Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2017., 19:50   #2161
@Lignjun
Ako ste iz tog kraja,probajte naći direktne preporuke od poznanika,prijatelja ili rođaka.U Rijeci i oko nje,ima sasvim sigurno puno ordinacija koje mogu pružiti kompletnu uslugu koju tražite.Jedino što se promijenilo zadnjih godina da tamo hodi puno Talijana,Austrijanca itd. koji dolaze obavljati stomatološke radove po cijeni koja je znatno povoljnija,nego kod njih doma.Takva situacija je dovela do toga da je prosječna razina cijena otišla gore,posebno kod boljih ordinacija.Probajte obići ordinacije koje nude besplatne konzultacije i zatražite kompletan troškovnik terapije.Barem nekoliko njih pa usporedite cijene i prijedlog radova u okviru terapije.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 20:26   #2162
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Opcija 3 je najispravnija ali i najskuplja
Hvala na odgovoru i Vama i Fantomlatu.
Zanima me još i može li se implantat ugraditi na mjesto gdje je zub odavno izgubljen?
I je li istina da se bude tri mjeseca bez privizorija?
Tummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 08:23   #2163
Quote:
Tummy kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru i Vama i Fantomlatu.
Zanima me još i može li se implantat ugraditi na mjesto gdje je zub odavno izgubljen?
I je li istina da se bude tri mjeseca bez privizorija?
Naravno da se može ugraditi no može se dogoditi da nedostaje zubne kosti pa je potrebno raditi augmentaciju tj. nadogradnju zubne kosti.To može znatno produžiti vrijeme terapije.Navedena situacija
se puno češće događa u gornjoj čeljusti koja je slabije gustoće i brže se povlači,nego u donjoj koja je kompaktnija i stabilnija.Ja nisam imao zube na toj poziciji godinama,ali sam imao dovoljno zubne
kosti za komotnu ugradnju implantata.Budući da su ti rekli da ćeš 3 mjeseca biti bez provizorija,znači da ti nije potrebna augmentacija.
Postoji i imedijatna ugradnja implantata,koja se radi odmah nakon vađenja zuba i dobije se privremen krunica ili privremeni most na implantatima unutar 36 sati od zahvata.Ona uključuje ugradnju provizorija i trenutno opterećenje implantata iako treba biti pažljiv i ne pretjerivati oko zagriza.Da li je to moguće kod tebe i što je moguće,ako imaš dig. rendgen pošalji Jujiju na pm. jer ja nisam stomatolog.On je profić pa će ti reći što se može oko provizorija.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 14:46   #2164
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Imaš rtg snimku zuba?
Bok, evo upravo se vratih od svog stomatologa.
Zbunjena i pomalo ljuta.

kaže ovako: njemu ne treba ni rtg ni ortopan, ponudio mi je dva rješenja (a ovisno o tome koliko je mog zuba ostalo kad mi sve IZBUŠI i očisti): štift plus krunica 2600kn (ako može spasit moj korjen) .. ili most tako da brusi 3ojku i peticu (3*2650kn= 7950kn). Implatat je isto spomenuo (7500,00kn).
Ista stvar je i sa drugom četvorkom.

Rezime: trebam doći kod njega da buši buši buši i onda će vidjeti koliko će me koštati ovisno od toga koliko će ostati nakon bušenja.

Nisam nikako sretna sa ovime, i idem danas odmah poslikati zube o svom trošku kako bih se konzultirala dalje.

dakle, danas tražim samo 2D ortopan?

Hvala.

