Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2008., 10:41   #1001
Američka potražnja za naftom najniža u pet godina

Isti dan izvještaj američkog ministarstva energetike pokazao je da se američka potražnja za gorivom spustila na najnižu razinu u gotovo pet godina.

Potrošnja je u zadnja četiri tjedna u prosjeku iznosila 19,5 milijuna barela dnevno, što je 6,6 posto manje nego prije godinu dana i najniže od listopada 2003. godine, navedeno je u tjednom izvještaju ministarstva energetike. Prodaja rabljenih kuća tijekom kolovoza pala je više nego što su ljudi to prognozirali, što je još jedan znak slabosti američkog gospodarstva.

“Nafta je počela klizati, a njen pad vođen je usporavanjem američke potražnje. Potražnja usporava jer se američko gospodarstvo kreće prema recesiji. Svi pokazatelji sugeriraju da je potrošačima sve teže”, izjavio je Mark Pervan, strateg za ulaganja na robne burze u Australia and New Zealand Banking Group Ltd.

Uragan Ike uništio je 52 od 3800 američkih platformi za proizvodnju nafte u Meksičkom zaljevu, dok je 29 platformi značajno oštećeno i može potrajati pola godine da se osposobe za ponovni rad.

Američka proizvodnja sirove nafte najniža je u zadnjih 19 godina. Američka ponuda sirove nafte prošli tjedan pala je za 1,52 milijuna barela, na 290,2 milijuna, navedeno je u tjednom izvještaju.

No, američki uvoz sirove nafte pao je 16 posto, na 7,14 milijuna barela dnevno, što je najmanje od siječnja 2000. godine.

Rafinerije su prošli tjedan radile na samo 66,7 posto kapaciteta.

__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 14:14   #1002
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
tc tc tc. Nikad od tebe 'spekulanta'

17.9. Zabotinski: Tko je spreman kladiti se da ce, kad ova bajka s jacanjem dolara zavrsi, i nafta ponovo otici iznad 100$? (Cijena je bila ~93$)

17.9 El Tomo: S obzirom na slom financijskog sektora u SAD, nece to tako brzo gore.
A stvarno je otislo iznad 100 dolara - onako, medu oblake.

Koliko je sada, nekih 106 dolara? A ja mislio da ti govoris o razinama od barem 120-130 dolara kada si to spominjao. To bi vec nesto znacilo. Uostalom, ja se nisam kladio

S druge strane, smetnuo si s uma da je u meduvremenu financijski sektor zaista dozivio totalni slom, i da je ono malo preostalog novca dozivjelo jos jednu bjezaniju u commodities, medu ostalima u naftu i zlato. Pogledaj grafove za zlato i naftu - identicni su, pa me ne bi niti malo cudilo da je dosta dobar dio rasta te cijene opet uzrokovan bjezanijom.

Nego, jesi li zajasio ove oceanske valove na crobexu ovih dana? Pravo vrijeme za surfanje.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 15:00   #1003
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Koliko je sada, nekih 106 dolara?
$103.99▼1.74 1.65% i dalje pada!
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 01:50   #1004
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
A stvarno je otislo iznad 100 dolara - onako, medu oblake.

Koliko je sada, nekih 106 dolara? A ja mislio da ti govoris o razinama od barem 120-130 dolara kada si to spominjao. To bi vec nesto znacilo. Uostalom, ja se nisam kladio

S druge strane, smetnuo si s uma da je u meduvremenu financijski sektor zaista dozivio totalni slom, i da je ono malo preostalog novca dozivjelo jos jednu bjezaniju u commodities, medu ostalima u naftu i zlato. Pogledaj grafove za zlato i naftu - identicni su, pa me ne bi niti malo cudilo da je dosta dobar dio rasta te cijene opet uzrokovan bjezanijom.

Nego, jesi li zajasio ove oceanske valove na crobexu ovih dana? Pravo vrijeme za surfanje.
CCC. Nesto 'naraste' ~15% u par dana i onda ti kazes da je zanemarivo. Polako.
Ja sam smetnuo s uma financijski sektor, naftu zlato?? Pa cini se da se od silnih postova vise ne zna sto je tko pisao
Da se malo podsjetimo:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=14689380&postcount=418
https://www.forum.hr/showpost.php?p=14719359&postcount=460
ja sam dakle htio reci da ona cijena od 140$ nije bila posljedica cinjenice da su odjednom svi postali svjesni peak oila...
pa malo crobex...
https://www.forum.hr/showpost.php?p=14122954
ne mogu sad naci post u kojem sam govorio o crobexu na 3000... i tako....
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 01:51   #1005
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
$103.99▼1.74 1.65% i dalje pada!
Trenutno 108 ali nebitno je svakodnevno pracenje, kao sto vec rekoh.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 04:36   #1006
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Da se malo podsjetimo:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=14689380&postcount=418
https://www.forum.hr/showpost.php?p=14719359&postcount=460
ja sam dakle htio reci da ona cijena od 140$ nije bila posljedica cinjenice da su odjednom svi postali svjesni peak oila...
Pa evo, ja se s tobom u potpunosti slazem. Kada sam tvrdio da je 30% cijene nafte balon od sapunice, tada su me svi napali. A pogledajte sada ovo,,,

