Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2008., 07:28   #221
isli smo
explorer, moja malenkost i miccek odavde ^_^
Reka sam ja odavno ovo sta gospon osuseni govori. Bilo je super, dozivljaj ipo... Pun stadion, nas je bilo 500njak.
Znam da je jedna ekipa putovala 20h+spavanje+ jos 20h do Kharkova, i tako isto nazad. Milicije barem 1000 samo na stadionu, i jos 2-3 oko stadiona. Pun kufer, ko rusa ih je bilo hehehhe
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:20   #222
Quote:
Indi kaže: Pogledaj post
Ja sam recimo pala na dupe kad sam vidjela u kakvim stravicnim uvijetima zivi sirotinja (veci dio stanovnistva) i kako jedva prezivljavaju i kako im je uzasno hladno po zimi... I kako bolnice nemaju nista, a kamoli djecji domovi...
Kiev nije prava Ukraina na kraju krajeva jer se nevidi bas tako pravo stanje zemlje. Kiev je sve u svemu predivan grad i ima predivne crkve.
nije u svemu. traznica je koma.
studentski domovi su jadni.
ljudi su vecinom siromasni. osim u centru grada.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:21   #223
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Lvov dojmovi

--------------------------------------------------------------------------------

Eto ja bio u Lvovu ili kako oni kažu Lvivu...
Dojmovi jako dobri. Ukratko...
Viza treba ali najlakše se dobije preko njihove agencije. Nađeš agenciju u Ukrajini (Lvovu) da ti pošalje pismo u kome se navode razlozi boravka broj dana i smještaj. Turistička viza 30 eura, poslovna 40 eura. Čeka se par dana na konzulatu u Zagrebu. To treba za granicu jer njihova policija obavezno traži to pozivno pismo uz vizu. Kasnije to nitko ne provjerava. Njihove agencije mogu naći jako dobar smještaj uz povoljnu cijenu. Ja sam npr. bio privatno smješten u samom centru Lviva u apartmanu gdje nema što nema za 50 eura dnevno. To možda djeluje puno ali takav apartman ovdje nejde ispod 100 eura. Solidan smještaj može se naći za 25-30 eura. Ali kao i svugdje ako poznajete nekog domaćeg ili se ide preko domaće agencije povoljnije će se proći. Zato internet i traži...
Put - najbolje i najjeftinije vlakom. stajanje u Budimpešti, ima se vremena za razgledavanje Budimpešte (cca 3 sata). Vlak je uredan, ja sam imao spavaću kabinu samo za sebe...nema gužve...posada ruska jer je to vlak za Moskvu i to može biti problem jer će pokušati naplatiti "usluge" kao ovo s posteljinom što se spominje. Meni su pokušali naplatit čuvanje prtljage u Budimpešti dok sam bio vani a prtljaga u vlaku. Treba se samo nasmijati i pokazati da nisi naivan. Znaju nuditi i poslove oko šverca i sl. ali nisu napasni ako se čovjek zna postaviti. Na kraju su me častili i mađarskim tokajcem..jedino ženskama može biti neugodno ali pravi stav i stvar je riješena...
Grad je lijep, pun zelenila i spomenika...veličine Zagreba i mene podsjeća jako na Zagreb. Ustvari nešto između Zagreba i Krakowa. Fali samo svježe boje na fasadama. Pun je crkava (valjda imaju sve osim dzamije). Oni su puno mijenjali države kao i mi. Bili su dio Poljske, Austrougarske (u isto vrijeme kad i mi), Rusije i svi su ostavili traga. I ne vole baš ruse.
Standard znatno niži. Javni prijevoz bagatela, restorani ok, cijene oko 50% niže. Plaće oko 150 eura. Onaj tko ima love ili je kriminalac ili političar ili lovi u mutnom.
Mi smo za njih zapad i to im se vidi u očima. Oni još pate za simbolima zapada kao i mi tamo negdje 80ih. Jako su ljubazni i uopće je to siguran grad. ništa posebno samo obične mjere opreza kao npr. i u ZG. Jedino navečer se vidi hrpa pijanaca ali oni su zabavljeni samim sobom. Inače piju svi i to vodku i pivu u ogromnim količinama, tu se ne možemo mjeriti s njima.
S jezikom nisam imao problema. Uglavnom mladi ljudi znaju engleski a može ih se i ovako razumjeti.
Ukratko asocijacije na Lviv su: jeftino, vodka i pivo i lijepe žene
Onaj tko voli gledati žene sigurno neće ostati razočaran. Nisu uzalud Napoleon, Franz Jozef i dr.(tko bi ih sve popamtio) imali ljubavnice iz tog grada i često svraćali...
U Ukrajini se još isplati vidjeti Kijev, Krim i Karpati (ako bude sve u redu eto me na zimu na skijanju u Karpatima).
kazu LJVIVU
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:31   #224
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Evo dojmova o posjetu Ukrajini:

SMJEŠTAJ, PROMET, CIJENE I DR.: Grad je odlično povezan podzemnom. Ima 3 linije podzemne koje se sijeku na stanici Moj dam naležnosti (nešto kao Dan nezavisnosti).
Nastavak slijedi…
ono "moj dam" se kaze majdan, naglasak na zadnjem slogu i znaci trg
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:34   #225
Quote:
Venom123ng kaže: Pogledaj post
pozdrav svima. evo novi sam ovdje pa lijepo sve pozdravljam ja bih volio posjetit Ukrajinu ali onaj malo sablazniji dio, Prypyat, Chernobyl. Jel tko bio tamo? Zanima me treba li neka posebna dozvola za otic tamo i je li to moguce? ako netko nesto zna nek napise, hvala.
cernobil je oko 40 km od kijeva. mi smo s faksom bili prilicno blizu i svi ostali u komadu. za sada.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:36   #226
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
evo ovako, moram demantirat samog sebe. Naime, ovaj vlak je tako vozio prije, iako sam se ja prije godinu i pol vozio ovo Lviv-Kiev 13h, ali Zagreb-Kiev vozi oko jedan dan. Tako da je Explorer u pravu valjda.
Inace, ne izgovara se Lavov, nigdje, Vec Lvov, ali Ukranjici pisu L'viv, i tako takodjer citaju, Lviv, s tim da je to "i" malo cudnog izgovora. Naime, imaju 3 vrste i, pa se ti misli
e sad ovo je konacno.
rusi izgovaraju LJVOV jer su ekavci.
ukrajinci izgovaraju LJVIV jer su ikavci.
tocka.
sve ostalo je krivo.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:38   #227
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
ODESSA ILI ODESA????
oni pisu ODESA. jedno s.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:54   #228
Quote:
valentina kaže: Pogledaj post
cernobil je oko 40 km od kijeva. mi smo s faksom bili prilicno blizu i svi ostali u komadu. za sada.
mislim da je ipak jos dalje, jer sam grad Cernobil nije gdje se nalazi i nuklearka, koja je jos dalje. Ja sam bio do tamo, u biti do tampon zone, i ne pustaju bez vodica, osim ako imas u osobnoj da si rodjen tamo.
Tampon zona jos postoji, nije bas da se slobodno mozes kretat, ali radijacije i nema. Vise je ima u megapolisima nego tamo.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:05   #229
Quote:
valentina kaže: Pogledaj post
e sad ovo je konacno.
rusi izgovaraju LJVOV jer su ekavci.
ukrajinci izgovaraju LJVIV jer su ikavci.
tocka.
sve ostalo je krivo.
nije bas tako. Naime, ja govorim kako se izgovara u praksi, i jos nisam od ukrajnica cuo Ljviv vise od 2 puta. Ne kazem da nije tocno, ali zapadnoukrajinci govore Lviv. Da li je to gramaticki tocno, ne znam, jer se ne bavim pravopisom, vec onime sta cujem.
Ako se govori na ruskome, kazu Lavov ili Lvov.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:21   #230
tko je taras sevcenko?

taras grigorovic sevcenko najpoznatija je osoba ukrajinske povijesti.
najveci je ukrajinski pisac i pjesnik te klasik ukrajinske knjizevnosti.
rodjen je 1814. u kmetskoj obitelji. jos kao mladom umiru mu roditelji i on postaje sluga na dvoru svog gospodara.
s obzirom da je vec kao mlad bio jako talentiran slikar, jedan utjecajni ruski slikar otkupio ga je, tj. kupio mu je slobodu.
upisao je umjetnicku akademiju, a ujedno pocinje pisati i poeziju koja se temelji na domoljubnim temama.
suradjivao je s ilegalnom nacionalnog organizacijom "cirilometodsko bratstvo" i to ga je kostalo desetogodisnjeg progona uz zabranu slikanja i pisanja. ubrzo nakon povratka s progonstva umire u 47. godini zivota.
iako je imao kratak zivot, iza sebe je ostavio brojna djela: drame, pripovijesti, poeziju, poeme, balade... sveukupno 10 tomova.


