Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2012., 11:42   #421
Bila sam jučer na UZV pregledu i potvrđeno je da je fibroadenom, nađen mi je i drugi u drugoj dojci, samo manji. Sad imam pitanje, ako itko zna, da li uzimanje kontracepcijskih pilula smanjuje fibroadenom? Pročitala sam to na wikipediji.. ja ih još ne uzimam no planiram uskoro počet, pa ne znam hoće li to pozitivno ili negativno utjecati na veličinu fibroadenoma..?
__________________
...Za bolji svijet
Empire of dirt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:55   #422
Koliko ja znam- uzimanje pilula ne da smanjuje fibroadenom nego suprotno- potencira njegov rast! To je iz mog iskustva.. Ne valjaju pilule za bilo koga sa fibrocisticnim promjenama,adenomima po dojkama itd...


Sent from my iPhone using Tapatalk
dolcenera6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 13:45   #423
Tako je Ja sam zbog pilula i dobila fibroadenom
__________________
And may I add, 'Muahaha!'
Vodenbuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 17:48   #424
...da,i ja tako mislim da mi je od pilula


Sent from my iPhone using Tapatalk
dolcenera6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 20:52   #425
Hmm..hvala na odgovorima.. ne znam sad što je istina, jer meni je nastalo iako nikad nisam pila pilule dosad.
__________________
...Za bolji svijet
Empire of dirt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 21:13   #426
Nisu pilule nužne za nastanak fibroadenoma.
Nastaju pod hormonalnim utjecajem u genetski predisponiranih osoba.
to je jako individualno...kod nekih žena će pod utjecajem njihovih vlastitih hormona nastati fibroadenomi, kod nekih unosom vanjskih hormona.
Hormoni (bilo valastiti ili iz pilula) u svakom slučaju igraju određenu ulogu, tako da fiboadenomi s godinama, kako žena ulazi u menopauzu počinju polako "propadati" tj. kalcificirati.
Isto tako za vrijeme trudnoće zbog povećane razine hormona često porastu.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 13:38   #427
Gerta molim te odgovor, jer vidim da ti je to struka

U 6 mjesecu operirala sam dojku, ( mali rez 6cm ). Imam 48 godina.
Dijagnoza :ca cribriformne gradus I,LCIS ( ER 100%, PR 60% HER2 0, Ki 67 7%) limfni čvorovi su čisti
Čekam pregled onkologa, ali prije toga bi htjela neka pitanja razjasniti.
Pretpostavljam da me čeka hormonska terapija i zračenje da se ne pojavi recidiv.
Moje pitanje je :
Kakva je to vrsta carcinoma, sve informacije na internetu svode se na 1 rečenicu?
Da li smijem tražiti uklanjanje grudi i njihovu rekonstrukciju?
crtac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 17:04   #428
Ja ti u stvari nisam najstručnija za odgovor jer se bavim dijagnostikom, a ne terapijom, ali mogu ti reći koliko znam pa neka me ispravi netko sa više informacija.

Pojam "cribriformni karcinom" označuje način njegovog rasta tj. grupiranja stanica koji se povezuje sa niskim malignim potencijalom, tj. dobrom prognozom.
LCIS (lobularni karcinom in situ) se smatra zapravo prekancerozom, tj. pretečom karcinoma koja znatno povećava rizik kasnijeg razvoja karcinoma bilo u istoj ili suprotnoj dojci zbog čega se promjena op. odstranjuje.
Sumnjam da ćeš ići na zračenje.

Kirurg će ti standardno odstraniti samo tu promjenu, a o opciji profilaktičke mastektomije i primarne rekonstrukcije moraš s njim razgovarati.
Imaš indikaciju za to (s tim da bi onda imalo smisla jedino raditi obje dojke), ali moraš naći kirurga koji će to napraviti.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 08:20   #429
Veliko hvala draga Gerta na odgovoru.
Nama pacjentima treba 3 minite razgovora, jer vrlo često se bojim pitati da doktore ne izbacim iz takta. Ja sad gnjavim i pitam a u ambulanti čeka 50 žena.

Cijelo vrijeme razbijam glavu , zašto žene kojima je dijagnosticiran karcinom i postoji velika vjerojatnost da dođe do recidiva ne uklone obje dojke? U toku operacije napravi se rekonstrukcija i niš se ne vidi . Da li je time mogučnost recidiva u potpunosti uklonjena? Danas je princip mali rez, da se zadrži dojka.

