Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2010., 13:09   #1
Naknadno pronađena imovina

Ostavinska rasprava održana je 1994g. na Općinskom sudu u Zagrabu i doneseno rješenje o naslijeđivanju. No tada nismo imali saznanja o imovini pok. supruga u Šibeniku.Kakav je postupak za pokretanje ostavinske rasprave za naknadno pronađenu imovinu? Ako netko zna molim odgovor.
Aramilis73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 15:45   #2
Podnesak sudu tj.prijedlog za donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju, naslovljeno na broj starog spisa, sa popisom te ispuštene imovine u Šibeniku, tj.dokazima o vlasništvu ostavitelja - zk izvatkom, ili bar navesti brojeve čestica ili zk uložaka, kako bi sud sam zatražio službeni zk izvadak za ostavinski postupak.

Dakle, ne vodi se sada neki novi ostavinski postupak, nego se taj stari iz 1994.godine, dopunjava, a pokreče se prijedlogom za donošenje dopunskog rješenja.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 18:28   #3
Poštovani,
Imam ugovor o doživotnom uzdržavanju na kojem je navedeno da nasljeđujem svu pokretnu(br.č adresa svi podaci) i nepokretnu imovinu kao i sav gotov novac koji se nađe u trenutku smrti.Primaoc uzdržavanja nije imao potomaka i umro je 1989 g.Te godine sam prepisao nekretninu i podigao novac sa računa dviju banaka uz predočenje štednih knjižica ,ugovora i smrtnog lista.
Nedavno sam saznao da u banci postoji još jedan račun.U banci su potvrdili ime prezime adresu i zatražili smrtni list ugovor o dož.uzd. riješenje o ostavinskoj pot. o prebivalištu Pok. osobe što sam im dostavio odmah. Za taj račun nemam nikakvu dokumentaciju(knjižicu ugovor) i sad nastaju problemi.
Već 3 mjeseca banka ne želi isplatiti novac iz razloga nemogučnosti utvrđivanja identiteta i još nekih nejasnih obrazloženja.
Dali je to moguće i na koji način doći do riješenja.
Unaprijed hvala.
leo45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 12:20   #4
imam sličan slučaj kao gospođa na vrhu... našao sam poprilično stari gruntovni izvadak gdje na papiru stoji da je moja pokojna prabaka vlasnica neke zemlje.. upisao sam na internet broj čestice i stvarno ta zemlja se na nju vodi... e sad prabaka je umrla prije 25 godina i ja nemam nikakve papire sa ostavinske rasprave ali ta zemlja nije očito bila na toj raspravi jer nikad nije na nekog prepisana.. e sad kako da tu zemlju prepišem na sebe , od kud da krenem kome da se za to obratim? zahvaljujem na odgovoru
ajeto1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 16:39   #5
Quote:
leo45 kaže: Pogledaj post
Već 3 mjeseca banka ne želi isplatiti novac iz razloga nemogučnosti utvrđivanja identiteta i još nekih nejasnih obrazloženja.
Dali je to moguće i na koji način doći do riješenja.
Unaprijed hvala.
Čijeg identiteta? Vlasnika računa - ostavitelja?

Quote:
ajeto1 kaže: Pogledaj post
imam sličan slučaj kao gospođa na vrhu... našao sam poprilično stari gruntovni izvadak gdje na papiru stoji da je moja pokojna prabaka vlasnica neke zemlje.. upisao sam na internet broj čestice i stvarno ta zemlja se na nju vodi... e sad prabaka je umrla prije 25 godina i ja nemam nikakve papire sa ostavinske rasprave ali ta zemlja nije očito bila na toj raspravi jer nikad nije na nekog prepisana.. e sad kako da tu zemlju prepišem na sebe , od kud da krenem kome da se za to obratim? zahvaljujem na odgovoru
Odi na sud nadležan za mjesto gdje je baka živjela prije smrti, koji je najvjerojatnije vodio ostavinsku raspravu, te u ostavinskoj pisarnici po godini smrti bake će naći broj spisa, pa kao njen pravni slijednik zatraži preslik ostavinskog spisa iza bake.

