Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2008., 02:18   #201
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
ah u k.... ako relativno obrazovani ove zemlje ( imaju pristup internetu, znaju citati i pisati koliko toliko suvisle recenice i imaju zelju da procitaju nesto na ovu temu ) iskazuju toliko nerazumijevanje osnovnih zakona prirode onda smo stvarno u banani ne znam kako ce prosjecan Hrvat reagirati traziti svemocnog dr.Ivu da osigura jeftinu naftu. cekaj malo pa to vec rade
da samo obrazovani, nego jos k tome i dipl ing prometa...
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 12:21   #202
Quote:
darioV kaže: Pogledaj post
da samo obrazovani, nego jos k tome i dipl ing prometa...
Poznavajući taj fakultet mislim da upravo u tome lezi problem.

Tko zna mozda je Anton ustvari Ljubo Ćesić Rojs
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 13:09   #203
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
Poznavajući taj fakultet mislim da upravo u tome lezi problem.

Tko zna mozda je Anton ustvari Ljubo Ćesić Rojs
ma daj ako ovakvi kao taj glupson završe takav fakultet onda je to samo dokaz kakvi jazavci rade na tom fakultetu. mene bi sramota bila reći da sam na njegovom mjestu, da sam završio fakultet. lik je teška misery i živi dokaz da nam je visoko školstvo otišlo u onu stvar.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 13:18   #204
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
ma daj ako ovakvi kao taj glupson završe takav fakultet onda je to samo dokaz koji jazavci rade na tom fakultetu. mene bi sramota bila reći da sam na njegovom mjestu, da sam završio fakultet. lik je teška misery!
Napadati Antona, ili bilo kog drugog, ničem ne služi.

Okej je reć da ovdje lupa ko zmaj, jer lupa, al ne treba ga osobno zbog toga ovak komentirat.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 14:04   #205
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Oko čeg se onda sporite, kad se oko glavnog slažete...
Ha, pa valjda se slazemo. Ma, ja samo tvrdim kako do kataklizmickih scenarija koju predvidaju 99% forumasa nece doci, i kako nafte nece nestati ni za 10 godina, a kamo li preko noci. Kako cijena nafte raste, tako postaju isplativi i drugi energetski izvori. Pobogu, pa cijela njemacka ratna masinerija temeljila se na rezervama nafte od punih nula barela!!! Naravno, ne moze se njemacka '35. usporedivati sa cijelim svijetom, no oni su bili totalni ekstrem (bas kao i Juzna Afrika - najrazvijenija africka zemlja, a bez kapi nafte 50 godina - kako to?). Visoka cijena nafte u stvari ide u prilog ekoloskim nastojanjima i smanjenju emisije staklenickih plinova, sto je dobro. Sada ce se i industrija i ljudi generalno poceti pitati kako ustediti tu skupu naftu, pa se nece bezglavo voziti naokolo, bolje ce izolirati kuce, koristit ce plin za grijanje, a industrija ce ulagati u stednju i vecu efikasnost. Nije to toliko niti lose.

Ono sto sam tvrdio po pitanju bitumenske nafte je cinjenica da njezina povecana eksploatacija moze bez vecih problema nadoknaditi manjak proizvodnje konvencionalne nafte. Morat cemo se zadovoljiti odrzavanjem proizvodnje nafte na ovim razinama, mozda mozemo cak i povecati proizvodnju ali sigurno ne onako kako smo radili u posljednjih 30 godina. Tako da scenarij naglog pada proizvodnje nafte kojeg mnogi ovdje zastupaju meni jednostavno ne drzi vodu jer doista mislim da se bitumenskom naftom, drugim izvorima i vecom efikasnoscu negativni efekt moze ponistiti.