U mom slučaju najveću ulogu je imala dobra dijagnostičarka dr Sušac na ultrazvuku , izvršena je punkcija i odmah me poslala kirurgu na obradu.
Mislim da o dobrim iskustvima i doktorima treba pričati.
crtac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 14:02   #430
Bok svima moja agonija je počela prije par dana kad sam napipala kvrgu,ovalnog oblika,pomičnu te sam odmah otišla na uzv i doktor je rekao da je siguran da se radi o fibroadenomu i da se to treba punktirat jer je veliko 3,5 cm x 1,4 cm :/ čim sam čula punktirat uhvatila me panika jer mi je odmah zvonilo u glavi da sumnjaju na nešto...zato sam ptišla po drugo mišljenje jučer,doktorica je složila sa prijašnjim nalazom,ponovno me pregledala,našla mi još dva tri minijaturna fibroadenoma i odlučila isti tren napravit punkciju :/ što se tog tiče,nisam ju osjetila tako da se ne bojite,više osjetim vađenje krvi sad me muče ti nalazi,tješim se činjenicom da dvoje vrhunskih stručnjaka kao ovo dvoje kod kojih sa išla ne može fulat toliko da sad to bude nešto drugo,nešto opasno luda sam od stresa,najgore je čekat i sve vas u potpunosti razumijem...inače imam 27 godina i nisam mislila da ću u ovim godinama imat problema ovog tipa,al eto vidim da nas je puno....samo da na ovome i ostane,da se dodatno ne zakomplicira,tog se bojim u svakom slučaju,pozdrav svima,puno ste mi pomogle jer do neki dan nisam pojma imala o čemu se radi,već sam se pokopala :/ sad je situacija malo bolja,ako nalazi budu okej mislim da ću zdrave pameti dočekat i operaciju koje se ne bojim uopće,samo da je sve benigno
misszgzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 14:13   #431
Prije otprilike sest mjeseci radena mi je punkcija, tada nisam osjetila nikakvu kvrzicu vec je promjena uocena na ultrazvuku. Nalaz je bio uredan. Medutim, sada mi se s te strane (ne znam je li bas isto mjesto) pojavila kvrzica. Je li moguce da je ta kvrzica od punkcije?

Sent from my E10i using Tapatalk
June177 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 17:01   #432
Quote:
crtac kaže: Pogledaj post
žena.
Cijelo vrijeme razbijam glavu , zašto žene kojima je dijagnosticiran karcinom i postoji velika vjerojatnost da dođe do recidiva ne uklone obje dojke? U toku operacije napravi se rekonstrukcija i niš se ne vidi . Da li je time mogučnost recidiva u potpunosti uklonjena? Danas je princip mali rez, da se zadrži dojka.

.

Da, danas se doista nastoji uvijek ići poštedno ako je to moguće, tj. opravdano.
S jedne strane se to radi i radi psihološkog stanja žene kojima nije svejedno ukloni li se cijela dojka ili samo dio, a s druge strane mastektomija je daleko opsežnija operacija od kvadrantektomije sa većom mogučnošću komplikacija.

Nekada se ne može u istom aktu nakon mastektomije napraviti i rekonstrukcija, što za sobom povlači onda naknadne operacije, stavlčjanje tkivnih ekspandera kako bi se rastegla koža i sl.
Nekada se rekonstrukcije ni ne rade sa silikonskim implantatima već korištenjem mišićnog režnja (uglavnom prebacivanjem mišića sa leđa i njegovim oblikovanjem u dojku).


Krajnji rezultat često i nije baš estetski najbolji (neovisno koja se metoda koristi) iako je u svakom slučaju bolji neho biti bez dojke.

Preventivna mastektomija postoji i postoje indikacije za nju, s tim da i nakon mastektomije ostane oko 5% tkiva dojke (ne može se ukloniti baš svaki tračak žljezdanog parenhima) tako da mogućnost nastanka karcinoma nije u potpunosti isključena.

Quote:
June177 kaže: Pogledaj post
Prije otprilike sest mjeseci radena mi je punkcija, tada nisam osjetila nikakvu kvrzicu vec je promjena uocena na ultrazvuku. Nalaz je bio uredan. Medutim, sada mi se s te strane (ne znam je li bas isto mjesto) pojavila kvrzica. Je li moguce da je ta kvrzica od punkcije?

Sent from my E10i using Tapatalk

Nije.
Da je nastao mali hematom kao posljedica punkcije to bi se napipalo odmah, ne tek nakon 6 mjeseci.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 20:08   #433
Pitanje za Gertu

kolike su šanse da nakon dva ultrazvuka te nakon potvrde od dva doktora da se radi o fibroadenomu,nalaz punkcije pokaže nešto drugo?možda paničarim bezveze,al ne mogu si pomoć Moj je poprilično velik,3,5 cm sa 1,5 pa me tjerši da bi valjda skužili da je nešto tako veliko sumnjivo....vidim da ste stručni pa me zanima vaše mišljenje po tom pitanju?Danas su mi trebali bit nalazi punkcije,no citologinja se razbolila pa se moja agonija nastavlja so petka :/U svakom slučaju puno hvala na odgvoru
misszgzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 20:25   #434
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nije.
Da je nastao mali hematom kao posljedica punkcije to bi se napipalo odmah, ne tek nakon 6 mjeseci.
Hvala na odgovoru.



