Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2016., 13:54   #361
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
kolko ja znam, ovo sa ispricnicama varira od skole do skole, stovise od razrednika do razrednika.
po ovogodisnjem pravilniku i lijecnicku ispricnicu trebaju roditelji potpisat,a broj dana koje roditelj moze opravdat je zapravo jako malen

htjela sam reci, skola jest obaveza i nije bas ko vrtic,sad se sjetim i nema nas dva mjeseca u HR
cak i ja koja nemam neko misljenje o skoli, nisam tip da bih bas izvlacila dijete, zato jer se meni nekud ide, ili mogu s poslom, pa bih povela i diejte...

jucer sam pricala sa ljudima koji prosle godine nisu dobili prijevremeni upis (isto tak neki datum blizu), ono sto je njima bila motivacija su financije, pricali su o nekoj racunici i kolko im je skola ove godine olaksala kucni budget.
zapravo me iznenadilo da ljudi kalkuliraju kak je skola jeftinija , meni se uvijek cini da sto su klinci stariji da su stvari skuplje.
Škola nije jeftinija
boravak 200 kn
hrana 180-200 ovisno o broju dana

dodatno u školi: izleti, materijal za likovni, dani u prirodi, muzeji, kazališta...svaki tjedan bar 50 kn ode za nešto.
dodtanou vrtiću: tu i tamo paket čaša (6 kn), paket vlažnih maramica (15 kn), predstava (20-25 kn)

obojica sport (ukupno 300 kn jer idu na isti pa drugo dijete plaća pola cijene) + još mlađi sport u vrtiću (200 kn)

Vrtić i aktivnosti = 600 kn
Škola i kativnosti = 600 kn
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 13:59   #362
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ne smao to.
obicno njihov nemir kazne neimanjem tjelesnog

to ti je meni jedna ogromna prednost "duzeg" ostajanja u vrticu.
mislim, onom vrticu di idu dvaput dnevno van i mogu trcat, penjat se...cak i bez integriranog/dodatnog sportskog programa
U našoj školi ako je vrijeme ok (nije baš blato do koljena i ne pada ništa) idu obavezno jedanput van, nekad i dva puta...
Mlađi u vrtiću nekad ne ide uopće van iako je vrijeme ok..

Sve ovisi o xy faktora....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 16:03   #363
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Škola nije jeftinija
boravak 200 kn
hrana 180-200 ovisno o broju dana

dodatno u školi: izleti, materijal za likovni, dani u prirodi, muzeji, kazališta...svaki tjedan bar 50 kn ode za nešto.
dodtanou vrtiću: tu i tamo paket čaša (6 kn), paket vlažnih maramica (15 kn), predstava (20-25 kn)

obojica sport (ukupno 300 kn jer idu na isti pa drugo dijete plaća pola cijene) + još mlađi sport u vrtiću (200 kn)

Vrtić i aktivnosti = 600 kn
Škola i kativnosti = 600 kn
ko nema boravka, onda je nula.
eventualno prehrana, al samo uzina koja je cca 100kn (za ove znam da nije niti to)

skola ne nudi platni sport/jezike/ritmiku, ko u vrticu, koje, citiram:"moras upisat dijete da se ne istice od drugih a svi idu, a u skoli je jezik besplatno od prvog razreda"

mene je iznenadilo da itko uopce kalkulira lovom,odn da im je vrtic tolki trosak da jedva cekaju da dijete krene u skolu (naravno da nije isto kada netko vrtic placa 300kn ili 600, a pogotovo ne ak je u privatnom, jer se kroz godinu dana zapravo nakupi lijepa razlika).
no jednostavno mislim da kak god okrenes nesto moras platiti, a sto je dijete vece, cijene su vece

meni su, ako vec pricamo o kalkulacijama (a ignoriramo djetetove potencijale) nekak logicnije kalkulacije da ce biti stariji kad krene, i kada vise nece biti boravka ce biti sposobniji ostati sam doma (u skladu s preporukama pravobraniteljice), ili da ce dobiti "bolju" uciteljicu (s ovim se isto kalkulira , pogotovo roditelji koji imaju stariju djecu, pa zele da im mladji dobije istu u prvom razredu, iako mislim da cesce ide u smjeru ranije upisivanja radi toga), i znam odgodu s kajzerice, jer se cekala nova skola, sto mi ima nekog smisla, a brijem da ih je bilo i vise, i da je bilo i na vrbanima, ili bilo gdje gdje vazes hoces li voziti jednu godinu ili iduci ici u kvartu (ko i kad se ljudi sele, pa jos nisu preselili u novi stan/kucu, pa ond abolje da je dijete u vrticu, nego da ga/ju vozimo u skolu)