Quote:
EROEI je apsolutno glavna varijabla u ovoj priči.
EROEI je jedna od varijabli u toj prici koja je vec uracunata u cijenu eksploatacije bitumenske nafte. Meni jednostavno nije jasno kako ljudi to ne mogu shvatiti - kada se formira cijena necega u ekonomiji, ona sadrzi ne samo danasnji trenutak, vec djelomicno i buducnost, a definitivno sadrzi cijenu energije. Dakle, pricati kako je vadenje nafte s EROEI 1:6 neisplativo, nikako ne drzi vodu. EROEI 1:1.1 je vec isplativo, samo sto ce cijena biti ogromna.

Uostalom, EROEI od 1:6 moze s obzirom na ulozene barele nafte u eksploataciji lako postati 1:beskonacno ako uopce ne koristis naftu u rudarenju, ili ju vrlo malo koristis. Energiju za rudarenje mozes dobivati nekim drugim postupkom - nuklearna energija, hidroenergija, itd.

Quote:
Kako ne.
Niža privredna aktivnost u situaciji kad ta ista aktivnost postaje skuplja i otežana je očita posljedica.

Isto tako, nije stvar samo privrede, nego i energy consumption nivoi moraju prema dolje, što će uzrokovati i niži standard života.
Ok, valjda ne mislimo na istu stvar kada govorimo o recesiji. Recesija nije isto sto i stagnacija. Ako uspijemo zadrzati danasnju razinu proizvodnje, tada smo u stagnaciji ali jos uvijek nismo u recesiji. Recesija znaci ukupan pad proizvodnje u odnosu na neki prosli period, i definitivno nije isto sto i pad rasta proizvodnje (a na to ljudi najcesce misle).

Quote:
Subvencije Indiji ili Kini tu nemaju toliki značaj... To je jedna od manje bitnih varijabli.
Pa nisam siguran s obzirom da oni pokupe 40% svjetske nafte, i zatim je prodaju po subvencioniranim cijenama od koji 2.5 dolara po galonu. Pobogu, 40% svjetske nafte se prodaje po cijeni od 0.65 USD/litra, ili cca 3 kn/l, ili pak 90 USD/barel!! Dakle, kinezi svaki barel subvencioniraju s 50 USD!!! E sada neka mi netko kaze da to nema utjecaja, i da to nije 'ludo i nezaboravno'. Bas me zanima koli bi kinezi trosili te nafte da im se naplacuje 2 USD/litra.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 14:28   #206
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
ma daj ako ovakvi kao taj glupson završe takav fakultet onda je to samo dokaz kakvi jazavci rade na tom fakultetu. mene bi sramota bila reći da sam na njegovom mjestu, da sam završio fakultet. lik je teška misery i živi dokaz da nam je visoko školstvo otišlo u onu stvar.
Slažem se osobno sam završio ekonomiju i tek sad vidim kako je niske kvalitete ovaj zagrebački faks zajedno sa većim dijelom sveučilišta. Problem je i u tome što prosječan ekonomist misli da se sve ravna po ekonomskim modelima ponude i potreznje i da ce jednostavno veca cijena potaknuti razvoj onih izvora energije koji do tada nisu bili isplativi solarna bitumen etc. a trebalo je biti upravo suprotno trebalo je iskoristiti naftu dok je bila dovoljno jeftina da se razviju ti izvori iako tada neisplativi , kao to nije napravljeno tada sad ce biti sve teze ako ne i nemoguce jer cemo biti prisiljeni tu energiju koristiti za puko prezivljavanje umjesto da ulazemo u kapitalne projekte.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 18:37   #207
naftne kompanije nikad nisu imale veci profit
zash ne maju isti profit?
bila bi niza cijena nafte

nadalje,zashto prodavac nafte ne bi naftu prodao za eure i vezao cijene za eure?
sumnjam da bi im to tolko povecalo troshkove,baratanje sa dvije valute
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 21:39   #208
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
Poznavajući taj fakultet mislim da upravo u tome lezi problem.

