Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2011., 21:30   #1001
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
nego zbrajam malo, koliko planiramo potrošili na borbeni taxi pješaštva... 200 mil eura, koliko nas je koštalo 20 kom PC-9 (svaki je po komadu 4-5 mil$ - info s neta)

a PC_9 to pogotovo, od 97 naši piloti se školuju na zrakoplovu koji ima 3 LCD-a u svakoj kabini kao da ih pripremamo za F-18 a kad ono narednih 25 godina lete na MIG-21
Ako dozvoliš ja bi ti odgovorio možda sam u krivu ali ako nisam opet dobro:


Prvo za 18 PC-9 Republika Hrvatska je bila u ratu i od 1993 otkada je otvoren natječaj-studiji za vojne pilote javljalo se po 1500 kandidata. i tako sve negdje do 2001.

1997 smo imali završen - diplomiran prvi naraštaj sa skoro 30 pilota što zrakoplova što helikoptera.

Sve to vrijeme Hrvatska je bila pod embargom na uvoz oružja i upravo ljudi u HRZ-u su imali viziju stvoriti jedno pristojno ratno zrakoplovstvo zato su kupljeni PC-9 školski i Bellovi-206.

1996 nitko nije znao što će biti 1999, a ustvrdilo se 1999 da nema kuna za nove F-16 ili Mirage2000 pa se razmišljalo i zaključilo ako imamo PC-9 s modernim kokpitom i generacijom koja je za zrakoplove treće i četvrte generacije hajdemo bar dovesti naše MiGove na taj standard i tako se dogovorio posao oko generalnog remonta i modernizacije 24 MiG-21 na standard 2000 i sve ono što je taj zrakoplov nosio s sobom te bi tako prijelaz na nivo Zlin-PC9- MiG-21-2000 bio logičan.
Nažalost sve iza toga je povijest koju nažalost živimo i s ovim što se danas dogodilo na Županijskom sudu u Karlovcu.
an_02 is offline  
Old 16.12.2011., 21:52   #1002
Quote:
slučajni_prolaz kaže: Pogledaj post
Nek mi neko veli gdje su nestale pare iz vojske za modernizaciju zracnih snaga. Ne vjerujem da su raznorazni Zagorci i ostali muljatori uzeli pare za vlastite potrebe. Gdje su pare.....
Koje pare, nikad ih nije ni bilo, nemisliš valjda da je neko ćuva u trezoru miljardu dolara za avione, avioni su tribali bit kupljeni na kredit koji bi se otplaćiva iz proraćunskih sredstava, kako ne zarađijemo dovoljno niti da pokrijemo proraćun vlada se kostantno zaduživa, znaći ne da nema novca nego ga posuđujemo za puko priživljavanje, tipa isplata mirovina i plaća u javnome sektoru, pare ne padaju sa neba nego se zarađuju, naš izvoz je trenutno mizeran u odnosu na uvoz, šta znaći da samo u debelome manjku sredstava i jednostano ne zarađujemo dovoljno da bi priuštili avione....
pinco is offline  
Old 16.12.2011., 22:32   #1003
Tužno i žalosno,ali čini mi se da če naši migovi ipak na remont,recimo Izrael,pa možda jednom uđemo u knjigu rekorda kao jedina država koja koristi mig-21 u svom RZ-u.Po meni Gripen zakon,oni bi barem nešta uložili u Hrvatsku,ameri baš ništa,osim skupih rezervnih dijelova.
DARIOHOS is offline  
Old 16.12.2011., 22:41   #1004
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Tužno i žalosno,ali čini mi se da če naši migovi ipak na remont,recimo Izrael,pa možda jednom uđemo u knjigu rekorda kao jedina država koja koristi mig-21 u svom RZ-u.Po meni Gripen zakon,oni bi barem nešta uložili u Hrvatsku,ameri baš ništa,osim skupih rezervnih dijelova.
Pa dobro možda uđemo u Ginisovu knjigu rekorda.
kopriva-vk is offline  
Old 16.12.2011., 22:49   #1005
Quote:
castelo72 kaže: Pogledaj post
Protiv naših kolega se dižu optužnice u Karlovcu.
Svugdje u svijetu postoje sudari borbenih zrakoplova i smatra se da je uspjeh da obojica preživu katapultiranje.
A kod nas u RH naše kolege koji su s malim satom naleta u meteo uvjetina 4/8 djelovali s lovcem-presretačem na zemaljske ciljeve protiv njih-nas se diže optužnic danas 16.12 u Karlovcu.
DORH - Dumasti Opleteni Rezus Hruštevi. Idiotizam moguć samo u RH, da netko umjesto nagrade što je spasio svoj život (jer je život pilota zapravo vredniji zrakoplovstvu, nego što je pilotu samom) bude izveden pred sud zbog "teškog kaznenog djela". Alo....Zemlja zove Mars. Što bijaše s ona četiri člana posade EA-6B koji su iz čiste obijesti i oklade u Italiji ubili koliko ono-50-tak ljudi? I zatim ciljano uništili dokaze. - Za kaznu su premješteni bliže mamici.
tadeusk is offline  
Old 16.12.2011., 22:49   #1006
Neznam ko se sjeća one generalke(mislim bugarskoj,isprika ako griješim)kad su kitovali krila,pa nemoš to radit na avionu koji dosegne(SAMO KAD JE FRKA)2500 km na sat!!!
DARIOHOS is offline  
Old 16.12.2011., 22:50   #1007
Quote:
HUNTER4 kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio,u te tri države Mig-21 nije glavni lovac,već Mig-29...Dakle jedinica je za popunu brojnog stanja..
Naravno nisam to spominjao, no kada se to uzme u obzir slika je još gora. Netko je još napomenuo da će biti i mlađih koji će se brinuti o Migovima-21, no ja recimo ne bih se školovao i počeo nešto raditi ako znam da ću za nekoliko godina morati potražiti novo radno mjesto. I njima i pilotima jedina nada je da se ipak jednog dana nabavi nešto novije i perspektivnije inače ćemo teško naći osobe koje su spremne baviti se tako zahtjevnim poslom (tehničko osoblje i pilote) i u isto vrijeme se pitati kako će biti sutra.
Buck is offline  
Old 16.12.2011., 22:57   #1008
Quote:
Tužno i žalosno,ali čini mi se da če naši migovi ipak na remont
Nema se više što remontirati. Procesi poput korozije i zamora materijala su iskazali nečuvenu ravnodušnost prema planovima našijeh političara. Proces nabavke "novih" Migova je u tijeku. Nisu 29ke.