Zadnje uređivanje Tina-tenk : 18.09.2017. at 15:16.
Tina-tenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 23:30   #2165
mislim da ti je najbolje napraviti 3d snimku i onda otići u nekoliko ordinacija.
ovo da njemu ne treba nikakva snimka mi zvuči jako loše. Ajde da je vidio snimku pa rekao da će pokušati spasiti zub il nešto, ali ovako, ja bi ga odmah prekrižio. Tako sam ja isto kad sam tražio ponude za ugradnju implantanta došao kod jednog doktora, on mi je samo pokazao 5-6 zubi koji se moraju izvaditi i staviti implantanti i gotovo. on je to sve u manje od minute pogledao i napravio plan. dok drugi kod kojeg idem sad mi je pola sata objašnjavao i crtao kako i šta bi se trebalo napraviti.
ninja23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 08:22   #2166
Quote:
ninja23 kaže: Pogledaj post
mislim da ti je najbolje napraviti 3d snimku i onda otići u nekoliko ordinacija.
ovo da njemu ne treba nikakva snimka mi zvuči jako loše. Ajde da je vidio snimku pa rekao da će pokušati spasiti zub il nešto, ali ovako, ja bi ga odmah prekrižio. Tako sam ja isto kad sam tražio ponude za ugradnju implantanta došao kod jednog doktora, on mi je samo pokazao 5-6 zubi koji se moraju izvaditi i staviti implantanti i gotovo. on je to sve u manje od minute pogledao i napravio plan. dok drugi kod kojeg idem sad mi je pola sata objašnjavao i crtao kako i šta bi se trebalo napraviti.
e upravo toga sam se i bojala kad sam krenula u sve ovo... tog pristupa: to je za vadit, ajmo impl. za 7500kn ili još gore most na još iole zdrave zube.

e da, drugi šok doživjeh u jednoj drugoj ordinaciji jučer kad sam pitala koliko kod njih košta, impl. - 9000kn.
cijene zbilja variraju.
Tina-tenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 11:15   #2167
Quote:
Tina-tenk kaže: Pogledaj post
e upravo toga sam se i bojala kad sam krenula u sve ovo... tog pristupa: to je za vadit, ajmo impl. za 7500kn ili još gore most na još iole zdrave zube.

e da, drugi šok doživjeh u jednoj drugoj ordinaciji jučer kad sam pitala koliko kod njih košta, impl. - 9000kn.
cijene zbilja variraju.
Nema potrebe za šokiranjem.Ovdje smo da pomognemo mladoj mami sa bebom i da ti olakšamo situaciju.Ne moraš raditi ultimativno CBCT jer ti je ona skuplja i radi se više u slučaju složenijih rekonstrukcija kao definitivni dijagnostički alat.Vrstan stručnjak kao što je Juji ( po opisu tvoje situacije)
dovoljno će ti isčitati i iz dig. ortopana,koji stoji oko 200kn.Trebaš dobiti sliku i snimku na cd formatu koju onda možeš proslijediti preko e-pošte.Ako ideš na konzultacije,obvezno si sprži cd kopiju ,a original uvijek drži doma.Pričekaj da ti Juji odgovori,a onda možeš krenuti dalje.

Što se tiče cijene za ugradnju implantata,ovisi koji implantat,koji abutment i koja krunica jer osim raznih proizvođaća,ima i različitih materijala.Također i različitih cijena,a može se proći jeftinije.Imaš ispod komentar forumaša koji je ugradio Astra Tech vrhunski implantat sa metal keramičkom kruniicom za 7000kn.Napravi dig.ortopan pa se možemo čuti kasnije.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 11:24   #2168
Quote:
Fantomlat kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za šokiranjem.Ovdje smo da pomognemo mladoj mami sa bebom i da ti olakšamo situaciju.Ne moraš raditi ultimativno CBCT jer ti je ona skuplja i radi se više u slučaju složenijih rekonstrukcija kao definitivni dijagnostički alat.Vrstan stručnjak kao što je Juji ( po opisu tvoje situacije)
dovoljno će ti isčitati i iz dig. ortopana,koji stoji oko 200kn.Trebaš dobiti sliku i snimku na cd formatu koju onda možeš proslijediti preko e-pošte.Ako ideš na konzultacije,obvezno si sprži cd kopiju ,a original uvijek drži doma.Pričekaj da ti Juji odgovori,a onda možeš krenuti dalje.