Tko zna mozda je Anton ustvari Ljubo Ćesić Rojs
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
ma daj ako ovakvi kao taj glupson završe takav fakultet onda je to samo dokaz kakvi jazavci rade na tom fakultetu. mene bi sramota bila reći da sam na njegovom mjestu, da sam završio fakultet. lik je teška misery i živi dokaz da nam je visoko školstvo otišlo u onu stvar.
Dragi jim rogers12345 i Sh@dow. Neću se spuštati na vaš nivo i na takav način vrijeđati sugovornika samo zato što se ne slažem s njime.
Ovaj fakultet sam upisao iz razloga što volim željeznicu ( čemu sam se i najviše posvetio ) i taj smjer sam završio, željeznički promet.Četiri generacije obitelji su mi radile na željeznici, i odmalena sam vezan uz istu.Druga opcija mi je bila strojarstvo pošto je to jedini tehnički fakultet koji me jako zanimao, a bio je vezan uz željeznicu, no uspio sam upisati prometni fakultet, koji sam i htio.
To je jedini fakultet za ovo područje znanosti, u Hrvatskoj i nema drugog.
Vlasnik sam i osnivač najvećeg željezničkog portala u jugoistočnoj Europi i vanjski suradnik nekoliko stranih časopisa vezanih uz željezničku tematiku ( fotografija ), kao i predsjednik Kluba ljubitelja željeznice.
Svi stavovi izneseni u ovoj temi su moje vlastito mišljenje nevezano uz moju struku, te stečeno na temelju dugogodišnjeg čitanja knjiga i bavljenja tom tematikom, stoga, s vama, završavam svaku raspravu, jer definitivno nemam razloga sa takvim ljudima raspravljati.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:14   #209
Quote:
Yvann11 kaže: Pogledaj post
Opet krivo. Ti tvrdis da nekoliko kompanija kontrolira eksploataciju nafte u vecini zemalja svijeta i kao primjer si dao Chevron i SA. Ja sam rekao da Chevron vadi naftu u neutralnoj zoni i da gradi petrokemijsku industriju sto si ti pokusao pobiti sa svoja 4 linka koj su samo pokazala da sam u pravo i da ti pretjerujes.
Gdje je granica između eksploatacije nafte i petrokemijske industrije?

http://www.zawya.com/cm/profile.cfm/cid640991

http://www.answers.com/topic/saudi-a...ny?cat=biz-fin

Quote:
Chevron, niti bilo koja druga naftna kompanija, nema uvid u stanje naftnih polja u SA; pogotovo nema uvid u stanje Ghawara, naftnog polja iz koje SA vuce 50% svoje proizvodnje.
To piše na Wikipediji.No možeš li bar na trenutak malo drukčije razmišljati, ne moramo se složiti, ali to mi je ova shema.Oženjen si i imaš tvrtku koja ti je na ženu, ti nemaš nikakve veze sa tvrtkom, iako si ti pravi vlasnik.
Nešto, kao što Sanader ima Renault 9, iako se uvijek vozi u BMW 7.

Quote:
Niti jedna zapadna kompanija nije otisla u SA, Kuwait, Iran i sl. i provjerila da li oni stvarno imaju nafte koliko tvrde da imaju, kakvo je stanje njihovih naftnih polja, koji je pritisak u busotinama i koliko iznosi kumulativna proizvodnja u pojedinim poljima. To sto nafta dodje naftovodom do Chevronove petrokemijske tvornice njima ne daje podatke odakle je nafta dosla i koliko je jos ima odakle je dosla.
Ovdje izbaci Iran.
Pazi, SA i SAD su stari saveznici, SAD je upleten u doslovno sve pore saudijskog političkog života i nisi valjda toliko naivan da vjeruješ da nemaju uvid u neko polje nafte?

