Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2015., 20:19   #81
ali piše na tetrapaku prvo 3 min lagalno pa onda 2 brzo... dok sam miksao lagano bilo je više-manje ok, izgledalo je kao da se pretvara u šlag no onda kad sam prebacio na maksimalno automatski sve se upropastilo

(u međuvremenu sam dodao i malo šećera, kao što piše u uputstvu da ide po želji)
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 20:49   #82
Meni se nešto slično desilo kad mi je mikser bio krepandus pa nije više bio dovoljno jak i brz.

Uvijek miksam ful speed i tada se normalno istuče slatko vrhnje. Znači nikave 3 min spore vrtnje, nego od početka na najjače.

Prije miksanja si vrhnje dugo i jako ohladio?
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 15:09   #83
Pa sad... ne znam koliko to mora biti dugo i jako. Kupio sam ga 2h prije i kako je bilo toplo vani malo se morao ugrijati a posto frizider mi ne hladi nesto jako (mislim da je na 2-3stupnja podeseno) onda nije mogao biti bas skroz leden.. ali je bio hladan.

Drugi put cu onda odmah okrenuti na maksimum 3min pa da vidim... nego kad da onda stavim secer posto mi ovo ovako i nije bas ukusno bez...
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 15:12   #84
Pa možeš odmah. Ja to sve radim po kratkom i brzom postupku i nikad problema, a znalo je bit i ne na dugom hlađenju.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 15:26   #85
mislim da je ovdje posrijedi nešto drugo. to konkretno slatko vrhnje (od Vindije) ima dodan stabilizator karagenan. na deklaraciji ne piše koliko ga je dodano, ali od svih slatkih vrhnja na tržištu, to se vrhnje najlakše/najbrže istuče u šlag pa mislim da ga je dodano dosta. i tu leži zamka.
dakle, za razliku od ostalih slatkih vrhnja, potrebno ga je lagano mutiti (ja ga obično mutim metlicom, ručno) ili samo na najsporijoj brzini mikserom. na taj način se neće stvoriti gruda

probaj tako.
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 15:27   #86
Mora biti hladno, a kako se u ducanima drzi na sobnoj temperaturi, bitno je prije mucenja dobro ohladiti u suprotnom mozes svasta ocekivati.

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:11   #87
Quote:
soundvision kaže: Pogledaj post
Pa sad... ne znam koliko to mora biti dugo i jako. Kupio sam ga 2h prije i kako je bilo toplo vani malo se morao ugrijati a posto frizider mi ne hladi nesto jako (mislim da je na 2-3stupnja podeseno) onda nije mogao biti bas skroz leden.. ali je bio hladan.

Drugi put cu onda odmah okrenuti na maksimum 3min pa da vidim... nego kad da onda stavim secer posto mi ovo ovako i nije bas ukusno bez...
Sigurno je bilo pretoplo.
Ako baš moraš staviti šećer, stavi ga netom prije nego je gotovo miksanje ako je u pitanju šećer u prahu. Običan šećer stavi nešto malo prije da se stigne otopiti.

Edit: nemoj miksati na minute, već prati kako vrhnje reagira i miksaj onoliko dugo koliko je potrebno

Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
mislim da je ovdje posrijedi nešto drugo. to konkretno slatko vrhnje (od Vindije) ima dodan stabilizator karagenan. na deklaraciji ne piše koliko ga je dodano, ali od svih slatkih vrhnja na tržištu, to se vrhnje najlakše/najbrže istuče u šlag pa mislim da ga je dodano dosta. i tu leži zamka.
dakle, za razliku od ostalih slatkih vrhnja, potrebno ga je lagano mutiti (ja ga obično mutim metlicom, ručno) ili samo na najsporijoj brzini mikserom. na taj način se neće stvoriti gruda

probaj tako.
Najviše rabim to Vindijino, uvijek ga tučem na najjače i super ispadne
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:15   #88
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post


Najviše rabim to Vindijino, uvijek ga tučem na najjače i super ispadne


meni se znalo dogoditi isto što i soundvisionu, ali ne i kad bih ga mutila na najslabije ili ručno
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:25   #89
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post


