Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2005., 19:49   #1
Talking Potrošnja kalorija

Ajde mi pomozite!
Ovak, dolazi ljeto i sad se masovno skidaju kile.
Ne, ne, neću vas pitat još za jednu dijetu nego nešto vezano za potrošnju kalorija.
Vježbam na orbitreku pola sata svaki dan (brzina oko 30km/h) i za to vrijeme (veli orbitrek ) potrošim SAMO 40kcal! Pa to je jako malo! A u jednoj knjižici mi piše da se potroši oko 250kcal! Razlika je ogromna pa me zanima u čemu je problem i što je od ovoga točno?
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 19:51   #2
Re: potrošnja kalorija

Quote:
Kristina19 kaže:
Ajde mi pomozite!
Ovak, dolazi ljeto i sad se masovno skidaju kile.
Ne, ne, neću vas pitat još za jednu dijetu nego nešto vezano za potrošnju kalorija.
Vježbam na orbitreku pola sata svaki dan (brzina oko 30km/h) i za to vrijeme (veli orbitrek ) potrošim SAMO 40kcal! Pa to je jako malo! A u jednoj knjižici mi piše da se potroši oko 250kcal! Razlika je ogromna pa me zanima u čemu je problem i što je od ovoga točno?
jesi ti sigurna da ti idesh 30 km/h ??

to mi izgleda jako brzo

posebno na orbitreku
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 20:13   #3
Potrošnja kalorija ti ovisi o frekvnciji srca i iznosi otprilike 7 - 14 kcal/min za aerobne aktivnosti.
7 kcal/min bi bilo 50% maks. frekvencije srca, 14 kcal/min bi bilo 75% maks. frekvencije srca.
Maks. frekvenciju izračunaš: 220 - godine starosti.
Dakle nije važno koliko brzo voziš već kolika ti je frekvencija srca.
Bicikli i slične sprave troše ugrubo 600 kcal na sat. Za precizniji izračun koristi formulu.
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 20:17   #4
Re: Re: potrošnja kalorija

Quote:
margarita kaže:
jesi ti sigurna da ti idesh 30 km/h ??

to mi izgleda jako brzo

posebno na orbitreku
Idem! Bar tak piše na orbitreku. Vozim na trećoj brzini, tu i tam prebacim na četvrtu i tak pola sata dosta dobrim tempom.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 20:23   #5
Quote:
ovac kaže:
Potrošnja kalorija ti ovisi o frekvnciji srca i iznosi otprilike 7 - 14 kcal/min za aerobne aktivnosti.
7 kcal/min bi bilo 50% maks. frekvencije srca, 14 kcal/min bi bilo 75% maks. frekvencije srca.
Maks. frekvenciju izračunaš: 220 - godine starosti.
Dakle nije važno koliko brzo voziš već kolika ti je frekvencija srca.
Bicikli i slične sprave troše ugrubo 600 kcal na sat. Za precizniji izračun koristi formulu.
Ja imam 20 godina, znači 200 mi je max. frekvencija. Meni je puls otprilike između 110 i 120. Znači, trebala bi potrošiti min. u ovom rangu 7kcal/min. To je onda 210 kcal (računam da tošim 7) što je opet daleko više od ovih bijednih 40! Oćete reći da mene moj orbitrek vara?
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 20:47   #6
Po mojem iskustvu orbitrek pokazuje OK. 40 kcal je premalo. Ne opteretiš se dovoljno. Jel se barem oznojiš? Za pravi aerobni trening bi trebala u roku od 20 minuta potrošiti cca 300kcal, e to je već onda nešto, a bome se dobro i zašvicaš. Malo ti nafrlji taj orbitrek, nemoj klačit u prvoj.
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 21:58   #7
Zna netko kolika je biološka vrijednost proteina iz soje?
Znam da je blizu ovm iz mesa, al me zanima točno. Brojka
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 22:20   #8
Quote:
ovac kaže:

Bicikli i slične sprave troše ugrubo 600 kcal na sat. Za precizniji izračun koristi formulu.
Ako vozim bicikl sat vremena - 600 kcal?? Nemoj zajebavat. Ali to onda nije neka polaka vožnja, nego 18-a brzina po uzbrdici.
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 22:36   #9
E pa puls bi ti trebao biti negdje oko 150 zaboravila si da ide ono 75%.....Ja vozim trenazer, od 40 do sat i stvarno je tu negdje oko 600 kcal po satu, nekad cak i vise (ako sam cijelo vrijeme kao na struji)........Indigo jesi li kad probala da vozis ove spravice sat vremena, shvatila bi da je to cak i malo za ulozeni trud. Meni je je najbolje kad odradim trenaer, pa onda klupicu (trbusnjaci obavezno) i tako svako jutro. Pitanjce 30 km/h a ne uspijes podici puls na 150?????? Da to nisu brojevi obrtaja a ne km/h u pitanju jer kod mene ima cak i to, pogledaj ti to malcice bolje jer za taj puls vise mi odgovara da ides samo 30 obrataja po min nego 30km/h....
Uglavnom srecni 'radovi na tijelu'.
atena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 00:04   #10
replyx