Što se tiče cijene za ugradnju implantata,ovisi koji implantat,koji abutment i koja krunica jer osim raznih proizvođaća,ima i različitih materijala.Također i različitih cijena,a može se proći jeftinije.Imaš ispod komentar forumaša koji je ugradio Astra Tech vrhunski implantat sa metal keramičkom kruniicom za 7000kn.Napravi dig.ortopan pa se možemo čuti kasnije.
Ortopan učinjen i poslan Jujiju
Hvala!
Tina-tenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 03:39   #2169
Pozdrav, ugradio sam implantat prije 4 mjeseca i sada bi trebao dobiti krunicu. Nije bilo problema dok nije napravio gingiva former, desni su ostali crvene na tome mjestu i boljelo je par dana, što je ok, no jučer sam bio na uzimanju otiska zubala i zubar je pristinio to meso gdje je implantat i dost je zabolilo. I sada vidim da je oteknuto i mekano kao da ima gnoja ispod (pretpostavljam). Nije bilo takvo do uzimanja otiska.

Prije nego zovem zubara, htio bi čuti mišljenja ovdje o tome zašto bi to moglo biti i da li je implantat možda u opasnosti ? Za tjedan dana bi trebao dobiti gotov rad, pa bi radije izbjegao platiti još 3000kn koji bi mogla propasti skupa s implantatom.

Ne djeluje mi realno da je iritacija pri uzimanju otiska uzrokovala upalu takvu, samo crvenilo bi mi imalo smisla, no ovo je malo oteklo, iako ne boli osim na dodir. Što bi moglo biti uzrok tome ?
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 11:03   #2170
Quote:
billyray kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ugradio sam implantat prije 4 mjeseca i sada bi trebao dobiti krunicu. Nije bilo problema dok nije napravio gingiva former, desni su ostali crvene na tome mjestu i boljelo je par dana, što je ok, no jučer sam bio na uzimanju otiska zubala i zubar je pristinio to meso gdje je implantat i dost je zabolilo. I sada vidim da je oteknuto i mekano kao da ima gnoja ispod (pretpostavljam). Nije bilo takvo do uzimanja otiska.

Prije nego zovem zubara, htio bi čuti mišljenja ovdje o tome zašto bi to moglo biti i da li je implantat možda u opasnosti ? Za tjedan dana bi trebao dobiti gotov rad, pa bi radije izbjegao platiti još 3000kn koji bi mogla propasti skupa s implantatom.

Ne djeluje mi realno da je iritacija pri uzimanju otiska uzrokovala upalu takvu, samo crvenilo bi mi imalo smisla, no ovo je malo oteklo, iako ne boli osim na dodir. Što bi moglo biti uzrok tome ?
Tko bi to znao ? Može biti da je gingiva former imao agresivniji dosjed pa je nažuljao i iritirao zubno meso.Ne znam od kojeg su metala napravljeni formeri.Pretpostavljam da nisu od titana pa je teoretski moguće da se javila alergija na metal u leguri,što se rijetko događa.Štogod da je,kontaktirajte stomatologa i obavijestite ga da imate problem na tom mjestu.Prije nego se to ne sanira ne treba cementirati krunicu.

Također možete uzeti vodicu za ispiranje koja djeluje protupalno poput Paradontaxa,Hexorala itd. i 2 x dnevno ispirati preko vikenda.Vjerovatno nije nešto ozbiljnije ,ali svakako treba sanirati.Inače ordinacije daju garanciju na ugradnju implantata pa niti njima nije u interesu da vam ugrađuju implantat čija bi ugradnja mogla završiti neuspjehom.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 11:23   #2171
Quote:
Fantomlat kaže: Pogledaj post
Tko bi to znao ? Može biti da je gingiva former imao agresivniji dosjed pa je nažuljao i iritirao zubno meso.Ne znam od kojeg su metala napravljeni formeri.Pretpostavljam da nisu od titana pa je teoretski moguće da se javila alergija na metal u leguri,što se rijetko događa.Štogod da je,kontaktirajte stomatologa i obavijestite ga da imate problem na tom mjestu.Prije nego se to ne sanira ne treba cementirati krunicu.

Također možete uzeti vodicu za ispiranje koja djeluje protupalno poput Paradontaxa,Hexorala itd. i 2 x dnevno ispirati preko vikenda.Vjerovatno nije nešto ozbiljnije ,ali svakako treba sanirati.Inače ordinacije daju garanciju na ugradnju implantata pa niti njima nije u interesu da vam ugrađuju implantat čija bi ugradnja mogla završiti neuspjehom.
Hvala na odgovoru.
Mislio sam ispirati kaduljom nakon svakog obroka svakako, no pogledati ću da kupim i neku tekućinu za ispiranje, iako mislim da u konzumu ovdje nema tih marki. Možda u ljekarni. Danas je jednako ko i jučer, no barem se nije pogoršalo. Stomatologa ću nazvati u pon onda.