Quote:
Ti jednostavno ne zelis prihvatiti cinjenice, a svoje pretpostavke nemas cime potvrditi i takva rasprava je jalova.
Da nafte jos ima u izobilju, zar bi saudijci zbilja pumpali milione barela morske vode svaki dan u svoje busotine da odrze pritisak u njima? Cemu toliki dodatni trud? Da budu vjerodostojniji u svojoj prevari?
Činjenice...Eh, to su nagađanja, ne činjenice.Neke brojke koje je netko iznio u javnost.Kao i ona da je 2012. smak svijeta.No naravno da ne vjerujemo u to.

I može podatak ovo o morskoj vodi? ( zanima me samo da vidim cijeli članak )

Quote:
Ali tvoja 'teorija' je nedokaziva. Koji god uzok bio smanjenju proizvodnje nafte ti ces uvijek reci da je to urota i neces dati niti jedan dokaz za to.
Nikada mi nije bilo jasno zašto ti treba dokaz za ovo?Evo pogledaj Zeitgeist npr., odličan primjer gdje se fino prikazuju neke stvari.OK, prvi dio filma mi je bezveze, no zadnji je svakako zanimljiv, gdje ti pokazuje kako neke stvari funkcioniraju.

Quote:
Ja nisam niti jednom rijecju krenuo osporavati abiotsku teoriju. Ono sto ja tvrdim jest da jefitne nafte, lako dostupne, vise nema koliko bi mi hjteli, a to je svake godine malo vise nego prethodne.
Karikiram: uzmi na primjer jedno polje od 10 barela i 10 polja od 1 barel; ista kolicina nafte, ali 1. slucaj ekonomski isplativiji nego 2.
Ameri su nasli naftu pod morem ispred Brazila; konstrukcija i busenje 1 testne busotine kosta oko 500 miliona dolara. Vjerojatno vise nego testna busotina negdje na bliskom istoku.
Lako dostupne nafte nestaje svake godine, a teze dostupna nafta i alternativni izvori ne mogu biti toliko brzo eksploatirani da bi pratili povecanje potrosnje; eventualno mogu drzati plato proizvodnje neko vrijeme.
Povući ću ti paralelu sa mobitelom.

1986. je bio dostupan samo japijima na Wall Streetu i bio je veličine cigle

2008. dostupan je svakom djetetu od 7 godina, a veličina mu je tolika da stane u djetetovu ruku

Shvaćaš na čega ciljam?

Quote:
Zato jer nasa neutazivo povecanje potrosnje energije nije odrzivo; ne u civilizaciji koja pociva na principima kao ova nasa i ne sa tehnologijom koju danas znamo.
Ali koje to neutaživo povećanje?Mislim, ne mislite da malo pretjerujete sa brojkama?Je, potražnja je daleko veća nego prije 20 godina, no mišljenja sam da je upravo potražnja ona koja će doživjeti "peak", a ne ponuda.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:21   #210
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
To nije točno.

Dobro su poznate brojke i za Ghawar i za Cantarell i za sve druge najveće bušotine. I poznato je koji je njihov nivo proizvodnje.
Yvan11 tvrdi suprotno.Da nisu poznate i da ih nitko ne zna.Na istoj ste strani, no koji je u pravu?

Quote:
Nebitno je ima li je još. Nije važno ima li rezervi nafte još za tri tjedna ili tri stoljeća. Zamisli da je Ghawar neograničen. Svejedno je.
Ali, nivo proizvodnje opada. Poanta je da je nivo proizvodnje na maksimumu i ide odavde samo na niže.
Zašto opada, konkretni razlog, ne ekonomske floskule.

Quote:
Ti se šališ.
Ne, ne šalim se, i molim te da me uputiš gdje si to objasnio.Moja isprika ako sam previdio.
Quote:
Imam dojam da vrlo sporo shvaćaš.

Problem je u tome što je NE, ta budućnost koja nas čeka, pet puta skuplja od energije dobivene zahvaljujući nafti.
Kao što ti piše u prošlom postu. Sad ti meni pišeš, "a zašto je jeftina energija iza nas", "a gdje je problem", itd. itd.