Quote:
3 otkada je otvoren natječaj-studiji za vojne pilote javljalo se po 1500 kandidata. i tako sve negdje do 2001.
Moglo ih se javljati i 10 000 ali nisu svi pozvani na liječnički. 1994 nas je bilo pozvano oko 600, prošlo je 68. Nakon toga zanimanje pada a posebno nakon '97 kad je bilo jasno da za prvu odškolovanu generaciju nema posla osim nastavničkog.

Quote:
upravo ljudi u HRZ-u su imali viziju stvoriti jedno pristojno ratno zrakoplovstvo zato su kupljeni PC-9
Ljudi u HRZ-u su imali viziju nabavke Tucana jer je Embraer ponudio nošenje oružja u osnovnoj verziji (za GRB školovanje) dok je na PC-9 to dosta skupa modifikacija. Kako smo dobili PC-9? Dva moguća odgovora: a) rat, sankcije, objektivne okolnosti, mudra odluka vrhovništva b) provizija.

Sram bilo zlobnike!
Sova77 is offline  
Old 16.12.2011., 22:59   #1009
nevjerovatno razmišljanje bilo kojeg našeg političara,zašto žuriti sa vojnim zrakoplovima,pa svejedno smo ušli u NATO,nema potrebe za tim.Mislim da nema veće sramote nego što smo u NATO ušli sa Albanijom koja nema običnu pušku mlađu od 50 godina,ali barem imaju 300000 betonskih bunkera,šiju nas naveliko!!!
DARIOHOS is offline  
Old 16.12.2011., 23:12   #1010
Ja ne vjerujem u modernizaciju naših postojećih Migova. Ako će opet biti neke 21-ce tada najvjerojatnije već remontirane iz Ukrajine ili pak Rusije. Pa smo sa 10-ak mil. € kupili si još koju godinu vremena za odgoditi neminovno. Ne bi me čudilo kada bi opet bili bis-evi.

O kvaliteti Mig-21 zrakoplova mogu mnoga ratna zrakoplovstva ispričati svoje drame. Indijsko npr. ili pak DDR ratno zrakoplovstvo od njihovih 557 Mig-21 zrakoplova su izgubili njih 126 sa 54 žrtve (wiki Njemačka). Pa tom zrakoplovu ne treba ratno okruženje da bi padao. Zapravo možemo biti ponosni na naše pilote, kod nas takvi incidenti veoma rijetki.

