više jer nema direktne mehaničke veze između radilice i zupčanika prijenosnih omjera prema diferencijalu, već se moment prenosi preko ATF tekućine (ulja), tako da ima povremenog "proklizavanja" i na to se troši snaga, kao i na sam sustav cirkulacije ATF-a, te ispunjavanja samog HD-a sa medijem...itd., ...!!!

DSG je robotizirani sekvencijalni mjenjač sa dva reda zupčanika prijenosnih omjera na dvije osovine i svaku odvaja zasebna spojka (lamela), cijeli sklop je robotiziran i njime upravlja ECU jedinica, tako da brzina promjena ide rafalno u milisekundama, brže nego ijedan čovjek može promjeniti ručno prijenosni omjer...!!!
Uz to još ima i puno gangova, prva generacija 6, aktualna 7 brzina, te uz 60-tak milisekundi izmjene gotovo da nema prekida vuče, odnosno prijenosa momenta sa radilice na kotače..., zato troši nešto manje nego sa klasičnim ručnim m jenjačem...!!!

DSG je zakon, iako ja više volim klasični HD zbog boljeg komfora, DSG je budućnost...!!!

Vozio sam Octaviju II 1.9 TDI DSG i Golfa GTI V DSG, ...oba sa prvom generacijom DSG-a koji je imao 6 brzina i 200 ms izmjenu, ...to je bilo fenomenalno iskustvo, ...a baš bih volio probati ove nove sa 7 gangova i 60 ms izmjenom...!!!
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:13   #29
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
A gledaj, sve ti zavisi od vozača. Ja sa puntom kojeg si i ti vozio ako se dobro sjećam uspijevam na otvorenom putu spustiti potrošnju na 23,7 km/l, što je nekih 4,2 l/100 km. Redovno mi je potrošnja ispod 5 l/ 100 km kad se vozim po ograničenjima i kad ne jurcam. Znači na malim obrtajima se vozi, nikad iznad 3000, a najčešće od 1500-2500-2800 o/min. Nekad čak i manje, tik iznad 1000 o/min kad se krstari i ima dovoljno momenta. Imam jedno pitanje za tebe. Šta je D mod? Jesu li tada prenosni omjeri drugačiji (što ne vjerujem jer bi onda imali više zupčanika) ili se tada brzine mijenjaju na manjem broju obrtaja?
Ne, prenosni omjeri su isti (to je zapravo obični mjenjač sa 6 ili 7 pravih brzina), razlikuje se trenutak šaltanja. Ako stoji u D modu (klasični mod svakog automatika - P, R, N, D ....) onda uz normalan gas šalta u višu na 2500 (1-2), 2000 (2-3) i nakon toga 1800 o/min (4-5-6-7). Tako da završiš u 7. na 70 km/h i 1200 o/min.
Ako stoji u S modu (sport mod) onda šalta puno više - zapravo turaža na pada ispod 3500 o/min a 7. brzinu uopće ne koristi. To je zato jer twincharger počinje puniti turbinom tek iznad 3000 o/min - do tada punjenje obavlja supercharger - dakle uvjek imaš spremnu turbinu za međuubrzanje.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:43   #30
sad tu se postavlja pitanje , ne kosi li se to s onom logikom da netreba mjenjati prerano u visu jer se tak muči motor?
govorim o recimo nekom 1.9tdi motoru koji ima klasicnu krivulju momenta i snaga za turbodizel , ne biturbo.

s druge strane, jasno je da na TSI motorima ( i ostalim biturbo i kompresor-turbo motorima) mjenja tak rano jer ga ima kaj "povuc" i ak je na niskim okretajima, i to mi je zato skroz jasno za taj primjer sa 1.4TSI.

no , u svakom slucaju , da uzimam novi auto koji u ponudi ima dsg(DKG would be nice ) sigurno bih ga uzeo.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 12:07   #31
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Imam. I jako su zgodne. Nisu baš vrhunac ergonomije (glupost je ako kažem da Ferrari ima bolje) ali posluže.
kak funkcionira to ručno šaltanje? daj baci par impresija.