Zamisli žitno polje do kojeg ti treba 10 minuta hoda. To je cijena nafte dosad.
Zamisli sad žitno polje do kojeg ti treba 2 sata jer si pokupio svo žito s bližeg polja. To je situacija koja nas čeka. Nebitno je je li to drugo polje beskonačno. Bitno je to da je cijena, ovdje u smislu utrošenog vremena, viša. Kod nafte je to baš cijena.


Veliš, NE je "spasonosno rješenje"?

To jest najbolje rješenje. Ali reći da je to spasonosno rješenje je kao da kažeš čovjeku koji više nema cigli za graditi kuću da su mu slama i glina spasonosno rješenje.
Čekaj samo malo.Naveo sam ti link Hrvatskog nuklearnog društva gdje ti piše kako je NE najjeftinija od svih izvora EE.Zašto opet ponavljaš i impliciraš da je NE neko polovično rješenje?

Quote:
Hoćeš li ti više shvatiti da ti uzrok već piše na temi.
Zato jer ponuda ne samo da stagnira pa sad ne može više pratiti potražnju, nego je čeka opadanje.
Pa pitam opet gdje piše KONKRETAN uzrok pada ponude.Koji?Nema nafte?Nema bušotina?Nisu isplative nove?Ako je zadnje pogledaj korelaciju sa mobitelima u prethodnoj poruci.

Quote:
Posljedica toga, te biološke činjenice kako porast proizvodnje nafte (tj. ponude) ne može rasti u beskonačnost, je povećanje cijene, kao što ti jasno pokazuje prvi graf i prvo objašnjenje ponude i potražnje u bilo kojoj početnici iz ekonomije.
Isto tako niti porast potražnje ne može niti neće rasti u beskonačnost, nego će kad tad početi padati, kada će doći na neku ravnu liniju.
Pitanje je, kolika će onda biti cijena nafte, i kako će se onda opravdavati manjak proizvodnje?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:35   #211
i nije da branim ekonomski fax,dapace
ali tvrdnja o ponudi i potraznji, i da je to razlog zato shto nafte nema u prirodi je totalno promashena
slaba ponuda moze biti namjerno izazvana slabim exploatiranjem,vadjenjem
ne mora,al moze
a meni se cini da je sada namjerno izazvana
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 04:19   #212
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
a trebalo je biti upravo suprotno trebalo je iskoristiti naftu dok je bila dovoljno jeftina da se razviju ti izvori iako tada neisplativi , kao to nije napravljeno tada sad ce biti sve teze ako ne i nemoguce jer cemo biti prisiljeni tu energiju koristiti za puko prezivljavanje umjesto da ulazemo u kapitalne projekte.
Potpuno se slazem.
Samo jedan primjer: koliko sam na brzinu izracunao, preko 7% proizvedene el. energije u hr se trosi na grijanje sanitarne vode. Ne postoji apsolutno nikakav razlog zasto u proteklih 25 godina nije pokrenut projekt solarnih panela kojim bi
1. otvorili radna mjesta u toj industriji, plus servisi, plus postavljanja
2. smanjili ovisnost o uvozu energije

A zatim i cinjenica da se usprkos svim cudima moderne tehnologije prosjecna potrosnja automobila u zadnjih 20 godina povecala... itd, samo su neki od mnogih primjera neracionalnog razbacivanja energije.

Smatram da bi nam uz racionalno koristenje i 50% trenutne potrosnje energije bilo dovoljno za odrzavanje istog standarda zivota, ali natjerat ljude da racionalno koriste energiju bez pomoci drzave i astronomskih cijena je nemoguca misija.
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 08:28   #213
[QUOTE=Anton;14612368]Gdje je granica između eksploatacije nafte i petrokemijske industrije?

Antone, a zbilja svaska cast tvom fakultetu I obrazovanju I nacitanosti, ali stvarno lupetas (dal, namjerno?)…

Svako tko imalo prati naftnu industriju zna sto je downstream I upstream.

