Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Bi li protestantizam unaprijedio Hrvatsku?
Da 21 37.50%
Ne 35 62.50%
Glasovatelji: 56. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2016., 19:43   #1
Bi li protestantizam unaprijedio Hrvatsku?

Primijetio sam vezu između glavnih religija država i njihovog financijskog i kulturnog statusa.
Primijetio sam da su protestantske države izuzetno napredne i atraktivne za život kao Švedska, UK, Kanada, SAD ili Kenija, Gana i JAR u Africi. (Sve je relativno)

Ja osobno mislim da bi protestantska reforma u Hrvatskoj uspjela ujediniti ljude.
I to s učenjem o ljubavi i međusobnim poštivanjem. Te iskrenošću kao vrijednošću.

Vjerujem da bi iza toga bio postignut i stabilan financijski uspjeh zemlje.

Što vi kažete?
putnikbroj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 19:51   #2
Kanada? Najpozeljnija regija za zivot je frankofona katolicka regija Quebec.

U Europi su najbogatije regije Austrija (oko Beca), Lombardija, Bavarska, Svicarska. Protestantske li su? Ne, katolicke su. Nije vjera jedini faktor i sam si napisao da je sve relativno.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 19:56   #3
A ateizam?
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:01   #4
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
A ateizam?
Budizam?
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:16   #5
Ovo mi je zaninljivo jako i moram priznat da sam fan kalvinizma
Little Alex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:31   #6
Čitaj "Why nations fail"


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:33   #7
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
A ateizam?
Kina i Japan kao neke velesile. Od ostalih Švedska, Danska, Kalifornija,...

Kod nas ne bi uspio protestantizam. Hrvati su samo načelno za težak rad, odricanje i skromnost. Mi smo mediteranski mentalitet, nemamo previše veze s ostatkom Europe.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:39   #8
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
A ateizam?
Nikad pa ni tad!
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:43   #9
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Primijetio sam vezu između glavnih religija država i njihovog financijskog i kulturnog statusa.
Primijetio sam da su protestantske države izuzetno napredne i atraktivne za život kao Švedska, UK, Kanada, SAD ili Kenija, Gana i JAR u Africi. (Sve je relativno)

Ja osobno mislim da bi protestantska reforma u Hrvatskoj uspjela ujediniti ljude.
I to s učenjem o ljubavi i međusobnim poštivanjem. Te iskrenošću kao vrijednošću.

Vjerujem da bi iza toga bio postignut i stabilan financijski uspjeh zemlje.

Što vi kažete?
Živiš u malo težim iluzijama, neke pretežno protestantske države kao što su: Švedska, Finska, južni dijelovi SAD-a, neki djelovi Njemačke su poprilično nerazvijeni, a ne zaboravi da je Hrvatska jako dugo bila na udaru turskog carstva i tu Protestantizam baš i ne bi puno pomogao, a i klima nije baš pogodna za razvoj Protestantizma.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:45   #10
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Primijetio sam vezu između glavnih religija država i njihovog financijskog i kulturnog statusa.
Primijetio sam da su protestantske države izuzetno napredne i atraktivne za život kao Švedska, UK, Kanada, SAD ili Kenija, Gana i JAR u Africi. (Sve je relativno)

Ja osobno mislim da bi protestantska reforma u Hrvatskoj uspjela ujediniti ljude.
I to s učenjem o ljubavi i međusobnim poštivanjem. Te iskrenošću kao vrijednošću.

Vjerujem da bi iza toga bio postignut i stabilan financijski uspjeh zemlje.

Što vi kažete?
Pucanstvo u Svedskoj, Norveskoj, Danskoj je u biti poprilicno ireligiozno, kod njih je definicija vjere pitanje drzavne pripadnosti. Kad pitas Danca jesi li vjernik/nevjernik, on ce ti vjerojatno odgovoriti vjernik, ali njemu to nista ne znaci, ne zivi vjeru, njemu je bitno da je vjera povezana s drzavom, znaci povezaniji je s drzavom kao covjek. To ti je jednostavno tak na sjeveru, kod nas bi to potaklo burnu raspravu, gore kod njih, boli ih kuki.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:52   #11
Bavarska ih pojede za doručak.
morlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:58   #12
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
A ateizam?
To smo već isprobali.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 22:48   #13
Je li se tko zapitao nisu li u Hrvatskoj protestanti prisutni već preko 400 godina?

http://flacius.net/index.php?option=...mid=61&lang=hr

Popis protestantskih crkava: https://hr.wikipedia.org/wiki/Razgovor:Protestantizam
zzpotpora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 23:46   #14
Religija nema veze s ekonomijom i protestantski krajevi nisu najbogatiji dijelovi Europe.

Od tri najsiromašnije županije u Madžarskoj, dvije su ujedno i jedine dvije sa protestantskom većinom

Usporedite uostalom;

GDP po županijama Madžarske
https://www.ksh.hu/docs/teruletiatlasz/gdp_eng_nagy.png

vjerska struktura Madžarske (plavo protestanti, crveno katolici)
https://en.wikipedia.org/wiki/File:V...z%C3%A1gon.png

Isto je u Njemačkoj, najbogatija je Bavarska i zapadni dio zemlje, najsiromašnija je Istočna Njemačka, gdje su jedini katolici nešto Poljaka i drugih naroda u većim gradovima.

Dakle nema to veze s religijom, neki krajevi su imali više sreće pa su ih zaobišli ratovi, neki su imali desetljeća bolje ekonomske politike, a neki su se bolje snašli zadnjih godina, kraj priče.

