Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2010., 09:25   #1
Tko je bio Ivan Krstitelj??

Koja uloga je Ivana Krstitelja bila??
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 09:45   #2
Pripremiti teren za Isusa
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 09:48   #3
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Pripremiti teren za Isusa
Samo to??
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 10:14   #4
jep
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 12:08   #5
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
jep
Zato su ga zvali učiteljem u NZ jer je vikao poravnajem put itd.
Vjerovatno mu cijeli nauk bila ta rečenica.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 12:12   #6
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Zato su ga zvali učiteljem u NZ jer je vikao poravnajem put itd.
Vjerovatno mu cijeli nauk bila ta rečenica.
Jep
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 12:17   #7
Bi čovjek poslan od Boga, ime mu Ivan. On dođe kao svjedok da posvjedoči za Svjetlo da svi vjeruju po njemu. Ne bijaše on Svjetlo, nego - da posvjedoči za Svjetlo. (Iv 1, 6-8)
Ivan Krstitelj vrši ulogu koju mi je dodijelio Gospodin, i navijestio je po proroku Izaiji:
Govorite srcu Jeruzalema, vičite mu da mu se ropstvo okonča, da mu je krivnja okajana, jer iz Gospodnje ruke primi dvostruko za sve grijehe svoje." Glas viče: "Pripravite Gospodinu put kroz pustinju. Poravnajte u stepi stazu Bogu našemu. Nek' se povisi svaka dolina, nek' se spusti svaka gora i brežuljak. Što je neravno, nek' se poravna, strmine nek' postanu ravni. Otkrit će se tada Slava Gospodnja i svako će je tijelo vidjeti, jer Gospodinova su usta govorila." (Iz 40, 1-5)
Ivan Krstitelj je taj glas iz pustinje, nagovještaj onoga koji ima doći poslije njega. Zbog toga on kaže: "Ja nisam Svjetlo, već sam došao svjedočiti za Svjetlo."

Inače, uloga Ivana Krstitelja najljepše i najbolje je izrečena u Zaharijinom hvalospjevu (Lk 1, 68-79). Taj se hvalospjev pjeva (ili recitira) u svakoj jutarnjoj molitvi Časoslova i većina ga vjernika zna napamet.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 12:31   #8
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Jep
To papagaj iz kuće ti piše Jep??
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 12:37   #9
Čudno kako Ivana K nazivaju učiteljem njegovi učenici.
Još čudnije što Ivanu to ne smeta iako je samo jednu rečenicu spikao PORAVNAJTE PUT.


Još čudnije što Ivanove riječi Isus ponavlja podosta puta u NZ.
Kao da mu Ivan šapće što če da priča.
A i molitvu je Bogu Ivan K svoim učenicima neku spikao.
Vjerovatno je to ona PORAVNAJTE PUT.
VJEROVATNO.

A radosnu vjest je Ivanu Isus rekao prvi pa je Ivan propovjedao.
VJEROVATNO
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 13:00   #10
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
To papagaj iz kuće ti piše Jep??

Samo ti odgovaram na pitanja koje postavljaš, ne kužim što te zanima?
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 19:08   #11
Ivan Krstitelj je bio Ilija, onaj kojeg su židovi čekali jer im je bilo prorečeno ( u Malahiji) da prije dolaska Mesije ( dana velikog i strašnog) treba doči ponovno Ilija.
S obzirom da nisu vjerovali u dolazak Ilije nisu također vjerovali ni u dolazak Mesije.
Nac žalost, čini se da ni sam Ivan Krstitelj nije shvatio u potpunosti svoju misiju jer iako na početku svjedoči za Isusa, poslje negira Isusove riječi da je on Ilija koji treba doči i nastavlja krstiti ljude na jednoj strani rijeke Jordan, dok na drugoj strani rijeke ljude krsti Isus.
Koliko bi za Isusa njegova misija bila lakša da je Ivan Krstitelj, umjesto da ide svojim putem, i na kraju bude mizerno pogubljen kao žrtva dvorskih spletki, postao Isusov glavni apostol i navještao ljudima Isusovu mesijansku ulogu.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 19:32   #12
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
nastavlja krstiti ljude na jednoj strani rijeke Jordan, dok na drugoj strani rijeke ljude krsti Isus.
Odakle ti to??
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 19:34   #13
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Ivan Krstitelj je bio Ilija, onaj kojeg su židovi čekali jer im je bilo prorečeno ( u Malahiji) da prije dolaska Mesije ( dana velikog i strašnog) treba doči ponovno Ilija.
S obzirom da nisu vjerovali u dolazak Ilije nisu također vjerovali ni u dolazak Mesije.
Nac žalost, čini se da ni sam Ivan Krstitelj nije shvatio u potpunosti svoju misiju jer iako na početku svjedoči za Isusa, poslje negira Isusove riječi da je on Ilija koji treba doči i nastavlja krstiti ljude na jednoj strani rijeke Jordan, dok na drugoj strani rijeke ljude krsti Isus.
Koliko bi za Isusa njegova misija bila lakša da je Ivan Krstitelj, umjesto da ide svojim putem, i na kraju bude mizerno pogubljen kao žrtva dvorskih spletki, postao Isusov glavni apostol i navještao ljudima Isusovu mesijansku ulogu.
Stoji zabilježeno, da su Ivanovi sljedbenici držali Isusa Krista Ivanovim učenikom koji je izopačio njegova učenja.

