Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2006., 15:03   #1
Trešnja

Bok!
Imam stariju trešnju kojoj su neke grane počele sušiti pa sam ih odrezao i sad bih na to mjesto cijepio druge mlade grančice . Tražim savjet.
Frenk
frenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 13:09   #2
Trešnja

Imam u dvorištu dvije velike divlje trešnje (cca 8m visine) pa me zanima mogu li što napraviti s njima osim da ih gledam jer im plod naravno nije jestiv. Može li se na tako veliko drvo kalemiti pitoma trešnja ili nešto slično?

I još jedno pitanje: do koje veličine/starosti se drvo može presađivati. tj premještati?
zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 14:05   #3
Quote:
zara kaže:
Imam u dvorištu dvije velike divlje trešnje (cca 8m visine) pa me zanima mogu li što napraviti s njima osim da ih gledam jer im plod naravno nije jestiv. Može li se na tako veliko drvo kalemiti pitoma trešnja ili nešto slično?

I još jedno pitanje: do koje veličine/starosti se drvo može presađivati. tj premještati?
Teško, ali sada je vrijeme. Probaj naći granu na nižem dijelu stabla (tako da dalje možeš odrezat - nakon druge godine), debljina grane barem kao olovka i da bude drvenasta i na vrhu pupovi. Odrežeš ju kod prvog oka koso pod 45-60% na to staviš plemku od željene sorte da se srčika lijepo poklopi. Cijeli spoj obilato premažeš voćarskim voskom i zamotaš sa izolirbandom.

Ako imaš više zgodnih grana možeš i više cijepova napravit, i čekaj do iduće godine, ako cijepovi puste i razlistaju se onda ćeš za dvije godine u zimu otkinut grane divljaka (ali ovo je veliki eksperiment i ne obećava previše).

Bolje je ako imaš divljake okolo stabla njih cijepit (ovdje na kontinentu imaš još 10-tak dana vremena) ili čekat 8 mj. pa probat cijepit na oko. Izdanke onda ne treba premiještat nego samo posiječeš višak.

Moguće je od jednog divljaka napravit cijepove na dvije - do tri grane različitih sorti (meni je uspjelo na jabuci i kruški).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 18:10   #4
Trešnje

iza kuce imam jedno dvadesetak samoniklih tresanja koje su se valjda razmnozile od jedne jedine koja je takodjer samonikla i bude krcata jako slatkih i ukusnih plodova ali i vrlo sitnih.
u drugom dijelu vrta smo sami posadili vec cijepljene tresnje koje nikako da daju vise od nekoliko plodova koji nisu bas slatki ali su krupni.
e sad, ja bih nekako izmiksala te posadjene s krupnim plodom sa onim samoniklim mladim tresnjama ali nemam pojma kako se to radi.
u koje doba godine?
koliko tresnja koju kanim cijepiti mora biti stara?
kako se to radi?
help
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 19:06   #5
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
iza kuce imam jedno dvadesetak samoniklih tresanja koje su se valjda razmnozile od jedne jedine koja je takodjer samonikla i bude krcata jako slatkih i ukusnih plodova ali i vrlo sitnih.
u drugom dijelu vrta smo sami posadili vec cijepljene tresnje koje nikako da daju vise od nekoliko plodova koji nisu bas slatki ali su krupni.
e sad, ja bih nekako izmiksala te posadjene s krupnim plodom sa onim samoniklim mladim tresnjama ali nemam pojma kako se to radi.
u koje doba godine?
koliko tresnja koju kanim cijepiti mora biti stara?
kako se to radi?
help
cijepljenje se obavlja u rano proljeće prije kretanja vegetacije, stvar nije teška al teško je to napravit ak to niste nikad radili.
predažem knjigu vočarstvo od dr. ive krpine.
gle one kaj su samonikle mogu se koristit samo kao podloga dakle koristi se njihov korijen a ak sam dobro shvatio vi bi na ove več cijepljene precijepili te samonikle, dakle koristili bi te več cijepljene kao podlogu a to ne preporučam!
uglavnom ak se odlučite na to stvar je ovakva:
podloga znači ova na koju češ cijepit se odreže 10-20cm od zemlje, zarezuje se vočarskikm nožem ispod kore, najbolje na dve strane i ispod tog zarezanog djela se ubacuju dve mladice koje želite imat, sve se veže gumicama i zamaže vočarskim voskom.
al kažem teško je to ovak pohvatat trebala bi to jednom vidjet u praksi!
__________________
sto koraka tu od Save
edge79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 20:41   #6
hvala puno, priznam nisam bas shvatila, ali ocito mi se nikud ne zuri kad se to radi u proljece....
ja bih htjela cijepiti bas te samonikle, one su oko godinu dana stare, a cijep bih uzela od ovih cijepljenih koje daju slabi plod.
kako mislis da se vocka odreze 10-20 cm od zemlje?? mislis samo zareze ili?
a kojeg oblika mora biti cijep koji stavljam onda u tu vocku?
i sa kojeg dijela stabla da odrezem taj cijep?
no, mozda najbolje da prosetam do knjiznice i potrazim tu knjigu koju savjetujes.
puno hvala
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 01:14   #7
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
hvala puno, priznam nisam bas shvatila, ali ocito mi se nikud ne zuri kad se to radi u proljece....
ja bih htjela cijepiti bas te samonikle, one su oko godinu dana stare, a cijep bih uzela od ovih cijepljenih koje daju slabi plod.
kako mislis da se vocka odreze 10-20 cm od zemlje?? mislis samo zareze ili?
a kojeg oblika mora biti cijep koji stavljam onda u tu vocku?
i sa kojeg dijela stabla da odrezem taj cijep?
no, mozda najbolje da prosetam do knjiznice i potrazim tu knjigu koju savjetujes.
puno hvala
odreže skroz!
stvarno ti nema svrhe to ovak probat shvatit, odi do krpine na savki most - vvv krpina dat če ti savjet, a ima i emisiju na sljemenu svaki drugi petak oko 13h pa ak ga dobiješ, al najbolje ti je to vidjet jednom u praksi.
ni knjiga neće bit puno razumljivija od mene