Sve za prehranu, mrsavljenje, treninge pogledajte na
http://www.hr-fitness.net
Gooran is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 09:45   #11
Quote:
Indigo Girl kaže:
Ako vozim bicikl sat vremena - 600 kcal?? Nemoj zajebavat. Ali to onda nije neka polaka vožnja, nego 18-a brzina po uzbrdici.
Jeje, definitivno je to ta cifra. A za tih 600kcal se moraš jako jako jako potruditi. No ne treba brinuti. Normalan unos je cca 2500kcal dnevno. Ako tebi svakog dana ostane po par stotina kcal, ti se počinješ debljati. Ne brzo, ali za godinu dana će se poznati. Tako da ako potrošiš svaku večer dodatnih 300kcal to ti je to. Samo treba skužiti di je ta granica na kojoj počinješ gubiti kile i onda tako nastaviti.

Mene je frapirala druga činjenica: jedna vrečica kikirikija od 100g ima između 500 i 600kcal. Čovječe pa to je praktički jedan obrok, a nit si se najeo, nit će te to na nogama držat. Takve stvari treba izbacit iz prehrane.
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 10:39   #12
Quote:
MilkyWay kaže:
Po mojem iskustvu orbitrek pokazuje OK. 40 kcal je premalo. Ne opteretiš se dovoljno. Jel se barem oznojiš? Za pravi aerobni trening bi trebala u roku od 20 minuta potrošiti cca 300kcal, e to je već onda nešto, a bome se dobro i zašvicaš. Malo ti nafrlji taj orbitrek, nemoj klačit u prvoj.
Znojim se ko luda! U trećoj brzini vozim non stop 30min. Fakat je malo tih 40 kcal a nakon tih pola sata nemrem nikam (i ne vozim polako)

Ovo za kikiriki i ja sam se iznenadila! Uh!

atena, ovo za puls mi je otprilike. Nekad mi je na 130, nekad i više. Mislim da bi bilo bolje da ga mjerim ručno nego na spravi jer tam nikad nije stalan a istim tempom radim (mjerim ga svakih 5 min po minutu i mijenja se vremenska prognoza )

E sad, kad mi puls pređe 130, na tom tempu ne mogu duže od 2-3min. Jel to znači da sam stvarno u tak lošoj formi?
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 13:01   #13
Quote:
Kristina19 kaže:
Znojim se ko luda! U trećoj brzini vozim non stop 30min. Fakat je malo tih 40 kcal a nakon tih pola sata nemrem nikam (i ne vozim polako)
Onda si definitivno u lošoj formi koju moraš ubrzo popraviti. Klačim tu stvar u 10-toj ili 11-toj brzini i treba dobrih 20 minuta da se naklači oko 300kcal. Probaj recimo u 5-toj, ali 10 minuta. Slijedeći puta 12 minuta, pa 14, ... pa dok dođeš do 20 minuta, prvih 10 minut odvozi u 5-toj, a drugih 10 minuta u 6-toj. Itd...itd... mislim da si vjerojatno shvatila ideju.
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 15:15   #14
Quote:
MilkyWay kaže:
Onda si definitivno u lošoj formi koju moraš ubrzo popraviti. Klačim tu stvar u 10-toj ili 11-toj brzini i treba dobrih 20 minuta da se naklači oko 300kcal. Probaj recimo u 5-toj, ali 10 minuta. Slijedeći puta 12 minuta, pa 14, ... pa dok dođeš do 20 minuta, prvih 10 minut odvozi u 5-toj, a drugih 10 minuta u 6-toj. Itd...itd... mislim da si vjerojatno shvatila ideju.
Shvatila sam ideju. Moj ima 8 brzina. Vjezbam tek 3 dana. Prvi dan sam bila na 1. i 2. drugi dan sam 2. i 3. a treci sam stalno bila na 3. Vidis da napredujem . Probat cu danas na 4. bar zadnjih 10 min. E da, u tih pola sata predjem nekih 16 km. To je ocito premalo.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 15:22   #15
Quote:
MilkyWay kaže:
Samo treba skužiti di je ta granica na kojoj počinješ gubiti kile i onda tako nastaviti.
1kg špeka (sala) = 9000 kcal = oko 27000kJ

Znojenjem na spravama i ostalim pomagalima, ili bez njih troši se glukoza za dobivanje energije.
Rezerve glukoze uskladištene su u jetri i mišićima u obliku glikogena.
Pošto vi ne mršavite, radite ovo.
Nemate kondicije i onda se u 10 min. na tom kilavom biciklu oznojite, padne vam glukoza u krvi, malo vam je slabo, ogladnite, organizam presporo vraća glukozu u krv iz glikogena, vi se najedete tog kikirikija (bomba energije, ali i dobrih proteina). Iz kikirikija organizam nadoknadi glukozu u krvi i popuni rezervu glikogena, i još je ostalo energije ko u priči koju onda pohrani u obliku masti.