meni se znalo dogoditi isto što i soundvisionu, ali ne i kad bih ga mutila na najslabije ili ručno
Fakat zanimljivo, totalno oprečna iskustva
Uvijek miksam skroz ohlađeno vrhnje koje stoji u frižideru najmanje od prethodnog dana i samo kad mi mikser nije vrtio dovoljno brzo, počeo se raditi putar...
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:35   #90
inače, neki profesionalni slastičari su mi rekli da jako vole to vrhnje jer se dobro drži na kolačima
opet zbog karagenana.
to sad nema veze s ovim specifičnim problemom, samo primjećujem
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 09:49   #91
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Najviše rabim to Vindijino, uvijek ga tučem na najjače i super ispadne
Da, pretukao ga je. Dovoljno je deset, dvajst sekundi da se prijeđe granica i eto ti masnoća se počne razdvajat i imaš grude. Isto znam baš to vindijino koristiti i lupam ga također na najjače od početka te stalno promatram šta se dešava. Treba mu možda koja minuta da se istuče, nikako pet, bar meni nije trebalo. Kad dobije lagano čvrstoću onda čak i smanjim brzinu te par puta probam nagnut posudu da vidim koliko se drži za stijenke. Znao sam ga miksat i da nije bilo skroz hladno te nije bio neki problem ga istuć. Tu najviše igra ulogu postotak masnoće, a mislim da vindijino čak ima koji posto više od dukatovog, dok meggleovo ima najmanje, pa se i "najteže" uradi šlag iako to danas uz sve te miksere je stvarno dječja pjesma.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 09:51   #92
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
inače, neki profesionalni slastičari su mi rekli da jako vole to vrhnje jer se dobro drži na kolačima
opet zbog karagenana.
to sad nema veze s ovim specifičnim problemom, samo primjećujem
Mislim da se ova na biljnoj bazi najbolje drže, a da ih i profesionalni slastičari najviše koriste baš jer su skoro duplo jeftinija. Stoje na sobnoj temperaturi i utučeš ih u šlag za minut skoro. A sad za ove šta tvrde da koriste tipa vindijino ili drugo na mliječnoj bazi super, iako čisto sumnjam u većini slučajeva.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 11:20   #93
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Mislim da se ova na biljnoj bazi najbolje drže, a da ih i profesionalni slastičari najviše koriste baš jer su skoro duplo jeftinija. Stoje na sobnoj temperaturi i utučeš ih u šlag za minut skoro. A sad za ove šta tvrde da koriste tipa vindijino ili drugo na mliječnoj bazi super, iako čisto sumnjam u većini slučajeva.
Nema se tu što sumnjat. Probaš kolač sa slatkim vrhnjem i nakon sekunde znaš radi li se o mliječnom ili biljnom vrhnju. Neki koriste biljno, neki koriste pravo, ali to se odmah otkrije. I ne kupuju se više kolači od ovih što koriste biljno.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 10:17   #94
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Nema se tu što sumnjat. Probaš kolač sa slatkim vrhnjem i nakon sekunde znaš radi li se o mliječnom ili biljnom vrhnju. Neki koriste biljno, neki koriste pravo, ali to se odmah otkrije. I ne kupuju se više kolači od ovih što koriste biljno.
Kada fila od vrhnja dominira kolačem ili čini dobar udio nije problem, naravno. Kada je imaš umiješanu sa voćem, čokoladom i sl., pa čak i u sladoledu često nemaš skoro nikakve šanse da skužiš razliku ako hoćemo biti objektivni.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 13:45   #95
Ako hoćemo bit objektivni, onaj kome biljno smeta ili ga ne voli, skužit će ga odmah i u bilo čemu. Isto kao i umjetne zaslađivače i sl.
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 08:43   #96
Quote:
ifigenija kaže: Pogledaj post
Ako hoćemo bit objektivni, onaj kome biljno smeta ili ga ne voli, skužit će ga odmah i u bilo čemu. Isto kao i umjetne zaslađivače i sl.
Nije nigdje ni tvrđeno da se neće skužiti često, ali će svakako biti dosta situacija gdje će se čovjek itekako prevariti, i to upućena osoba. Sličnih testova je bilo brdo gdje ljudi puno "lakše" stvari nisu uspjeli pogoditi, samo šta je teško priznat vlastitu nemoć u određenim okolnostima ili učiniti slijepi test u vlastitom angažmanu.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 08:49   #97
Zna li netko zašto nigdje nema slatkog vrhnja?!

Prije sam u Lidlu uzimala slatko vrhnje u crvenoj ambalaži, u istoj je i vrhnje za šlag pa je trebalo paziti što uzimaš. Zadnjih mjesec, dva (možda i više), u Lidlu više ne postoji slatko vrhnje - samo vrhnje za šlag. Gledam po drugim dućanima - ista stvar.

Di da kupim slatko vrhnje, ovo za šlag i biljna su mi
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 08:55   #98
pilosovo vrhnje za šlag iz lidla u crvenoj ambalaži nije biljno vrhnje

piše na njemu da ima 30 % mliječne masti
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 08:57   #99
Di sam napisala da je biljno? Imali su baš slatko vrhnje. Ja bih njega, a ne vrhnje za šlag. Sjećam se da sam prije čitala deklaraciju i da su imali drugačiji sastav.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 10:52   #100
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
mali su baš slatko vrhnje. Ja bih njega, a ne vrhnje za šlag.
ja stvarno ne osjetim razliku između slatkog vrhnja i vrhnja za šlag

imali su oni i neko vrhnje u čašici, ali jel slatko ili je za šlag ne znam... fino mi je i u čašici i u tetrapaku i oboje nije biljno
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.