Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2016., 14:04   #81
Sori, zaboravih da vise nisam u RH.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 19.09.2016., 14:22   #82
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Vraca se 35,8% Hrvata, dok je prosjek svih nacionalnosti 46.6% povratka - znaci Hrvati su manje skloni povratku od prosjeka...
Da, za sada. Sto je i ocekivano.

No, imaju najveci porast stope odlazaka iz Njemačke (povratka u RH). Samo polako, tek smo izasli iz neslavnog svjetskog rekorda - najduzeg trajanja recesije koja je polucila dno dna u zaposlenosti i duznicku krizu.
klapalo is offline  
Old 19.09.2016., 16:19   #83
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Sve mi je ovo jasno, ali zašto bi se "ja" otplacivanjem stambenog kredita okrenuo investiranju u Hrvatsku? Vjerojatnije će taj oslobođeni novac ili kreditna sposobnost otići u kupnju nekretnine ili sličnu investiciju na zapadu (tako sam ja npr. napravio).
I to je vjerojatnije jer si ti tako napravio?
Pa evo, ako ćemo anegdotalno, ja sam otišao prije oko 6 godina, ne pada mi na pamet kupovati nekretinu na zapadu (prenizak yield diljem Europe osim na par mjesta -- ne razlikujem kupovanje za stanovanje i investicijsko kupovanje nekretnine, jer preskupa kupnja je preskupa kupnja) i dobar dio ušteđevine sam u zadnjih nekoliko godina uložio u Hrvatsku.
Ne iz emotivnih razloga, nego jer je neefikasno tržište preplavljeno pesimizmom na ZSE pružalo dosta fundamentalno jeftinih prilika, za razliku od recimo NYSE i LSE, a i počeo se nazirati ciklički oporavak ekonomije i turističko-destinacijski rast popularnosti.

Rekao bih da zaboravljaš da dobar dio sadašnjih emigranata više nije ona neobrazovana ekipa koja u bijeli svijet odlazi s jednom mišlju na pameti -- da konačno ostvari socijalistički nekretninski san i bude "svoj na svome", nego su malo "racionalniji agenti".
JPK is offline  
Old 19.09.2016., 16:23   #84
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Di vi vidite logiku u tome da oni koji se brzo vracaju, jer uglavnom nisu uspjeli, donose kapital nazad?
koja glupost, pa čitaj malo upise forumaša, odeš u njemačku, irsku, pi.du materinu 2-3 god. namlatiš lovicu vratiš se i kupuješ stanove, jaguare, HEP, HT, jebiga vani se nofci nekako multipliciraju, nije to balkan
Pitralon is offline  
Old 19.09.2016., 16:26   #85
Odu tri kompica na baustelu, kaze gazda, pocetak minimalac, ak se dokazete dobijete vise. Nakon par mjeseci, dvojica dobiju povisice, a jedan ostane na istom. Nakon par mjeseci taj treci pukne, i kaze da vise nece radit jer mu kao tu sve smrdi i ne osjeca se ugodno. A razlog zasto mu smrdi je taj sto se mora vozit javim prijevozom skupa sa starcima koji smrde po naftalinu i yo bruder rtl2 ekipom koja se tusira jednom tjedno. A vozi se javnim prijevozom, jer si bolje ne moze priustit, tj jer je nesposoban.

I onda se takav vrati. I to je eto vec 33%. Ova razlika do 40% su ljudi kojima jezik ne sjedne, ekipa koja se ne uklopi, ili ne mogu bez tate i mame.

Pa se ti veseli tom postotku od 35-45%.

Znam dosta ljudi koji su otisli, a bome i dosta njih koji su se vratili. A uzorak gore je tocan 95%.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 19.09.2016., 17:18   #86
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
I to je vjerojatnije jer si ti tako napravio?
Pa evo, ako ćemo anegdotalno, ja sam otišao prije oko 6 godina, ne pada mi na pamet kupovati nekretinu na zapadu (prenizak yield diljem Europe osim na par mjesta -- ne razlikujem kupovanje za stanovanje i investicijsko kupovanje nekretnine, jer preskupa kupnja je preskupa kupnja) i dobar dio ušteđevine sam u zadnjih nekoliko godina uložio u Hrvatsku.
Ne iz emotivnih razloga, nego jer je neefikasno tržište preplavljeno pesimizmom na ZSE pružalo dosta fundamentalno jeftinih prilika, za razliku od recimo NYSE i LSE, a i počeo se nazirati ciklički oporavak ekonomije i turističko-destinacijski rast popularnosti.

