Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2013., 00:18   #3701
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
U mnogim natječajim sam viđao ovu rečenicu:

Treba postojati nesavladiva želja za učenjem novih trendova jer vaše buduće radno mjesto uvijek traži onaj savršeniji dio.

Jel se i vama čini neobičnim ovo "nesavladiva želja"?
Meni je .. Ajde da je neodoljiva, iako mi se ni to baš ne bi uklapalo. Ja bi eventualno stavila izrazita, velika.. Zapravo totalno bi drugačije konstruirala rečenicu ..
Ovo mi zvuči kao da se govori o nekom životinjskom nagonu a ne o želji , na koji način uopće želja može biti nesavladiva ..
BlueMoon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 00:31   #3702
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
ne znam je li ovo bilo na ovoj temi, ali preko 70% ljudi na forumu (apsolutna većina) krivo ili uopće ne razlikuje č i ć. nisam inače sitničav (), ali ovo sam zapazio.
Eto, da još netko ovo primjećuje osim mene .. Nerazlikovanje č i ć me jako bode u oči, pogotovo kada je duži tekst u pitanju, onda mi je teško i pratiti ga..
Ja sam inače imala problem sa ije i je, jednostavno nemam u sebi prirodno osjećaj da razlikujem gdje što ide. Ipak potrudila sam se naučiti kako se pišu određene riječi, barem one koje često upotrebljavam..
Na početku je bilo teško ali vidim da sam s vremenom dobila čak i taj osjećaj za razlikovanje između jednog i drugog. Dakle nije samo učenje na pamet u pitanju, iako je tako krenulo..
Za č i ć pak nikada nisam griješila..
Nadam se će nekome možda pomoći ovaj moj savjet za savladavanje istih..
BlueMoon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 00:52   #3703
Quote:
BlueMoon1 kaže: Pogledaj post
Eto, da još netko ovo primjećuje osim mene .. Nerazlikovanje č i ć me jako bode u oči, pogotovo kada je duži tekst u pitanju

Da,, to je istina, pogotovo kod Bošnjaka iz BiH...oni to "ne" razlikovanje slova č i ć znaju demonstrirati, a u stvari govore samo puno o sebi, tj. nepismenosti!
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 22:30   #3704
Quote:
BlueMoon1 kaže: Pogledaj post
Eto, da još netko ovo primjećuje osim mene .. Nerazlikovanje č i ć me jako bode u oči, pogotovo kada je duži tekst u pitanju, onda mi je teško i pratiti ga..
Ja sam inače imala problem sa ije i je, jednostavno nemam u sebi prirodno osjećaj da razlikujem gdje što ide. Ipak potrudila sam se naučiti kako se pišu određene riječi, barem one koje često upotrebljavam..
Na početku je bilo teško ali vidim da sam s vremenom dobila čak i taj osjećaj za razlikovanje između jednog i drugog. Dakle nije samo učenje na pamet u pitanju, iako je tako krenulo..
Za č i ć pak nikada nisam griješila..
Nadam se će nekome možda pomoći ovaj moj savjet za savladavanje istih..
Ja nisam izvorni govornik i nemam u svom izgovoru fonetske distinkcije na kojim su zasnivane navedene pravopisne distinkcije, ali učim napamet koja se inačica u kojoj se riječi koristi i mislim da sam to naučio prihvatljivo, barem za riječi koje najčešće rabim.