u svakom slucaju, meni odgoda nema smisla ako dijte u toj godini stagnira, i/li ne popravi ono u cemu kasni
i kolko god to jest neka odluka roditelja, mislim da mora biti debelo argumentirana strucnjacima i da mora biti i jasno vodjena sto ce se, gdje i tko, s djetetom raditi u toj godini.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 16:10   #364
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
u svakom slucaju, meni odgoda nema smisla ako dijte u toj godini stagnira, i/li ne popravi ono u cemu kasni
i kolko god to jest neka odluka roditelja, mislim da mora biti debelo argumentirana strucnjacima i da mora biti i jasno vodjena sto ce se, gdje i tko, s djetetom raditi u toj godini.
Mi imamo doktoricu koja radi sistematske i "koja je za odgodu".
Na čemu se temelji njezin stručni stav ne znam (osim na vlastitom iskustvu gdje je djete poslala sa 7, a ne 6, i zadovoljna je time, međutim to je njezino osobno iskustvo i to je sve).


Tako da za OOOOOOO:
kako si na istočnom dijelu grada i kako ćeš najvjerojatnije kod nje ići na sistematski, dobit ćeš odgodu bez problema ako želiš.
Kako su i stručni timovi vrtića te psiholog u vrtiću svi za kasniji polazak u školu, i kako zaista iz prve ruke znam da djecu koja su odgodila polazak u školu bez ikakvog razloga osim "on je meni još mali i zaigran je", ukoliko iduće godine budeš za odgodu, bez problema ćeš je dobiti.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 19:21   #365
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
U našoj školi ako je vrijeme ok (nije baš blato do koljena i ne pada ništa) idu obavezno jedanput van, nekad i dva puta...
Mlađi u vrtiću nekad ne ide uopće van iako je vrijeme ok..

Sve ovisi o xy faktora....
Kod mene isto, mladji bude po cijeli dan u sobi (znam jer je cist ), ona dodje blatna jer je igrala nogomet s deckima.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 21:53   #366
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Mi imamo doktoricu koja radi sistematske i "koja je za odgodu".
Na čemu se temelji njezin stručni stav ne znam (osim na vlastitom iskustvu gdje je djete poslala sa 7, a ne 6, i zadovoljna je time, međutim to je njezino osobno iskustvo i to je sve).


Tako da za OOOOOOO:
kako si na istočnom dijelu grada i kako ćeš najvjerojatnije kod nje ići na sistematski, dobit ćeš odgodu bez problema ako želiš.
Kako su i stručni timovi vrtića te psiholog u vrtiću svi za kasniji polazak u školu, i kako zaista iz prve ruke znam da djecu koja su odgodila polazak u školu bez ikakvog razloga osim "on je meni još mali i zaigran je", ukoliko iduće godine budeš za odgodu, bez problema ćeš je dobiti.
jesam na istocnom djelu sam
gdje se obavlja taj sistematski?

da ne pisem poseban post,nisam mislila odgodit mu skolu radi financijskih razloga kako neki ovdje pisu,nego radi nezrelosti jedini razlog je to
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 18:30   #367
vrtic je super, nema obaveza, samo igra i uživanje...nema ljetnih i ostalih odmora gdje ne znaš gdje bi sa djetetom i plaćaš hrpu novaca da nebi bila doma...

hrpa obaveza, zadace, učenja, vjezbanja....djeca nisu jos samostalno sposobna raditi zadacu, učiti itd. znaci sve je na roditelju...još ako nema boravka

a o troškovima da i ne pričam...vrtić 150 kn i to je to....još neke sitnice koje se donesu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:58   #368
rasprava o cijenama vrtica (s posebnim osvrtom na Zagreb) je prebacena ovdje
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 22:27   #369
vidim, nosorog spominje razne "razloge" za odgodu...
meni je od svih koje sam čula uvjerljivo najbolji ovaj: dakle, mama je na porodiljnom s drugim djetetom i hoće biti što dulje na moru, pa tako i u rujnu i listopadu čak ako bude toplo i zato bi tražila odgodu za starije dijete da bude s njima (i da ona ne mora biti s njim u zg)
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 09:37   #370
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
vidim, nosorog spominje razne "razloge" za odgodu...
meni je od svih koje sam čula uvjerljivo najbolji ovaj: dakle, mama je na porodiljnom s drugim djetetom i hoće biti što dulje na moru, pa tako i u rujnu i listopadu čak ako bude toplo i zato bi tražila odgodu za starije dijete da bude s njima (i da ona ne mora biti s njim u zg)
znam ih preko nekoliko.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 16:01   #371
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
vidim, nosorog spominje razne "razloge" za odgodu...
meni je od svih koje sam čula uvjerljivo najbolji ovaj: dakle, mama je na porodiljnom s drugim djetetom i hoće biti što dulje na moru, pa tako i u rujnu i listopadu čak ako bude toplo i zato bi tražila odgodu za starije dijete da bude s njima (i da ona ne mora biti s njim u zg)
pa di ces bolje
svjez zrak, bondanje s bratom/sestrom, nema ljubomore malca da se roditelj bavi skolarcem niti skolarca da se mama bavi pelenama i dojenjem, nego se svi brckaju u moru i uzivaju
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 08:07   #372
Dobro, u čem je problem? Organizirali su se kak im paše.