njegova najpoznatija pjesma zove se zapovit (oporuka). u njoj pise kako zeli da ga pokopaju na obalama dnjipra. to mu je i usliseno. pokopan je pored gradica kanjiva na obali dnjipra i put brodom po dnjipru i obilazak brezuljka gdje je pokopan predivan je izlet. stari ukrajinci uz kobzu (ukrajinski narodni instrument) pjevaju ukrajinske narodne pjesme obuceni u narodne nosnje.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:25   #231
i cemu sad o tome pisat? ne kuzim O_o
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:25   #232
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
nije bas tako. Naime, ja govorim kako se izgovara u praksi, i jos nisam od ukrajnica cuo Ljviv vise od 2 puta. Ne kazem da nije tocno, ali zapadnoukrajinci govore Lviv. Da li je to gramaticki tocno, ne znam, jer se ne bavim pravopisom, vec onime sta cujem.
Ako se govori na ruskome, kazu Lavov ili Lvov.
apsolvent sam ukrajinskog jezika i SVI profesori su mi izvorni govornici. kazem to sto su nas naucili oni koji taj jezik koriste kao materinji. a mozes svakako cuti.

objasnit cu ti ovako. nakon slova L dolazi meki znak na kojem god jeziku pisao/la. ukrajinskom ili ruskom. tako da tvoja teorija pada u vodu.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:29   #233
Nisam ja ni rekao da je tvoje gramaticki krivo, ali da je Ljviv, pisalo bi se Лйвив, a ovo znaci da je L mekse, ali jos uvijek nije L J.

da ti dam malu paralelu. bas sam jucer pricao sa lektorom u L'vivu, i kaze covik, znaju gramatiku jako dobro, ali beknut ne znaju skoro nista.,..
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:45   #234
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Nisam ja ni rekao da je tvoje gramaticki krivo, ali da je Ljviv, pisalo bi se Лйвив, a ovo znaci da je L mekse, ali jos uvijek nije L J.

da ti dam malu paralelu. bas sam jucer pricao sa lektorom u L'vivu, i kaze covik, znaju gramatiku jako dobro, ali beknut ne znaju skoro nista.,..
ovo sto si napisao je vjerojatno ruski, a ruski ne znam.
ukrajinski se pise meki znak nakon L, sto uvijek znaci pomeksano. mi to izgovaramo kao LJ. tako je sa svim suglasnicima. cak i onima koje mi nemamo pomeksane.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:50   #235
Львів - ukrajinski naziv za lavov
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:53   #236
"й" je "j" po ukrajinski.
Львів je L'viv, i cita se sa mekanim L, sto moze zvucat Lviv, ali i Ljviv. Nije krivo ni jedno ni drugo, jer to nije klasicni LJ ili J.
I rest my case. Nemam se namjeru vise raspravljat oko toga.

p.s. ono sta sam napisao nije ruski
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 20:04   #237
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
"й" je "j" po ukrajinski.
Львів je L'viv, i cita se sa mekanim L, sto moze zvucat Lviv, ali i Ljviv. Nije krivo ni jedno ni drugo, jer to nije klasicni LJ ili J.
I rest my case. Nemam se namjeru vise raspravljat oko toga.

p.s. ono sta sam napisao nije ruski
nije ni ukrajinski jer oni tako ne pisu lavov. ovo sto sam ti napisala na cirilici skinula sam s njihove stranice. to je jedini pravopisno tocan naziv. a ljudi mogu pisati kako god zele.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 20:08   #238
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Nisam ja ni rekao da je tvoje gramaticki krivo, ali da je Ljviv, pisalo bi se Лйвив
ne bi se pisalo tako jer se svaki glas pomeksava mekim znakom. npr. ako imas rijec koja zavrsava glasom NJ nece nakn N ici J nego meki znak.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 08:53   #239
aj Valentina pobjedila si, ok?? aj se sad malo skini s toga i ako pišeš, piši nešto što se ljudima čita a ne kao da si popila svu pamet svijeta
miccek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 12:22   #240
na svom topicu cu pisati sto god mi padne na pamet a vezano je uz ukrajinu. kome se ne svidja, ne mora citati.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.