Ako čestica nije navedena u rješenju o nasljeđivanju, napiši na taj stari broj spisa podnesak tj.prijedlog za donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 11:52   #6
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Čijeg identiteta? Vlasnika računa - ostavitelja?



Odi na sud nadležan za mjesto gdje je baka živjela prije smrti, koji je najvjerojatnije vodio ostavinsku raspravu, te u ostavinskoj pisarnici po godini smrti bake će naći broj spisa, pa kao njen pravni slijednik zatraži preslik ostavinskog spisa iza bake.

Ako čestica nije navedena u rješenju o nasljeđivanju, napiši na taj stari broj spisa podnesak tj.prijedlog za donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju.
Vezano za pitanje identiteta:u ugovoru je navedeno "sav gotov novac" eto to nije banci dovoljno da bi utvrdili da se radi baš o tom računu jer nema broja računa u ugovoru ,pa po njihovom nema dovoljno odredivosti.Ja neznam na koji način se to rijševa valjda kak kome puhne u glavu.Po zakonu od prije 5-6 godina mora biti specificirano po broju računa ili barem odredivo,(moj ugovor je iz 87 kad je ta formulacija bila odrediva ,a danas nije)pa zar nije dovoljno odredivo ako ti netko ostavlja sav novac?Oni traže identitet(odredivost) računa!Ostali identiteti su jasni.
Pitanje je ako itko zna dali je to dovoljno da ih tužim ili ću radi takve notorne gluposti donirati novac državi,koja će sigurno to dobro uložiti.
leo45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 23:37   #7
Kako se rješava naknadno pronađeni DUG. Tj. ako se nakon ostavniske rasprave pojavi pravna ili fizička osoba sa pravovaljanim dokazima da mu je pokojnik nešto ostao dužan. Da li su nasljednici obavezni taj dug platiti, ako se on pojavio nakon ostavinske rasprave. Da li to ovini o nasljednom redu (npr ako je naslednik sin, on to mora platiti, a ako je rođak, onda ne). Ili je to "pojeo vuk magare" što se tiče osobe kojemu pokojnik duguje. Taj ostaje bez povrata novca.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 01:51   #8
Naknadno pronađena imovina-koga sud upućuje na spor u slučaju nesuglasica?

Molim za pomoć.Sud je nedavno održao raspravu temeljem zahtjeva za naknadno pronađenu imovinu, kojeg su podnijeli samo neki od nasljednika. Ti nasljednici tražili su da se nova imovina rasporedi sukladno prethodnom rješenju o nasljeđivanju. Sud je na raspravu pozvao sve nasljednike, od kojih se neki nisu odazvali, a jedan nasljednik ne priznaje pravo, tj. ne želi se izjasniti zašto ga ne priznaje (valjda bi želio da ta imovina bude cijela njegova).
Pitanje glasi kome će sud dosuditi nekretninu, a koga uputiti na parnicu, jer sud smatra ako se svi nasljednici ne mogu dogovoriti, onda će uputiti na parnicu one nasljednike koji su dali zahtjev za raspored imovine. Temeljem čega bi sud uputio na parnicu nasljednike koji samo traže da se rasporedi onako kao što je bilo po prethodnom rješenju, za imovinu koja se sada ne vodi na nikome, tj. još se vodi na pokojniku koji je umro bez oporuke?
Hvala
xvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 10:49   #9
Teško je to ovako odgovoriti bez uvida u sve potrebne činjenice, prvenstveno samo rješenje o nasljeđivanju.

Npr.ako je u prethodnom postupku, pa tako i starom rješenju o nasljeđivanju, netko od zakonskih nasljednika ustupio svoj dio drugim zakonskim nasljednicima, to ne treba važiti i sada u postupku raspoređivanja naknadno pronađene imovine.
Dakle, npr.u toj situaciji, ako taj nasljednik koji je svoj dio prije ustupio, sada traži svoj dio na naknadno pronađenoj, onda bi sud mogao one nasljednike koji su tražili da se sada postupi po tom starom rješenju, uputiti u parnicu. Iako ja osobno smatram da bi se to moglo riješiti i u ostavinskom postupku, ali su sudovi skloni te stvari odmah poslati u parnicu, po onoj "brigo moja prijeđi na drugoga..." ; samo da netko drugi o tome odlučuje.

