Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2011., 17:36   #881
Quote:
jasna x kaže: Pogledaj post
a dobra si!!!!
ma tako treba, treba pitati sve, jer neke pute i najbanalnija stvar može biti ozbiljna!
traba biti uporan jer ako se sami ne educiramo.... evo npr nisam imala pojma za te genske testove a ta ti informacija može spasiti život ili one jadne cure koje su svašta prošle u trudnoći.... moram priznat da sam ozbiljno razmišljala o trudnoći i ciljano prestala pit pilule, dobila menstruaciju i nakon tj dana završila u bolnici s trombozom. grozno. kazu da trebamo izbjeći trudnoću dok smo na terapiji jer mi te zamjenske inekcije niskomolekularnog heparina ne zvuče baš primamljivo ali kad mi ti kažeš da si prestala nakon godinu i pol.... uf, koje komplikacije...
Vaše pitanje za sex je razumno. Da čujete samo neka pitanja koja mi postavljaju kad radim u ambulanti ili sam dežuran na hitnom prijemu. Umli bi od smijeha. Mogao bi cijeli knjigu o tome napisati. Ali za neka pitanja zreba i malo uključiti logičko razmišljanje.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 22:22   #882
Quote:
jasna x kaže: Pogledaj post
a dobra si!!!!
ma tako treba, treba pitati sve, jer neke pute i najbanalnija stvar može biti ozbiljna!
traba biti uporan jer ako se sami ne educiramo.... evo npr nisam imala pojma za te genske testove a ta ti informacija može spasiti život ili one jadne cure koje su svašta prošle u trudnoći.... moram priznat da sam ozbiljno razmišljala o trudnoći i ciljano prestala pit pilule, dobila menstruaciju i nakon tj dana završila u bolnici s trombozom. grozno. kazu da trebamo izbjeći trudnoću dok smo na terapiji jer mi te zamjenske inekcije niskomolekularnog heparina ne zvuče baš primamljivo ali kad mi ti kažeš da si prestala nakon godinu i pol.... uf, koje komplikacije...
Jako je važno da ne dođe do trudnoće dok si na terapiji, jer martefarin prolazi kroz posteljicu i može naštetiti plodu. U našem slučaju kao zaštita ostaju samo kondomi, ne samo za vrijeme terapije nego i kasnije.

Pilule više nikad nećeš smjeti uzimati, a u obzir ne dolaze ni drugi preparati koji sadrže hormone.

U trudnoći se preventivno ide na niskomolekularni heparin (injekcije), da se spriječi tromboza, umiranje ploda i druge komplikacije. Pričala sam s nekim curama i kažu da nije to tako strašno. Skužiš sisteme i s tim injekcijama, ideš malo češće na kontrole, al makar znaš da si pod zaštitom i da se ništa neće desiti ni tebi ni bebi, tj. ne bi trebalo da se desi.

Koje si ti pilule uzimala? Koliko dugo?
Ja sam prvo Jasmin, neka tri, četiri mjeseca, kasnije Diane al nešto kratko.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 19:51   #883
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Jako je važno da ne dođe do trudnoće dok si na terapiji, jer martefarin prolazi kroz posteljicu i može naštetiti plodu. U našem slučaju kao zaštita ostaju samo kondomi, ne samo za vrijeme terapije nego i kasnije.

Pilule više nikad nećeš smjeti uzimati, a u obzir ne dolaze ni drugi preparati koji sadrže hormone.

U trudnoći se preventivno ide na niskomolekularni heparin (injekcije), da se spriječi tromboza, umiranje ploda i druge komplikacije. Pričala sam s nekim curama i kažu da nije to tako strašno. Skužiš sisteme i s tim injekcijama, ideš malo češće na kontrole, al makar znaš da si pod zaštitom i da se ništa neće desiti ni tebi ni bebi, tj. ne bi trebalo da se desi.

