Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2012., 16:39   #101
Moraš staviti u primitke po tržišnoj vrijednosti.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:50   #102
Pozdrav.
2 pitanja imam :
1. čl 20 Z o obrtu
Za obveze nastale u obavljanju obrta, obrtnik odgovara cjelokupnom unesenom imovinom koja je potrebna za obavljanje obrta.
To bi značilo cjelokupna imovina obrtnika ili ?

2. Kod zatvaranja obrta znam da je potrebno platiti sve poreze državi. No, pročitao sam da nakon zatvaranja obrta ne prestaju dotadašnje obveze za MO i ZO, što je naravno i logično. Ali, da li to znači da se obrt može zatvoriti i prije nego se plati dug za zdravstveno i mirovinsko, pa se ta obveza može naknadno platiti? Evo konkretno na ovom linku zadnja rečenica govori o tome :
http://burza.com.hr/pitanja/poduzetn...varanja-obrta/

Toliko za sada, hvala.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 09:20   #103
2. Kod zatvaranja obrta znam da je potrebno platiti sve poreze državi. No, pročitao sam da nakon zatvaranja obrta ne prestaju dotadašnje obveze za MO i ZO, što je naravno i logično. Ali, da li to znači da se obrt može zatvoriti i prije nego se plati dug za zdravstveno i mirovinsko, pa se ta obveza može naknadno platiti?

1. što se tiče imovine/ unešene/ cjelokupne, vodile su se rasprave o tome što to zapravo znači; neki su tvrdili da se odnosi samo na unesenu imovinu u obrt pa se na kraju balade ovrha odnosila na stanove/ kuće obrtnika...iako su sve to bile puste prijetnje, osobno nisam čula da je netko izgubio krov nad glavom. e sad, svatko ima svoju priču- to ne bih znala.
2. i ako ne poplaćaš sve poreze državi- obrt MOŽEŠ zatvoriti, nemaš osnovu po kojoj si osiguran, imaš samo 30 dana fore da se prijaviš na zdravstveno, inače gubiš pravo. naravno, u međuvremenu se kao obrtnik odjavljuješ sa mio i zo. uglavnom- da,možeš platiti i naknadno, kao fizička osoba jer dug od obrta automatski prelazi na tebe. naravno, kamata se uredno zaračunava. i zastara za doprinose počinje teći od trenutka zatvaranja obrta, ali se ista i prekida svaki put kada ti porezna pošalje razglednicu, iliti opomenu. neka me netko ispravi ako griješim.
__________________
...no sense in hiding...
lori meyers is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:09   #104
Quote:
lori meyers kaže: Pogledaj post
2. Kod zatvaranja obrta znam da je potrebno platiti sve poreze državi. No, pročitao sam da nakon zatvaranja obrta ne prestaju dotadašnje obveze za MO i ZO, što je naravno i logično. Ali, da li to znači da se obrt može zatvoriti i prije nego se plati dug za zdravstveno i mirovinsko, pa se ta obveza može naknadno platiti?

1. što se tiče imovine/ unešene/ cjelokupne, vodile su se rasprave o tome što to zapravo znači; neki su tvrdili da se odnosi samo na unesenu imovinu u obrt pa se na kraju balade ovrha odnosila na stanove/ kuće obrtnika...iako su sve to bile puste prijetnje, osobno nisam čula da je netko izgubio krov nad glavom. e sad, svatko ima svoju priču- to ne bih znala.
2. i ako ne poplaćaš sve poreze državi- obrt MOŽEŠ zatvoriti, nemaš osnovu po kojoj si osiguran, imaš samo 30 dana fore da se prijaviš na zdravstveno, inače gubiš pravo. naravno, u međuvremenu se kao obrtnik odjavljuješ sa mio i zo. uglavnom- da,možeš platiti i naknadno, kao fizička osoba jer dug od obrta automatski prelazi na tebe. naravno, kamata se uredno zaračunava. i zastara za doprinose počinje teći od trenutka zatvaranja obrta, ali se ista i prekida svaki put kada ti porezna pošalje razglednicu, iliti opomenu. neka me netko ispravi ako griješim.

Hvala puno.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 17:24   #105
Evo još jedno konkretno pitanje , ak netko zna odgovor bilo bi lijepo.
U sustavu PDV-a sam sad 4. godina zaredom mislim.
Znam ove normalne načine izlaska iz PDV sustava, al me zanima ako zatvorim obrt i otvorim ga odmah ponovo- mogu li izabrat da više nisam u PDV sustavu?