Što se tiče "mizernog pogubljenja", kao da je Isus bolje prošao...

Nije mi jasan ovaj izraz: "Ivan je Ilija". Zar je to reinkarnirani Ilija ili što? U svakom slučaju, što ima miroljubivi propovjednik Ivan, sa svetim Ilijom koji je zaklao 250 svećenika na gori Karmelu, jer nisu obožavali njegovoga Jahvea.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 21:24   #14
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nije mi jasan ovaj izraz: "Ivan je Ilija". Zar je to reinkarnirani Ilija ili što?
Ilija je viđen kako odlazi na Nebo. Židovska predaja kaže da će se on vratiti da navijesti spasenje koje se ima očitovati u Mesiji. U tom smislu, Krist kaže svojim učenicima da je Ivan Ilija koji ima doći.

On na taj način ne kaže puno o Ivanu (za kojega se zna da je rođen od Elizabete i Zaharije, dakle da nije sišao s Neba kao što je predaja očekivala od Ilije), već jako puno kaže o sebi. Gospodin nam na taj način kaže: "Ja sam Mesija, Spasitelj, koji vam donosi spasenje, otkupljenje i milost."
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 22:26   #15
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
nastavlja krstiti ljude na jednoj strani rijeke Jordan, dok na drugoj strani rijeke ljude krsti Isus.
Odakle ti to??
Možda misli na ovo:

Poslije toga ode Isus sa svojim učenicima u Judejsku zemlju. Tu je boravio s njima i krstio. A krstio je i Ivan, u Enonu blizu Salima, jer ondje bijaše mnogo vode. Ljudi su dolazili i krstili se. Jer Ivan još nije bio bačen u tamnicu.
Između Ivanovih učenika i nekog Židova nastade tako prepirka o čišćenju. Dođoše Ivanu i rekoše mu: "Učitelju, onaj koji s tobom bijaše s onu stranu Jordana i za kojega si ti svjedočio - on eno krsti i svi hrle k njemu."
(Iv 3,22-26)
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 22:54   #16
Quote:
Lutnja kaže: Pogledaj post
Možda misli na ovo:

...
Hvala!
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:04   #17
Quote:
Lutnja kaže: Pogledaj post
Možda misli na ovo:

Poslije toga ode Isus sa svojim učenicima u Judejsku zemlju. Tu je boravio s njima i krstio. A krstio je i Ivan, u Enonu blizu Salima, jer ondje bijaše mnogo vode. Ljudi su dolazili i krstili se. Jer Ivan još nije bio bačen u tamnicu.
Između Ivanovih učenika i nekog Židova nastade tako prepirka o čišćenju. Dođoše Ivanu i rekoše mu: "Učitelju, onaj koji s tobom bijaše s onu stranu Jordana i za kojega si ti svjedočio - on eno krsti i svi hrle k njemu."
(Iv 3,22-26)
Ma oni su se to dogovorili da izgleda da su konkurencija jedni drugima.
Rođaci su to.
Još najbolje da se svađaju radi toga tko će krstiti a tko ne.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:06   #18
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Ma oni su se to dogovorili da izgleda da su konkurencija jedni drugima.
Rođaci su to.
Još najbolje da se svađaju radi toga tko će krstiti a tko ne.
Posve mi je svejedno.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:09   #19
Quote:
Lutnja kaže: Pogledaj post
Posve mi je svejedno.
I meni isto.
Ja nemam konkurenciju u nikom pogledu.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 02:22   #20
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Stoji zabilježeno, da su Ivanovi sljedbenici držali Isusa Krista Ivanovim učenikom koji je izopačio njegova učenja.

Što se tiče "mizernog pogubljenja", kao da je Isus bolje prošao...

Nije mi jasan ovaj izraz: "Ivan je Ilija". Zar je to reinkarnirani Ilija ili što? U svakom slučaju, što ima miroljubivi propovjednik Ivan, sa svetim Ilijom koji je zaklao 250 svećenika na gori Karmelu, jer nisu obožavali njegovoga Jahvea.

Kao da su Ivanove riječi trpali pisci evanđelja u Isusova usta.
Vjerovatno da ujedine te dvije frakcije.
U novu religiju.
A Matejevim da židove privuku kao fol Mojsijv zakon je dovoljan za spasenje a Pavao trubio da je po milosti a po zakonu nitko se ne može spasit.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.