Zadnje uređivanje Orlin1979 : 13.10.2013. at 22:35.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 15:52   #3705
Quote:
Poslije medijskih natpisa, istupa predstavnika političkih stranaka kao i braniteljskih i stradalničkih udruga Stožer za obranu hrvatskog Vukovara na kraju je ipak donio odluku...
http://www.vecernji.hr/hrvatska/u-vu...rotokol-900494
Valjda: Poslije medijskih napisa... itd.
Quote:
nátpis m
tekst koji na što upozorava ili o čemu obavještava, namijenjen javnosti (na ploči, zidu, spomeniku)
Quote:
nápis m
tekst, ob. novinski, koji ne potpada pod obvezujuće pojmove stila, dužine ili teme [novinski napis]; članak
http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 13:05   #3706
Quote:
"Veći opseg poslova zbog povećanja broja mjera aktivne politike zapošljavanja razlog je zbog kojega Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) u podružnicama u Zagrebu, Dubrovniku i Križevcima zapošljava po jednog stručnog suradnika/icu za zapošljavanje na godinu dana", rekli su za Hinu iz HZZ-a.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/b...ka/709256.aspx
Malo previše koriste jedne te iste riječi.
Da prestiliziramo:
Veći opseg poslova zbog povećanja mjera aktivne politike zapošljavanja razlog je zbog kojeg HZZ u podružnicama u
ZG, DU i KŽ uzima (u radni odnos) po jednog stručnog suradnika na godinu dana.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 14:59   #3707
Evo malo nepismenosti na fejsbuku od strane ''budućeg'' predsjednika (da je barem napisao precjednik, prešutio bih9
Pokrovac na Facebooku: Josipoviću, pazi se!
Quote:
DRAGE HRVATICE I HRVATI, DRAGI FACEBOOK PRIJATELJI, NA SLJEDEĆIM IZBORIMA ZA PREDSIJEDIKA DRŽAVE, BIĆU PRVI KANDIDAT, A OD VAS TRAŽIM PODRŠKU, JER BITI PREDSIJEDNIK A NEIMATI OVLASTI, E TU MALI ČOVJEK MOŽE MNOGO TOGA PROMJENITI, JER NEZNA, ŠTOSU OVLASTI, VEĆ RADI PO SVOJOJ SAVJESTI I ZA BOLJITAK SVIH, A NE SAMO NJIH !!!!
Na prvu, ne bih mu dao da prođe prvi razred osnovne škole a kamoli toliku moć.

Najžalosnije je to da mi zapravo i ne zaslužujemo bolje.
Kajves is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 22:29   #3708
Vidim, dežurni pravopižđije su mnogo aktivni kad je u pitanju ispravljanje netočnih navoda. A moguće da sam i ja failao u svojoj prethodnoj, ujedno i prvoj rečenici ovdje.

U to ime, nastavit ću taj trend i svojim doprinosom.
Naime, možda se već primjećivalo i ispravljalo, ali svaki put mi u oko upadne riječ zaštiti koja bi zapravo trebala biti u obliku infinitiva zaštititi. Jest da treba tri puta ponoviti ovaj -ti na kraju, ali ovaj treći uvijek negdje nestane.

Na zadnji primjer sam naišao ovdje, informirajući se o skorašnjem referendumu, ako nekoga interesira što sam tražio na dotičnoj stranici.

Quote:
Upravo je u Hrvatskom saboru gđa. Ingrid Antičević-Marinović izjavila podršku raspisivanju referenduma, u ime vladajuće stranke SDP-a, napominjući da sada građani trebaju zaštiti ljudska prava.
Flissiicoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 02:34   #3709
prije par dana umro je Tadeusz Mazowiecki, a u Slobodnoj citat "prvi postkomunistički premijer Poljske poslije raspada komunizma u toj zemlji".
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 19:44   #3710
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
prije par dana umro je Tadeusz Mazowiecki, a u Slobodnoj citat "prvi postkomunistički premijer Poljske poslije raspada komunizma u toj zemlji".
^
Ovo je za viceve

Quote:
ISTRAŽITELJI koji pretražuju imovinu Nadana Vidoševića došli su do novih otkrića. Oni su u jednoj od kuća pronašli inkunabule, rijetke knjige tiskane u Europi do 1501. godine. To su prve knjige otisnute na Gutenbergovom tiskarskom stroju, piše Novi list.

U svijetu se nalazi oko 40 tisuća primjeraka inkunabula i one su izuzetno dragocjene. Inkunabule na slavenskom jeziku tiskane su samo u Hrvatskoj, Ukrajini, Crnoj Gori i Češkoj. U Hrvatskoj je tiskano devet inkunabula od čega ih je pet tiskano glagoljicom. Budući da su ostale inkunabule tiskane na latinici, Hrvati su jedini narod koji ima inkunabule tiskane na dvama pismima. Nije potvrđeno koliko ih je Vidošević imao u posjedu.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...le/713303.aspx
- inkunabule - tisakne
- tisakne su samo u Hrvatskoj, Ukrajini...
- u Hr je tisakno devet...od čega ih je pet tiskano na glagoljici
- ostale su tiskane na latinici...
- tisakne na dvama pismima...