da al nisi iz zg!
__________________
sto koraka tu od Save
edge79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 01:21   #8
Ajde nađi moj post o okuliranju, možeš probat još ovaj vikend - ako ne uspije ostaje ti cijepljenje u proljeće.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 00:30   #9
Preseljenje trešnje

Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća. Imam na gruntu trešnju koja će mi smetat kod gradnje kuće. Žao mi ju je rušit jer su trešnje prefine pa me zanima je li ju moguće presadit? Deblo je promjera oko 10-15 cm ide u visinu nekih 4m, a krošnja je široka oko 3m.
Zanima me bi li se to dalo presadit, kako, i kolike bi bile šanse da se primi na novoj lokaciji? Selio bi ju nekih 50m dalje.
Hvala.
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 11:58   #10
uh
bar 1-1,5m ukrug otkopat
i duboko kolko mozes

i kad bi imo kakvu manju dizalicu da ju samo iscupas i premjestis

ja planiram presadi drenak
pa sam osmislil takav nacin
samo da mi je doc do dizalice
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 14:13   #11
I ja sam mislil otkopat kolko se da pa zvat neki bager da to digne i prenese u drugu rupu. Ono kaj pitam je jel to kome uspjelo? To je zajebancija, ali ak bi uspjelo ne bi mi bilo zal...
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 17:28   #12
jel nitko od vas nema google? nadjite formulu i racunajte si... upisite CRZ
npr. ja sam ovdje nesto vec spominjao:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=13760129&postcount=3
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 22:50   #13
18Delta, hvala ti, nisam znao do sada za to.
rijesilo me dilema oko cijele parcele. imam samo dvije tresnje , dvije kruske i jedan orah , sve staro oko 150 godina pa bi mi bilo zao stetu nanijeti.
(narocito otkada sam ostale debele kruske i tresnje potamanio pa nakon toga saznao da je kubik par sto ojra - za furnir)
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 14:55   #14
Obrezivanje patuljaste trešnje

Molim savjet kako obrezati patuljastu tresnju (kastelanka) staru tri godine. Do sada nije obrezivana. Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
cikun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 01:05   #15
ako zivis u malo hladnijim dijelovima nemoj sad nego na proljece. ta otvorena rana na hladnoci(minusu) moze biti pogubna. a ion ako biljka nece rasti sada.

ja nisam nikad orezivao ali ću na proljeće svoje 4 voćkice (2 tresnje, jabuka i divlja breskva koju cu cijepiti).
samo cu skratiti grane, do račvanja. zasad izgledaju kao sibe pa nije tesko orezati. ali kazem na proljece.
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 01:06   #16
otkos trave mozes obaviti oko korjena= malč. trava će biti iskorištena- strunut će i pognojit tlo, a i neće korov nicati uz samu voćku (što ovisi o debljini malča)
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 19:54   #17
Trešnje-voćnjak

Proljetos sam sforsiral sadnju tri sadnice trešanja sorte Early Burlat, Lambert i Van, primila se samo Early Burlat.
Neki dan sam ponovio dvije koje se nisu primile, ali sa sortama Vega i Burlat.
Kao laik i amater u međuvremenu saznajem da se treba paziti na to dali su trešnje "samooplodne" ili trebaju "oprašivače", pod predpostavkom da u blizini nema drugih trešanja. E sad, jel ove tri mogu same sebe međusobno "sprašiti"
i uopće bih molio neku inf. o trešnjama. Ovo po Internetu je žali Bože, a trgovci
......da, da da G'dine.
alexxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 00:10   #18
Unhappy Trešnja - umrla????

Stablo trešnje, predivno, ove godine obilato rodilo, i zatim iz čistog mira pustilo na više mjesta smolu, i potpuno se osušilo, u roku od nekoliko dana. Palo lišće, i gotovo.
Trešnja je stara dvadesetak godina, nije imala neku naročitu njegu tipa špricanja, obrezivanja i sl, nalazi se u dalmaciji.

Budući da nemam nikakvog znanja o stablima, voćarstvu i sl., zanima me što se desilo????? Bolest, ili starost????

I ono najvažnije, može li joj se nekako pokušati pomoći?

Unaprijed zahvaljujem.
sarabara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 00:26   #19
Događa se.
Nama je također otišla jedna trešnja prije par godina, iz čista mira, bez najave....
Sumnjam da joj možeš pomoći. Posadi novu. I kad su velike vrućine, baci ponekad amper vode...
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 01:38   #20
Jao ako je tako strašno mi je žao.

Eh,a sad me još i savjest pere zbog tog ampera vode .... pa si mislim kriva sam, ubila sam trešnjicu ...

Nikad pomislila nisam da ću za stablom tugovat.

No, što je tu je ....

Raspitivala sam se malo o rasadnicima i sadnicama, (posadila bih više voćaka) pa su mi lokalni rekli da je bolje da iz zagreba nabavim?

Ima li netko iskustva sa rasadnicima, Zadar ili Zagreb?
sarabara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.