negdje sam čitao da mu treba dosta više vremena nego kad mjenjač radi u potpuno automatiziranom modu, gdje zapravo anticipira brzine i zato su kao izmjene tako brze, a ovdje gdje ti sam šaltaš je sve puno sporije i trzavije? jel tome tako ili je to vrijedilo za starije generacije?

kako trpi te ručne izmjene? kako radi brzo šaltanje na niže kad se koči motorom?
4season is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:03   #32
Quote:
4season kaže: Pogledaj post
kak funkcionira to ručno šaltanje? daj baci par impresija.

negdje sam čitao da mu treba dosta više vremena nego kad mjenjač radi u potpuno automatiziranom modu, gdje zapravo anticipira brzine i zato su kao izmjene tako brze, a ovdje gdje ti sam šaltaš je sve puno sporije i trzavije? jel tome tako ili je to vrijedilo za starije generacije?

kako trpi te ručne izmjene? kako radi brzo šaltanje na niže kad se koči motorom?
vozio nekoliko dsg 6(dsg 7 nisam) , brz je u odazivu,neusporedivo bolji od tiptronica nekoliko godina starijeg, za običnog vozača koji nije trkač profesionalac dsg je zakon, svaki amater s njim može vozit bolje nego s ručnim.vozio i stare automatke, ima i sporih ali i izvrsnih.
problem je tu drugi, kad se dsg pokvari cijene mogu biti astronomske, to vrijedi za dsg 6 ali i stari tiptronic, za dsg 7 ne znam.I kvarova je bilo dosta, to se zna.Kod ručnog tog nema a tko je dobar vozač može lijepo vozit i s ručnim.
Zaključak, lošiji vozači s puno para-dsg, ostali oprez..
wagen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:12   #33
Quote:
wagen kaže: Pogledaj post
vozio nekoliko dsg 6(dsg 7 nisam) , brz je u odazivu,neusporedivo bolji od tiptronica nekoliko godina starijeg, za običnog vozača koji nije trkač profesionalac dsg je zakon, svaki amater s njim može vozit bolje nego s ručnim.vozio i stare automatke, ima i sporih ali i izvrsnih.
problem je tu drugi, kad se dsg pokvari cijene mogu biti astronomske, to vrijedi za dsg 6 ali i stari tiptronic, za dsg 7 ne znam.I kvarova je bilo dosta, to se zna.Kod ručnog tog nema a tko je dobar vozač može lijepo vozit i s ručnim.
Zaključak, lošiji vozači s puno para-dsg, ostali oprez..
Po ovome ispada da je DSG samo za lošije vozače?
Nadam se da si se samo nespretno izrazio, jer bi u protivnom to bila notorna glupost.
SCHNITZER is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:17   #34
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
sad tu se postavlja pitanje , ne kosi li se to s onom logikom da netreba mjenjati prerano u visu jer se tak muči motor?
O tome odlučuje računalo koje prati parametre motora, sve ti je povezano u tim sustavima...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:41   #35
DSG je jako dobar mjenjač, vozio sam Golf V GTI i jaaaako mi se svidio, nekidan me provozali u TT-u 3,2 složen za krug isto dvije spojke nabrijan za trke i nije mi osmjeh silazio s lica narednih sat vremena

Inače ti mjenjači nemaju nekih problema osim u Passatu 2,0TDI gdje rikava mechatronic.
Neno2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:54   #36
Quote:
Neno2 kaže: Pogledaj post
DSG je jako dobar mjenjač, vozio sam Golf V GTI i jaaaako mi se svidio, nekidan me provozali u TT-u 3,2 složen za krug isto dvije spojke nabrijan za trke i nije mi osmjeh silazio s lica narednih sat vremena

Inače ti mjenjači nemaju nekih problema osim u Passatu 2,0TDI gdje rikava mechatronic.
Kaj rikava? Mechatronic kaj je to?
4season is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 14:10   #37
Dobro people, mislim da ste malo otišli u širinu teme....