Svatko tko zna nesto o proizvodnji nafte zna cemu sluzi utiskivanje vode u leziste, I kad se primjenjuje I sto su posljedice…

Svatko tko je procitao I jednu knjigu (a ima ih napretek) o povjesti razvoja naftne industrije zna kako su se dijelile koncesije na bliskom istoku poslije prvog I drugog svjetskog rata, tko je imao utjecaja tada, kada su bile utjecajne kompanije zvane 7 sestara, I kad I kako su se blisko istocne, a I sve druge zemlje proizvodjaci nafte izborile za kontrolu svojih naftnih rezervi… kada I kako su osnovali OPEC I kad I kako je sistem trzista I ponude I potraznje umanjio utjecaj OPEC-a nad naftnim trzistem…

Kakve veze imaju mobiteli sa naftom industrijom, zaboga? Osim da je trenutni celni covjek Shella dosao iz Nokie – apsolutno nikakve paralele covjek koji se imalo razumije u to ne mozer povuci…

Nadam se da ti je zeljeznicko znanje jace od naftaskog …inace…

Da imas malo soli u glavi, ne bi se tu prepucavao, vec naucio nesto o temi koja te tako jako zanima…
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 08:56   #214
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Pobogu, pa cijela njemacka ratna masinerija temeljila se na rezervama nafte od punih nula barela!!!
A za koji klinac su onda isli u rat - za kikiriki? I cime su pogonili brodove, tenkove, podmornice, avione? Veslima? Imas i ti kakve veze s 'prometom"?

Bitumenska nafta - jel znas ti uopce sto je to, koja su njena svojstva i gdje se nalazi - kad se toliko razbacujes s njom? I koja je razlika izmedju nje, teske i konvencionalne nafte? I koji su problemi, ne samo financijski i energetski, nego u prvom redu tehnoloski kod njenog pridobivanja? jel znas da je na svjetskoj razini efikasnost crpljenja konvencionalne nafte negdje 30-40%, a jel znas koliko je iskoristivost teske? vrlo malo...ako to shvatis i prihvatis - onad ce ti biti jasno da ona moze bit samo skromna nadopuna a nikako substitut za konvencionalnu...bar ne u iducih 50 godina...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 10:29   #215
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
naftne kompanije nikad nisu imale veci profit
zash ne maju isti profit?bila bi niza cijena nafte i nije da branim ekonomski fax,dapace
ali tvrdnja o ponudi i potraznji, i da je to razlog zato shto nafte nema u prirodi je totalno promashena
slaba ponuda moze biti namjerno izazvana slabim exploatiranjem,vadjenjem
ne mora,al mozea meni se cini da je sada namjerno izazvananadalje,zashto prodavac nafte ne bi naftu prodao za eure i vezao cijene za eure?sumnjam da bi im to tolko povecalo troshkove,baratanje sa dvije valute
zato što sugladno tom rastu prihoda im raste i neto dobit, odnosno povrat na prodaju. osim naftnih kompanija jedini tko bolje zarađuje su svi državni proračuni i same zemlje izvoznice nafte, odnosno njihove nacionalne kompanije.



što se tiče eura i dolara mislim. ti bi na anglosaksonskim burzama prodavao, kupovao naftu za eure. dobro da nisi rekao za kune. to ti je isto kao da dođeš u dionu i želiš robu koju si kupio platiti eurima. nitko tebi ne brani da osnuješ svoju burzu baš kao što je to napravio i iran i da tamo trguješ eurima. osim toga venecuela, iran, rusija, alžir, libija prodaju svoju naftu za eure, japanci svoju od irana kupuju i plaćaju u jenima. no međutim najveći dio trgovine naftom se događa forward ugovorima odnosno tkz.derivatima. ti bi u srcu amerike plaćao kako se tebi sprdne, e pa ne može.