U pravilu se iz ostavinskog postupka upućuje u parnicu, onoga čije je pravo manje izgledno.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 15:43   #10
U starom rješenju o nasljeđivanju jedan od nasljednika je napravio ustup imovine drugom od nasljednika (koji sada pravi problem) ali sa tim ustupom se slažem i nitko ne osporava da taj nasljednik ima pravo i na taj dio imovine. U dopunskom rješenju se samo traži da sud meni dosudi isti dio koji je i prvotno dosudio u rješenju o nasljeđivanju, a koji mi je bio određen temeljem zakona, bez da mi je itko išta ustupio, tako da mi nije jasno zašto bi se mene uputilo na parnicu ako sam nasljednik koji ne osporava ustup imovine drugome, nego samo traži ono što je i prvi put dobio temeljem zakona.
Inače za jedan dio te imovine se problematični nasljednik upisao u katastru kao posjednik (duga je to priča kako se on upisao u katastar), iako u trenutku donošenja prvog rješenja o nasljeđivanju posjednik je bio ostavitelj. Je li na sudu bitno kod zahtjeva za nakanadno raspoređivanje to što ostavitelj sada nije upisan na dio imovine, iako je bio posjednik te imvoine u trenutku smrti, ili je bitno i tko je sada upisan? U svakom slučaju onaj dio imovine koji se još vodi na ostavitelja ne vidim po čemu bi bio sporan!
Unaprijed hvala na odgovoru!
xvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:22   #11
Onaj dio imovine koji se sada, dok se vodi postupak za naknadno pronađenu imovinu, NE VODI na ostavitelju, ne može biti predmet nasljeđivanja.
Dakle, nije bitno što se ostavitelj prije vodio kao vlasnik / posjednik.
Ako želite dokazivati da se ostavitelj prije vodio kao vlasnik/posjednik, a sada ne više, onda morate to u parnici, a ne u ostavinskom postupku.

Ono što se sada još vodi na ostavitelju, to može bit predmet nasljeđivanja kao naknadno pronađena imovina.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 18:58   #12
Razumijem, hvala na odgovoru. Ali niste mi odgovorili na prvi dio posta, onaj koji se odnosi na imovinu koja je još na ostavitelju. Dakle, može li sud mene uputiti na parnicu ako samo tražim da se u novom rješenju na mene prepiše isti dio koji je bio i u prvom rješenju, a koji tada određen temeljem zakona, a ne ničije ustupa. Zar tu nije sve čisto, dakle imovina se i dalje vodi na pokojnom, ja želim upisati svoj dio po zakonu, nema oporuke, na terenu se ništa nije promijenilo, radi se o zapuštenom zemljištu kojeg nitko ne obrađuje od smrti pokojnika. I nije mi jasno ako sud procjeni da ja trebam pokrenuti spor, koga da tužim, pokojnika, jer na njega se vodi imovina? Šta ja tu trebam tužiti ili dokazivati, kada je sve čisto?
xvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 20:30   #13
Naknadno pronađena imovina

Neznam dali je netko imao ovakav slučaj. Ostavinska rasprava bila je prije 15 godina i izvršena je podjela imovine na mene i majku, svakoj pola. Prema Zakonu o legalizaciji bespravno sagrađenih objekata željele smo izvršiti legalizaciju kuće koju je otac sagradio na moru. Utvrdile smo da pokojni otac nije izvršio uknjižbu vlasništva nad parcelom koju je kupio 1989 godine. Trenutno nemožemo podnjeti zahtjev za legalizaciju objekta. Zna li netko od kuda krenuti? Ostavinsku raspravu proveo je sud u Zagrebu, dali se obraćamo tom sudu ili se trebamo obratiti sudu u Trogiru budući da je pokojnica od koje je moj pokojni otac kupio tu zemlju bila od tamo. Dali to rješavaju javni bilježnici ili sudovi?
TAKAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 20:36   #14
Legalizaciju objekta možete obaviti bez obzira što niste upisani kao vlasnici zemljišta.
To je manje-više i bit ovog novog zakona o legalizaciji bespravno sagrađenih objekata.