Jesu nekog time zakinuli? Godina prije poslije, tak svejedno u konaÄŤnici.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 09:05   #373
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Dobro, u čem je problem? Organizirali su se kak im paše.

Jesu nekog time zakinuli? Godina prije poslije, tak svejedno u konaÄŤnici.
Pa nema problema. Roditelji svakako znaju što je najbolje za dijete. Na svim područjima. Samo ne znam zašto onda imamo uopće liječnike, stomatologe, učitelje, profesore kad roditelj ionako zna sve bolje od njih. Onda bi trebalo uvesti školovanje kod kuće i polaganje ispita. Pa dijete ne mora u školu nikad.Vražja socijalizacija, ma ni to nam ne treba. Ionako nam je škola samo tome služila, učitelji ništa ne znaju poučiti naše najdraže.
Čemu se pita struka (liječnik, pedagodg, psiholog, učitelj, odgojitelj) kad roditelj ionako najbolje može procijeniti je li njegovo dijete spremno za školu. Kad je bolesno ionako ne treba liječniku, ne samo na liječenje već ne treba ni liječnika da procjeni je li ozdravio, roditelj najbolje zna.
Kad treba ispričati dijete iz škole, roditelj je ionako kompetentan za to i više nego dovoljno moralan da to pravo ne zloupotrebljava na štetu vlastitog djeteta. Štoviše, kad se dijete kojim čudom zaposli , roditelj je kompetentan da ispiše i doznaku za posao kad dijete odluči par dana provesti na moru, malo duže od godišnjeg.

Ja uopće ne znam čemu školujemo djecu u institucijama kad bi se znanje ionako moglo prenositi kod kuće, roditelj zna bolje od učitelja, profesora. Pa čak bi se i fakultet mogao vjerojatno odraditi kod kuće. Mislim, čemu sva ta zanimanja. Samo uludo trošenje para države na njihove plaće i školovanje.

I da, sad ozbiljno. Mislim da nema veze hoće li dijete s odgodom u školu ili ne,no smatram da ipak mi kao roditelji bi trebali popustiti uzde i miješati se u sve i svašta.
Mi najbolje poznamo svoje dijete, ali dajmo priliku i struci da kaže svoje. Dijete koje je emocionalno i intelektualno zrelo za školu i koje nema (većih) logopedskih problema bi po mom mišljenju trebalo poslati u školu kad je zakonski obveznik, a ne tražiti odgodu da se još jedno ljeto provede na moru.

Odgode imaju smisla ako dijete ima poteškoća na nekom polje kako bi dobilo vrijeme da se bolje pripremi (ili sazre) i spremno se sljedeće godine (ili bar spremnije) suoči sa školskim obvezama.
Odgoda nema smisla ako se dijete koje ima npr. logopedskih problema i zbog njih je preporuka odgode, ne uputi logopedu (i ne vodi loopedu ako je ikako moguće u ovoj našoj državi) i ne odradi s njim tu jednu godinu tretmana. Ili se roditelja ne uputi kako raditi s djetetom kako bi se emocionalno ili socijalno osnažilo, uputi na radionice i sl. Nismo mi roditelji sveznajući mada rado mislimo da jesmo
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 09:57   #374
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Dobro, u čem je problem? Organizirali su se kak im paše.

Jesu nekog time zakinuli? Godina prije poslije, tak svejedno u konaÄŤnici.
Nije škola samo za učenje i nije riječ o induvidualnom radu s djetetom pa da je svjedno.

Moj sin je rođen krajem trećeg mjeseca i po preporuci stručnih službi, a i teta u vrtiću, "normalno" je krenuo u školu. On npr. pri polasku uopće nije znao čitati, ali s gradivom nije imao nikakvih problema. U prvom polugodištu sam ja s njim radila domaći, a u drugom (po njegovoj želji) sve radi samostalno i odlično mu ide.

S druge strane, u njegovom razredu ima 21 dijete, a barem petero djece (za koje ja znam) je napunilo 8 prije nego je on napunio 7 godina. Za neku djecu znam da je odgoda bila na inzistiranje roditelja. Sad se već vidi da postoji razlika u ponašanju i interesima djece do koje je, po meni, došlo baš zbog razlike u zrelosti (koja je u ovom slučaju rezultat starosti). Pitam se kako će tek biti kad počnu ulaziti u pubertet.