Quote:
pa malo crobex...
https://www.forum.hr/showpost.php?p=14122954
ne mogu sad naci post u kojem sam govorio o crobexu na 3000... i tako....
Cini mi se da nas crobex ide i nize od 3000 u ponedjeljak, 6.10.2008. A i nije ga nesto tesko srusiti - ako netko s 40 milijuna dolara (150 milijuna kuna) moze ovako srusiti crobex kao prosli tjedan - tada nemam sto reci. Prava smijurija. Sto se to strasno kod nas dogodilo? Lehman brothers uzrokovali gubitak povjerenja u npr zabu i pbz? Banke nam ukinule sve gospodarske kredite i ogranicile potrosacke? Pa mi smo raj na zemlji za financijski sektor gdje rizike preuzima iskljucivo stanovnistvo (jamci). Za razliku od zapada. Ali to je neka druga prica, zar ne?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 17:28   #1007
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
sve već dobro znano, samo je pitanje kojom brzinom meksiko pada?

kako izgleda, padaju brže nego su mnogi očekivali
Ovo je (samo ovaj put na velikoj skali) primjer kako za naftna polja u koja se upumpava voda/para/nešto treće (a što se radi sa gotovo svim naftnim poljima jer se tako mora, inače bi se izvuklo svega 20-25% nafte, hrexpat je već pisao o tome), kad output počne padati, pada prilično naglo.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 21:14   #1008
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Trenutno 108 ali nebitno je svakodnevno pracenje, kao sto vec rekoh.
$96.35 ▼9.86%
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 11:24   #1009
nafta i dalje nastavlja sa padom i kako sada stvari stoje, ide još prema dolje. amerikanci su u neizbježnoj recesiji kao i europa, a to je najveći dio svjetske potrošnje. trenutna cijena $95.60 ▼0.80%
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 19:05   #1010
evo mene nesto zanima....neka mi netko objasni...ako je cijena nafte do sada rasla radi slabog $$$ kako to da danas evo gledam dolar je samo u toku danasnjeg dana ojacao prema euru 2,5% sto kazu nije nikada od kada je euro uveden a istovremeno cijena naftice je skocila danas za 2,7%?
maleni gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 00:23   #1011
pad sa $1.4434 na današnjih $1.4116 = 2,3% u samo jednom danu, a nafta u istom trenutku porasla za 4,5% sa $96 na $101.

bojim se kako tu neka pretjerana veza ne postoji. pazi, pored svih ovih katastrofičnih vijesti koje su nam stizale prošlih tjedana i dana nafta nije pala ispod 90 dolara. pored vijesti da najveći svjetski potrošaći odlaze u recesiju koja znači pad potrošnje, nafta nije pala.

houston we have a problem!
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 17:07   #1012
ocemo sad pricat madjarski?
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 11:56   #1013
meni bolje ide španjolski!

ništa više od nafte, cijena ide samo prema dolje. preduboko smo zagazili u govno, a oporavak će možda trajati i par godina.

no poslije kiše dolazi sunčeko!
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 15:07   #1014
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
ocemo sad pricat madjarski?
Možemo i hrvatski. Jasno je izgleda da je recesija neizbježna, jasno je da potražnja za naftom pada već sada a možemo onda samo zamislit koliko će tek pasti nakon što recesija uhvati maha i počne se ozbiljno očitavat.
Ako uzmemo u obzir da će samo još 2 milijuna ljudi u sad-u završit na ulici s ovima što su završili izračuna se da je to negdje pad potražnje za oko 300-400 milijuna barela na rok od 3-4 godine. Nije puno no eto ipak, dvomjesečna proizvodnja nafte u rusiji. To je jasno samo u americi a gdje su tek ostali. Na razini svijeta to je ajde možda već sad u početku preko 1 milijardu barela, dakle skoro polugodišnja proizvodnja rusije. Kada uzmemo u obzir da je to tek početak onda znamo da najmanje 2,3 godine neće biti ništa od rasta nafte, može samo padati. Jasno nitko ne želi da se ova kriza produbi još više i da dođe do depresije jer tada će oporavak trajati godinama a to bi bilo ubitačno.

EBAY slashes workforce by 10% and says third-quarter sales will hit low end of company's expectations.
To je mala firma i nije prestrašno no sada kada to krenu raditi i veliki biti će zastrašujuće.
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 15:14   #1015
jako puno!!!
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 00:31   #1016
evo, opec traži smanjenje proizvodnje, prvenstveno libija, venezuela i iran.

nešto im je cijena nafte niska!

OPEC to hold emergency meeting on oil prices

e banditi moji, malo ćete i vi morati remen stegnuti!
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:43   #1017
svijet je u totalnoj banani i cijena nafte pada i pada!

$80.07 ▼7.53%

__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 16:14   #1018
http://www.poslovni.hr/95008.aspx

Na benzinskim crpkama pala prodaja goriva

Znakovi usporavanja pojavili su se nakon rasta inflacije u prvom dijelu godine, a stvar u kolovozu nisu spasili ni strani turisti jer se i u zemljama iz kojih dolaze osjetila kriza
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:03   #1019
http://www.vecernji.hr/newsroom/econ...84359/index.do
NAFTA Barel pao 44 posto u odnosu na rekord iz srpnja
Kriza bi mogla srušiti barel nafte na 50 dolara

http://www.oil-price.net/
Trenutno smo na 77!

Sada je vrlo jasno da je netko ili neki da su znali za ovaj slom, prodali su gotovo sve što su imali prije cca 12 mjeseci i okrenuli jedan VELIKI krug i zaradili nekoliko desetina/stotina milijardi dignuvši ovo na 147!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 12:46   #1020
free, pročitati cijeli topic pa onda donositi zaključke!
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.