O SAD-u da ne pričamo, protestantski, baptistički jug je najsiromašniji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 00:24   #15
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Primijetio sam vezu između glavnih religija država i njihovog financijskog i kulturnog statusa.
Primijetio sam da su protestantske države izuzetno napredne i atraktivne za život kao Švedska, UK, Kanada, SAD ili Kenija, Gana i JAR u Africi. (Sve je relativno)

Ja osobno mislim da bi protestantska reforma u Hrvatskoj uspjela ujediniti ljude.
I to s učenjem o ljubavi i međusobnim poštivanjem. Te iskrenošću kao vrijednošću.

Vjerujem da bi iza toga bio postignut i stabilan financijski uspjeh zemlje.

Što vi kažete?
Loše si primjetio.

U Kanadi ima više katolika nego protestanata i to skoro 10% više.

Američke države sa visokim postotkom protestanata su i najnerazvijenije (Alabama, Mississippi, Arkanzans,...) Države sa katoličkom većinom su najrazvijenije (MA, NY, NJ, CT,...).

Katolici su vecina i u Svicarskoj.
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 00:24   #16
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Primijetio sam vezu između glavnih religija država i njihovog financijskog i kulturnog statusa.
Primijetio sam da su protestantske države izuzetno napredne i atraktivne za život kao Švedska, UK, Kanada, SAD ili Kenija, Gana i JAR u Africi. (Sve je relativno)

Ja osobno mislim da bi protestantska reforma u Hrvatskoj uspjela ujediniti ljude.
I to s učenjem o ljubavi i međusobnim poštivanjem. Te iskrenošću kao vrijednošću.

Vjerujem da bi iza toga bio postignut i stabilan financijski uspjeh zemlje.

Što vi kažete?
Da se ljudi žele ujediniti bi uspjeli i bez protestantizma.
__________________
Cijeni ono što imaš. :)
Nodii is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 10:21   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Religija nema veze s ekonomijom i protestantski krajevi nisu najbogatiji dijelovi Europe.

Od tri najsiromašnije županije u Madžarskoj, dvije su ujedno i jedine dvije sa protestantskom većinom

Usporedite uostalom;

GDP po županijama Madžarske
https://www.ksh.hu/docs/teruletiatlasz/gdp_eng_nagy.png

vjerska struktura Madžarske (plavo protestanti, crveno katolici)
https://en.wikipedia.org/wiki/File:V...z%C3%A1gon.png

Isto je u Njemačkoj, najbogatija je Bavarska i zapadni dio zemlje, najsiromašnija je Istočna Njemačka, gdje su jedini katolici nešto Poljaka i drugih naroda u većim gradovima.

Dakle nema to veze s religijom, neki krajevi su imali više sreće pa su ih zaobišli ratovi, neki su imali desetljeća bolje ekonomske politike, a neki su se bolje snašli zadnjih godina, kraj priče.

O SAD-u da ne pričamo, protestantski, baptistički jug je najsiromašniji

Dodao bih da je recimo dugo katolička Republika Irska bila zbilja siromašna, a danas ima BDP per capita veći od protestantske SJ. Irske. Norveška je protestantska pa je do prije 50 godina bila siromašna.

Katoličke pokrajine u Belgiji, Nizozemskoj (jug), Njemačkoj (zapad-jug), Švicarskoj i sjevernoj Italiji su više manje najrazvijeniji dijelovi svijeta već duže vrijeme.


Religija ima neki utjecaj ali nije to sve tako linearno.
__________________
uhljebi, ovo je vaš kraj!
medo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:37   #18
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Kanada? Najpozeljnija regija za zivot je frankofona katolicka regija Quebec.

U Europi su najbogatije regije Austrija (oko Beca), Lombardija, Bavarska, Svicarska. Protestantske li su? Ne, katolicke su. Nije vjera jedini faktor i sam si napisao da je sve relativno.
upravo suprotno - to je najnerazvijenije regija CAN sa najviše poreza
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 17:15   #19
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Kina i Japan kao neke velesile. Od ostalih Švedska, Danska, Kalifornija,...

Kod nas ne bi uspio protestantizam. Hrvati su samo načelno za težak rad, odricanje i skromnost. Mi smo mediteranski mentalitet, nemamo previše veze s ostatkom Europe.
I Zapadna Europa je samo načelno za težak rad, odricanje i skromnost a stvarnost je dijametralno suprotna. Imigranti rade teške poslove, a Zap. Eurpoljani gledaju na provode po svijetu i drže do tjelesnog izgleda te mode. Sve su kontra od onoga kako izgleda. Netko tko se ubija od rada ne izgleda kao prosječan zapadni Europljanin.

Zadnje uređivanje saurs : 22.01.2016. at 17:30.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 17:52   #20
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
I Zapadna Europa je samo načelno za težak rad, odricanje i skromnost a stvarnost je dijametralno suprotna. Imigranti rade teške poslove, a Zap. Eurpoljani gledaju na provode po svijetu i drže do tjelesnog izgleda te mode. Sve su kontra od onoga kako izgleda. Netko tko se ubija od rada ne izgleda kao prosječan zapadni Europljanin.
Ma i u bivšoj Istočnoj Njemačkoj smo imali protestantsku radnu, pa svejedno čak i 26 godina nakon ujedinjenja još uvijek zapadni Nijemci ih po svemu gledaju kao na bivši istočni blok.

Dakle sam protestantizam nije dovoljan, bitna je masa okolnosti
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.