Svi smo mi dio društva i ja sam za to da poštujemo društvena pravila, a ne da se društvo mora prilagođavati pojednicima jer se nekome kupa u rujnu, a živio bi u u Zagrebu.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 10:40   #375
Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Nije škola samo za učenje i nije riječ o induvidualnom radu s djetetom pa da je svjedno.

S druge strane, u njegovom razredu ima 21 dijete, a barem petero djece (za koje ja znam) je napunilo 8 prije nego je on napunio 7 godina. Za neku djecu znam da je odgoda bila na inzistiranje roditelja. Sad se već vidi da postoji razlika u ponašanju i interesima djece do koje je, po meni, došlo baš zbog razlike u zrelosti (koja je u ovom slučaju rezultat starosti). Pitam se kako će tek biti kad počnu ulaziti u pubertet.

Svi smo mi dio društva i ja sam za to da poštujemo društvena pravila, a ne da se društvo mora prilagođavati pojednicima jer se nekome kupa u rujnu, a živio bi u u Zagrebu.
Ne kužim baš ovo?
Ta starija djeca su zrelija ili što? Problem su razlike među djecom u ponašanju i interesima? Kakve su to razlike da su problem? Ne kužim ni s pubertetom, što će se strašno dogoditi?
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 10:51   #376
Niti kuzim sto je onda s djecom koja su rodjena u 4 mjesecu,ona valjda jadna uvijek ispastaju jer su najstariuji u razredu

nemam pojma, ne vidim bas nista lose u odgodi skole. pa cak ni ako se (samo) zeli biti s djetetom 4 mjesec na moru zadnji put u zivotu. neke su stvari nenadomjestive u zivotu, a kretanje u skolu sa 6,5 umjesto sa 7 i pol nije jedna od njih.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 11:21   #377
Nije mi jasno, recimo jedno dijete je rođeno 29.3. a drugo 6.4.
I što će se strašno dogoditi ako to prvo dobije odgodu? Što se točno promijeni u tih 7 dana?
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 11:23   #378
ne postujes PRAVILA. pravis se pametna. stavljas privatne zelje i potrebe ispred PRAVILA sustava. a poznato je da su ljudi tu radi sustava a ne obrnuto.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 11:29   #379
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne postujes PRAVILA. pravis se pametna. stavljas privatne zelje i potrebe ispred PRAVILA sustava. a poznato je da su ljudi tu radi sustava a ne obrnuto.
I stupid woman!

dopustila bih odgađanje i ako recimo većina vrtićke skupine polazi u isto vrijeme u istu školu, pa je to razlog, da ne ide prije prijatelja

anarhija!
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 11:29   #380
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Ne kužim baš ovo?
Ta starija djeca su zrelija ili što? Problem su razlike među djecom u ponašanju i interesima? Kakve su to razlike da su problem?
Koliko ja vidim ta starija djeca su nekako mirnija. Ne znam kako se ponašaju na satu jer učiteljica to ne komentira posebno, ali mislim da imaju vrlo dobru učiteljicu. Recimo da nije takva i da mi kaže da se moj sin stalno vrpolji, a XY je baš miran, a ja znam da moj ima 7, a drugi dječak 8,5 godina smetala bi me ta primjedba. A ima takvih učiteljica.

Što se tiče intersea: Moj sin je dosta djece iz razreda dovodio kod nas na igranje, što dječaka, što djevojčica. Iz priče s njima sam vidjela da ima onih koji još uvijek gledaju Micky Mousa, Tom & Jerryija, a ima i onih koji gledaju Violetu (RTL kockica), Big brother... Ne želim ulaziti u odgoj i što je primjereno za koju dob. Uopće ne znam koliko ta djeca stvarno gledaju tv, samo promatram s kojim žarom neki od njih pričaju kako je Jerry pobjegao, a drugi razglabaju o ljubavnim sapunicama. I svaki put je ispalo da su mlađa djeca ta gledaju crtiće i da su nekako zaigraniji i nemirniji (ali i dalje dovoljno zreli da idu u prvi razred).
Quote:
Ne kužim ni s pubertetom, što će se strašno dogoditi?
Ja sam se kao dijete igrala sa susjednima koji su recimo bili +/- dvije godine starosti od mene. Sva ta druženja su se počela prorijeđivati najviše u vrijeme ulaska u pubertet. Jednostavno je ispalo da je razlika među nama prevelika. Krajem srednje škole smo se opet počeli više družiti. Ne znam zašto je bilo tako, ali ispada da je u toj dobi razlika u godinama bila bitna.
Sve u svemu, ništa strašno se neće dogoditi (niti sam ja pisala post u smislu da je to neka katastrofa). Isto tako se ništa strašno neće dogoditi da dijete na vrijeme krene u školu ako nitko osim roditelja ne vidi razlog za odgodu.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:53.