Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2005., 13:06   #1
Pasivni pušači

"Maria Spozetti je sedam godina udisala dim cigareta svojih kolega u skučenom vladinom uredu. Umrla je od raka pluća. Sud u Rimu odlučio joj je dodijeliti posthumno 400.000 eura odštete. Smatra se da je odšteta koja je isplaćena rodbini najveća ikada do sada dodijeljena u Italiji zbog pasivnog pušenja i prva protiv vlade.
- Ovo je vrlo značajan presedan jer otvara vrata stotinama, pa i tisućama drugih slučajeva - rekao je Marco Ramadori iz grupacije za zaštitu potrošača, koji daje podršku sudskoj odluci.
Pokojna Maria često se žalila na svoje poslovno okruženje, ali pošto nisu postojali propisi koji zabranjuju pušenje, nije mogla ništa učiniti. U veljači 2000. godine umrla je od raka pluća u 57. godini života. Sud je dodijelio 260.000 eura zbog fizičkih patnji te 130.000 eura poradi duševnih boli. Ovaj slučaj je najnoviji dokaz koji ide u prilog nedavno usvojenog antipušačkog zakona koji zabranjuje pušenje u uredima s više zaposlenih, restoranima, barovima i tvornicama. Cilj zakona je okončanje pasivnog pušenja i odvraćanje od ove navike koja po statistikama godišnje ubije 90.000 Talijana."


Inače, apropo zabrane pušenja, nevoljko moram priznati da, iako inače nisam za kategoričke zabrane, sa zabranom pušenja bih se složila odmah sutra.

Naravno, nisam aktivni pušač, ali pasivni sam već godinama (na poslu, u bircevima itd). Moram priznati da me pomisao na to da bih zbog toga na bilo koji način moglo patiti moje tijelo i zdravlje poprilično razbješnjuje!!! Poglavito zato što ne postoji način da se makneš od pušača i nastaviš živjeti normalnim društvenim životom.


caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 14:17   #2
Slažem se. Ja sam za potpunu zabranu pušenja na svim javnim mjestima. Zašto bi me netko tko je odabrao sebe trovati, trovao i mene?
komarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 14:40   #3
Quote:
komarac kaže:
Slažem se. Ja sam za potpunu zabranu pušenja na svim javnim mjestima. Zašto bi me netko tko je odabrao sebe trovati, trovao i mene?
Ja bi tebi zabranio da voziš auto.
Zašto bi ti mene trovao ispušnim plinovima svog automobila?
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 15:26   #4
Quote:
IMF-ovac kaže:
Ja bi tebi zabranio da voziš auto.
Zašto bi ti mene trovao ispušnim plinovima svog automobila?
Prijevoz je nešto što je nužno. A i uz to je uveden eko-test da se što manje zagađuje. Pušenje nije nužno, a i onima kojima je, mogu izaći negdje gdje nema onih koji to ne žele. To je osnovna tolerancija koju treba poštivati. A i kultura. Ni ja neću prditi pored tebe na poslu nego ću izaći van ako me baš potjera. Zašto bi ti ili netko drugi to udisao?
komarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 20:27   #5
Quote:
IMF-ovac kaže:
Ja bi tebi zabranio da voziš auto.
Zašto bi ti mene trovao ispušnim plinovima svog automobila?
Zanimljiva i očekivana analogija. Ali ne drži vodu.
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 20:38   #6
Grrr...alergicna sam na pusace koji bi se radije pobili nego u zatvorenom ugasili cigaru.
Stari mi je strastveni pusac ali pusi samo u svojoj sobi...ili izadje napolje.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 22:03   #7
Quote:
IMF-ovac kaže:
Ja bi tebi zabranio da voziš auto.
Zašto bi ti mene trovao ispušnim plinovima svog automobila?
A nisi li ti prestao pušiti?
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 22:49   #8
Isti čas bi glasao za nju. Čak bi i za HDZ glasao kad bi rekli da će odmah zabranit pušenje na javnim mjestima i zatvorenim prostorima!
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 08:42   #9
Quote:
caregiver kaže:
Zanimljiva i očekivana analogija. Ali ne drži vodu.
da, zanimljivo je da se 90% pušača odmah za aute zakači
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 08:46   #10
Banda jedna pušačka!!!