Uknjižba vlasništva se uvijek vrši na sudu koji vodi te zemljišne knjige. Dakle u tvom slučaju je to Općinski sud u Trogiru.
Ako je ta baba od koje je 1989 kupljeno zemljište upisana 1/1 i ugovor o kupoprodaji je ok sačinjen, onda ga samo treba predati na protokol zk odjela suda u Trogiru sa prijedlogom za uknjižbu i 250,-- kn takse i vašim rješenjm o nasljeđivanju iza oca (ako se u njemu spominje ta čestica).
Ako se ta čestica u Trogiru ne spominje u vašem rješenju o nasljeđivanju, onda treba tražiti od suda u Zagrebu donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 21:56   #15
Hvala na odgovoru. Znači, prvo trebam rješiti dopunu rješenja o naslježivanju u Zgb, a onda s time odem u općinski sud u Trogiru i zatražim uknjižbu vlasništva.
TAKAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 18:55   #16
Question Naknadno pronađena imovina

Molim Vas za nekoliko korisnih informacija. Unaprijed isprika , ako će post biti malo dulji.

Mama je dobila poziv na ročište, prema kome treba dati tabularnu izjavu da se svoga dijela odriče u korist tužitelja ili doći na ročište (na drugom kraju Hrvatske) da se izjasni o tome predmetu. Nismo ni znali za rodbinu, a kamo li za kavu zemlju, jer su mamu odgajatelji uvjerili da osim sestre nema nikoga i ništa.

Naime, Baka je umrla u bolnici izvan mjesta prebivanja, 1950. godine. Našli smo ju u matici umrlih i dobili Smrtovnicu u kojoj nisu popunjena polja o nasljednicima, nekretninama, itd. sve je prazno, a Djed je nestao u 2. svj.ratu, ostalo je iza Bake dvoje maloljetne djece. U sudu nemaju podatke da li je i kada održana ostavinska rasprava, jer se arhiva o ostavinskima vodi tek od 1955. godine (teta u sudu je stvarno 2 dana prekapala po dokumentima, ali od 1955, nema podataka o ostavinskoj raspravi za Baku).

Ok, ništa strašno, to če se riješiti.

Znatiželjna preko svake granice, pročeprkala sam e-gruntovnicu (u dokumentima za ročište poslali su vlasnički list) i pronašla vlasnički list na kojim se moja Baka, sa svojim Sestrama, Braćom i Ocem vode kao jedini vlasnici, ali i vlasnički list na kome se na Bakinom mjestu vode moja Mama i njena Sestra (moja strina) kao malodobne???

Prema gore navedenome,
pronašla sam neku imovinu moje Mame, koja ukazuje da je bila provedena ostavinska rasprava poslije smrti Bake, ali i dio imovine za koju očito nije bila predmet ostavinske rasprave i kao takva se i dalje Baka vodi kao jedan od suvlasnika.

Šta napraviti? Od kuda krenuti?
Koje dokumente prikupiti za dokaz da sam ja, unuka osobe umrle 1950, koja se 2012. godine i dalje vodi kao jedan od suvlasnika, kako bih izbrisala pokojnu Baku i sebe upisla na mjesto suvlasnika?

Svaka informacija, savijet, link, nešto su dobrodošli, jednoj zbunjenoj osobi.
Sjajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 19:57   #17
Tamo gdje si vidjela da su upisane tvoja mama i njena sestra kao malodobne, zatraži iz zbirke isprava ZK odjela ispravu temeljem koje je izvršen upis.
Zbirku isprava vodi zk odjel (ne ostvinski gdje ste već tražili) i sigurno tu ispravu imaju, jer ona nema veza sa arhivom ostavinskog odjela.