Mislio sam možda kad je stomatolog odšarafio kapicu ili što je već to na implantatu da napravi otisak, i vratio da je moguće da se desni nisu posve stisli nazad uz nju pa da su ostatci hrane se uspijeli spustiti dolje. Ovo mi je 2. implantat, isto astratech, s prvime nije bilo tog problema.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 16:23   #2172
Quote:
billyray kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Mislio sam ispirati kaduljom nakon svakog obroka svakako, no pogledati ću da kupim i neku tekućinu za ispiranje, iako mislim da u konzumu ovdje nema tih marki. Možda u ljekarni. Danas je jednako ko i jučer, no barem se nije pogoršalo. Stomatologa ću nazvati u pon onda.

Mislio sam možda kad je stomatolog odšarafio kapicu ili što je već to na implantatu da napravi otisak, i vratio da je moguće da se desni nisu posve stisli nazad uz nju pa da su ostatci hrane se uspijeli spustiti dolje. Ovo mi je 2. implantat, isto astratech, s prvime nije bilo tog problema.
Vodice koje sam naveo su namijenjene za jače upale zubnog mesa,sluznice afte i nakon oralnih zahvata i koriste se isključivo u kraćem razdoblju.No mogu biti i standardne vodice kao Dentodent ili Sensodyne,koje možete kupiti u Mulleru ili DM.One obično uz ljekovito bilje sadrže aktivnu tvar cetylpyridinium chloride koja također djeluje protuupalno.Što se tiče Astratech to je provjerena marka.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 14:05   #2173
Nazvao zubara, on mi rekao da nazovem kirurga koji je radio implantat. Trenutno se ne javlja pa ću probati opet poslje. Kaže da će vjerojatno zamjeniti gingiva former s nekim višim. Ovaj što sam sada imao je bio jako plitak naspram onome od prethodnog implantata koji je dosta stršao iz desni.

Ne znam da li je možda nešto drugo problem, ova slika je stara 20 dana:
http://tinypic.com/view.php?pic=6hhsgz&s=9

Stepenica na zubu pored je sada poravnata, te će taj zub biti lječen nakon što ovaj riješimo, da ne ugrozi implantat. No zanima me da li je granulom možda na njegovome korjenu ili nešto, odnosno da li se vidi nešto krivo na toj slici. Prema lokaciji otekline ne bi rekao jer je ravno iznad implantata.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 20:37   #2174
Koliko clanova mosta mogu nositi dva implantata? Mogu li recimo, dva implantata ukupno pet clanova mosta nositi?

Moze li samo jedan zub, dakle ne u kombinaciji s drugima, sam nositi dva ili tri clana mosta?

Hvala.
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 23:25   #2175
danas postoji all on 4 metoda ugradnje implantanta, dakle cijela čeljust na 4 komada.
što se tiče drugog pitanja, ne može jedan zub nositi više članova mosta jer kao što i samo ime kaže to je most. Dakle treba imati dva krajnja i jedan ili dva zuba u zraku odnosno između ovih koji sjede na zubima. a i logično je da jedan zub ne može držati još dva sa strane jer su pri žvakanju dosta velike sile, pukla bi ili krunica ili zub, jer se stvara poluga.
ninja23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 08:22   #2176
Quote:
ninja23 kaže: Pogledaj post
danas postoji all on 4 metoda ugradnje implantanta, dakle cijela čeljust na 4 komada.
što se tiče drugog pitanja, ne može jedan zub nositi više članova mosta jer kao što i samo ime kaže to je most. Dakle treba imati dva krajnja i jedan ili dva zuba u zraku odnosno između ovih koji sjede na zubima. a i logično je da jedan zub ne može držati još dva sa strane jer su pri žvakanju dosta velike sile, pukla bi ili krunica ili zub, jer se stvara poluga.
Ninja hvala na odgovoru..
Moram jos precizirati pitanje..Dakle, ne interesira me "all on 4", nego most na implantatima.Ako izmedju moja dva zuba ima 5 "slobodnih" mjesta, jesu li tada dva implantata dovoljna da se to premosti?
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:25   #2177
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Ninja hvala na odgovoru..
Moram jos precizirati pitanje..Dakle, ne interesira me "all on 4", nego most na implantatima.Ako izmedju moja dva zuba ima 5 "slobodnih" mjesta, jesu li tada dva implantata dovoljna da se to premosti?
Niti slučajno.Već 3 su dugoročno problematična,a 5 nije nipošto opcija.Eventualno,kao alternativa je parcijalna proteza na 2 mini implantata.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 22:54   #2178
pozdrav,
imam pitanje pa ako mi netko može odgovoriti bila bi zahvalna.