Koje si ti pilule uzimala? Koliko dugo?
Ja sam prvo Jasmin, neka tri, četiri mjeseca, kasnije Diane al nešto kratko.
Ja sam uzimala diane kao terapiju za policistične jajnike i to nekih šest mjeseci, da mi se ciklus regulira na preporuku ginekologa i eto... prestala sam samostalno jer smo planirali trudnoću a i jer mi stvarno nisu bile legle, sva sam se napuhala, došla sam sva okrugla, grudi su se povečale... užas. Kako sam prestala piti diane u roku 3 tjedna sam se sva smanjila i vratila u normalu. kako se potrefilo da sam u to vrijeme završila u bolnici zbog tromboze svi su mislili da sam smršavila od bolesti al to naravno nema veze. Nije se meni dalo svima opravdavat.

Kad sam došla doma i uzela onaj papirić koji dobiješ u kutiji od pilula i počela detaljno čitati sledila sam se, tamo sve lijepo piše i to moja dijagnoza samo sta je kao rijetko. E kad si ti taj rijetki slučaj nije ti baš zabavno. Da naglasim da moja ginekologica nije ni spominjala nikakve nuspojave....

Isto tako piše da se tromboza javlja u prvih godinu dana korištenja pilula, znači da cure koje piju više godina očito nemaju problem s zgrušavanjem krvi i za njh nema te opasnosti. Nama je odmah izreagiralo, vidiš u roku te prve godine koristenja.

Da li sve cure u trudnoći obavezno moraju koristiti heparin, te inekcije? Hoću reći da li svi moraju koristiti ili postoje situacije gdje cura koja recimo izlijeći trombozu i prestane sa morfarinom/sintrom kao ti i nakon neznam god dana hoće zatrudniti ne treba te inekcije? Sta su tebi rekli?
Mislim da to ovisi i o genskom testu, pretpostavljam...

Onako laički pretpostavljam da ću svakako morat primat te inekcije pa ako znaš nešto više o tome da mi napišeš..... joj mrzim igle.....
jasna x is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:11   #884
Ispričavam se što ovako upadam ali imam pitanje - gdje je najbolje otići na color doppler vena nogu?

Je li pregled pokriven zdravstvenim? Ako nije, kako se kreću cijene kod privatnika? Hvala!
parfemic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:33   #885
Ja sam prvo pila Jasmin (isto zbog PCOS-a), pa onda Diane. Jasmin su mi bile ok, nikakvih nuspojava, samo sam nakon nekog vremena pocela krvariti na njima, negdje vec na polovici kutije. Prebacila me na Diane, sa kojima sam imala iskustvo identično tvome. Samo, ja sam se uz sve to i jako brzo umarala, stalno sam bila zadihana, umorna, usporena. Inače sam dosta aktivna, vježbam, puno hodam, bitno mi je kretanje, tako da su me te pilule dovele do ludila. Doktorica je kasnije preporucila trikvilar, ali sam ja samoinicijativno odlučila sve to zanemariti što sam i napravila.

Prije nego sam krenula sa pilulama prošla sam sve pretrage i svi su nalazi bili u redu. Prema tome, bila sam ok kandidat za njih, čak ni u obitelji nemamo dvt-a. Tromboza je došla eto godinu i nesto od uzimanja pilula. Hematologica mi je objasnila da su one bile "okidač", poremetile su ravnotežu i "pokrenule" mutacije koje već imam, tako da se proces zgrušavanja počeo dešavati. Taj tromb je nastajao dugo vremena.

Kad je riječ o trudnoći i heparinu, mislim da je tu bitna genetska podloga, ali ne mogu sa sigurnošću tvrditi. Konkretno, meni je hematologica rekla da čim zatrudnim i dobijem potvrdu od ginekologa, da se javim njoj i da će mi prepisati određenu dozu heparina, koja se uvodi ne znam sada od kojeg tjedna. Na heparinu si do kraja trudnoće i još nešto malo nakon poroda. Nema druge opcije. Sve tablete tog tipa prolaze kroz posteljicu, injekcije su jedine sigurne. To je najbolja zaštita i za trudnicu i za bebu. Čak "heparinske bebe" jako dobro napreduju jer je sve prokrvljeno i nesmetano dobijaju sve što im je potrebno. Imaš tu negdje na zdravlju temu o tim poremećajima i trudnoći, pa pišu cure o svojim iskustvima. Nije tako strašno. Prije nego što je hematologija toliko uznapredovala, žene su gubile brojne trudnoće (često poodmakle) i nije se znalo zbog čega se to dešava. Sad makar znamo razloge i imamo rješenje, a to je odlično.