Zadnje uređivanje Buck : 16.12.2011. at 23:20.
Buck is offline  
Old 16.12.2011., 23:24   #1011
mislim da bi to bio očajnički potez čak i da smo s nekim,nemogu se ni sjetit ni s kim,u ratu,ali iskreno se nadam da će naša buuča vlada makar za 2 godine kupit nove gripene(NEZARAŽENE) ili F-16 pa da mi opet protutnje slavonijom,ma skako bi od sreće,ali svejedno,ko nas pita,mi samo plaćamo porez,ništa drugo.Kako nam drugi kažu,tako će bit.Strah me samo njemačkih F-104,to bi padalo ko jabuke sa stabla,al ipak se nadam prekrasnom gripenu.
DARIOHOS is offline  
Old 16.12.2011., 23:32   #1012
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Ja ne vjerujem u modernizaciju naših postojećih Migova. Ako će opet biti neke 21-ce tada najvjerojatnije već remontirane iz Ukrajine ili pak Rusije. Pa smo sa 10-ak mil. € kupili si još koju godinu vremena za odgoditi neminovno. Ne bi me čudilo kada bi opet bili bis-evi.

O kvaliteti Mig-21 zrakoplova mogu mnoga ratna zrakoplovstva ispričati svoje drame. Indijsko npr. ili pak DDR ratno zrakoplovstvo od njihovih 557 Mig-21 zrakoplova su izgubili njih 126 sa 54 žrtve (wiki Njemačka). Pa tom zrakoplovu ne treba ratno okruženje da bi padao. Zapravo možemo biti ponosni na naše pilote, kod nas takvi incidenti veoma rijetki.
Zar ne bi bilo bolje kupiti neke starije migove 29 pa ih modernizirati, to je ipak malo noviji zrakoplov, zar bi to bilo toliko skuplje od migova 21 ?
Corvus27 is offline  
Old 16.12.2011., 23:36   #1013
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Moglo ih se javljati i 10 000 ali nisu svi pozvani na liječnički. 1994 nas je bilo pozvano oko 600, prošlo je 68. Nakon toga zanimanje pada a posebno nakon '97 kad je bilo jasno da za prvu odškolovanu generaciju nema posla osim nastavničkog.

Ljudi u HRZ-u su imali viziju nabavke Tucana jer je Embraer ponudio nošenje oružja u osnovnoj verziji (za GRB školovanje) dok je na PC-9 to dosta skupa modifikacija. Kako smo dobili PC-9? Dva moguća odgovora: a) rat, sankcije, objektivne okolnosti, mudra odluka vrhovništva b) provizija.
!
Koliko ih je sova 1994 bilo na psihotestiranju od Lore do Zagreba preko 1200 onda je na lječnički stiglo 600 prošlo 68 završilo 25.

Zašto namjerno zaboravljaš embarko na uvoz oružja i opreme, znam da si visoko intelektualna osoba pa pomalo sumljam da namjerno provociraš.
an_02 is offline  
Old 16.12.2011., 23:38   #1014
Netko kaže da je 29 u Rumunjskoj glavni.

Upravo suprotno MiG-21 LanceR C je glavni borbeni zrakoplov air force Romania.
http://www.roaf.ro/en/misiuni_en.php

Uspješno korišten za airpolicing nad Baltikom 2007 godine.
http://en.wikipedia.org/wiki/RoAF_71st_Air_Base

Uz to preuzima nadzor od Francuskih zračnih snaga:


te poslove nadzora zračnog prostora obavlja po svim kriterijima NATO-a,

Uz to ti MiG-21 LanceR odrađuju vježbe presretana uz bok najboljima:
http://www.mapn.ro/fotodb/20090421_3

http://www.mapn.ro/fotodb/20090430


I tako dok neki pljuju i mole Boga da nam i ovo malo ode u prah te se tako pridružimo Sloveniji i Albaniji jer barba Rohatinski nam je kazao da nam je 2012 gora od 11 a jučer je u Sisku još 900 ljudi dobilo plavu knjižicu s porukom javite se na zavod za zapošljavanje.