Inače znam načine izlaska iz PDV-a al sam propustio rok 15.1. pa me zanima mogu li jednostavnim zatvaranjem obrta izaći iz tog nesretnog sustava?
Hvala.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 22:03   #106
Zatvaranje obrta

Odlučila sam zatvoriti svoj obrt. Knjige sam vodila sama, pa bih sada htjela i sve sama završiti. Može li mi netko reći što se sve treba napraviti: gdje se odjavljuje obrt, koje evidencije i obračune treba napraviti, što s Poreznom upravom, što s dugovanjima i potraživanjima, što s poreznim dugom, itd
Unaprijed hvala!
talija2511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 10:46   #107
Quote:
talija2511 kaže: Pogledaj post
Odlučila sam zatvoriti svoj obrt. Knjige sam vodila sama, pa bih sada htjela i sve sama završiti. Može li mi netko reći što se sve treba napraviti: gdje se odjavljuje obrt, koje evidencije i obračune treba napraviti, što s Poreznom upravom, što s dugovanjima i potraživanjima, što s poreznim dugom, itd
Unaprijed hvala!
u uredu za gospodarstvo zatvaraš, dakle tamo gdje si i otvorila obrt. odjavljuješ se kao obrtnik sa mirovinskog i zdravstvenog (masa tiskanica je potrebna za odjavu- za mirovinsko sod,m2p,za zdravstveno tiskanica 1,2- i ne se zaboraviti u roku od 30 dana opet prijaviti, da ne izgubiš pravo na osnovno zdravstveno osiguranje) 3 mjeseca od zatvaranja napraviš završni obračun-preznu prijavu,pdv-k, obračun amortizacije,inventura,zalihe sitnog inventara...dosada si sve poslovne promjene bilježila po plaćanju/ naplati, nakon zatvaranja ti sve ide u trošak,odnosno priznaješ si pretporez neovisno o tome jesi li račun platila ili ne. ako imaš dugovanja nisi više dužna ti kao obrt, nego samo ti svojim imenom i prezimenom, i to kad tad moraš poplaćati. ovo je pregled jednog laika-mene koji je nažalost imao slučaj zatvaranja, valjda će se javiti i netko malo stručniji-sretno i pozdrav.
__________________
...no sense in hiding...
lori meyers is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 11:44   #108
Dobro si sve rekla. Dakle sve otvorene ulazne i izlazne račune se treba pozatvarati, tako da se može desiti čak i da se ima obveza za PDV, ako je bilo više otvorenih kupaca nego li dobavljača.

Jedina stvar je da se završni (DOH obrazac) ne predaje u roku od tri mjeseca (to je rok za PDV-K), već druge godine do kraja veljače, jer je moguće da će se ostatak godine negdje zaposliti ili tako nešto
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 12:54   #109
Zatvaranje obrta

trebam savjet u vezi zatvaranja obrta. imam trgovački obrt uz rad. obrt zapošljava jednog radnika ( supruga). budući da je stanje sa financijama u obrtu sve lošije odlučio sam zatvoriti oko 1.11.2012. problem je što sad imam rasprodaju i imat ću velik primitak novaca . pojedinačna cijena artikala je oko nabavne na rasprodaji. zanima me kako mogu umanjiti osnovu za plačanje poreza na dohodak, jer će mi biti razlika oko +100.000,00 kn. porez je valjda 40% plus obaveze po mirovinskom i zdravstvenom, što je OGROMNA svota za porez.
da li povećati plaće, raditi neke isplate, kupiti nešto...
bing02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 19:10   #110
Quote:
bing02 kaže: Pogledaj post
trebam savjet u vezi zatvaranja obrta. imam trgovački obrt uz rad. obrt zapošljava jednog radnika ( supruga). budući da je stanje sa financijama u obrtu sve lošije odlučio sam zatvoriti oko 1.11.2012. problem je što sad imam rasprodaju i imat ću velik primitak novaca . pojedinačna cijena artikala je oko nabavne na rasprodaji. zanima me kako mogu umanjiti osnovu za plačanje poreza na dohodak, jer će mi biti razlika oko +100.000,00 kn. porez je valjda 40% plus obaveze po mirovinskom i zdravstvenom, što je OGROMNA svota za porez.
da li povećati plaće, raditi neke isplate, kupiti nešto...
Možeš povećati samo redovne troškove, dodati pokoji putni nalog za privatni ili službeni auto ako je bilo takvih troškova i putovanja (a iz iskustva znam da ih moji obrtnici zaborave obračunati jer im se neda ispisivati putni nalog ), eventualno podići plaću ali će s njom narasti i doprinosi.... možeš isplatiti i božićnicu i poklone djeci i sebi i radniku... ( ne za isto dijete naravno ) možda imaš uvjete za još pokoju neoporezivu naknadu... možda poželiš isplatiti neku humanitarnu donaciju.... Sve je to sitno, ali nakupi se...