Najbolje bi bilo da o trudnoći razgovaraš sa doktorima kad ti stignu nalazi genetike, kakvi god budu bili. Ni ja ne volim igle, ali šta sad, ima i gorih stvari.
Ti samo u ovom periodu jako dobro vodi računa da ne zatrudniš dok si na martefarinu. Lako ćeš kasnije, kad sve bude ok, misliti o iglama i zezati se s tim.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:34   #886
Quote:
parfemic1 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se što ovako upadam ali imam pitanje - gdje je najbolje otići na color doppler vena nogu?

Je li pregled pokriven zdravstvenim? Ako nije, kako se kreću cijene kod privatnika? Hvala!
neznam iz kojeg si grada, ja sam otisla na doppler u bolnicu i preporučam da i ti odeš za prvi pregled jer ti to zdravstveno normalno pokriva. tek ako ti treba drugo misljenje onda naravno ideš dalje. tako bar ja radim
jasna x is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:36   #887
Quote:
parfemic1 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se što ovako upadam ali imam pitanje - gdje je najbolje otići na color doppler vena nogu?

Je li pregled pokriven zdravstvenim? Ako nije, kako se kreću cijene kod privatnika? Hvala!
Color dopler se uglavnom radi u bolnici i pokriva ga dopunsko zdravstveno osiguranje. Dugo se čeka na pretragu i zakazuje se mjesecima unaprijed.
Privatno se može obaviti u većini internističkih ordinacija i poliklinika. Čeka se po nekoliko dana, tjedan najviše. Cijena ovisi o tome rade li se cijele noge ili samo potkoljenice. Najbolje da telefoniraš na nekoliko mjesta, pa pitaš. Ja sam to davno radila privatno (cijele noge) i ne sjećam se koliko sam platila.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:40   #888
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Prebacila me na Diane, sa kojima sam imala iskustvo identično tvome. Samo, ja sam se uz sve to i jako brzo umarala, stalno sam bila zadihana, umorna, usporena. Inače sam dosta aktivna, vježbam, puno hodam, bitno mi je kretanje, tako da su me te pilule dovele do ludila. Doktorica je kasnije preporucila trikvilar, ali sam ja samoinicijativno odlučila sve to zanemariti što sam i napravila.
e ja isto, stalno sam bila jako umorna samo sam mislila da je to od posla!!! Ajme tek poslije sve povežeš!!!!
jasna x is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:47   #889
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Kad je riječ o trudnoći i heparinu, mislim da je tu bitna genetska podloga, ali ne mogu sa sigurnošću tvrditi. Konkretno, meni je hematologica rekla da čim zatrudnim i dobijem potvrdu od ginekologa, da se javim njoj i da će mi prepisati određenu dozu heparina, koja se uvodi ne znam sada od kojeg tjedna. Na heparinu si do kraja trudnoće i još nešto malo nakon poroda. Nema druge opcije. Sve tablete tog tipa prolaze kroz posteljicu, injekcije su jedine sigurne. To je najbolja zaštita i za trudnicu i za bebu. Čak "heparinske bebe" jako dobro napreduju jer je sve prokrvljeno i nesmetano dobijaju sve što im je potrebno. Imaš tu negdje na zdravlju temu o tim poremećajima i trudnoći, pa pišu cure o svojim iskustvima. Nije tako strašno. Prije nego što je hematologija toliko uznapredovala, žene su gubile brojne trudnoće (često poodmakle) i nije se znalo zbog čega se to dešava. Sad makar znamo razloge i imamo rješenje, a to je odlično.