cicap is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 12:03   #11
Quote:
Aragorn kaže:
Isti čas bi glasao za nju. Čak bi i za HDZ glasao kad bi rekli da će odmah zabranit pušenje na javnim mjestima i zatvorenim prostorima!
nemoj da te koji hdz-ovac čuje, ak se oni toga prvi sjete nema nam spasa, i ovak su nas vratili 100 god. unazad ..
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 09:51   #12
Cekaj , zasto na svima javnim prostorima .

Mislim da ja nikog ne trujem ako zapalim pljugu na cesti ,
parku i sl.

Ne slazem se sa zabranom , nego sam za segragaciju .

Na radnim mjestima , restoranima i sl . potpuna zabrana.

Medjutim , u Hrvatskoj ima previse pusaca da bi se zabranilo
po birtijama , diskotekama i sl.
Shvacam vas nepusace da vam smeta dim , trujemo vas ,
medjutim trebate imati nekog obzira prema nama u smislu
omogucavanja prostorija za pusenje na radnom mjestu i sl.

Sad bi vi zabranili pusenje svuda , strasno . Zabrane nikad
nisu nista donjele .
Neke komparacije s zemljama tipa Irske i Amerike nisu umjesne
jer njima prava država funkcionira , a kod nas bi svi pusili bila
zabrana ili ne .
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:17   #13
Quote:
Hmmm kaže:
Cekaj , zasto na svima javnim prostorima .

Mislim da ja nikog ne trujem ako zapalim pljugu na cesti ,
parku i sl.
grdno se varas! strasno mi smeta dim na ulici, naprimjer, stojim na semaforu i cekam zeleno, a ono oko mene neki tip dimi li ga dimi ravno na mene... drugo je kad prolazis pored terase kafica pa to brzo prodjes, ali kad mi neko otpuhuje dim u lice na ulici ili hoda ispred mene s cigaretom, a ja moram trcati da ga zaobidjem... ah cesto mi dodje da ima uzmem cigaretu i bacim!
ili bilo gdje na javnim mjestima gdje se ceka na otvorenom na red, uzas

ovo ti govori (ponosno) bivsa dugogodisnja pusacica!
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:29   #14
Quote:
Hmmm kaže:
Cekaj , zasto na svima javnim prostorima .

Mislim da ja nikog ne trujem ako zapalim pljugu na cesti ,
parku i sl.

Ne na svim javnim prostorima već u svim javnim prostorijama (raznorazne čekaonice, bircevi, restorani, diskaći i slično). Nitko ti ne bi zabranio da pušiš na cesti, u parku ili na bilo kojim otvorenim prostorima.

Quote:
Hmmm kaže:
Ne slazem se sa zabranom , nego sam za segragaciju .
I danas imamo segragaciju: u ovom dijelu se ne puši, u ovom puši, razmak između pušačkog i nepušačkog stola - 1 metar. Loše...


Quote:
Hmmm kaže:
Medjutim , u Hrvatskoj ima previse pusaca da bi se zabranilo
po birtijama , diskotekama i sl.

Ne sviđa mi se analogija - ako većina radi nešto što je loše, onda se to loše ne može zabraniti. Uostalom, upravo zato što je previše pušača treba pušenje regulirati.


Quote:
Hmmm kaže:
Shvacam vas nepusace da vam smeta dim , trujemo vas ,
medjutim trebate imati nekog obzira prema nama u smislu
omogucavanja prostorija za pusenje na radnom mjestu i sl.
Prostorija na poslu samo za pušenje

Quote:
Hmmm kaže:
Sad bi vi zabranili pusenje svuda , strasno . Zabrane nikad
nisu nista donjele.
Ni pušenje nikad nikome (osim onima koji na tome zarađuju) nije ništa dobroga donijelo...