Ne isplati se kupovati nešto veliko što ulazi u dugotrajnu imovinu jer nema nikakvog efekta na troškove , a ionako moraš obračunati pdv na preostalu dugotrajnu imovinu prilikom zatvaranja obrta...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 12:11   #111
znači oko 50.000,00 kn bi trebao dati državi na sto tisuća kuna ( razlika izdataka i primitaka) ako sam dobro shvatio. da li mi je bolje ostaviti obrt prijavljen i isplačivati plače dok ne dođem do nule? da li mogu odjaviti poslovni prostor, prodati robu i imati obrt bez poslovnog, a ostaviti radnika i njemu plačati plače svaki mjesec? suludo mi je dati toliki novac državi. mora postojati nešto. ja ću sa ovim obrtom biti u totalnom minusu nakon zatvaranja. takav porez nema nigdje na svijetu.
bing02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:31   #112
Quote:
bing02 kaže: Pogledaj post
znači oko 50.000,00 kn bi trebao dati državi na sto tisuća kuna ( razlika izdataka i primitaka) ako sam dobro shvatio. da li mi je bolje ostaviti obrt prijavljen i isplačivati plače dok ne dođem do nule? da li mogu odjaviti poslovni prostor, prodati robu i imati obrt bez poslovnog, a ostaviti radnika i njemu plačati plače svaki mjesec? suludo mi je dati toliki novac državi. mora postojati nešto. ja ću sa ovim obrtom biti u totalnom minusu nakon zatvaranja. takav porez nema nigdje na svijetu.
Nemoj zaboraviti da si sve ove godine svu nabavljenu i plaćenu robu knjižio na troškove, pa kad god bi ti trebalo troškova, ti bi nabavio robu i tako gomilao i povećavao zalihe... sve te godine na osnovu tih troškova plaćao si manji porez na dohodak... sad ti se to vraća kao bumerang...

ja stalno ratujem s mojim strankama zato što gomilaju zalihe... zato znam jako dobro kako to ide...

Forum nije tu kako bi se nekoga savjetovalo kako platiti što manje poreza državi, jer i država mora od nečeg živjeti... za takva pitanja bi se trebao obratiti na neke druge adrese...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 10:36   #113
hvala na odgovoru. nije mi namjera ne platiti porez. od prvog dana sam u sustavu pdv-a, nikad nisam radio ništa na crno. samo pitam za elemente koji mogu umanjiti porez na dohodak. računovođa ne zna, a ja sam evo sad našao da bi mogao isplatiti otpremninu! preko 6000 neoporezivo po godini staža za stalno zaposlenog radnika. eto. možda još nešto iskopam.
bing02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 12:59   #114
Imaš na RRiF-ovim stranicama stručne obavijest i tamo ti stoje neoporezive naknade i svote, pogledaj si tamo
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 10:17   #115
može i stipendija učenicima. uz otpremninu to će biti dovoljno.
eto ako netko bude imao sličanu situaciju.
bing02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 13:43   #116
Imam pitanje u vezi sa dugotrajnom materijalnom imovinom(kućom) koja se vodi u DI obrta. Koji je postupak za izdvajanje prilikom zatvaranja obrta i što se plaća državi?
Kuća je amortizirana gotovo u cijelosti.
__________________
People sleep peaceably in their beds at night only because rough men stand ready to do violence on their behalf.
satko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 17:38   #117
Pozdrav


Ima li obrtnik koji zatvra obrt pravo na naknadu sa burze?
Imam dug na poreznoj (nije nesto veliki), zatvaram uskoro obrt a po ovoj nekoj novoj semi oprastaju kamate!? Da cekam novu semu ili da se to podmirim?
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 20:48   #118
TZ, KD, OKFŠ kod zatvaranja obrta

Da li netko zna, kada se mora napraviti obračun čl TZ, komorski i po novome OKFŠ kada se zatvara obrt? Ne mogu nigdje naći,
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 07:28   #119
Quote:
lady G kaže: Pogledaj post
Da li netko zna, kada se mora napraviti obračun čl TZ, komorski i po novome OKFŠ kada se zatvara obrt? Ne mogu nigdje naći,

Da li sa poreznom prijavom na kraju godine ili odmah nakon zatvaranja?
Neko mišljenje?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 19:16   #120
Quote:
lady G kaže: Pogledaj post
Da li sa poreznom prijavom na kraju godine ili odmah nakon zatvaranja?
Neko mišljenje?
Evo, da sama odgovorim , možda će nekom trebati.
U HOK-u su mi rekli da je zakonski rok mjesec dana, za sve osim PDV-k (u roku od 3 mjeseca).
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.