nitko ne tvrdi da je nema u prirodi, ali da je opskrba sužena i da je svjetska proizvodnja zabilježila u prošloj godini pad prvi puta od 2002 je činjenica.proizvodnja stagnira, a potražnja raste i što se očekuje? norveška kao i indonezija koja je ovih dana izašla iz opec-a su sve to namjerno izazvale i svake godine sve manje i manje proizvode sva tri najveća naftna polja na svijetu su namjerno natjerana u pad proizvodnje, a sve su to smislili prokleti masoni. treba se vratiti u povijest i pogledati kako se energije i to jeftina energija rasipivala. svi zajedno smo mislili kako joj nema kraja, a kraj je ipak došao jer što god ti tvrdio svoj peak oil su doživjele norveška, velika britanija, meksiko, amerika, veneceula, nigerija, iran, libija, indonezija, prošle godine i rusija, sirija, indija, oman, australia, za irak se predviđa 2018, kuvajt 2013 i arabiju 2014. zadnje dvije zemlje imaju peak oil na svojim najvećim naftnim poljima i zamjena je pronađena u novo-otkrivenim ali ta novo-otkrivena nemaju niti 10% rezervi koja su imala gawari i burgan. stvari su više nego očite za one koji u svemu ne vide masone.nafte ima ali je više nema po 5$ za barel kao do pred desetak godina. zato što arabija manipulira proizvodnjom naftna polja i jesu zato puna morske vode. pitam se zašto?da smanje pritisak?

ima sve ovo i neke pozitivne strane, a jedna je da ćemo se svi zajedno početi ponašati daleko racionalnije. pogledaj amere, prodaja suvova je u padu za 50 i više %, najprodavaniji automobili su focusi i takva ostala malena sranja. neka neka, neka i oni shvate da su se do danas razbacivali naftom i da je tome došao kraj.

evo hrvati su po energetskoj učinkovitosti među najlošijima u europi. za jednu jedinicu proizvoda potrošimo duplo više energije nego EU. stvarno smo maleni i siromašni ali izuzetno rasipni i jedino kada se ljudi opale po đepu se opamete i prestanu se razbacivati energijom.

ja mislim da je grad zagreb jedini grad na svijetu u kojem se ulice peru pitkom vodom. pa tko je tu lud u P.M.?

Zadnje uređivanje Sh@dow : 22.06.2008. at 11:07.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 10:31   #216
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Irelevantno je koliko nafte još ima.
Zamisli da je ima beskonačno - nema razlike u ovoj priči.

Jer poanta priče je da je se ne može izvlačiti po stopi koja bi mogla pratiti privredu i potražnju. Nego da je ta stopa konstantna na maksimumu sada i da će ići (i ide) jedino prema dolje.


-Stipe
nisam imao zivaca procitati sve postove i nebuloze.
daleko smo mi od maksimuma (druga je prica sto ti poput papagaja prenosis rijeci drugih strucnjaka)... no u pitanju su razni interesi i ptanje je kako ce se sve ovo rijesiti...
mene toliko ne tangira trenutni problem, jer znam da nafte ima... ono sto me brine jeste:
- eksponencijalno povecavanje broja stanovnistva koje samo po sebi nosi duboke posljedice po sve nas.
- nedovoljno ulaganje u nove tehnologije, infrastrukure. nekako se sve desava stihijski. drzave moraju ipak imati vece ucesce u citavoj prici.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 11:39   #217
shadow,o cem ti pricash?!?!?
zar njihov postotak zarade mora cijelo vrijeme ostat isti?
zar je oduvijek bio taj postotak pa ga se ne smije mijenjati?!?
a shto se tice eura,vec su im prijetili proizvodjaci nafte da ce prodavat u eurima
imash prodavaca,imash kupca
mogu trgovat u valuti kojoj hoce
ako smo mi mogli sve prikovat uz euro,pa i kune,ne vidim problem
to je samo stvar volje
ovo ameri manipuliraju dolarom
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 11:59   #218
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
shadow,o cem ti pricash?!?!?
zar njihov postotak zarade mora cijelo vrijeme ostat isti?
zar je oduvijek bio taj postotak pa ga se ne smije mijenjati?!?
a shto se tice eura,vec su im prijetili proizvodjaci nafte da ce prodavat u eurima
imash prodavaca,imash kupca
mogu trgovat u valuti kojoj hoce
ako smo mi mogli sve prikovat uz euro,pa i kune,ne vidim problem
to je samo stvar volje
ovo ameri manipuliraju dolarom
naravno da mora ostati isti, čak štoviše trebao bi se povećati. svijet se našao u ozbiljnoj situaciji, nova naftna polja nisu pronađena, odnosno zamjena za stara naftna polja. svijet još uvijek crpi 80% današnje nafte sa starih naftnih polja koja su pronađena prije više od 50 godina. kompanijama se treba dati kapital da pojačaju svoja istraživanja i pronalazak novih naftnih polja jer bez pronalaska novih se vraćamo u srednji vijek. pronalazak novih naftnih polja više nije nimalo jeftin pošto se traže na par tisuća metara ispod mora. tehnologija je puno skuplja, a kasnije i samo dovođenje naftnog polja u rad. pogledaj samo koliko stoji novo - otkriveno brazilsko naftno polje.

