Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2009., 18:55   #61
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Dosta je velika razlika. Ako sam dobro shvatila kako to ide (neka me ispravi netko tko bolje zna u slučaju greške) oporezivanje ide po nekakvim stopama (ne znam točne podatke pa su brojke samo da radi lakšeg objašnjenja). Np. Samacu će stopa biti najniža pa će on porez platiti već na 3 tisuće kuna plaće, kad netko prijavi ženu(ako se ne varam može čak i ako ona radi) onda ga np. oporezuju tek kad ima 4 tisuće plaću i tako se povećava na svakog uzdržavanog člana. Kad imaš samca nakon određene visine plaće ide više državi nego njemu. Tako je moj dragi imao manju plaću od oženjenog kolege koji je radio isti posao. S tim da je firma i za jednog i za drugog izdvajala isto ali je u našem slučaju veći dio odlazio državi.
Sad ako je po obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica izjednačena, a jest onda bi se trebalo i to regulirati.
Kompletni porezni zakoni ne poznaju termin izvanbracna zajednica. Sto je ponekad dobro.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 12:08   #62
Quote:
Patsy Cline kaže: Pogledaj post
Da, meni je bitno isto prezime i brak, barem ga nije bilo strah vezati se za mene pred Bogom i državom, oboje smo to htjeli i učinili smo kako smo željeli.
Tebi je važno vezati se pred bogom i državom. OK.

Meni nije važno vezati se pred bogom jer sam ateist. Nije mi važno ni vezati se pred državom jer državu nema što boliti ona stvar za moj privatni život. Što se susjeda, rodbine i ostalih dušebrižnika tiče, imaju svoje živote, pa neka od njih rade što hoće.

Nama je bilo najvažnije ne imati straha vezati se jedno s drugim samo pred nama samima.

Vidiš, i mi smo učinili kako smo željeli.

Quote:
Nigdje nisam rekla da je izvanbračna zajednica manje vrijedna,
Ako i nisi direktno rekla, ali si dovoljno jasno implicirala. I to još zajedljivo, ironično i potcjenjivački:

"Moj osmogodišnji brak je jako dobro, hvala na pitanju , još kad i djeca dođu a to će biti vrlo uskoro vjerujem da ćemo kao zajednica biti još čvršći . Znaš ono... zajednica, djeca, jedno prezime? Ne? "

Hajde bar se ne izmotavaj i stani iza svog stava.

Quote:
Općenito me začuđuju žene koje se dižu na zadnje noge čim netko iskaže svoje mišljenje a ne podudara se sa njihovim...
A gle, ti to ne radiš!

Inače, ovo je forum, ne grupa za potporu. Smisao je iznošenje različitih mišljenja, a ne tapšanje po ramenu, uvlačenje u guzicu i pisanje: joj, baš je tako najbolje kako ti radiš!

Quote:
A što se nemogućnosti imanja djece tiče toliko baš i ne pratim forum i ne znam da se i to inače objavljuje na sva zvona
Jesam li ja negdje rekla da je to objavljeno na sva zvona? Ili hoćeš reći da je sramota reći da ne možeš imati djece? To treba tajiti?

Quote:
meni je žao svake žene koja želi a ne može imati djecu ali da bih radi toga morala svoje stavove ublažavati i ići nekome niz dlaku - pa i ne bih.
Ti si jedna nekulturna osoba. Znači, jebe se tebi i za argumente i za realnost, ti ćeš posrati onoga tko nije po tvom kalupu, a da se čak nećeš ni zapitati da li si u pravu, da li su ti mjerila ispravna...