Rekao bih da zaboravljaš da dobar dio sadašnjih emigranata više nije ona neobrazovana ekipa koja u bijeli svijet odlazi s jednom mišlju na pameti -- da konačno ostvari socijalistički nekretninski san i bude "svoj na svome", nego su malo "racionalniji agenti".
Mozda je u nekom trenutku ulaganje za ZSE stvarno u svjetskim razmjerima povoljno, ali to je mali efekt jer nece puno ljudi odluciti na to... Dok sam kupovao dionice u Hr (pred ~5 god), bas je bila zaj***** naci brokera koji me ne dere na provizijama i ima jednostavan nacin rada. Sada kada to mogu napraviti na puno jednostavnije nacine, zasto (u prosjeku
situacije) bi se vracao na hrvatsko trziste? Cestitam ako si pogodio promjenu trenda, te investirao na vrijeme...

Potpuno se slazem, ekipa koja odlazi je obrazovanija i zasto bi se fokusirala na investiranje u Hrvatsku (opet disclaimer, osim u nekim vrlo specificnim situacijama).
z_k is offline  
Old 19.09.2016., 17:32   #87
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
I to je vjerojatnije jer si ti tako napravio?
Pa evo, ako ćemo anegdotalno, ja sam otišao prije oko 6 godina, ne pada mi na pamet kupovati nekretinu na zapadu (prenizak yield diljem Europe osim na par mjesta -- ne razlikujem kupovanje za stanovanje i investicijsko kupovanje nekretnine, jer preskupa kupnja je preskupa kupnja) i dobar dio ušteđevine sam u zadnjih nekoliko godina uložio u Hrvatsku.
Ne iz emotivnih razloga, nego jer je neefikasno tržište preplavljeno pesimizmom na ZSE pružalo dosta fundamentalno jeftinih prilika, za razliku od recimo NYSE i LSE, a i počeo se nazirati ciklički oporavak ekonomije i turističko-destinacijski rast popularnosti.

Rekao bih da zaboravljaš da dobar dio sadašnjih emigranata više nije ona neobrazovana ekipa koja u bijeli svijet odlazi s jednom mišlju na pameti -- da konačno ostvari socijalistički nekretninski san i bude "svoj na svome", nego su malo "racionalniji agenti".
Pa je, velika je razlika emigranata 60ih, 70ih i danas. Tada su bauštelci za 10ak godina krampanja napravili kuću od 300 kvadrata, kupili novi opel rekord, financirali roditelje, ženu i troje djece a nakon 30 godina rada se vratili sa njemačkom penzijom. Današnji visokoobrazovani koji odu van se hvale kako su uspjeli jer od plaće jedu, plaćaju stan i uštede cijelih 500 eur mjesečno i to oni sposobniji.
Pitralon is offline  
Old 19.09.2016., 18:49   #88
Uštedi se više od 1000 eura mjesečno ako ih dvoje radi.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 19.09.2016., 18:58   #89
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Uštedi se više od 1000 eura mjesečno ako ih dvoje radi.
istina, a tek ako ih radi petoro....lovice na lopate
Pitralon is offline  
Old 19.09.2016., 19:25   #90
Nije sve u novcima. Na zapadu mozete setati po parkovima, voziti bicikl, kupati se u jezerima, kupovati po trznicama, surfati neograniceno internetom, piti vodu iz slavine, a u slobodno vrijeme i odvajati smece.

Di ces to u Hrvatskoj?
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 19.09.2016., 20:03   #91
Bilo gdje di se nalazi jezero ili more?
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 19.09.2016., 20:18   #92
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Nije sve u novcima. Na zapadu mozete setati po parkovima, voziti bicikl, kupati se u jezerima, kupovati po trznicama, surfati neograniceno internetom, piti vodu iz slavine, a u slobodno vrijeme i odvajati smece.

Di ces to u Hrvatskoj?
Padobranci svih zemalja ujedinite se
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 19.09.2016., 20:31   #93
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Nije sve u novcima. Na zapadu mozete setati po parkovima, voziti bicikl, kupati se u jezerima, kupovati po trznicama, surfati neograniceno internetom, piti vodu iz slavine, a u slobodno vrijeme i odvajati smece.

Di ces to u Hrvatskoj?
toje sve uredu al jebešmu sve, vozijo biciklo ??? A zašto sam onda kupijo golfa peticu ?
Pitralon is offline  
Old 19.09.2016., 20:37   #94
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Bilo gdje di se nalazi jezero ili more?
Ili rijeka.