Najbolje bi bilo da o trudnoći razgovaraš sa doktorima kad ti stignu nalazi genetike, kakvi god budu bili. Ni ja ne volim igle, ali šta sad, ima i gorih stvari.
Ti samo u ovom periodu jako dobro vodi računa da ne zatrudniš dok si na martefarinu. Lako ćeš kasnije, kad sve bude ok, misliti o iglama i zezati se s tim.
hvala na utjesi, ma imaš pravo kad nešto stvarno želiš ništa ti nije teško!!! ima i gorih stvari.... tebi držim fige a ja još čekam gospodina koji se nalazi u mojoj nozi da odseli...
jasna x is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:50   #890
Quote:
jasna x kaže: Pogledaj post
hvala na utjesi, ma imaš pravo kad nešto stvarno želiš ništa ti nije teško!!! ima i gorih stvari.... tebi držim fige a ja još čekam gospodina koji se nalazi u mojoj nozi da odseli...

Ja čekam gospodina koji bi se uselio kod mene.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 10:57   #891
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post

Ja čekam gospodina koji bi se uselio kod mene.

tako treba, ti nam se obavezno javljaj s novostima, vidim da su svi odustali od foruma pogotovo kad riješe problem, a takvi koji imaju iskustva i znaju o tome nam i trebaju na forumu
jasna x is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 11:25   #892
Hvala vam na tako brzim odgovorima!
parfemic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 11:28   #893
Ma znaš kako je to. Smoriš se toliko sa tom bolešću i kad ozdraviš nije ti više ni do teme, ni do foruma, jer se počne dešavati toliko toga na drugim poljima. Najednom shvatiš kako imaš puno vremena (jer ne juriš uputnice, kontrole, vađenja krvi). Jednostavno, ljudi se počnu baviti sa svim onim što je bilo na čekanju tako da se vjerojatno i ne sjete foruma. Nije im za zamjeriti. Ja sam tu iz solidarnosti. Znam kako je teško u početku i znam šta mi je ova tema značila tada, tako da ne idem nigdje.

Trebalo bi da idem na redovnu kontrolu ovaj ili idući mjesec, ali nisam još telefonirala da vidim kakva je sada procedura. Kad budem, javim kako to ide na Rebru.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 13:32   #894
Quote:
parfemic1 kaže: Pogledaj post
Hvala vam na tako brzim odgovorima!
Na Sv. Duhu vam imaju termine za 9-10mj. Neznam dali vam to što pomaže.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 18:16   #895
@ Ditta

Hvala na željama za oporavak.
Mjesec i pol dana bolovanja. Danas prvi dan na poslu. Dakle, situacija je ovakva.
DVT potkoljenice potvrđena na dopleru, 4 dana heparina intravenozno u bolnici, pet dan marivarin i pušten kući.
10tak dana noga me boljela prilikom hoda, nakon toga bol je popustila i nestala.
Nosim elastični zavoj stalno, osim kad ležim.
Marivarinska terapija ide uredno, (nakon nekoliko učestalih odlazaka sad se prorijedila prvo na dva tjedna, pa sad tri tjedna).
Zadnj INR mi je bio 2,50
Na prvoj kontroli (mjesec dana nakon bolesti) doktor mi je dao doznake za čarapu koju bi nosio umjesto zavoja (dao je za dvije, valjda dok se jedna nosi druga da se pere?). Rekao mi je da nastavim sa marivarinom i da dođem na kontrolu za dva mjeseca (kada će valjda opet dopler raditi).

Nije mi rekao od čega je nastala tromboza, ali osim prekomjerne težine, znao sam zapaliti cigaretu i popiti koju pivu, a tu je i stres kao faktor.

Sad nisam kušao alkohol ni cigaretu mjesec i pol. Super se osjećam. Izgubio sam 4 kile, ali trebao bi još. (visok 184cm, 129 kg, 38 god.).