Quote:
Btw Cordelia, ne znam za tvoju moderaturu ali ovo nadopunjavanje mojeg posta da bi naglasila što mi imaš za reći je zaista jadno, ako se želiš prepucavati na osobnoj razini slobodno pošalji pp ali ne garantiram da ću je uopće pročitati...
Ovo je ono što je zaista jadno...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 15:54   #63
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Evo, 13 godina izvanbracne zajeddnice. Nikad nikakvih problema osim pri dizanju kredita u nekoliko banaka. Nekoliko puta su stariji ljudi znali komentirati da to nije to. Pa bi im ja pojasnila neke stvari u zivotu.
Vjencali smo se na 13 godisnjicu.
A vjencali smo se iz kombinacije razloga, prvo, kupili smo stan i selili se pa smo i tako morali mijenjati sve dokumente i drugo, ostali smo trudni.
Da je samo jedna od tih situacija nastupila ili da su dolazile s razmakom, vjerojatno se ne bi vjencavali.

Neke birokratske stvari su jednostavnije u papirnatom braku, nazalost jos nisu u potpunosti izjednacili u svim zakonima bracnu i izvanbracnu.

Uglavnom, taj papir mi ne znaci nista, toliko mi ne znaci nista da ga mogu i potpisati.

Za dijete, ne bi mi bilo problem da je iz izvanbracne zajednice. I tako ima dva prezimena, bit ce drugacija u svakom slucaju.
Znam nekoliko klinaca ciji starci nisu papirnati pa nemaju nikakvih problema s okolinom.
Hvala i tebi na odgovoru

Što se tiče mm-a i mene, nismo se još odlučili ali sigurno se nećemo još neko vrijeme ženit, pa ćemo kasnije vidjeti što ćemo...zasad nam je ok...osim konstantnih pitanja iz okoline 'kad ćete????'
Onda kad odbrusimo da se nećemo ni ženit (više da ih ušutkamo nego što imamo čvrsti plan) ostanu
__________________
Nije važno odakle sam sve dok znadeš kuda putujem
deralo me sedam mora, gorka kora, ljute nevolje
to što brodi ne mogu da prevale čovjek umije, meni se dušo od tebe ne rastaje...
P.Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 17:34   #64
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Evo, 13 godina izvanbracne zajeddnice. Nikad nikakvih problema osim pri dizanju kredita u nekoliko banaka. Nekoliko puta su stariji ljudi znali komentirati da to nije to. Pa bi im ja pojasnila neke stvari u zivotu.
Vjencali smo se na 13 godisnjicu.
A vjencali smo se iz kombinacije razloga, prvo, kupili smo stan i selili se pa smo i tako morali mijenjati sve dokumente i drugo, ostali smo trudni.
Da je samo jedna od tih situacija nastupila ili da su dolazile s razmakom, vjerojatno se ne bi vjencavali.

Neke birokratske stvari su jednostavnije u papirnatom braku, nazalost jos nisu u potpunosti izjednacili u svim zakonima bracnu i izvanbracnu.

Uglavnom, taj papir mi ne znaci nista, toliko mi ne znaci nista da ga mogu i potpisati.

Za dijete, ne bi mi bilo problem da je iz izvanbracne zajednice. I tako ima dva prezimena, bit ce drugacija u svakom slucaju.
Znam nekoliko klinaca ciji starci nisu papirnati pa nemaju nikakvih problema s okolinom.

bas si to lijepo napisala.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 18:03   #65
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Dosta je velika razlika. Ako sam dobro shvatila kako to ide (neka me ispravi netko tko bolje zna u slučaju greške) oporezivanje ide po nekakvim stopama (ne znam točne podatke pa su brojke samo da radi lakšeg objašnjenja). Np. Samacu će stopa biti najniža pa će on porez platiti već na 3 tisuće kuna plaće, kad netko prijavi ženu(ako se ne varam može čak i ako ona radi) onda ga np. oporezuju tek kad ima 4 tisuće plaću i tako se povećava na svakog uzdržavanog člana. Kad imaš samca nakon određene visine plaće ide više državi nego njemu. Tako je moj dragi imao manju plaću od oženjenog kolege koji je radio isti posao. S tim da je firma i za jednog i za drugog izdvajala isto ali je u našem slučaju veći dio odlazio državi.
Sad ako je po obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica izjednačena, a jest onda bi se trebalo i to regulirati.