što se tiče dolara pa rekao sam ti kako svatko može prodavati u valuti u kojoj hoće, ali ne možeš na američkoj robnoj burzi prodavati i kupovati derivate u valuti u kojoj bi ti htio. postavi stvari realnije, ovdje se ne radi o tome što bi ti htio, ovdje govorimo o nekim realnim stvarima. današnja vrijednost dolara nije ništa što nismo imali prije 40 ili 20 godina. ona je neminovana pošto ameri trebaju dovesti svoj platni račun u balans, a to sa skupim dolarom ne mogu. međutim današnja cijena nafte ti je 30 do 40% špekulativna što znači da dolazimo do 100$ za barel koji su realni i koji su potrebni kako bi se zemljama proizvođačima i naftnim kompanijama dalo dovoljno sredstava za daljnja istraživanja. zaboravi na jeftinu naftu, zaboravi na naftu od 10$. cijeli svijet se ponašao dosta arogantno prema nafti od 10$ i tome je došao kraj.

pitaj huga chaveza koliko je za njega realna cijena nafte. da se njega pita plaćao bi ga kao suho zlato.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 12:10   #219
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
shadow,o cem ti pricash?!?!?
zar njihov postotak zarade mora cijelo vrijeme ostat isti?
zar je oduvijek bio taj postotak pa ga se ne smije mijenjati?!?
a shto se tice eura,vec su im prijetili proizvodjaci nafte da ce prodavat u eurima
imash prodavaca,imash kupca
mogu trgovat u valuti kojoj hoce
ako smo mi mogli sve prikovat uz euro,pa i kune,ne vidim problem
to je samo stvar volje
ovo ameri manipuliraju dolarom
ovo zaista slici na "Sumu Striborovu"...pa za koji klinac bi se naftne kompanije ili Arapi odrekli svog profita? A istovremeno ocete proizvodit "tesku" - skupu naftu, nalazit naslage hidrata na dnu oceana ili skoknut na Jupiter po malo plina... i sve po mogucnosti za 15$/bbl...E, j... ga....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 12:40   #220
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
ovo zaista slici na "Sumu Striborovu"...pa za koji klinac bi se naftne kompanije ili Arapi odrekli svog profita? A istovremeno ocete proizvodit "tesku" - skupu naftu, nalazit naslage hidrata na dnu oceana ili skoknut na Jupiter po malo plina... i sve po mogucnosti za 15$/bbl...E, j... ga....
bravo samo inflacija od 1980 do 2007 je bila preko 120%. ne znam što bi ljudi htjeli? valjda da se i dalje mogu razbacivati energijom. znači ono što je danas 130$ je prije 28 godina bilo 70$.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.