Rekao mi je da marivarin bi trebao piti oko 6 mjeseci, međutim u laboratoriju su mi sestre rekle da budem što duže ako mogu (2 ili čak 5 god.) Jer da tko bude kratko, zna mu se vratit tromboza, a ko god bude 2-5 da se više kod njih u labne vraća.

Nemam problema sa marivarinom, međutim interesira me ako bi duže bio na njemu, jel mogu tu i tamo na neke datume i posebne prilike (Rođ. Nova God.i sl.) opustit se i popit koju čašu vina ili pive ev. zapalit koju cigaru? Koliko bi to utjecalo na krv?I još nešto, pošto mi žena kaže da sam dosta nervozan, kako ide marivarin sa apaurinom ili helexom? Može li ga se popiti koji put?

Hvala unaprijed.
__________________
EAT TRIPES AND DRINK OR DIE AND STINK!
Worf 73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 10:36   #896
Quote:
Worf 73 kaže: Pogledaj post
@ Ditta

Hvala na željama za oporavak.
Mjesec i pol dana bolovanja. Danas prvi dan na poslu. Dakle, situacija je ovakva.
DVT potkoljenice potvrđena na dopleru, 4 dana heparina intravenozno u bolnici, pet dan marivarin i pušten kući.
10tak dana noga me boljela prilikom hoda, nakon toga bol je popustila i nestala.
Nosim elastični zavoj stalno, osim kad ležim.
Marivarinska terapija ide uredno, (nakon nekoliko učestalih odlazaka sad se prorijedila prvo na dva tjedna, pa sad tri tjedna).
Zadnj INR mi je bio 2,50
Na prvoj kontroli (mjesec dana nakon bolesti) doktor mi je dao doznake za čarapu koju bi nosio umjesto zavoja (dao je za dvije, valjda dok se jedna nosi druga da se pere?). Rekao mi je da nastavim sa marivarinom i da dođem na kontrolu za dva mjeseca (kada će valjda opet dopler raditi).

Nije mi rekao od čega je nastala tromboza, ali osim prekomjerne težine, znao sam zapaliti cigaretu i popiti koju pivu, a tu je i stres kao faktor.

Sad nisam kušao alkohol ni cigaretu mjesec i pol. Super se osjećam. Izgubio sam 4 kile, ali trebao bi još. (visok 184cm, 129 kg, 38 god.).

Rekao mi je da marivarin bi trebao piti oko 6 mjeseci, međutim u laboratoriju su mi sestre rekle da budem što duže ako mogu (2 ili čak 5 god.) Jer da tko bude kratko, zna mu se vratit tromboza, a ko god bude 2-5 da se više kod njih u labne vraća.

Nemam problema sa marivarinom, međutim interesira me ako bi duže bio na njemu, jel mogu tu i tamo na neke datume i posebne prilike (Rođ. Nova God.i sl.) opustit se i popit koju čašu vina ili pive ev. zapalit koju cigaru? Koliko bi to utjecalo na krv?I još nešto, pošto mi žena kaže da sam dosta nervozan, kako ide marivarin sa apaurinom ili helexom? Može li ga se popiti koji put?

Hvala unaprijed.
Može li ga se popiti koji put?Da.
opustit se i popit koju čašu vina ili pive ev. zapalit koju cigaru?Mrvicu da.
Trebali bi uzimati Martefarin oko 1g.,ali to ovisi o vašem stanju i nalazima..
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 16:27   #897
@ hrvoje dr.

Hvala.

Čuo sam kako ljudi nakon terapije marivarinom nastavljaju piti andol ili aspirin onako preventivno.
__________________
EAT TRIPES AND DRINK OR DIE AND STINK!
Worf 73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 10:36   #898
Quote:
Worf 73 kaže: Pogledaj post
@ hrvoje dr.

Hvala.