Quote:
Hmmm kaže:
Neke komparacije s zemljama tipa Irske i Amerike nisu umjesne
jer njima prava država funkcionira , a kod nas bi svi pusili bila
zabrana ili ne .
Neke komparacije sa zemljama tipa Irske i Amerike su nužne ako mislimo krenuti naprijed (barem što se ovog zakona tiče). Kad bi svako platio 500 kn za pušenje cigarete tamo gdje ne smije svi bi slušali zakon.
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:56   #15
NEbih se slozio s tobom .

Sto se tice ovog da bi ekipa placala kazne .. nebi nitko nikada platio 500kn za pusenje .. radije bi isli u zatvor ili dobrotvoran rad.
Ionako su zatvori pretrpani od prometnih prekrsaja , a da se desi zabrana bio bi potpuni kolaps .Koliko sam ja cuo 80k ljudi ceka da odsluzi za neke mizerne ili manje mizerne svote. Sad taj broj pomnozi x 5 i dobit ce koliko ce ljudi zapalit vikendom u diskoteci ,kaficu i biti uhvaceno . Covjece , nebi bilo mjesta u zatvoru za niti jednog prekršitelja osim pusaca (LoL?) 0nda se ekipa ganjala po cestama i bilo bi vise smrti u prometu (posto znaju da ce doci na red za zatvor nakon 10 godina).



Pusenje mi donosi uzitak , dakle ovo sto kazes da ne donosi nista , meni osobno donosi i trebas to postivat.

U bircevima i diskotekama .. zar ti ne znas koliko kafica ima gradu
Pa to zakonski ne mozes regulirat nikako , trebao bi 345345345 drotova i to postenih da naplacuju kazne (vidi gore ).
To se jednostavno kod nas nikada nece desit , i ako se desi biti ce mrtvo slovo na papiru.

Sto se segragacije tice , nisam ja kriv sto je losh zakon i takvo sto nije predvidio ..
Da se donesu nekakvi normativi sto se toga tice nebi bili udaljeni jedan metar nego staklenim zidom i sl.
Nisam ja kriw sto zakonodavac ne zna posao. :


Zakljucak bi bio da treba prvo jedno 10 + godina sirit nepusacku kulturu , zatim donjeti zakon kao sto su cinile sve ove zemlje.

Ne s neba pa u rebra , sto je glavna karakteristika kod nas.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:01   #16
Jos nesto , vezano uz tebe tigrica.

Mene zivcira kad ekipa satanizira pusaca u krajnost kao sto ti cinis .

Daj ne seri .. pod definicijom pasivnog pusenja smatram svakodnevni boravak u pusackom dimu (kafici , diskoteke i sl.) , a ne kad te na ulici zapuhne dim ,yebate.

Dosta jebemu s tim stavom da su pusaci zli ljudi koji zele naudit vasim nevinim plućima .

Zaista krajnost.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 23:20   #17
Quote:
Hmmm kaže:


Dosta jebemu s tim stavom da su pusaci zli ljudi koji zele naudit vasim nevinim plućima .

Zaista krajnost.
Ja sam doista zao pušač, iskorištavam svaku priliku da ljude potaknem na pušenje jer je to toliko dobro da bi morali probati.

Koristim ovu priliku da zamolim sve posjetioce podforuma Zdravlje da zapale cigaretu.
Prva i par narednih vam i neće sjesti najbolje, baš kao i kad prvi puta krenete u teretanu jer je tijelo nenaviknuto , ali sve naredne će vas činiti sretnima.
Nakon što ste se dobro i slatko najeli zapalite cigaretu i jamčim vam da nikad nećete prestati pušiti.
Život je prekratak da ne biste pušili, a onome kome je suđeno umrijeti od zloćudnih bolesti umrijet će, bez obzira trovao se on nikotinom ili voćnim žitaricama.