...i tako, Index tiska svoje on-line izdanje i tisak je očito tako predivna riječ da nam njome moraju pritiskati mozak non-stop, a u jednoj rečenici se jedna te ista riječ dvaput ponavlja:
Quote:
U Hrvatskoj je tiskano devet inkunabula od čega ih je pet tiskano glagoljicom.
Kao da se sve navedeno ne može ljepše reći, odnosno, preoblikovati:
Hr ima 9 inkunabula od kojih je pet na glagoljici. Budući da su ostale knjige na latinici, mi smo jedini narod koji ima inkunabule (tisakane) na dvama pismima.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 20:21   #3711
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
^
Ovo je za viceve

U Hrvatskoj je tiskano devet inkunabula od čega ih je pet tiskano glagoljicom.
Hr ima 9 inkunabula...
To su dvije sasvim različite informacije.
Prva definicija; U Hrvatskoj (teritorij)
Druga definicija: Hrvatska ima (država)
Prva definicija; odgovara na pitanje gdje je tiskano, a ne gdje se trenutno nalaze
Druga definicija kaže: U Hrvatskoj se nalazi 9 inkunabula. Ili griješim?
__________________
Ja mislim da je barem tako...
Davero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 20:35   #3712
https://www.hrvatskitelekom.hr/paketi/max-obitelj - kliknite na gumb "Više o MAXobitelji paketu" (ispod odojka).

Quote:
Telefonski razgovori
Besplatno razgovarate sa svim članovima obitelji, bilo da su na pretplati ili bonovima. Za pozive prema drugim nacionalnim mrežama (fiksnim i mobilnim) oba pretplatnička broja zajedno imaju 5.000 minuta uključeno u tarifu.
Ovo je opis usluga od HT-a.
Na prvi pogled je sve u redu. Ali kada malo bolje razmisliš onda shvatiš da je jedna riječ suvišna. Pogodite koja; a mene zanima je li to samo gramatička pogreška ili marketinški trik (prijevara)?
__________________
Ja mislim da je barem tako...
Davero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 20:09   #3713
Quote:
Davero kaže: Pogledaj post
To su dvije sasvim različite informacije.
Prva definicija; U Hrvatskoj (teritorij)
Druga definicija: Hrvatska ima (država)
Prva definicija; odgovara na pitanje gdje je tiskano, a ne gdje se trenutno nalaze
Druga definicija kaže: U Hrvatskoj se nalazi 9 inkunabula. Ili griješim?
Ovisi kako shvatiš. Možemo reći da Hrvatska ima (posjeduje) oko 450 inkunabula:
Quote:
U hrvatskim se knjižnicama čuva oko 450 inkunabula, a najviše u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu...
http://www.slobodnadalmacija.hr/Novo...5/Default.aspx
Nogomet.
Quote:
Unatoč činjenici da su igrali s igračem od 48. minute nakon isključenja Joela Veltmana, Barçini nogometaši nisu uspjeli nadoknaditi deficit od dva gola iz prvog poluvremena i amsterdamski je sastav poražen po prvi put pod vodstvom Gerarda Martina.
http://sportske.jutarnji.hr/pique---...rike-/1142715/
Cijela je momčad igrala s jednim igračem od 48. minute nakon isključenja J. Veltmana? Znači da je do 48. minute momčad igrala s dva igrača?

OK, jasno je da nije to slučaj. Fali jedna riječ (igrali su s igračem manje od 48. minute).
Štono bi Krleža rekao: Metteur en pages je malčice zadrijemao....
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 23:32   #3714
Quote:
Davero kaže: Pogledaj post
https://www.hrvatskitelekom.hr/paketi/max-obitelj - kliknite na gumb "Više o MAXobitelji paketu" (ispod odojka).