Naime, fale mi šestica i sedmica, osmicu imam. Raspitivala sam se o implantatima ali snimke pokazuju da mi je kost dosta propala pa bi trebala presaditi vlastitu kost ili staviti umjetnu? Postoji li još neka opcija? Zubarica mi je spominjala neku centrifugu, moju krv i xy materijal, ako je ko upoznat s tim molim više informacija.

hvala
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 10:04   #2179
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
pozdrav,
imam pitanje pa ako mi netko može odgovoriti bila bi zahvalna.

Naime, fale mi šestica i sedmica, osmicu imam. Raspitivala sam se o implantatima ali snimke pokazuju da mi je kost dosta propala pa bi trebala presaditi vlastitu kost ili staviti umjetnu? Postoji li još neka opcija? Zubarica mi je spominjala neku centrifugu, moju krv i xy materijal, ako je ko upoznat s tim molim više informacija.

hvala
Vjerovatno je mislila na ovo:

https://bib.irb.hr/datoteka/634417.S...askovic_v1.pdf
ili ovo:
http://ortho-plan.com/proizvodi/rege...t-tehnologija/

Između ta dva protokola ima dosta sličnosti i to je pučki rečeno,varijacija na istu temu.

Suma sumarum - novi protokoli brže zarastanje mekih i tvrdih zubnih tkiva.uključujući augmentaciju,odnosno nadogradnju zubne kosti koja nedostaje.
Razlika je što je postupak 100% biokompatibilan jer se zasniva na autolognoj terapiji,odnosno sastojcima koji se izdvoje iz vlastite krvne plazme obogaćene trombocitima,među kojima su izdvojeni različiti korisni faktori rasta.Nakon što se pacijentu izvadi krv,ista se stavlja u centrifugu na obradu iz koje se izdvaja plazma obogaćena sa trombocitima i svim korisnim sastojcima.Dalje slijedi postupak ovisno o tome što se želim postići.Da li ubrzati zacjelivanje rane nakon vađenja zuba ili ugradnje implantata ili umetanje materijala za ubrzano zarastanje i regeneraciju vlastite zubne kosti na mjestu gdje postoji deficit za ugradnju implantata.U zadnjem slučaju se obično koristan materijal slaže na fibrinsku membranu i miješa sa koštanim materijalom,bilo vlastitim ili umjetnim.Kod PRGF Endoret to je potpuno biološki postupak i koristi se koštana smjesa uzeta iz vlastite kosti.

Što se tiče nadogradnje zubne kosti ,taj bi protokol trebao biti ubrzan za razliku od klasičnih tehnika.zato pretpostavljam da vam je doktorica preporučila tu terapiju jer klasična terapija sa nadogradnjom zubne kosti,bilo vlastitim ili umjetnim materijalom traje duže,cca. oko 6 mjeseci.Iako ruku na srce,postupak nadogradnje zubne kosti sa umjetnom je danas rutiniran,siguran i iznimno uspješan iako su trendovi zadnjih godina da se što više koriste pacijentovi vlastiti biološki resursi.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 09:40   #2180
Slijedeći vaše savjete, ugradila sam dva implantata.
Kirurg mi je zbog autoimune bolesti propisao Amoxil od 500 mg,
inače daju Klavocin.
E sad, danas sam se zabrinula jer evo, kutija je pri kraju, ispada da sam pila antibiotik samo 5 dana, a još imam šavove.
Je li to dovoljno ?
Gledam na bijelom receptu, ali nigdje ne piše koliko..
Tummy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.