Ne! Ja ne radim u duhanskoj industriji!

PS: nemojte mi se uvrijediti, post je krcat ironijom, sarkazmom i čime već...

Idem zapaliti jer su mi se počele tresti ruke.
Debian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 01:06   #18
Zbog nekih propusachik postova od osoba koje ne vide pravo stanje stvari moram reagirati (to se posebice odnosi ha Hmma) - vec smo imali slicnu temu, ali ocito moramo ponoviti neke stvari.

Svi ljudi bi trebali biti jednaki i imati jednaka prava i slobode. Pravo svakog covjeka je da ne bude trovan (ako to sam ne zeli). Sloboda svakog covjeka prestaje tamo gdje pocinje sloboda drugog covjeka. Izvuci zakljucak iz toga - pusenje u nepusackom (a mozda i u pusackom) drustvu je neeticko jer time trujes druge osobe, odnosno krsis njihovu slobodu. Zakon to zasad ne zabranjuje, no to ne znaci da je to u redu (iako kod nas vlada misljenje da je dozvoljeno sve sto nije zabranjeno) - ako ima imalo pravde na ovom Svijetu pusenje nece biti dozvoljeno na javnim mjestima ili ce na zaista adekvatan nacin biti odijeljeni prostori za pusace i nepusace.

I po deseti put ponavljam: ovdje se ne radi o zabrani pusenja - ovdje se radi o nedozvoljavanju pusenja, o nedozvoljavanju da se krsi sloboda ljudi koji ne puse. Nedozvoljavanjem pusenja na javnim prostorima dobit cemo u Hrvatskoj jednu slobodu vise - bit cemo za jedan pedalj demokraticniji i slobodniji nego smo bili dosad.

Nadam se da vidite razliku izmedju toga zabrane i nedozvoljavanja. Samim time, na znakovima bi trebalo pisati "Pusenje nije dozvoljeno", umjesto "Pusenje je zabranjeno", jer je prirodno stanje stvari da se ne smije pusiti na javnim prostorima, samo sto to nekima ocito treba eskplicitno reci. To je slicno onome o travi - ne radi se o legalizaciji, vec o dekriminalizaciji.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 08:33   #19
Quote:
MaxB kaže:
Nadam se da vidite razliku izmedju toga zabrane i nedozvoljavanja. Samim time, na znakovima bi trebalo pisati "Pusenje nije dozvoljeno", umjesto "Pusenje je zabranjeno", jer je prirodno stanje stvari da se ne smije pusiti na javnim prostorima, samo sto to nekima ocito treba eskplicitno reci. To je slicno onome o travi - ne radi se o legalizaciji, vec o dekriminalizaciji.
Jako dobro objašnjenje
komarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 10:26   #20
Quote:
Hmmm kaže:
Jos nesto , vezano uz tebe tigrica.

Mene zivcira kad ekipa satanizira pusaca u krajnost kao sto ti cinis .

Daj ne seri .. pod definicijom pasivnog pusenja smatram svakodnevni boravak u pusackom dimu (kafici , diskoteke i sl.) , a ne kad te na ulici zapuhne dim ,yebate.

Dosta jebemu s tim stavom da su pusaci zli ljudi koji zele naudit vasim nevinim plućima .

Zaista krajnost.
ja ti najiskrenije kazem da mi smeta taj dim. I ne pretjerujem. I to je jedan od razloga sto sam prestala pusiti. Mozda je tebi to neshvatljivo, ali ako jednog dana prestanes pusiti nadam se da ces shvatiti. Nisam protiv toga da neko pusi na ulici, ali neka meni ne piri u lice! Isto kao sto nemam protiv da se voze auti, ali neka dimovi ne idu meni ravno u glavu!
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.