Još ste k tome ženske pa vam je organizam dodatno preko estrogena usmjeren ka metabolizmu masti i na stvaranje masnih zaliha.
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 15:39   #16
1g glikogena veže na sebe 4g vode

U jetri ima oko 250 g glikogena , ima ga još u mišićima

Vi ste 1-2 dana na dijeti (čitaj ništa ne jedete, dijeta je nešto potpuno drugo) i onda se čudite kak ste izgubili !.5 kg, vi mislite sala. Ma jeste guzicu , mislim guzicu niste ,a niste ni stvarnu kilažu.
Potrošili ste oko 350g glikogena i osatalo je voda.
Glikogen i tu vodu ćete vratiti drugi dan jeć će vam glukoza biti tako nisko da nećete znati kak se zovete, pa ćete pojesti vola, organizam će iz konzumiranog vola popuniti rezervu glikogena i vratit normalnu razinu glukoze u krv, normoglikemija.
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 16:22   #17
Ovdje nešto ne dostaje.
Potrebno je 2-3 dana da se organizam prešalta na dobivanje glukoze iz masti, točnije,da mobilizira triglicerige iz masnih depoa.
Poticaj za to mu je manjak energije u organizmu, nedostatak glukoze, prazno skladište glikogena....
Važno je izdržati ta 2-3 dana s vrtoglavicom, da se organizam prešalta.
Organizam nema baš precizno pod nadzorom tu mobilizaciju masti iz masnih depoa, pa će te masne kiseline opteretit jetru (u kombinaciji sa alkoholom nije dobro), zato je važno u hrani koju uzimate da ima dovoljno vit., min., proteina (aminokis.- metionin... ) koji štite jetru i omogućuju funkcioniranje metabolizma.
Masne kis. se vjerojatno neće sve uspjet metabolizirat do energije, što zbog manjka važnih tvari koje nedostaju u vašoj prehrani,ubitačnih dijeta, što zbog previše povučenih masti i preopterećenja jetre pa će nastajati i drugi oblici proizvoda koji nisu glukoza, a iz kojih neki organi mogu stvorit energiju (mozak, bubrezi, jetra,...) - to su ketonske kis. (zadah iz usta, vrtoglavica)

Da bi mršavili morate pritom unositi hranu manje energetske vrijednosti nego što su vam dnevne potrebe, pri tome ne zaboravit na vit., min., prot. (redukcijska dijeta- manjak energije, ali unos dovoljno potrebnih elemenata)

Tjelesna aktivnost je bitna jer se stvaraju male krvne žilice, kapilare putem kojih se odvlače masne naslage iz "pljesnivog" spremišta.
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 17:18   #18
Morph sve što ti tu kažeš je OK. Ali previše kompliciraš. Jednostavno rečeno, nećete odmah početi mršaviti jer tijelo ima uskladištenu "brzu" energiju u raznim oblicima koju treba potrošiti. To traje par dana. No, i nakon par dana nemojte očekivati nešto vidljivo. Treba tijelo držati u tom režimu duže vrijeme (recimo mjesec dana) i onda vidjeti da li se gubi kilaža. Ako da, samo tako nastaviti. Znači nema onog, dva dana ću klačit, tri neću, pa tri hoću... Klačiti treba svaki dan, a najmanje svaki drugi dan i bez zabušavanja.

Ako nema gubitka kilaže, onda se nešto ne radi dobro. Il se previše jede, il se jede nakon fizičke aktivnosti, il se zabušava.

I još nešto jaaaako bitno: "zdravo" mršavljenje neide preko 3 kg mjesečno. Svatko tko vam kaže da je u mjesec dana skinuo 10 kila il laže ko pas il se uništava i prije/poslije će to jako požalit.
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 18:52   #19
Stvarno ste super objasnili!
Ustvari, da se izgubi 1kg čistih masnoća, treba potrošiti tih 9000kcal. Čovječe, pa za to treba vježbati ko lud! Meni treba npr. 1400kcal na dan (bazalni metabolizam). Da smanjim na 1000, treba mi 22,5 dana da potrošim kilu sala! Nemrem vjerovat! A ovo moje vježbanje s potrošenih 40kcal mi očito niš ne vrijedi. A ko bu živel s 1000kcal na dan. Obeshrabrena sam!
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 21:11   #20
Quote:
Indigo Girl kaže:
Ako vozim bicikl sat vremena - 600 kcal?? Nemoj zajebavat. Ali to onda nije neka polaka vožnja, nego 18-a brzina po uzbrdici.
jep. slažem se. evo podaci s mog pulsmetra i na vanjskoj bicikli, s nešto više preopterećenja (tj prelaska u anaerobnu zonu tijekom uspona na brdskoj stazi) i ostatak u aerobnoj zoni.
sat vremena je oko 450 kcal....
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.