Kaj rikava? Mechatronic kaj je to?- Dobro pitanje!
stef1455 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 14:21   #38
Quote:
4season kaže: Pogledaj post
kak funkcionira to ručno šaltanje? daj baci par impresija.

negdje sam čitao da mu treba dosta više vremena nego kad mjenjač radi u potpuno automatiziranom modu, gdje zapravo anticipira brzine i zato su kao izmjene tako brze, a ovdje gdje ti sam šaltaš je sve puno sporije i trzavije? jel tome tako ili je to vrijedilo za starije generacije?

kako trpi te ručne izmjene? kako radi brzo šaltanje na niže kad se koči motorom?
Kako radi? Dobro radi. Fali mu malo brutalnosti (recimo obični robot sa jednom spojkom daje "sportskiji" doživljaj) ali više brzine prešalta tak da na skužiš prekid (šaltanje 1-2 se osjeti pauza). Ja ga najčešće koristim da "preduhitrim" mjenjač - u S modu on jako voli razvlačit brzine u crveno - za što nema potrebe i onda ga ja prije 6000 o/min "piknem" u višu (DSG bi tjerao do 6500).

Na niže zna sam dodat "međugas" da lijepo uklopi nižu.
Spor je jedino ako ga iznenadiš - recimo on bi šaltao višu a ti ga pojeraš u nižu - tad on mora odustat od više brzine koju je predselektirao i prebacit u nižu. U 27 tkm to mi se dogodilo jednom - i pauza nije tak katastrofalna.

Jedina zamjerka su mi same tipkice .... ko playstation. Nema hoda, plastika, "plastični" osjećaj pod rukom. Daleko je to od magnezijskih na F430 koje naprave prekrasan klik kad ih potegneš. I još jedna stvar - preferirao bih da su fiksne na stupu volana - ove koje se "okreću" sa kolom volana mogu zbunit čovjeka (kad je volan okrenut pola kruga one zamjene mjesta pa moraš "mislit" koja je koja).
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 14:45   #39
Mechatronik je kako mu ime kaže elektro mehanički sklop koji obavlja umjesto vas ukapčanje iskapčanje kvačila i mjenjanje brzina, jer kao što je prije objašnjenoi DSG je u biti manualni mjenjać s dvije spojničke i dva kvačila jedno za parne drugo za neparne brzine i ova sprava ga u biti šalta, izgleda kao crna kutija na prednjoj strani mjenjača.
Neno2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 15:18   #40
DSG

evo moja iskustva sa DSG-om (GTD) u 99 % slučajeva vozim ga u "S" iz razloga što u tom modu normalno šalta, kod normalne vožnje (normalno "svakodnevna" ubrzavanje). Osim kad je hladan motor, onda sam iz prešaltam iz 2 u 3 iz 3 u 4, na ručicama kod volana, da ne ide do 3000 o/min. U "S" imam filing da u normalnoj vožnji logičnije i prirodnije šalta, a već sam i naviko pa malo popustim gas i onda prešalta u višu brzinu.
U "D" što kolege pišu za čas, na 60-70 km na sat mi prešalta u 6 brzinu i vozim se na 1200 o/min, što je definitivno ubijanje motora (sjetite se EGR ventila) koji tada ostaje otvoren i pojačano (po meni) čađi motor (ventile i dr.). U uputstvu od auta GTD-a čitao sam da je to normalno i da se tako špara gorivo.

MOJ REZIME: definitivno "D" ubija motor i ko se (po meni) duže vozi u "D" i mili po cesti (gradska vožnja, česta stajanja, gužve) doći će do preranog začepljenja motora sa čađom, na stranu novi sistem (kvaran i jedini problem na tom CR motoru, koliko čitam) spaljivanje čađe. Proizvođač je trabao malo u "D" modu povečat da se brzine prebacuju na 2200 okretaja i to bi onda bilo idealno, i da se u krajnjoj (6 brzini) ne može (klizit) voziti ispod 1600-1750 o/min.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.