Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2009., 23:22   #1381
Quote:
ole_boY kaže: Pogledaj post
Po svim mojim saznanjima prezime Majić je čisto Hrvatsko prezime jer nisam uspio naići nigdje na Srbina ili Muslimana sa prezimenom Majić. Što nije slučaj sa nekim drugim hrvatskim prezimenima npr. Petrovića ima i Srba i Hrvata; Filipovića ima i Muslimana i Hrvata; Pavlovića ima i Muslimana i Hrvata; Kovač ima i Hrvata i Muslimana itd..............

Ako netko ima neka šira saznanja može mi javiti na e-mail
[email protected]

A tko će to znat kojih prezimena u koga ima ili nema Uvijek za neko saznam da postoji tamo,a prije nisam čuo
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 07:17   #1382
Quote:
ole_boY kaže: Pogledaj post

prezime Majić najčešće od Sinja preko Imotskog do Ljubuškog
Majić je postalo od maja, a to je riječ od milja za majku. U Dalmaciji i Slavoniji živi oko 1850 Majića. - Postoje zaseoci Majići (Maići) kod Runovića i Klobuka.

Nekoliko poznatih Majića:
- Častimir, svećenik, doktorirao germanistiku (rođen u Vitini)
- Drago, pjesnik
- Hrvoje, glazbenik (rođen u Vinkovcima)
- Luka, novinar u Beogradu (rođen u Vojniću)
- Vlatko, pjesnik (rođen u Vitini)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 12:44   #1383
Zanima me prezime Ožanić.

Oni su navodno iz Gorskog kotara, Brod Moravice, pa su se selili u Sloveniju i onda iz Slovenije na Banovinu.
Kasnije se rasuli po cijeloj Hrvatskoj.

Ima li možda još podataka ?
pantigana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 15:00   #1384
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Majić je postalo od maja, a to je riječ od milja za majku. U Dalmaciji i Slavoniji živi oko 1850 Majića. - Postoje zaseoci Majići (Maići) kod Runovića i Klobuka.

Nekoliko poznatih Majića:
- Častimir, svećenik, doktorirao germanistiku (rođen u Vitini)
- Drago, pjesnik
- Hrvoje, glazbenik (rođen u Vinkovcima)
- Luka, novinar u Beogradu (rođen u Vojniću)
- Vlatko, pjesnik (rođen u Vitini)


Maja je naziv za zenu gazdaricu.
Ima i neka izreka- Ona se u sve stavlja, ko maja
il- Oce u svemu bit maja.
U pripremi gozbi uvik se znalo ko je maja.
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 21:35   #1385
prezimena Galić i Golić ? Odakle su i čija su ? Hvala unaprijed ako netko zna.
Holden12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 13:15   #1386
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Naglasio sam da pišem ono što sam provjerio, a i naveo sam Rječnik JAZU/HAZU, gdje se podatak može kontrolirati. Prezime Micanović spominje se i u tekstu J. Erdeljanovića: "Kuči, pleme u Crnoj Gori" (1906), i u crnogorskoj narodnoj pjesmi (Vuk, 1862) - "Uskok momče od Micanovića".
Vukovim pjesmaricama nije baš za vjerovati, oni je skupljao pjesme posvuda, ta crnogorska pjesma ne mora nužno biti iz Crne Gore.
kerempuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 14:27   #1387
Quote:
pantigana kaže: Pogledaj post

Zanima me prezime Ožanić.
Bio sam jučer u Gradskoj knjižnici i napokon dobio u ruke "Enciklopediju hrvatskih prezimena" (izašla 2008). U knjižarama je nema. Navodno se neće ni prodavati, nego je svaka općinska knjižnica dobila na dar po jedan primjerak. Troškove su platili sponzori.

Našao sam u njoj prezime Ožanić. Danas u Hrvatskoj živi oko 470 Ožanića, većim dijelom u području Ogulina. Ima ih u okolici Zagreba i Rijeke po 100, a ostali su na području Delnica, Karlovca i drugdje.

U Rječniku JAZU/HAZU također je zabilježeno to prezime, a urednik mu nije mogao odrediti značenje, i kaže da je postanak nejasan. Piše da ga je našao u "zagrebačkom katoličkom šematizmu" (iz 1875) i "Imeniku dostojanstvenika, činovnika i javnih službenika kraljevina Hrv. i Slavonije" (iz 1906).

Poznati Ožanići:
Stanko Ožanić, urednik gospodarskih listova (1870-1944)
Ivan Ožanić, sportaš, reprezentativac (1928-1979)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 16:13   #1388
nekoliko stranica prije sam vec dosta postala o "enciklopediji hrv. prezimena"-btw nije ti to pouzdan izvor info o prezimenima, cisto moze posluziti samo kao polazna tocka..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 16:49   #1389
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
To je prezime zapisano u Trogiru 1378, a vjerojatno je starije. Danas kod nas živi oko 8000 Radića u srednjoj i južnoj Dalmaciji, Podunavlju i drugdje.