Na više mjesta to možeš, nego ne možeš.

Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
toje sve uredu al jebešmu sve, vozijo biciklo ??? A zašto sam onda kupijo golfa peticu ?
Jer nisi imao para za sedmicu?
rocker1987 is offline  
Old 19.09.2016., 21:06   #95
I sam je rekao da nije inostranstvo sto je nekad bilo. Stavlja samo 500 ojra sa strane. Cudi me kak ga nije sram priznat..
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 19.09.2016., 22:09   #96
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Mozda je u nekom trenutku ulaganje za ZSE stvarno u svjetskim razmjerima povoljno, ali to je mali efekt jer nece puno ljudi odluciti na to... Dok sam kupovao dionice u Hr (pred ~5 god), bas je bila zaj***** naci brokera koji me ne dere na provizijama i ima jednostavan nacin rada. Sada kada to mogu napraviti na puno jednostavnije nacine, zasto (u prosjeku
situacije) bi se vracao na hrvatsko trziste? Cestitam ako si pogodio promjenu trenda, te investirao na vrijeme...

Potpuno se slazem, ekipa koja odlazi je obrazovanija i zasto bi se fokusirala na investiranje u Hrvatsku (opet disclaimer, osim u nekim vrlo specificnim situacijama).
Nije se baš pametno fokusirati na malu i rizičnu zemlju kakva je Hrvatska, a to nisam ni zagovarao.
Govorim o tome da sam uz ostale burze počeo ulagati i na ZSE, kad su stvari vani počele izgledati sve skuplje, a u Hrvatskoj sve bolje.
A to je RealBear i rekao da bi se moglo početi događati.

Uostalom, zašto netko racionalan ne bi ulagao na hrvatsko tržište ako na njemu vladaju povoljne prilike?
Pa hrpa gastarbajtera tradicionalno "investira" u beton u Hrvatskoj i u onih 72 milijarde štednje u bankama, dio toga se lako prelije i na burzu.

Nemam pojma kakve si mogao imati probleme s brokerima, otvoriti račun je vrlo jednostavno a provizije su oko 0.5% po transakciji, što nije puno ako se dugoročno investira.
JPK is offline  
Old 19.09.2016., 22:23   #97
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Ima li kakvih anegdotalnih dokaza da se nekom značajno povećala plaća zato što su mu kolege emigrirali?
U mojoj firmi gdje radim nije. Prošli tjedan je jedan mladi radnik sa 5 godina staža otišao u Njemačku. Gazda ga nije niti zvao na razgovor da će mu ponuditi 500 kuna veću plaću. A ovi koji ostaju njih nitko ništa ne pita.
Sada se priča da će nam doći u ispomoć trojica bjelorusa za čiju firmu radimo strojeve.
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
toje sve uredu al jebešmu sve, vozijo biciklo ??? A zašto sam onda kupijo golfa peticu ?
Ja na posao idem biciklom, do prije godinu dana. A sada sa elektičnim skuterom koji sam dobio uz državne poticaje.
krena is offline  
Old 19.09.2016., 22:32   #98
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nedostaje - direktne štete.

1000 x 2 milijuna = par milijardi. Valjda znaš matematiku.

Naravno da ću reći što mislim, kad vidim da netko govori da je dobro ono što nije dobro. Ok, dobro je prvih par godina, onima koji ostaju, jer je malo manja nezaposlenost, ali to sve rezultira ovim:
Od tebe sam očekivao upravo takav odgovor.
Napisao si da je šteta u milijardama eura. Nemoj se sad vadit na semantiku.
A što se tiče matematike...u HR je solidna plaća od 10k EUR neto godišnje.
Puta 40 godina iznosi 400k.
Puta 1000 iznosi 400.000.000.
Pod uvjetom da svih 1000 istog trena kad završe školovanje odu van i nikad ne potroše ni lipu zarađene love u HR.
I sad kad staviš bruto, opet nemaš te milijarde o kojima pišeš.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 19.09.2016., 22:35   #99
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
I sam je rekao da nije inostranstvo sto je nekad bilo. Stavlja samo 500 ojra sa strane. Cudi me kak ga nije sram priznat..
šta ti je, nisam u inostranstvu, ja spadam u hrvacku grupu "c" - star i neobrazovan, nama će plaća rasti kad mladi odu.....ili će pasti, jebiga sad sad se pogubijo, morat ću sve pročitat ispočetka
Pitralon is offline  
Old 20.09.2016., 00:00   #100
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
istina, a tek ako ih radi petoro....lovice na lopate
kradljivac is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:29.