Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2015., 07:15   #1
Pasji trn (Hippophae rhamnoides)

PASJI TRN
Hippophae rhamnoides


Hippophae rhamnoides, pasji trn ili vučji trn poznat još i pod narodnim nazivom vukodržica. Ime mu dolazi iz latinske izvedenica grckog naziva biljke ,,hippophaes“ koja dolazi od hippos = konj i phaos = bljesak.

Pasji je trn reliktna glacijalna vrsta., prirodno su mu stanište Azija i istočna Europa. Listopadna je biljka i raste uglavnom kao trnovit grm (0,1-3 m), a rijetko može dostići dimenzije omanjeg drveta (3-10 m). Grane su mu glatke tamno-crveno-smeđe boje prekrivene oštrim i jakim trnovima (7–8 cm) . Linealni, vrbi slični listovi s donje su strane bjelkasto-sjajni. Cvjetovi su neugledni, a plodovi sjajne narančasto-crvene boje, jajolikog oblika, 7-8 mm duge i 4-5 mm široke. Dvodomna je biljka što znači da su muški cvjetovi na jednoj, a ženski na drugoj jedinki.

Iako možda nikada niste ni čuli za njega pasji je trn u službi ljudi već više od nekoliko tisuća godina. Tekstove o njegovim blagodatima nalazimo u knjigama starih Grka.

Teofrast (372-287 BC), koji se često smatra ocem botanike. On spominje psji trn u svom tekstu – “Historia Planarum”. Reference o uporabi pasjeg trna nalazimo u tibetanskim medicinskim knjigama – RGyud Bzi (četiri knjige iz farmakopeje) i Sibu Yidian (Četiri Medicinske Tantre) iz 8. stoljeća. U 12. stoljeću Mongolski osvajač Džingis Kan hranio je svoju vojsku bobicama pasjeg trna za povećanje izdržljivosti i snage. Primjena ulja bobica pasjeg trna u tradicionalnoj medicini prakticira se više od tisuću godina. Kineska ga je vojska koristila 1950. za pomoć vojnicima koji su imali visinsku bolest. U bivšem SSSR-usu ga koristili za otklanjanje negativnih posljedica kozmičke radijacije na astronaute. U Kini i Rusiji uvršten je u farmakopeju kao hrana i kao lijek.

Danas je dokazano da je pasji trn koristan za mnoge tegobe poput iscrpljenosti, infekcija, kardiovaskularnih bolesti, problematične kože, čira na želucu, čak i karcinoma. Pasji trn sadrži preko 190 nutrijenata i fitonutrijenata neophodnih za normalno funkcioniranje tijela.
Bogat je flavanoidima – fitonutrijentima za koje se zna da smanjuju širenje raka, utječu na smanjenje bolova i upala, te pomažu postizanju normalne tjelesne težine. Sadrži provitamin A, vitamine B1, B2, B3, B6, C, D, E i K1.

Sve to ga čini jednom od najzdravijih bobica svijeta. Kao adaptogen, pasji trn pomaže kod mentalnog i fizičkog stresa.
Sinergija bioaktivnih sastojaka čini ga nezaobilaznim saveznikom u održavanju ljepote i pomlađivanju organizma.

Njegovu djelotvornost potvrđuju i istraživanja objavljena u znanstvenom časopisu Biochemical and “Biophysical Research Communications”. Pasji trn se tradicionalno koristi kod astme, kroničnog kašlja, ostalih problema s dišnim putevima. Jača obrambene snage organizma i spječava infekcije.
Ulje pasjeg trna dramatično smanjuje razinu štetnog kolesterola i C-reaktivnog proteina, za kojeg je poznato da oštećuje stanice i povezan je s nekim bolestima, poput srčanih oboljenja. Djelotvoran je kod probavnih smjetni i čira na želucu.
Ovo ulje stvara zaštitni ljekoviti omotač oko želuca i probavnog trakta i time smanjuje štetne efekte patogenih mikroorganizama, kao što su Escherichia Coli i Helikobakter Pylori.
Impresivna su i svojstva pasjeg trna kad je riječ o raku.
U studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu “ISRN Pharmacology” znanstvenici su otkrili da je pasji trn sprječava rast tumorskih stanica i pojavu limfatične leukemije.
Studije u časopisima “Fitoterapia” i “Nutrition and Cancer” potvrđuju njegova izvanredna antitumorska svojstva.
Pasji trn efektivan je i kod očuvanja kognitivnih sposobnosti, te kod liječenja degenerativnih neuroloških bolesti koje uključuju pogoršanje motoričkih sposobnosti. To svojstvo potvrđeno je i u studiji objavljenoj u časopisu “Medical Science Monitor”.
Pasji trn potpomaže i mršavljenju. Rijetka omega 7 masna kiselina u sastavu biljke signalizira tijelu da prestane pohranjivati masti.
Njegovo ulje djeluje i kao prirodna zaštita protiv sunca.
diuturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 14:52   #2
Da odlično superhranjivo i ljkovito voće, planiram kupitisadnicu, potrbne su min 2, radi oprašivanja, mušku i žensku koja plodonosi,
Sad problem je što ih nema za kupiti
U jednom vrtnom centru u ZG imaju ali sjemenjake 2 godišnje, ali se ne zna spol biljke, u Sloveniji imaju muške i ženske po 16€ sadnica što je napuhana cjena, al cu se zaletit i uzet 3-4 ženske sadnice i 1 mušku koja ih oprašuje, jer bez nje inače nema plodova
Ako netko blizu Zg ima sadnice slobodno nek mi se javi, lp
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 12:54   #3
Sadnice u Sloveniji su 4 eura. Imaš ih kod Metlike, lik se zove Luka. Ukucaj gojijagode.com i pronaći ćeš ga. Ja imam posađenih 80 sadnica, ali još nemam sadnice za prodaju. Traži sortu orange energy.
diuturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 23:44   #4
Hvala na info, u sloveniji u rasadnikui "rast bs" su po enormnih 16€ , što je za sadnicu previše, još ću pogledat prije u rasadniku " drijen" u ježdovcu , navodno su dobili i ženske sadnice, inače sam hobi voćar, kolekcionar bobičastih voćki
Trenutno imam ribiz crveni i crni, borovnicu 2 sorte, aroniju, ogrozd crveni i žuti, joštu, sibirsku borovnicu(loniceru), malina i kupina više sorti, zadnje sam nabavio krušvicu ili meralu, još hoću i pasji trn i mislim da će to biti dosta

Za pasji trn sam se informirao da voli vapnenu ili karbonatnu zemlju, zato planiram u rupe za sadnju ubaciti uz kompost i par šaka kamenog brašna, u paučnjaku je vreća 40 kg 15 kn, to je dovoljno za cijeli vrt

Diuturnus možeš li malo reć iskustvo o uzgoju pasj trna, da li ga mraz oštećuje, koliko ga i s kojim gnojivom gnojiti, da li misliš da ce mi uspjeti ako sad posadim jel sad baš i nije vrijeme sadnje, jel mi možda bolje pričekati jesen ili proljeće, ili je pasji trn baš ono dosta divlja biljka da mu ne smeta
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.