Ali tim našim koji se zgražaju nad tim zrakoplovom koji je ipak naš od HRZ-a i dok vi pišete dežurni dvojac je na ovoj poziciji:

I odrađuje ovaj posao: http://www.airn.nato.int/focus_areas/ap/ap.htm
Ma draži mi je i Hrvatski MiG-21 remontiran i blaže moderniziran nego Talijanski EF ili Mađarski JAS-39.
an_02 is offline  
Old 16.12.2011., 23:52   #1015
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
nevjerovatno razmišljanje bilo kojeg našeg političara,zašto žuriti sa vojnim zrakoplovima,pa svejedno smo ušli u NATO,nema potrebe za tim.Mislim da nema veće sramote nego što smo u NATO ušli sa Albanijom koja nema običnu pušku mlađu od 50 godina,ali barem imaju 300000 betonskih bunkera,šiju nas naveliko!!!
Misliš na onu Albaniju koja je kupila ova četiri broda
http://en.wikipedia.org/wiki/Damen_S..._patrol_vessel
pa ovih pet helikoptera
http://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_AS_532
ili ovih
http://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_AS_350

Smijemo se drugima,a postajemo sve gori.

Quote:
Proces nabavke "novih" Migova je u tijeku
Da uvalit će nam opet staro željezo,pa da se mi sa njim kasnije zezamo ima mjesta
kopriva-vk is offline  
Old 17.12.2011., 00:11   #1016
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
O kvaliteti Mig-21 zrakoplova mogu mnoga ratna zrakoplovstva ispričati svoje drame. Indijsko npr. ili pak DDR ratno zrakoplovstvo od njihovih 557 Mig-21 zrakoplova su izgubili njih 126 sa 54 žrtve (wiki Njemačka). Pa tom zrakoplovu ne treba ratno okruženje da bi padao. Zapravo možemo biti ponosni na naše pilote, kod nas takvi incidenti veoma rijetki.
Kojih MiGova 21 to je velika razlika.

Evo gospodin Sova77 je maloprije stavio jedan link: http://aviation-safety.net/wikibase/...pe=MG21&page=5

I pazi sad ovo od 126 MiG-21 Bison ili MiG-21-93 ili MiG-21 UPG sve isto samo različite oznake u 11 godina sveg dva modernizirana Bisona.
Pa jednom se urazumite da nije isto MiG-21-93 ili MiG-21MF.

A pogledajte koliko je F-16 popadalo: http://aviation-safety.net/wikibase/...ype=F16&page=5
A koliko se vas sječa 12.kolovoza.1993 i okolice Zadra put Paga?

http://www.f-16.net/gallery_item292489.html
ovo je bilo blizu našega pp5d6 a nije bio MiG-21 nego F-16
an_02 is offline  
Old 17.12.2011., 00:27   #1017
Ne smije se zaboraviti kako se zapravo ne zna realan broj izgubljenih zrakoplova i da je istočni blok bio sklon (nešto više nego zapadni) prikrivati mnoge stvari pa tako i gubitak zrakoplova.
Buck is offline  
Old 17.12.2011., 00:28   #1018
Quote:
Koliko ih je sova 1994 bilo na psihotestiranju od Lore do Zagreba preko 1200 onda je na lječnički stiglo 600 prošlo 68 završilo 25.
Preliminarna testiranja nisam prošao niti sam čuo da ih je netko imao a u to vrijeme nisam čak ni odradio regrutaciju. Jednostavno se nas dvadesetak po pozivu nacrtalo ujutro u Zavodu za Zrakoplovnu Medicinu u Dubravi i krenulo je dvodnevno testiranje.

Ja, provokator? Kajgodnjak. Imao sam priliku iz prvog kibicerskog reda usporediti stanje na terenu i ono što je pisalo u Fro... pardon, Hrvatskom Vojniku. To da nikad nisu dobili nagradu za realizam u novinarstvu nije slučajno.

Jednostavno, smatram da je izmišljanje bolje prošlosti štetno po budućnost.
Sova77 is offline  
Old 17.12.2011., 00:30   #1019
@an 02 Pa neče sada valjda Mig-21 biti bolji i od F-16.
Ako čemo tom logikom nedavno su i naša dva Miga-21 pala,pa se sada sudi nesretnicima,pa su padali dijelovi sa njih tijekom leta itd.
Nit se veselim da HRZ još deset godina taljiga sa Mig-21 to znači do 2020 halo ljudi to nije dvije,tri ili maksimum pet godina več 10 godina ima li neko osječaj koliki je to vremenski razmak,pa u tih deset godina ljudi će iz zajebanicje letjeti na mjesec.
Bit čemo predmet zajebancije među svim tim saveznicima i prijateljima.
Boli me uho što će indijci još letjeti na MIg-21 ili vjetnamci jer sa njima nemamo baš nikakvu dodirnu točku.
kopriva-vk is offline  
Old 17.12.2011., 01:00   #1020
Indijci i Vijetnamci imaju Flankere... još jedna dodirna točka koje nemamo.
Sova77 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.