Čuo sam kako ljudi nakon terapije marivarinom nastavljaju piti andol ili aspirin onako preventivno.
Toćno.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 19:49   #899
Quote:
Worf 73 kaže: Pogledaj post
@ Ditta

Hvala na željama za oporavak.
Mjesec i pol dana bolovanja. Danas prvi dan na poslu. Dakle, situacija je ovakva.
DVT potkoljenice potvrđena na dopleru, 4 dana heparina intravenozno u bolnici, pet dan marivarin i pušten kući.
10tak dana noga me boljela prilikom hoda, nakon toga bol je popustila i nestala.
Nosim elastični zavoj stalno, osim kad ležim.
Marivarinska terapija ide uredno, (nakon nekoliko učestalih odlazaka sad se prorijedila prvo na dva tjedna, pa sad tri tjedna).
Zadnj INR mi je bio 2,50
Na prvoj kontroli (mjesec dana nakon bolesti) doktor mi je dao doznake za čarapu koju bi nosio umjesto zavoja (dao je za dvije, valjda dok se jedna nosi druga da se pere?). Rekao mi je da nastavim sa marivarinom i da dođem na kontrolu za dva mjeseca (kada će valjda opet dopler raditi).

Nije mi rekao od čega je nastala tromboza, ali osim prekomjerne težine, znao sam zapaliti cigaretu i popiti koju pivu, a tu je i stres kao faktor.

Sad nisam kušao alkohol ni cigaretu mjesec i pol. Super se osjećam. Izgubio sam 4 kile, ali trebao bi još. (visok 184cm, 129 kg, 38 god.).

Rekao mi je da marivarin bi trebao piti oko 6 mjeseci, međutim u laboratoriju su mi sestre rekle da budem što duže ako mogu (2 ili čak 5 god.) Jer da tko bude kratko, zna mu se vratit tromboza, a ko god bude 2-5 da se više kod njih u labne vraća.

Nemam problema sa marivarinom, međutim interesira me ako bi duže bio na njemu, jel mogu tu i tamo na neke datume i posebne prilike (Rođ. Nova God.i sl.) opustit se i popit koju čašu vina ili pive ev. zapalit koju cigaru? Koliko bi to utjecalo na krv?I još nešto, pošto mi žena kaže da sam dosta nervozan, kako ide marivarin sa apaurinom ili helexom? Može li ga se popiti koji put?

Hvala unaprijed.
evo da te i ja pozdravim, nema nas baš puno trenutno na ovoj temi....

i ja imam dvt, tek je prvi mjesec prošao pa sam još u fazi mirovanja jer kod mene je malo veći problem pa će duže trajati, drago mi je da si ti već ok i da možeš raditi.
I ja sam imala bezbroj pitanja ali na kraju sam shvatila da je sve individualno i da treba samo slušati sebe i svoje tijelo. Mjesec dana od kontrole do kontole je puno a nama je sigurno bolje kako vrijeme odmiče... ja još nisam bila na prvoj kontoli, idem drugi tjedan, al i sama primjetim razliku od kad su me prije mjesec dana pustili iz bolnice i sada i tome se prilagođavam.
Što se tiće hrane i pića bitno je da si u svemu konstantan, i umjeren. Sigurno si već čuo za marivarin i namirnice bogate vitaminom k. Ja ih konkretno ne izbjegavam već umjererno koristim. Što se tiče alkohola mislim da nikom neće škoditi ako popiješ 2 dcl pive nakon ručka ili večere, bitno je da se ne opijaš, a zadovoljit želju s malim količinama je čak i bolje nego ne piti ništa i onda za neku feštu se ubit od alkohola. Mislim da to nebi bilo pametno, tako da to izbjegavaj dok si na terapiji marivarinom.
Kad ti dođe želja popij si pivo s ženom uz kokice i dobar film, to ti je sigurno bolje od bilo kakvih tableta

drž se!!!
jasna x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 21:50   #900
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Na Sv. Duhu vam imaju termine za 9-10mj. Neznam dali vam to što pomaže.

I mene zanima u kojoj privatnoj poliklinici je najbolje napraviti color dopler
seka1959 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:27.