hm... što se ne odbija samo uzdržavani član obitelji?

baš ću pitati knjigovotkinju mog dragog o tome
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 19:13   #66
Quote:
P.Candy kaže: Pogledaj post
Hvala i tebi na odgovoru

Što se tiče mm-a i mene, nismo se još odlučili ali sigurno se nećemo još neko vrijeme ženit, pa ćemo kasnije vidjeti što ćemo...zasad nam je ok...osim konstantnih pitanja iz okoline 'kad ćete????'
Onda kad odbrusimo da se nećemo ni ženit (više da ih ušutkamo nego što imamo čvrsti plan) ostanu
Tako smo i mi radili. I za bebu, stalno su nas ispitivali kad cemo. Pa smo im odgovarali nikad, sa sirokim osmjehom.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 19:14   #67
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Dosta je velika razlika. Ako sam dobro shvatila kako to ide (neka me ispravi netko tko bolje zna u slučaju greške) oporezivanje ide po nekakvim stopama (ne znam točne podatke pa su brojke samo da radi lakšeg objašnjenja). Np. Samacu će stopa biti najniža pa će on porez platiti već na 3 tisuće kuna plaće, kad netko prijavi ženu(ako se ne varam može čak i ako ona radi) onda ga np. oporezuju tek kad ima 4 tisuće plaću i tako se povećava na svakog uzdržavanog člana. Kad imaš samca nakon određene visine plaće ide više državi nego njemu. Tako je moj dragi imao manju plaću od oženjenog kolege koji je radio isti posao. S tim da je firma i za jednog i za drugog izdvajala isto ali je u našem slučaju veći dio odlazio državi.
Sad ako je po obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica izjednačena, a jest onda bi se trebalo i to regulirati.
to baš i ne ide tako
imaš veći neoporezivi dio samo za uzdržavane članove obitelji, a to su djeca ili nezaposleni član uže obitelji
ako oboje supružnika (bračnih ili izvanbračnih) rade onda nema nikakvog utjecaja na to da li su u braku ili izvanbračnoj zajednici
jedino ako je jedan nezaposlen, onda ne znam kako se to rješava da se taj nezaposleni stavi na poreznu karticu kao uzdržavani član u slučaju da se radi o izvanbračnoj zajednici
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 22:31   #68
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
to baš i ne ide tako
imaš veći neoporezivi dio samo za uzdržavane članove obitelji, a to su djeca ili nezaposleni član uže obitelji
ako oboje supružnika (bračnih ili izvanbračnih) rade onda nema nikakvog utjecaja na to da li su u braku ili izvanbračnoj zajednici
jedino ako je jedan nezaposlen, onda ne znam kako se to rješava da se taj nezaposleni stavi na poreznu karticu kao uzdržavani član u slučaju da se radi o izvanbračnoj zajednici

Mislim da ovo boldano ne može u izvanbračnoj zajednici osim ako se u međuvremenu nije neštp promijenilo što bi me zanimalo jer sam zbog zdravlja morala dati otkaz.

A ovo da se može prijaviti i zaposlena žena mi je rekao dragi, nemam pojma otkuda mu podatak, i meni se činilo pomalo nelogično, zato i kažem da nisam sigurna.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 08:41   #69
ako se radi o zaposlenom partneru onda 100% nema nikakvog utjecaja na porez. to znam sigurno. kod nas je isti porez na dohodak i za samca, i za osobu u braku i za osobu u izvanbračnoj zajednici ako se gleda osnovica, znači bez djece

a onaj dio što si boldala, najvjerojatnije je problematičan kad se radi o izvanbračnim partnerima.
najbolje je da se raspitaš u poreznoj upravi da li i kako možeš postati uzdržavani član svom dragom.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 12:00   #70
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
ako se radi o zaposlenom partneru onda 100% nema nikakvog utjecaja na porez. to znam sigurno. kod nas je isti porez na dohodak i za samca, i za osobu u braku i za osobu u izvanbračnoj zajednici ako se gleda osnovica, znači bez djece

a onaj dio što si boldala, najvjerojatnije je problematičan kad se radi o izvanbračnim partnerima.
najbolje je da se raspitaš u poreznoj upravi da li i kako možeš postati uzdržavani član svom dragom.