Sent from my E10i using Tapatalk
June177 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 21:29   #435
Quote:
misszgzg kaže: Pogledaj post
Pitanje za Gertu

kolike su šanse da nakon dva ultrazvuka te nakon potvrde od dva doktora da se radi o fibroadenomu,nalaz punkcije pokaže nešto drugo?možda paničarim bezveze,al ne mogu si pomoć Moj je poprilično velik,3,5 cm sa 1,5 pa me tjerši da bi valjda skužili da je nešto tako veliko sumnjivo....vidim da ste stručni pa me zanima vaše mišljenje po tom pitanju?Danas su mi trebali bit nalazi punkcije,no citologinja se razbolila pa se moja agonija nastavlja so petka :/U svakom slučaju puno hvala na odgvoru
Fibroadenom ima svoje UZV-ne karakteristike i tvoj se vjerojatno uklapa u tu sliku.
Maligni tumori imaju drukčiji izgled, no radi dodatne potvrde o čemu se radi treba napraviti punkciju.
Osobno ne pamtim da sam ikada mislila na osnovu UZV prikaza da je nešto fibroadenom, a da je ispalo karcinom.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 21:40   #436
puno hvala na odgovoru ma nadam se i ja,al eto nekako me to sve skupa snašlo u trenu i doktorica je na drugom ultrazvuku to punktirala jer kao tako velik mora van pa sam se sva prepala poprilično su oboje bili sigurni da je fibroadenom,al kako dani lete sve me više strah da me više ne može ništa smirit dok ne vidim nalaze....još jednom hvala
misszgzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 15:00   #437
Gerta molila bih Vas objašnjenje nalaza punkcije fibroadenoma ako nije problem onkologica mi je samo rekla da je benigno i to mi je bilo najbitnije te da savjetuje vađenje s obzirom na veličinu,al ne razumijem baš nalaz u potpunosti pa ako možete ukratko da mi ga pojasnite?
Unaprijed zahvalna na odgovoru

NALAZ:
u primljenim razmazima nalazi se više većih i manjih nakupina stanica žljezdanog epitela,manji dio s atipijom epitela(faza menstrulanog ciklusa?),brojniji pjenušavi makrofazi,obilan sekret
obilan sekret prekriva nakupine stanica žljezadnog epitela-otežana analiza stanica
mišljenje: jača proliferacija žljezdanog epitela s atipijom u manjem dijelu nakupina
preporuča se citomorfološka kontrola u dogovoru s ordinarijusom u prvoj fazi ciklusa
misszgzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 19:06   #438
Bok svima! Sutra imam zakazanu operaciju. Nije me strah, osjećam se kao da idem na, ne znam, depilaciju
Samo me zanimaju dvije stvari:
1. koliko gadan i velik ožiljak mogu očekivati za fibrić veličine 3cm?
Operirat će me u klinici za tumore u Ilici (dr. Orešić)

2. Mogu li sama birati koju će mi anesteziju dati? Ne želim opću
__________________
And may I add, 'Muahaha!'
Vodenbuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 23:23   #439
Poštovani!
Prije 8 mjeseci mi je savjetovana punkcija na sva 3 fibroadenoma i receno mi je da bi bilo pozeljno da se uklone. velicine su: 6 x 4 mm, 9 x 5 mm i 8 x 5 mm. Imam 43 godine. Oduvijek se redovno pregledavam. Nikako nebi zeljala ici na operaciju, ali ako mi to ostane kao jedina opcija morat cu. Zanima me, ako se kontroliram svako 2 - 3 mjeseca postoji li kakav rizik da oni ili jedan od njih postane, ne daj Boze, nesto lose? Bojim se operacijskog zahvata zbog prijasnjeg iskustva kada sam operirala zapetljaj crijeva i jedva su me probudili iz anestezij. Tad sam imala 16 godina.

Unaprijed hvala na odgovorima!
__________________
... smelly cat, smelly cat what are they feeding you?
katrin91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 23:52   #440
da dodam 1.nalaz: Punktira se promjena u gornjem lateralnom kvdrantu desne dojke, promjera 8 x7 mm.
Uzmu se dva uzorka. U razmazima nalazimo tracke i nakupine nesto voluminoznijih stanica duktalnog epitela koje mjestimice gube kohezivnost, tracke amorfne eozinofilne medustanicne tvari, po koji fibroblast. Proliferacija duktalnog epitela s blazim atipijama. UZV i citoloska kontrola za 2 do 3 mj., ili odmah konzultacija kirurga. / 30.1. 2012.godine /

citoloski nalaz: mikroskopski: 1. U oskudno celuranim razmazima nadene su nakupine uniformnih stanica duktalnog epitela, nesto bipolatnih golih / ovo je podcrtano / jezgrala i mrvicastog materijala
2. U razmazu je nadena pokoja bipolarne gola jezgra / takoder naglaseno kemijskom / - 6.2.2012.godine
__________________
... smelly cat, smelly cat what are they feeding you?
katrin91 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:18.