Ovo je opis usluga od HT-a.
Na prvi pogled je sve u redu. Ali kada malo bolje razmisliš onda shvatiš da je jedna riječ suvišna. Pogodite koja; a mene zanima je li to samo gramatička pogreška ili marketinški trik (prijevara)?
5.000 a ne 5000 ?
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 23:40   #3715
Sad sam gledao sazetke LP. Ja ne znam pdakle biraju komentatore tipa Hrengek ili Jelencevic, ali ti ljudi niti jedno strano ime (osim mozda onih s engleskog govornog podrucja) ne znaju izgovorit ispravno. Ovaj potonji komentira utakmicu Manchester City - Viktoria Plzenj, prvo ne zna da se ima grada cita kao Plzenj, a ne Plzen. Potom strijelca prvog gola Tomáša Hořavu zove Tomas Horava. Ajde mogu mu oprostit tu kvacicu na r, ali ime Ceha izgovara Tomas, a ne Tomáš?!!
A strijelca drugog gola Pecla cita kao Pekl!!! Prestrasno!!!!
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 10:21   #3716
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
Sad sam gledao sazetke LP. Ja ne znam pdakle biraju komentatore tipa Hrengek ili Jelencevic, ali ti ljudi niti jedno strano ime (osim mozda onih s engleskog govornog podrucja) ne znaju izgovorit ispravno. Ovaj potonji komentira utakmicu Manchester City - Viktoria Plzenj, prvo ne zna da se ima grada cita kao Plzenj, a ne Plzen. Potom strijelca prvog gola Tomáša Hořavu zove Tomas Horava. Ajde mogu mu oprostit tu kvacicu na r, ali ime Ceha izgovara Tomas, a ne Tomáš?!!
A strijelca drugog gola Pecla cita kao Pekl!!! Prestrasno!!!!
Znam. Prestrašno nešto.
Nevjerojatna mi je ta razina aljkavosti, nezainteresiranosti i neznanja. Takvo što si nekad na televiziji ne bi dozvolili, a danas uopće nije važno.
A samo da su se malo potrudili i pogledali npr. na Wikipediji i sve bi znali kako se čita.

Meni je uši paralo kad su bugarski klub Neftohimik (bug. Нефтохимик), čitali Neftočimik

U engleskom se s bugarske ćirilice to transliterira kao Neftochimic, a kako je u engleskom po mišljenju vrlih novnara skup ch automatski č, tako su pametnjakovići i pročitali

A to da naziv kluba sadrži u sebi riječ kemija, odnosno po istočnim Slavenima hemija, pa je zato himik to već spada u domenu astrofizike
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 10:45   #3717
Quote:
Češnjanje mokre kose...
Urnebes.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 13:41   #3718
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Downloadao sam si nekakve meditativne vide-e s youtube-a i jednostavno na oko 75% njih nemam zvuka. Može li ga se ipak nekako vratiti bez obzira što mi piše ovo:
Plačem.
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 14:15   #3719
Nazivaju Real Madrid ---> Real, a Real Sociedad ---> Sociedad, a to je potpuno krivo jer kad se veli samo Real podrazumijeva baskijski klub, a Madrid kastiljanski.
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 00:43   #3720
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Nazivaju Real Madrid ---> Real, a Real Sociedad ---> Sociedad, a to je potpuno krivo jer kad se veli samo Real podrazumijeva baskijski klub, a Madrid kastiljanski.
To je poznato samo u Španjolskoj. Svaki nešpanjolac, kad mu kažeš Real, prva asocijacija će mu bit madridski klub. Tako da ovo ne možeš uzimat kao tragediju. Meni je komično bilo kad je HRT davno radio prijenose Primere, pa je igrao već spomenuti Real Sociedad, oni su ime kluba napisali Real(S)!!
Kao da je Real je ime kluba, a Sociedad grada .

Također, kad smo se već uhvatili komentatore, ne vidim odakle to pluraziranje Udinea. Grad je u Italiji, možda je blizu granice, ali ne znam da je ime udomaćeno u nas. Tako da govorit Udinama, iz Udina i tomu slično, je besmislica. Po toj logici bi se za Lecce trebalo govorit u Leccama umjesto u Lecceu. Ili za Cagliari, u Cagliarima, a ne u Cagliariju...

Sličnu glupost rade i za Tenerife. "Barcelona gostuje na Tenerifima". Je li oni uopće znaju šta je to u zemljopisnom smislu Tenerife? Očito misle da je to otočje, a ne jedan otok....
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.