Dragi je pitao šefa, imao je krivu informaciju, ne smije žena raditi. To je i logično.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 17:07   #71
ma nikakve razlike,mi smo dvije god živjeli skupa prije braka,a radi kvocanje njegove mame smo se vjenčali jedno jutro u crkvi s kumovima i pošli na ručak,i uvečer naprvili tulumi ćao.Ništa se nije promjenilo..

a što se papira tiče?a čuj papirologije uvijek ima bio u braku ili ne,eventualno će ti nekad trebati neki dokument više tipa izjava ovjerena u javnog bilježnika da ste u zajednici ili ako imate ili ćete imati dijete samo s očevim prezimenom morat ćeš furati sa sobom za poči preko granice neki dokument gdje se otac djeteta slaže da ga vodiš van zemlje i tako te finte,ali u principu je sve isto!!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 17:13   #72
Quote:
matterhorn kaže: Pogledaj post
i
PS Gnušam se onih pireva s 300 uzvanika, a sve laž i obmana - svi znamo da je trudna i da su se "morali" oženiti.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:09   #73
Fenomen nevjenčanog braka

Primjetio sam da je danas u drušvu ovo pravilo a iznimka su vjenčani parovi. Osobno, vjenčan sam, a mislim (nadam se) da sam dovoljno tolerantan da mogu razumjeti da smo različiti i da svatko ima svoje motive, svoja vjerovanja i svoja nadanja, dakle ne želim popovati. Razlog što ovu temu postavljam na forumu je što mi je pomalo neugodno direktno pitati ljude o tome, čini mi se preosobno ulaziti u njihove odluke, a i kada sam pitao pokazalo se da ljudi uglavnom reagiraju emotivno.

Mogući razlozi koje sam ja dosad shvatio odnosno mogući motivi mladih ljudi da žive zajedno nevjenčani su
  • protest protiv formalnog a 'trulog' braka - divlji brak kao zajednica ljudi koji se istinski vole ali to nisu legalizirali je komplementaran ovome
  • povođenje za većinom - 'kud svi Turci tud i mali Mujo'
  • nisu sigurni da će ostati zajedno
  • ne da im se donijeti tu odluku
  • živciraju ih peripetije oko svadbe i rodbine

Pitanja koja mi se nameću za zakoniti brak a ne znam odgovor
  • U čemu je problem, ako zaključe da ne mogu zajedno - razvod
  • Veća papirologija - dokazivanje zajedničkog života, očinstva itd - ovo je direktno oprečno argumentu 'brak je samo komad papira' - meni se čini da nevjenčani izbjegavši taj papir natovare sebi na vrat puno više papirologije
  • Ako je to samo isprobavanje, testiranje, koliki je 'probni rok'? I tko garantira da će kasnije biti tako kao na početku, a ne lošije (ili bolje?)?

Ako je netko voljan podijeliti svoja razmišljanja s ostatkom svijeta, samo naprijed. Moj primjer - konzumirali smo brak i prije 'legalizacije', tak da nema mjesta zgražavanju i sablažnjavanju
Fini dečko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:20   #74
bit cu gruba
Imam osjecaj da se mnogi povode onom:
zasto drzati kravu kad mozes mlijeko i iz tetrapaka dobit.

Moderne zene su samostalne, slobodne, nezahtjevne i nekriticne, te dozvoljavaju muskarcima da ih svedu na gore napisano
pa eto - oni to i cine

Evo, pa nek me popljuju dezurni moralisti
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:24   #75
Ne znam, osobno ja ne bi mgola udat se za nekoga ako prije nismo zivjeli zajedno bar godinu dana.
Jer sto ako se udas i onda shvatis da je vase poimanje dijeljenja prostora za zivot potpuno drugacije?