Nastalo je od muškoga imena Rado ili ženskoga Rada, a ima značenje "Radin sin" ili "mali Rado". Rado ili Rade ime je od milja za stara hrvatska imena Radovan, Radoslav, Radomir ili neko slično.
Hvala!! inače ja sam iz rijeke!!hh
ludi_bubnjar555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 00:56   #1390
Jel netko zna nešto o porijeklu prezimena Magdić ?
Keane16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 02:35   #1391
Zna netko nešto o porijeklu prezimena Stuparich? znam samo da inace porijeklo iz malog losinja uglavnom kvarneru.pa se svi pomalo raselili svugdje po svijetu..
dt2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 08:47   #1392
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post

Prezime Mance, naše ili srpsko?
Mance je hrvatsko prezime. To je ime od milja za Emanuel (ili Marijan, Budman i sl.), koje je postalo prezime. Slično je prezime Coce (nastalo od imena Cojo), Vuce (nastalo od Vuko), Krce (nastalo od Krsto). To su deminutivi kao pero-perce, zvono-zvonce, jezero-jezerce.

Danas kod nas živi oko 800 ljudi s tim prezimenom, većim dijelom u okolici Delnica. Ima ih na području Zagreba, Rijeke, Karlovca, Skrada, Ravne Gore i dr.

Nogometaš Dragan Mance poginuo je u prometnoj nesreći na cesti Beograd-Novi Sad 1985. godine.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 11:56   #1393
Quote:
Keane16 kaže: Pogledaj post
Jel netko zna nešto o porijeklu prezimena Magdić ?
Magdić je modruško prezime, tj. javlja se prvenstveno u Ogulinu i okolici. Izvedeno je iz ženskog imena Magda, odnosno Magdalena.
kerempuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 12:38   #1394
pozdrav hodajuce enciklopedije

zanima me porjeklo prezimena Mandarić...znam da ima nekakvih srba iz like koji se tako prezivaju a i u cisti provo ima selo Mandarić....mene zanima Mandarić iz Hercegovine(područje Čapljina)

puno hvala...ko odgovori ima i cevape i pive i susjedu
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 13:11   #1395
Quote:
Holden12 kaže: Pogledaj post

Prezimena Galić i Golić, odakle su i čija su?
Prezime Galić izvedeno je od staroga, danas zaboravljenog hrvatskog pridjeva "gal", što je značilo crn, tamnokos, tamnoput. Očuvao se u riječima galac (tamnoput čovjek), galeša (crno vino), galovrana (crna vrana), gale (crna kokoš), galica (crna ptica), galova (crna krava), galičast, galast (crn). Postojalo je muško ime Galuša. - Galići danas žive u Lici, Banovini, Slavoniji, Dalmaciji, Hrvatskom zagorju.

Prezime Golić izvedeno je od nadimka "golo", koji je u vezi s pridjevom "gol" (bez brade i brkova, ili siromašan). Zabilježeno je u 16. st. (i kasnije). Ima veći broj sličnih prezimena: Goleš, Golešić, Golik, Goluža, Goljak i sl. - U Lici i Slavoniji živi oko 620 Golića.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 22:17   #1396
Da li netko zna nešto reći o prezimenima Šarlija i Brkljača?
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 14:59   #1397
molio bi vas povijest prezimena Bregović!?
unaprijed zahvaljujem.
lenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 22:15   #1398
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
...Našao sam u njoj prezime Ožanić. Danas u Hrvatskoj živi oko 470 Ožanića, većim dijelom u području Ogulina. Ima ih u okolici Zagreba i Rijeke po 100, a ostali su na području Delnica, Karlovca i drugdje...
Zahvaljujem se, pokušati ću još doznati o njima na području Slovenije
pantigana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 13:14   #1399
Quote:
dt2007 kaže: Pogledaj post

Zna li netko nešto o porijeklu prezimena Stuparich? Znam samo da su iz Malog Lošinja, uglavnom Kvarnera, pa se svi pomalo raselili svugdje po svijetu.
"Stuparić" je staro hrvatsko prezime. Spominje se 1399. u Pagu. Bartul Stuparić, sudac modruškoga suda navodi se 1475. U 19. st. spominju se u Bukevju (u zagrebačkom području), Orahovici (Slavonija) i Narti (u bjelovarskom području). Bilo ih je u Istri i na Lošinju. Danas kod nas živi oko 270 Stuparića u Turopolju, i u zagrebačkom, našičkom i sisačkom području. - U BiH postoji selo Stuparići (u području Visokog).

Prezime dolazi od staroga zanimanja "stupar" (perač odjeće na starinski način u "stupi", izbjeljivač). Posuda u kojoj se to radilo zvala se "stupa" a posao "stupanje" (s kratkim naglaskom). Takvo se čišćenje tkanina zvalo i "valjanje" a naziv zanimanja "valjar".
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 22:14   #1400
Quote:
Hero_87 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna nešto reći o prezimenima Šarlija i Brkljača?
A ma sha nitko?
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.