Onda kad dobiješ tu ispravu, uz te e-zk izvatke gdje je još upisana baka i prijedlog za raspoređivanje naknadno pronađene imovine, zatraži donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju iza bake.
Kako već znaš da oni fizički nemaju taj ostavinski spis, oni će to zavest pod novi broj, ali kao dokaz već vođene ostavne ti može poslužiti ta isprava iz zbirke isprava zk odjela temeljem koje su upisane tvoja mama i njena sestra kao malodobne.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 18:06   #18
Thumbs up

Puno hvala na brzom odgovoru.

Quote:
File kaže: Pogledaj post

Onda kad dobiješ tu ispravu, uz te e-zk izvatke gdje je još upisana baka i prijedlog za raspoređivanje naknadno pronađene imovine, zatraži donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju iza bake.
Kako već znaš da oni fizički nemaju taj ostavinski spis, oni će to zavest pod novi broj, ali kao dokaz već vođene ostavne ti može poslužiti ta isprava iz zbirke isprava zk odjela temeljem koje su upisane tvoja mama i njena sestra kao malodobne.

Tako jednostavno!!!!!

Uzmem osobnu, e-izvadak, Smrtovnicu, put pod noge po ispravu iz zbirke isprava zk odjela i podnesem prijedlog za raspoređivanje naknadno pronađene imovine, bez javnog bilježnika ili odvjetnika sa njihovim "tarifama" ?

Sve me strah, da će neki lokalni državni službenik dobiti napadaj bijesnih glista i minirati pokušaj dobivanja isprave kojom je moja mama i teta (nije strina, krivo sam napisla prošli put) kao maloljetne bile upisane na jedan vlasnički list.

Još samo nešto, moja mama i teta su žive. Da li ja onda trebam:
1. Njihovu punomoć?
2. Sklopiti sa njima dvijema darovni ugovor?
3. Napraviti oporuku kojom njih dvije meni daruju ....?
4. Npraviti ugovor o ustupanju nečega?
5. Da li se nakon podnošenja dopunskoga riješenja o naslijeđivanju treba pokrenuti nova ostavinska rasprava ?
6. Koji je onda sud nadležan? Gdje je Baka prebivala ili gdje je zemlja?
7. Da li tu ostavinsku vodi javni bilježnik po službenoj dužnost ili bilo koji javni bilježnik u RH?

Unaprijed puno hvala, za svaki dobar savijet.
Sjajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 18:24   #19
Nasljednice su tvoja majka i teta. Žive su, one nasljeđuju, nemožeš ti.
One to mogu kasnije tebi darovati, ili šta god žele....ustupati, prodavati, pisati oporuke...to je njihova stvar.

Ne treba ti nikakva punomoć, one mogu same potpisat taj zahtjev za donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju.
Nikakva nova ostavinska rasprava se ne provodi, već sud to vanraspravno samo napiše. U pravilu...

Ovisno o kojem se području radi, na nekima te naknadno pronađene imovine, vode javni bilježnici (tada je trošak veći), a na nekim područjima sud koji je prije vodio raspravu, i tad se plaća sudska pristojba od nekih max 500,- -kn.
Uvijek je nadležan sud koji je već prije vodio ostavinsku raspravu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 18:46   #20
Super File, puno hvala.

Samo još nešto, kako bi mama i teta trebale sjest na bus, pa presjedat, voziti se okolo po Hrvatskoj jedno 8h, da li ja mogu ztražiti punomoć za njih i otići do tog katastra i suda i predti te dokumente za njih?

Jednostavno sumnjam da u malim mjestima državni službenici funkcioniraju putem e- maila ili pošte.

Mjesto ima ukupno 7 prezimena, negdje oko 500 stanovnika i svi su rodbina, zato mislim da baš neće izaći u susret, osim ako se netko ne pojavi fizički po taj papir.

Puno, puno hvala.
Sjajna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.