Zivjela sam s 3 decka dosada, za treceg sam se i udala.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:25   #76
Primjeri oko mene su mi to opisali manje-više ovako:

Ne mislimo se vjenčati jer ne vidimo smisao u tom papiru. Osim što nam ne treba, on ne mijenja našu vezu i ne donosi nešto što si među sobom ionako ne možemo imati. Uostalom, pravno se nakon nekoliko godina ionako pravno smatramo na razini vjenčanog para... pa ne vidimo smisao u formalizaciji i prolaženju kroz sve to.

Tu, naravno, može biti i još različitih razloga za i protiv (javit će se sigurno i Cordelia ).
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:33   #77
U biti nema razlike izmedju bracne i vanbracne zajednice po sadrzaju.
Jedino je ovu drugu puno jednostavnije razvrgnuti.

U bracnoj zajednici bar si prisiljen dvaput razmisliti, a sam proces razvoda braka sadrzi i stavku "mirenje" kojem je poanta natjerati dvije strane da se suoce sa svojim odnosom i bar ga pokusaju preispitati. (doduse, ako ne ide - nema te sile koja ih moze zadrzat zajedno, koji crni papir)

u vanbracnoj zajednici sve je to puno lakse/brze raspi*kati: spakiras se i odes

u danasnjem brzom drustvu i consumer-society-ju zajednica dvoje ljudi je isto postala predmet brze konsumpcije
nesto tipa fast food
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:17   #78
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
.

u vanbracnoj zajednici sve je to puno lakse/brze raspi*kati: spakiras se i odes
pa nisam bas sigurna u to

Kad kupite stan zajedno i imate zajednicku imovinu, jos vaznije imate djecu i jos svasta nesto onda vjeruj mi nikako nije lako spakirati kofere i otici sa papirom ili bez.

Imam frendove koji su vec 15 godina zajedno, nikad se nisu vjencali, imaju 3 djece, poslozen zivot ... Mislim da bi u slucaju razlaza bilo isto kao da imaju i taj famozni papir.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:21   #79
Quote:
sly47 kaže: Pogledaj post
pa nisam bas sigurna u to

Kad kupite stan zajedno i imate zajednicku imovinu, jos vaznije imate djecu i jos svasta nesto onda vjeruj mi nikako nije lako spakirati kofere i otici sa papirom ili bez.

Imam frendove koji su vec 15 godina zajedno, nikad se nisu vjencali, imaju 3 djece, poslozen zivot ... Mislim da bi u slucaju razlaza bilo isto kao da imaju i taj famozni papir.
imali bi podjelu "djece" i imovine, po zakonu isto kao i u braku
no kraj veze je instantan i neupitan

u slucajevima bez djece ide jos i brze
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:24   #80
neki sociolozi navode da je "brak zatvaranje u unaprijed određene uloge " i kao takav je kao "definiran",
i zna se koje su i kakve te uloge te što se od njih očekuje.
ljudi danas teže slobodi kreiranja života, a kada si u braku, pojednostavljeno, onda te svi već kronološki ispituju o fazama koje kao da su zacrtane.
kada je vrijeme za dijete, gnjave kada ćete vi, kada je jedno rođeno, kada ćete na drugo, kada ....
jasno da to nekim ljudima ide na živce. uostalom, to ne znači da je obiteljska zajednica u krizi, ali brak je pomalo u krizi baš zbog te "definiranosti uloga muža i žene", gura u predvidljivo i očekivano, a i okolina gnjavi. svi su "stručnjaci" i "iskusni" jer su i oni u braku, kod izvanbračne zajednice ne znaju točno o čemu se tu radi pa niti gnjave, niti pitaju, nekako je više mira i slobode, brak je za mene potpuno pase
čisto promišljanja...
vita_jela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:58.